“Gitmediğimiz mahallelere, evlere gideceğiz”

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ankara dönüşü ayağının tozuyla ilk röportajını verdi. “Yeniden tek başına iktidar olmak için ödevlerimizi yaptık, çok çalışacağız” diyen Ceyhan, “Mevcut durumun üzerine çıkacağız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

“Millet, MHP’nin ve CHP’nin ne olduğunu, ne yaptığını gördü” diyen Ceyhan, ekledi: “HDP, barajı geçtikten sonra terör dilini kullandı. Vatandaşımız istikrar için, terörden kurtulmak için bir kez daha AK Parti diyecek. Biz de gitmediğimiz mahallelere gideceğiz. Daha fazla ev ve şahıs odaklı çalışacağız” 


-7 Haziran’ın üzerinden neredeyse hiçbir şey geçmedi. Şimdi yeniden bir seçim maratonu başlıyor ama herkes yorgun, herkes bitkin. AK Parti Kocaeli Teşkilatları yeni bir seçime hazır mı? 

Biz yorgun değiliz. 7 Haziran’da seçimlerden çıktık ve buruk bir sevinç yaşadık. Sandıktan birinci çıktık ama tek başına iktidar olamadık. Bunun verdiği bir burukluk vardı. Hemen ertesi gün, durum değerlendirmesi yaptık. Genel merkezimiz, Türkiye’deki 9 puanlık kaybı araştırmaya başladı. Biz de Kocaeli’deki bütün aktörlerle bir araya geldik ve niye böyle oldu sorusunu sorduk. 2011’de Kocaeli’de yüzde 52.5’tuk. Kocaeli’de yüzde 47.40’ta kaldık. Buna rağmen Türkiye ortalamasının yine 6.5 puanlık önündeydik. Kocaeli teşkilatlarının birlik beraberliği nedeniyle kayıp sınırlı oldu. Seçimden hemen sonra, 45 gün boyunca, mahalle mahalle sandık sonuçlarını analiz ettik. Mahalle mahalle kaç puan düştüğümüzü inceledik. 60 günümüzü ah, vah ederek değil, 7 Haziran sonuçlarını doğru analiz ederek geçirdik. Bugün de seçime hazırız.


-Sonda soracağımızı başta soralım; milletvekili aday listesi değişecek mi? Böyle bir beklenti var mı? 

Perşembe ve Cuma günü Ankara’daydık. Gündemimiz 12 Eylül’de yapılacak genel kurultay. Ben AK Parti il başkanıyım. Listeler değişecek desek de doğru olmaz, değişmeyecek desek de doğru olmaz. Bizim görevimiz aday adaylığını sürecini yönetip, genel merkeze doğru bilgi vermektir. Biz ödevimizi yaparız. Gerisine karışmayız.


-AK Parti’de bu dönem listeden bir Kürt aday gösterilecek mi? Bir Kürt aday arıyor musunuz? 

AK Parti, bir Türkiye partisidir. Biz Türkiye’nin her yerinden oy alan bir partiyiz. Seçimlerden sonra birçok değerlendirme yaptık. Örnek veriyorum Ahmet şu memleketten biri, bunu o yüzden aday yapalım gibi bir algımız yok. Türkiye ve Kocaeli karmaşık bir kültüre sahip. Kenti kuşatacak bir liste arayışımız var. En fazla oy alacak listeyi yapmak istiyoruz. Biz 6 milletvekiline liste yüzünden düştük demiyoruz zaten.


-3 dönem kuralının fiilen bitmesi, dengeleri nasıl değiştirir? 

3 dönem kuralı aslında rafa kalkmıyor. Ancak bu dönem sadece birkaç ay yüzünden milletvekili seçilen isimlerin bir daha aday olmaması uygun bulunmadı sanıyorum. 12 Eylül’de yapılacak kurultayda her şey netleşecek.


-Nihat Bey’in (Eski Bakan Nihat Ergün) aday olmasını ister misiniz? 

Beni siyasete katmış insanlar başımızın üzerindedir. Onur duyarım.


-Kurultayda bizden kimse bir yerlere aday olacak mı?

