CHP'de gözler delege seçiminde

CHP’de kongre süreci mahalle delegeleri ile başlıyor. 8 Kasım’dan itibaren binlerce mahalle üyesi, ilçe delegelerini belirleyecek. İlçe başkanları da mahalle seçimlerinden çıkacak sonuçlara göre adaylıklarını açıklayacak

hakan-cakar.jpg
nihat-deger.jpg
+10
Haber albümü için resme tıklayın

CHP'de merakla beklenen kongre takvimi geçtiğimiz hafta sonu belli oldu. Genel merkez, 37. Olağan Kurultay sürecine ilişkin genelgesini tüm il örgütlerine gönderdi. CHP'de mahallerdeki temsilcilerin belirlenmesinin ardından ilçe ve il kongrelerinin yapılmasıyla birlikte kurultay takvimi işleyecek. Takvime göre 8 Kasım 2019 tarihinde mahalle delege seçimleri, 14 Aralık-27 Şubat tarihleri arasında ilçe kongreleri yapılacak. İl kongreleri de 2 Ocak-3 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

KAFALAR KARIŞIK

CHP Kocaeli Örgütü, delege seçimlerinden önce il danışma meclisine ev sahipliği yapacak. İl Başkanı Cengiz Sarıbay başkanlığında gerçekleştirilecek danışmadan sadece 6 gün sonra mahallelerde sandıklar kurulacak. İşte, ilçe başkanlarının da gözü 8 Kasım’daki delege seçimlerinde. Çünkü kafalar oldukça karışık. Sadece İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda kesin olarak “adayım” diyor. Diğer ilçe başkanları ise istişare sonucunda karar vereceklerini söylüyor.

Hakan Çakar net: Yeniden adayım

Mehmet Ümit Küçükkaya’nın milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmesi soncusu yönetim kurulu üyelerinin kararıyla İzmit İlçe Başkanı seçilen Hakan Çakar, yarım dönemdir bu görevi yürütüyor. Hakan Çakar, adaylık konusunda oldukça net ve şunları söylüyor: “Güzel bir süreç atlattım. Belediye seçimlerinde 15 yıl sonra İzmit’i yeniden aldık. Örgütümüzde herhangi bir sıkıntı yok. Uyumlu çalışıyoruz. Kongre süreci için komisyon kuracağız. Partililerin bilgi alması için. İlçe örgütümüze son yıllarsa katılım oldukça fazla” ifadelerini kullandı. (Hakan Çakar-İzmit İlçe Başkanı)

Derince’de Nihat Değer kararsız

5 yıldır görevde olan Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, yeniden adaylığı konusunda karar vermediğini ifade etti. Değer, “Kanaat önderlerimiz, yönetim kurulu üyeleri, parti büyükleri hatta partili olmayan dostlarla da fikir alışverişinde bulunmadan karar vermedim. ‘Seni destekliyoruz, bırakma’ derlerse devam ederim. Örgütümüzde sıkıntı yok. Hatta danışma meclisimizde bunu en iyi gösterdik. Yoğun bir katılım vardı. Özgün, herkese açık ve süresiz konuşma hakkı vardı. Yaklaşık 15 kişi özgürce konuşma yaptı. Örgütümüz arasında birlik ve beraberlik var” diye konuştu. (Nihat Değer-Derince İlçe Başkanı)

Örgüt ne diyor ona bakacağım

Nisan 2018’de atama yoluyla Körfez İlçe Başkanlığı’na getirilen Cavit Dağdeviren adaylık için henüz karar vermediğini söyledi. Örgütle istişare yaptıktan sonra karar vereceğini belirten Dağdeviren, “Ne kadar çok aday çıkarsa demokrasi o kadar işler. Biraz daha genç isimlerin aday çıkması daha iyi olur. Her partide olduğu gibi bizim örgütte de ufak tefek uyuşmazlıklar var. Büyütülecek şeyler değil. Önemli olan herkesi bir arada tutabilmek. Çoğu mahalle delege seçimlerinde tek liste listeli seçim olacak öngörüsündeyim. Kendi adaylığım için henüz karar vermedim” şeklinde konuştu. (Cavit Dağdeviren-Körfez İlçe Başkanı)

