Av.Fahri Örengül: CHP, AKP’den daha muhafazakar

10 Soru, 10 Cevap Röportajları’nın bu haftaki konuğu CHP’nin emektar isimlerinden, başarılı avukat Fahri Örengül. Kuruluşundan beri CHP’de siyaset yapan Örengül, “CHP doğru düzgün muhalefet edemiyor. Art arda hata yapıyor. Kocaeli’de aslında AK Parti seçi

Haber albümü için resme tıklayın

1) Fahri Bey, kent kamuoyu tarafından tanınıyorsunuz ama sizi ilk kez bu röportajda tanıyacaklar olacaktır. Onlar için soralım; Fahri Örengül kimdir? 

Eşmeli bir köy çocuğuyum. Köyde ne iş yapılırsa yaparak büyüdüm. Eşme İlkokulu’nu ve Namık Kemal Ortaokulu’nu bitirdim. Okuyacak paramız olmadığı için Seka Çırak İlkokulu’na kaydoldum. 1977’de Seka’da çırak olarak çalışmaya başladım. 1979’de Gece Lisesi’ni bitirdim. Aynı yıl İstanbul Hukuk’a kaydoldum. 3 yıl Seka’da çalışarak okudum. Seka’da amatörce sendikacılık yaptım. 1985’ten beri avukatım. 3 dönem Baro Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 1 dönem Baro Başkanlığı yaptım. 2 kez ödül aldım. 1990-1991 arası DSP İl Başkanlığı yaptım. DSP’de bir genel seçim yaptım. Parti, Türkiye genelinde yüzde 10.7 oy aldı. Kocaeli’de yüzde 17 oy aldık. Ecevit, darbe sonrası ilk kez meclise girmişti. 1960 Eşme doğumlu, kız babasıyım.

2) İl Başkanı olarak girdiğiniz o seçimleri biraz anlatır mısınız? 

1991 seçimleri, 20 Ekim’de yapılmıştı. Ben DSP İl Başkanı, Keramettin Gençtürk SHP İl Başkanıydı. Solda SHP ve DSP vardı. Sağda DYP, Anap ve Selamet Partisi vardı. Hurşit Güneş, SHP’de liste başıydı. ( O da seçilemedi)   Bizde de İmdat Tonyalı liste başıydı. Ben milletvekili adayı olma imkanım olmasına rağmen, örgüt boşalır diye aday olmadım. Kocaeli’de 2 bölge vardı. Gebze-Karamürsel bölgesi ve İzmit, Gölcük ve Kandıra ilçeleri vardı. DSP, o zaman yüzde 25 il barajına takıldığı için milletvekili çıkaramadı. DYP, 4 milletvekili çıkarmıştı.  Anayasa Mahkemesi, bir süre sonrası bu barajı iptal etti. Bu seçimler bana solda birliğin şart olduğunu yaşayarak gösterdi ve o günden beri solda birlik için çalışmaya devam ediyorum.


3) Kaç yıldır CHP’de siyaset yapıyorsunuz?

1991 seçimlerinden sonra, 12 Eylül Darbesi’nin kapattığı CHP’nin yeniden açılması için Baykal’ın başlattığı hareket sonuç verdi ve parti açıldı. SHP’deki belli bir bölüm, CHP’ye katılmıştı. Bu arada rahmetli Ecevit ile de görüşmeler yapılıyordu. Ecevit de birleşmeye sıcak bakıyordu ama CHP ve DSP bütünleşmesinden vazgeçti.  Ancak ben 1992 yılında CHP’ye katılmaya karar verdim.  Arkadaşlarımızla birlikte CHP’yi Kocaeli’de örgütlemeye başladık, partiyi kurduk. CHP’de de kurucu il yönetim kurulunda yer aldım. İl Başkanımız Erol Köse’ydi. 1992 yılından beri CHP’de siyaset yapıyorum. Yalnızca 2002-2004 dönemimde  doğal olarak Baro Başkanıyken siyaset yapmadım.

CHP, 12 Eylül Darbesinden sonra açıldığı ve Kocaeli’de örgütlendiği günden beri siyaset yapıyorum.