Sayın Genel Başkanımızın takdiri. Talep edilirse, istişare edilir ama genel başkanın takvim nedeniyle hızlı hareket edeceğini düşünüyorum.


-Kocaeli’de miting yapacak mısınız? Bu mitingde yine tarihi bir kalabalık bekliyor musunuz? 

Miting konusu, sayın Genel Başbakan’ın ve Başbakan’ın takdiridir. Biz normalde de bir tarih vermiyoruz. Muhtemelen Kocaeli’de de bir miting bekliyoruz. Kalabalık konusuna gelince. Biz 100 bin kişi bile getirsek gazeteler getirdiğimiz kadar yazmıyor ki! Öbür arkadaşlar miting yaptığında adamların ayak parmaklarını bile sayıp yazıyorlar. Biz de gövdeyi bile saymıyorlar. Dolayısıyla biz kimin ne dediğine bakmıyoruz. Biz alanı doldurup doldurmayacağımıza bakıyoruz.


-Son Danışma Meclisi’nde Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in belediye başkanları hakkında söylediklerine hak veriyor musunuz? Belediye başkanlarından şikayet var mı? 

Bence İlyas Bey, dikkat çekmek için böyle bir şey söyledi.  Kendisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızdır. Yaptığı sadece bir uyarıdır. Belediye başkanlarımız, bu dönem seçim sürecinden önce sahaya indiler. Fedakarca çalıştılar. 472 mahallesi olan Kocaeli’de bazı mahallerde sorunlar var mıdır, vardır. Bunlar da aşılacaktır. Belediye başkanlarımız şüphesiz ki bu seçimde de en önemli aktördür. Onlardan yine çok çalışmalarını bekliyoruz.  


-Çalışma yöntemleriniz değişecek mi? 1 Kasım için nasıl çalışacaksınız? 

Daha sandık bazlı ve sandık kurulu bazlı çalışacağız. Biz bu seçimlerde sandıkların ve sandık psikolojisinin önemli olduğuna inanıyoruz. Gitmediğimiz mahallelere,  sokaklara gideceğiz.


-Kaç bin kişilik orduyla sahaya çıkacaksınız? 

4 bin sandıkta, 9 görevliden 36 bin kişilik bir ordumuz zaten var. 250 bin üyemiz var. Geçen seçimde üyelerin yarısını en az tek tek aradık. Bu dönem ev ve şahıs odaklı çalışacağız. Bu şehrin her bir noktası bizim için aynı önemde. Dilovası, Yukarı Hereke de bizim için önemli. Etnik siyaset, bölgesel milliyetçilik yapmayacağız.


-Geçen dönem 73 başvuru olmuştu. Bu dönemde başvuru sayısı artar mı? 

Takvim kısa. 4 günlük başvuru süresi var. Dolayısıyla ne kadar başvuru olacağını bilmiyorum. AK Parti, hemen her seçim döneminde kamuoyunun tanıdığı yerel aktörlerden transferler yapıyor. Bu dönem de transferler olacak mı? Ya da partinize gelmek isteyen, kapınızı çalanlar var mı? Buna takvim müsaade etmeyecek gibi. Bu dönem böyle bir şey için zihni bir hazırlığımız yok. Ancak AK Parti çatısı altında siyaset yapmak isteyenlere de kapımız açık.


-Bu dönem temayül yapılacak mı? 

Sanmıyorum.


-Peki, mülakat yapılacak mı? 

Genel merkez tarafından talep edilirse, yeni başvurular için mülakat yapılabilir. Onun dışında daha önce mülakata katılmış olan isimlerle bir daha mülakat yapılmaz.


-11 kişilik listede kaç kadın olmalı? 

Genel merkez ne kadar talep ederse o kadar. Biz kadınlarımızı önemsiyoruz.  11 kişilik listede bu dönem 2 kadınımız vardı. O tablodan geriye gitmeyiz diye düşünüyorum.

CUMHURBAŞKANIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZ; BİR ŞEY DİYEN, MİSLİYLE KARŞILIK BULUR

-Geçen seçim döneminde hem iktidar, hem muhalefet seviyeyi korudu. Bu dönem tansiyonun yükselmesini bekliyor musunuz? 