Yüzde 50 adayım yüzde 50 değilim

Yaklaşık 20 aydır başkanlık görevini yürüten Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, mevcut başkanların zaten doğal aday göründüğünün altını çizdi. Kongre süreci hakkında da konuşan Musa Yılmaz, “Kongre takvimi yeni belirlendi. Şu an ‘adayım’ demek hoş olmaz. Yüzde 50 adayım diyebilirim. Örgütümüzde hiçbir sıkıtı yok. Örgüt ve yönetim olarak dertlerle uğraşmıyoruz. Biz sadece önümüze bakıyoruz. Hep birlikte çalışıyoruz. Partimizi geleceğe hazırlıyoruz. CHP’nin Gebze’de başarılı olması için gece gündüz mücadele veriyoruz” açıklamasında bulundu. (Musa Yılmaz-Gebze İlçe Başkanı)

Büyük ihtimalle devam ederim

Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri’nin istifa etmesinden sonra yönetim kurulu içinden başkanlığa seçilen ve yaklaşık 1 yıldır örgütün başında olan Fikret Gürel, adaylık noktasında delege seçimlerini bekleyenlerden. Gürel, örgütle fikir alışverişinde bulunup, istişare sonucunda aday olup olmayacağının karar vereceğini söyledi. Gürel, “İstişare sonucunda adaylığımı kamuoyuna duyuracağım. Ancak büyük ihtimalle başkanlığa devam kararı alacağım. Örgütümüz içinde hiçbir sıkıntı yok birlik ve beraberlikle kongre sürecimizi atlatacağız” diye konuştu. (Fikret Gürel-Gölcük İlçe Başkanı)

Sürece baktıktan sonra açıklarım

CHP, Karamürsel’de kılpayı belediye başkanlığını kaybetti. Örgütün başındaki isim ise Suat Ülkü idi. Yaklaşık 9 yıldır ilçe yönetim kurulunda görev yapan Suat Ülkü, geçtiğimiz yıl atama yoluyla başkanlığa getirildi. Ülkü, yaklaşan kongre sürecinde yeniden adaylığı konusunda net olmadığını söyledi. Suat Ülkü, “Henüz parti örgümle konuşup istişare yapmadım. Değerlendirme yapıldıktan sonra beraber ortak paydada buluşacağız. Zaten Karamürsel örgütünde birlik ve beraberlik var. Sıkıntı hiçbir zaman olmadı” açıklamasında bulundu. (Suat Ülkü-Karamürsel İlçe Başkanı)

Adaylık için bir karar vermedim

Yaklaşık 1 yıldır Kandıra İlçe Başkanlığı görevini yürüten Volkan Bulgurcu, adaylık noktasında şimdilik bir karar veremediğini vurguladı. Bulgurcu, “Kayyum yönetimi ve başkanı olarak göreve geldim. Şu an başkan adaylığı için karar vermedim. ‘Ben adayım’ diye yola çıkılmaz. O zaman herkes adaylığını açıklar. Önce parti örgütümle istişare yapacağım. Parti örgütünün olurunu almam gerekiyor. Öte yandan, değil ilçe yönetimi, tüm parti örgütü içinde sıkıntı yok. Çok farklı fikirler olsa da hedefimiz aynı. Örgütümüz içinde çatışma yok” diye konuştu. (Volkan Bulgurcu-Kandıra İlçe Başkanı)

Kartepe Başkanı kesinlikle aday

Yerel seçimlerde CHP’nin büyük hezimet yaşadığı Kartepe’de sular yeni yeni duruldu. Atanan kayyum sonrası yapılan kongrede Tevfik Mayda, yeni başkan seçildi. Henüz 3 aydır görevde olan Mayda kongrede de aday. Mayda, “Tabi ki aday olmayı düşünüyorum. Parti örgütü ile oturup konuşacağım. Devam kararı düşünüyorum. Kartepe örgütü içinde bir sıkıntı yok. ‘Geçmişteki ayrılıkları ortadan kaldırma’ sloganıyla başkan adayı olup göreve geldim. İçimizdeki ayrı seslerle bir olduk. Bundan sonraki süreçte de beraber hareket edeceğiz” ifadesini kullandı. (Tevfik Mayda-Kartepe İlçe Başkanı)

Partili gençlere yer açmak lazım

CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde Başiskele’de aday çıkarmadı. Ancak İlçe Başkanı İrfan Keskin, İYİ Parti ile ittifak anlaşması öncesinde istifa ettiği için yerine Arif Gökyıldız getirildi. Arif Gökyıldız da adaylık için net konuşanlardan. Gökyıldız, “İlçe kongresinde yeniden aday olmayacağım. Gençlere yer açmak lazım. Bu bir bayrak yarışıdır. Parti örgütü ve büyükleri ilçe başkanlığı için en iyi arkadaşı çıkaracağına inanıyorum. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrağı daha ileriye taşıyacak arkadaşlar olduğuna inanıyorum. Parti örgütü içinde kesinlikle hiçbir sıkıtı yok” dedi. (Arif Gökyıldız-Başiskele İlçe Başkanı)