4) CHP’de bugüne kadar hangi görevleri üstlendiniz? 

İl Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundum. Son 5 yıldır İzmit ve Büyükşehir Meclis Üyesi ve Büyükşehir Grup Başkanvekili oldum. 2007’de milletvekili adayı olmak istedim, listeye alınmadım. 2008’de Sefa Bey ile il yönetimindeydim. Sonra 2009’da İzmit Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldum, aday gösterilmedim. 2014 Yerel Seçimleri’nde İzmit Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldum, önseçimden 124 oy aldım ve aday gösterilmedim. 5) Fahri Bey kuruluşundan beri siyaset yaptığınız bir partide önseçim yapılıyor. 4 bin küsur üye oy kullanıyor. Siz de ancak 124 oy alabiliyorsunuz. Nasıl bu kadar az oy aldınız? İzmit’e aday olmayı düşünmüyordum. Dönemin İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım aday ol, seni destekleyeceğim diye söz verdi. Bu nedenle aday oldum. Sonra İlçe Örgütü Sefa Sirmen’i destekleme kararı aldı. Bu arada Sefa Bey ve Hikmet Bey dışındakileri bir araya getirmek için uğraştım ama gerçekleşmeyince sonuç alamayacağımı anladım. Sefa Bey ya da Hikmet Bey’in önseçimden çıkacağını gördüm. Seçimlere de asılmadım, bu nedenle 124 oy aldım.

6) 23 yıldır bu partide siyaset yaptınız. 23 yıl boyunca Kocaeli siyasetinde adını kimsenin duymadığı Zeki Aygün, Sibel Gönül, İlyas Şeker, Lütfü Türkkan gibi isimler milletvekili oldu. CHP içinde daha niceleri bir yerlere aday oldu. Siz 23 yıl boyunca niye bir yere gelemediniz?    

AK Parti’ye muhafazakar diyoruz ama muhafazakar olan CHP. Maalesef biz daha tutucuyuz. Benim sağdaki karşıtım Nihat Ergün’dür. Beraber siyasete başladık. Ben DSP İl Başkanıyken, o Milli Selamet’te ikinci başkandı. Nihat Ergün Derince Belediye Başkanı oldu, milletvekili oldu, bakan oldu, genel başkan yardımcısı oldu. Son olarak bakanlıktan alındı. Ama ben ve benim gibi arkadaşlar hala CHP’de etkili noktalarda olamadık. CHP’nin sloganı değişimin gücüydü. Asıl değişim insanda olmalı. Sosyal Demokrasiye inanan yeni insanlar, partiye katılmalı. Partinin büyümemesinin nedeni değişimsizlik. CHP muhafazakar derken şunu anlatmak istiyorum. Hem sistemi korumaya çalışıyor, hem de insanları değiştirmiyor. Böyle olunca da toplumda güven temin edecek devrimci fikirler ortaya çıkmıyor.

7) Birkaç ay sonra sandık başına gideceğiz. CHP’liler dahil hiç kimse ana muhalefet partisinin iktidar olacağına inanmıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? CHP niye iktidar alternatifi olamıyor? 

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber bir değişim hareketi var. Bu değişim dalgası Kocaeli’ye vurmuyor. Kocaeli bu olumlu değişikliklerden nasibini almıyor. CHP, yeni genel başkandan sonra demokratikleşiyor. Önseçim önplana çıkıyor ve konuşuluyor. Genel Merkezdeki aktörler değişiyor, yenileniyor. Kocaeli de yenilenmeli. Hatta bizim daha fazla yenilenmeye ihtiyacımız var. Bu yenilenme devam ederse CHP, Türkiye’de iktidar alternatifidir. Kocaeli’de de bir yenilenme olursa, oylar çok artacaktır.


8) CHP kulislerinde il başkanlığı için isminiz konuşuluyor. CHP İl Başkanı olur musunuz? 