Çamur siyaseti doğru değil. Muhalefetin bazı milletvekilleri seviyeyi düşürürse de ben o seviyeye inmeyi düşünmüyorum. Bir tek kırmızı çizgim var; benim başbakanıma, Cumhurbaşkanıma, genel başkanıma yönelik bir şey olursa cevabını misliyle alırlar.


-HDP’li Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca bakan oldu. Kendisiyle diyalogunuz, iletişiminiz nasıl olacak? Belirli davetlere ve programlara birlikte katılır mısınız? 

Ali Haydar Konca, davete icap etmiştir ve Bakanlar Kurulu’na girmiştir. Ben zaten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık ile programlara katılıyorum. Ali Haydar Bey ile ilişkiler noktasında da önümüzü bir görelim bakalım diyorum.


-AK Parti’nin oy hedefi var mı?  

Bu konuda teamülleri bozmam. Bizim oy hedefimizi bakanımız açıklar. Şu an erken, bir açıklama yapacaksa, yine Fikri Bey yapar. Bakan bey açıklama yaparsa yapar, bir oy hedefi koyacaksa koyar. Koymazsa da bu dönem oy hedefi açıklamadan seçime gireriz.


-AK Parti’nin Kocaeli’deki seçim bütçesi ne kadar olur? 

Bir bakalım… Parti olarak kimseye borcumuz yok. Bu dönem siyasi partilere para verilmeyecek. Kendi yağımızla kavrulacağız. İl yöneticilerinden katkı koyan olacak… 


-Bu seçim döneminde de her yere bayrak asılacak mı? AK Parti yine şehir merkezini bayrakla donatacak mı? 

Mümkünse bu seçim döneminde hiçbir yere bayrak asmayalım diyorum. Bakın geçtiğimiz günlerde HDP binası önünde gerginlik oldu, bu partinin bayrakları kesildi. Bu nedenle biz de ilgili kamu kurumlarıyla yaptığımız istişareler sonrasında gerginlik olmasın diye bayraklarımızı kaldırdık. İktidar partisi olmamıza rağmen hiç tereddüt etmeden kaldırdık hem de… 


-Ama geçen seçim döneminde bu şehirde en fazla bayrağı AK Parti Kocaeli Teşkilatı asmadı mı? Bütün şehir AK Parti bayraklarıyla donatılmadı mı? 

Bakın biz burada da daha önce anlaştığımız, mutabık olduğumuz siyasi centilmenlik kurallarını hiçe saymadık. Protokol dışında bir şey yapmadık. Sadece tarihi mitingimizden 1 gün önce bayrak astık, 2 gün sonra da kaldırdık. Bunu niye yaptık? Birilerine ve özellikle MHP’ye nasıl bayrak asılacağını göstermemiz gerekiyordu. Gösterdik...

31 Ağu 2015 - 09:52 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 4.483.042 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

semih - Evlere zahmet etmeyin.Belediyelere gidin onların halkla ilişkilerini ve hizmetlerini denetleyin yeter.Kocaeli hep göç alıyor göç alırken dışardan gelen adam iş buluyor makam buluyor İzmitli bizim çocuğu oynuyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
07

cenk - Terör, altın ve döviz almış başını gitmiş-gidiyor, bunların derdi ise sadece yeniden nasıl iktidar olabilirim sevdası !..

Dövizin yükselişinden dolayı yapılması zorunlu hale gelen doğalgaz, elektirik ve diğer dövize endeksli endüstriyel

üretim ürünlerine yapılacak zamlar seçim hatırına sürekli erteleniyor ! Göreceksiniz, seçimden sonra ister tek başına

iktidar olsun,isterse koalisyon olsun, bu zamlar sökün ettirilecek ve her zaman olduğu gibi kabaklar milletin başına patlatılaacaktır !

Politikacılar ise, bir sonraki seçimin hesaplarını yapmaya koyulacakalrdır !

