Öğretmen atama sayısı belli oldu!

Torba yasa Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi

Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor.Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 binine, hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320'sine bu yıl sonuna kadar atama yapılacak.

Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı sağlamak amacıyla firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına 2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecek. Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan ve bu suretle menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak Çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin  öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren "Torba Kanun Teklifi", TBMM Genel  Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla, Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas  ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer  hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine, Genel Kadro ve Usulü Hakkında  Kanun Hükmünde Kararname ve 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında  yapılan atamaların dışında 31 Aralık 2015'e kadar atama yapılacak.

2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na bağlı kamu görevlilerine  ilişkin 73 bin ve 77 bin olarak öngörülen atama sayısı, Gençlik ve Spor  Bakanlığındaki yeniden yapılanma gerekçesiyle 73 bin 600 ve 77 bin 600 olarak  değiştiriliyor.

Ev sahibi hükümet anlaşmaları veya Türkiye'nin taraf olduğu diğer  anlaşmalar çerçevesinde program, fon, temsilcilik ve özel ihtisas kuruluşlarının  resmi kullanımları için yapılacak mal teslimi ve hizmet  ifaları, bunların sosyal  ve ekonomik yardım amacıyla bedelsiz olarak yapacakları mal teslimi ve hizmet  ifaları, bedelsiz mal teslimi ve hizmet ifaları ile ilgili mal ve hizmetlerin  bunlara  teslim ve ifası, ilgili kurum, temsilcilik, program, fon ve  özel   ihtisas kuruluşlarının Türkiye'deki faaliyetlerinin devamı veya ilgili kurumlara  ilişkin uluslararası anlaşmaların yürürlükte bulunduğu süre içerisinde katma  değer vergisinden istisna olacak. Bu kuruluşların yönetici kadrolarında görev yapan Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olmayan mensuplarına Türkiye'de görevde bulundukları süre içerisinde  yapılacak mal teslimi ve hizmet ifaları da katma değer vergisinden müstesna  olacak. Türkiye'deki uluslararası kuruluşlar ve bunların yönetici kadrolarında  görev yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan mensupları tarafından  Türkiye'de görevde bulundukları süre içerisinde kendi ihtiyaçları için ilk  iktisabı, ithali veya bunlara teslimi ÖTV'den de istisna olacak. Vergi Usul Kanunu'na eklenen fıkra ile elektronik ortamda tebligat,  muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış  sayılacak.

Yoklama faaliyetleri elektronik ortamda da yürütülebilecek

Aynı kanunda yapılan değişiklikle, yoklama faaliyetleri elektronik  ortamda da yürütülebilecek ve yoklama fişleri elektronik ortamda da oluşturulabilecek.

TRT'nin her türlü program, haber, yapım ve yayınlarla ilgili olarak  Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketinden yapacağı mal ve hizmet alımları, Kamu  İhale Kanunu kapsamı dışında olacak. Finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösteren  kurumlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri hariç olmak üzere, sermaye şirketlerinin  nakdi sermaye artışları ya da yeni kurulan sermaye şirketlerinde ödenmiş  sermayenin nakit olarak karşılanan kısmı üzerinden Merkez Bankası tarafından en  son açıklanan yıllık ortalama faiz oranı dikkate alınarak ilgili hesap döneminin  sonuna kadar hesaplanan tutarın yüzde 50'si, indirimle ilgili hüküm kapsamına  alınacak. Bu indirimden, sermaye artırımına ilişkin kararın ya da ilk kuruluş  aşamasında ana sözleşmenin tescil edildiği hesap döneminden itibaren başlamak  üzere, izleyen her bir dönem için ayrı  ayrı  yararlanılacak. Sonraki  dönemlerde  sermaye  azaltımı yapılması halinde, azaltılan sermaye tutarı, indirim  hesaplanmasında dikkate alınmayacak. Söz konusu oranı, kanunda belirtilen  kriterler dikkate alınarak, sıfıra kadar indirmeye ya da yüzde 100'e kadar  artırmaya, halka açık sermaye şirketleri için, halka açıklık oranına göre yüzde  150'e kadar farklı uygulatmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecek

Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine  katkı sağlamak amacıyla firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına  2 milyar liraya kadar nakit kaynak aktarmaya ya da ödenek eklemeye maliye bakanı  yetkili olacak. Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya  yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi  veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da  bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5  bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen ve denetlenen borsaların  ve diğer teşkilatlanmış piyasaların, merkezi takas kurumlarının, merkezi saklama  kurumlarının ve Merkezi Kayıt Kuruluşunun tüm gelirleri üzerinden, Kurul'a 2014  yılı gelirleri üzerinden kaydedilen gelir tutarlarının her yıl, TÜFE ve ÜFE'nin,  aralık ayından bir önceki yılın aralık ayına göre değişim oranlarının aritmetik  ortalaması oranı üzerinden artırılması suretiyle bulunacak tutarlar kurul  bütçesine gelir olarak kaydedilecek. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra  kurulacak bu kurumların, kuruluşlarını takip eden yıldan başlamak üzere, tüm  gelirlerinin azami yüzde 10'u olmak üzere, kurulca belirlenecek oran gelir olarak  kaydedilecek.

Ödeme sistemi ve menkul kıymet mutabakat sistem işleticisi, ödeme  kuruluşu ve elektronik para kuruluşu bu Kanun'da yer alan hükümlerle ilgili  belgeleri ve kayıtları en az 10 yıl süreyle güvenli ve istenildiği an erişime  imkan sağlayacak şekilde yurt içinde saklayacak. Sistem işleticisinin  faaliyetlerini yürütmede kullandığı bilgi sistemleri ve bunların yedekleri de  yurt içinde tutulacak.

27 Mar 2015 - 09:01 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.609.990 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.

Elektirik işlerinden anlayan BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.  [email protected]  Tel:  0262 349 26 29

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

OCE YAPI'YA PERSONEL ARANIYOR

İzmit Sanayisinin yanında bulunan OCE Yapı firmamızda çalıştırılmak üzere 1-Manuel kumlama ustası 2-Airless boya ustası 3-Kazancı ve düz işçi,vasıf...

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ ALINACAKTIR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Örgüç Madencilik Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ aranıyorHyundai Yetkili BayiiTel: 0537 439 57 75

AYSEL İNŞAAT'TA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli)*ÜRETİM ELEMANI*ENGELL...

NEWVİZYON MAKİNE'YE ELEMAN ARANIYOR

KAYNAKÇI aranıyor. TORNACI aranıyor. Tel: 335 15 77

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46