Konuşulan isimlerin hepsi bu işi çok iyi yapacak insanlar. Ancak şu an bir yönetim kurulu var. Yasal olarak seçilmiş durumdalar. Tüzüğümüz il yönetimine içeriden ya da dışarıdan il başkanı tayini konusunda yetki verir. Bu konuyu yönetim kuruluna bırakmak lazım. Onlar en doğru kararı verecektir.  Dışarıdan bir atama, yapılan il kongresini yok kabul etmektir. Ama il yönetimi, kendi içinde uzlaşamaz ve yönetim düşerse o zaman atamayı düşünmek gerekir. Benim bir il başkanlığı talebim yok. Ama genel başkanın talimatlarını ve istekleri benim için reddedilmez bir şeydir. Genel Başkan, beni çağırıp “Sende karar kıldık” derse bu görevi üstlenirim, bir şey diyemem. Ama ben aslında Genel Başkanımıza Ankara’da daha çok yardımcı olmak isterim. Önseçim olursa milletvekili adayı olmak isterim.

9) CHP, Kocaeli’de niye kaybediyor? 

2009 yerel seçimlerinde İzmit’te adaylık süreci yönetilemedi. CHP, İzmit’i Nevzat Doğan’a ve AK Parti’ye hediye etti. CHP mecliste birinci olmasına rağmen, başkanlığı kaybetmişti. Halk, CHP’ye ders verdi. 2014 seçimlerinde de eski Büyükşehir Başkanlarının İzmit’e yönelmesi ve il örgütünün bu konularda fonksiyonel bir tavır takınmaması, Büyükşehir’de partiyi küme düşürdü. Sefa Sirmen gibi bir gücün, elinden geleni yapmasına rağmen seçim kaybetmesinin temel nedeni; il örgütünün Büyükşehir Adaylığındaki hatalı değerlendirmesidir. Bu arada Tahsin Tarhan, önemli bir görev üstlendi ama tek başına bu kadarını yapabildi. Ona da şükran borçluyuz. Her iki seçimde de ciddi hatalar yapıldı. Aslında AK Parti kazanmadı, CHP kaybetti ve seçimleri hediye etti. Büyükşehir’deki boşluk nedeniyle bütün AK Parti kurmayları İzmit’e yöneldi. İlçeler de hatalı Büyükşehir tercihi nedeniyle kaybedildi.  


10) Yıllardan beri iktidar partisine muhalefet ediyorsunuz. Davalar açıyor, medya aracılığıyla eleştiriyorsunuz. Bu kadar muhalefetin sonucu yerel seçimlerde yine 13-0. Yine ağır yenilgiler, yine hezimetler. Bu görkemli kaybedişler ne zaman son bulacak? 

5 yıl Büyükşehir’de aktif muhalefet ettik. Yıllık 2 milyar dolar gibi bir parayı AK Parti çok kötü kullandı. CHP Grubu, bunları ispatladı. Ama Büyükşehir’de yaptığımız çalışmalar, örgüte yansıtılmadı ve kamuoyuna mal edilemedi. Adaylık süreci de iyi yönetilemedi. Dediğim gibi seçimler AK Parti’ye hediye ediliyor. Bir an önce Kocaeli için özel bir çalışma yapmak gerekiyor.

05 Oca 2015 - 11:07 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.323.801 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

efendisiz - bu alperen nasil oluyor da akp agziyla yaziyor ilginc.hala 'din dusmanligi' , 'alkollu icecek' 'fuhus2 fialn gibi klasik siyaset turkulerinden vuruyor saza..neyse gelelim orengul e..belediye meclis uyesi oldugu donemde kendisi chp ye oyveren butun esnafin aleyhine alinan kararlara niye imzasini atmis onu da soraydiniz.he dogru sormuslardi da hatirlamiyorum ben oyle bisey dediydi..neyse diger chp li uyeler de farkli degil.hepsi aleyhte imzalari basmislardi.biz oy veriyoruz fakay bizi asla temsi̇l etmek gibi bir durumlari olamiyor! gidip eve yatip uyusunlar bence.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 11:07
01

alperen - doğru söylüyor yabancı uşaklığında din düşmanlığında talanda alkollü içecek ve fuhuşta

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 11:07