Bu her zaman böyle olmuştur ve yine böyle olacaktır !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
06

izmitli41 - Bizim eve gelebilseniz geldiğinize bin pişman olursunuz partinizin yaptığı yolsuzluk,hukuksuzluk,eğitim,dış siyaset,emeklilerin durumu hakkında dinlemek zorunda kalabilirseniz sabır gösterirseniz sizin sabrınızı o zaman anlarım gerçeklere tahammül edebileceğinizi hiç zannetmiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
05

ak parti - karadenizli'lerden oluşursa...hdp kürt adaylardan oluşursa...aradaki fark nerde?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
04

İZMİTLİ41 - ÖNCE VERDİĞİNİZ SÖZLERİ TUTUN. YALANCI OLMAKTAN KURTULUN. İZMİT HALKINA 5 YILDIR YALAN SÖYLÜYORSUNUZ. METROYU YAPIN, TRAFİK PROBLEMLERİNİ ÇÖZÜN, CENGİZ TOPELİ ADAM GİBİ ÇALIŞTIRIN, SADECE TRABZONA UÇMAKLA OLMAZ BU İŞ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
03

veysel - Yeniden iktidar değil yeniden halkı sömürmek için bismillah demiş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
02

mehmet - Şu 4 bakanı korumadaki istikrarınız muhteşem. O dört bakan partiyi çökertti, ülkeyi çökertti ama hala koruyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52
01

poyraz - pahalılık ve dövizdeki istikrarınız harika

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:52

BRANDA ELEMANI ARANIYOR

BRANDA ELEMANI ARANIYOR Firmamızda makine dikişi bilen branda dikimi, tente imalat ve montajında çalışacak tecrübeli veya tecrübesiz yetiştirilmek üz...

Tel:0262 349 48 90 0533 159 48 90

YARDIMCI BAYAN ARANIYOR

Ev içerisinde temizlik işlerinde çalışacak YARDIMCI BAYAN aranıyorTercihen Derince ve Körfez 

Tel: 0532 202 66 09

TEKNİK SERVİS ELEMANI ARANIYOR

KOCAELİ JENERATÖRE - Jeneratör konusunda deneyim sahibi - Elektrik veya Motor Tecrübesi olan - En az Meslek Lisesi mezunu- B sınıfı ehliyetli aktif...

Müracaat Tel: 0 541 321 93 41 / 0 262 321 93 93

TEKNİK RESSAM ARANIYOR

TEKNİK RESSAM Makina ve gaz yakma sistemleri imalatı yapan firmamıza ‘Teknik Ressam’ alınacaktır. -İyi derecede autocad ve solid Works bilen -En az...

0262 349 60 11

KALIPÇİ VE BOYACI ARANIYOR

Bünyemize KALIPÇI ve BOYACI alımı yapılacaktırÇalışma saatleri: 08:00-17:00C.tesi: 08:00- 12:30 arasıServis vardırFatih Mahallesi Çenedere caddesi No:...

Tel: 0541 322 86 93

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Hacıoğlu Metalİş yerimizde yemek ve temizlik işlerini yapacak BAYAN GÖREVLİ aranıyorİzmit San. MevkiiTercihen Sanayi Mahallesi ve Vezirçiftliğinde otu...

Tel: 0532 165 38 68

ORKA GROSS MARKETLERİ ELEMAN ARANIYOR

Orka Gross Marketleri Şubemizde çalışacak KASİYER- REYON -MANAV-ŞARKÜTERİ- MUHASEBE- BİLGİ İŞLEM- DANIŞMA- FORKLİFT KULLANABİLEN DEPO SEVKİYAT ELEMANL...

Tel: 0535 376 45 33

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

MOBİLYA USTALARI ARANIYORİMALAT VE MONTAJDA ÇALIŞABİLECEK MOBİLYA USTALARI ARANIYOR4.250 TL MAAŞ + YEMEK + SGK 

TEL: 0532 738 11 07 0535 713 72 50

ELEKTRİK USTASI VE KALFALAR ARANIYOR

YUSAY ELEKTRİK ELEKTRİK USTA ve KALFALARI ARANIYORSerdar Mh. Pasinler Cad. No: 14 /C Başiskele

Tel: 0 536 566 66 38

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardır

Tel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05