Çok yorgunum aday değilim

CHP’nin yerel seçimde kazanmaya çok yaklaştığı ilçelerden biri Darıca idi. Örgütün başındaki isim ise, belediye başkan adayı Yakup Törk’ün yerine yönetimden gelen Gürer Yıldırım’dı. Darıcalı partililerin sevdiği bir isim olan Yıldırım kongrede aday değil. Gerekçesini de şu sözlerle duyurdu: “Yeniden başkanlık için hevesim yok. Üzerimde bir yorgunluk var. Çok özel bir durum olmadığı sürece başkan adayı olmayacağım. Parti örgütü için sıkıntı yok, hareketlilik var. Çünkü bizim partimizde çeşitlilik var. Kavga dövüş değil ama rekabet mutlaka olacaktır.” (Gürer Yıldırım-Darıca İlçe Başkanı)

Adayım demek şimdilik yanlış

Eski İlçe Başkanı Selahattin Kaya, belediye başkan aday adaylığı için görevinden istifa etmişti. Yerine, yönetim kurulu üyelerinin kararıyla Çetin Hartamacı başkan seçildi. Peki, kongrede aday olacak mı? Çetin Hartamacı adaylığı için “Yönetim kurulu üyelerim ve meclis üyelerim ile konuşup istişare yapacağım. Öncesinde ‘ben adayım’ diye açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Süreci birlikte değerlendireceğiz. Her arkadaşımın fikri benim için çok önemli. Bu ekip işidir. ‘Ben başkan olacağım’ mantığı doğru değil. Önce analiz edelim” ifadesini kullandı. (Çetin Hartamacı-Çayırova İlçe Başkanı)

Kimse çıkmazsa görev üstlenirim

Dilovası İlçe Başkanlığı görevini 2 yıldır yürüten Kerem Aydemir de henüz karar veremeyenlerden. Aydemir, “2 yıldır başkanlık görevini yürütüyorum. Şu anda adayım diyemem. Kimse çıkmazsa tabii ki görevi üstlenirim. Ancak bir arkadaşımız aday olursa elinden de tutarım. Parti örgütü ile yaptığım görüşmelerde kalmamı isteyenler var. Parti örgütü içinde hiçbir sıkıntımız yok. Köklü değişiklikler yaptık. Olumsuzlukların önüne geçtik. Gücümüz yettiğince muhalefet yaptık. Partim önceliğim aday olup olmamam önemli değil” ifadelerini kullandı. (Kerem Aydemir-Dilovası İlçe Başkanı)

06 Eki 2019 - 23:21 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 4.985.249 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİREDerince Çınarlı Mah. Basın  Sitesinde 2+1 sıfır,merkezi ısıtma-pay ölçerli,(Kombi mevcut)otoparklı, asansörlü,çocu...

Tel: 0532 316 58 35

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

ELEMAN ARANIYOR

Gebze Center  AVM de MALL LOJİSTİK bünyesinde ÇALIŞACAK EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz

Tel: 0542 434 38 35

SEVKİYAT SORUMLUSU ARANIYOR

SEVKİYAT  SORUMLUSU Kartepe ‘ deki işyerimizde çalışmak üzere GELEN VE GİDEN MALLARIN SEVKİYATINDAN SORUMLU AKTİF ARAÇ KULLANABİLEN ELEMAN aranmakt...

Tel: 0 534 274 06 48

GIDA MÜHENDİSİ veya GIDA TEKNİKERİ ARANIYOR

Gebze deki yerinde üretim projemizde çalıştırılmak üzere, proje yöneticiliği yapacak tecrübede, GIDA MÜHENDİSİ veya GIDA TEKNİKERİ alınacaktır. info@...

ŞOFÖRLÜĞÜ OLAN BAY ELEMAN ARANIYOR

Gece Hal işinde çalışacak Hal işlerinden anlayan Gerçek anlamda işe ihtiyacı olanŞOFÖRLÜĞÜ OLAN BAY ELEMANAlınacaktır20-40 Yaş arası, askerliğini yapm...

Tel: 0 532 666 62 91

GENEL MÜDÜR ASİSTANI ARANIYOR

GENEL MÜDÜR ASİSTANI alınacaktır 2 yıllık üniversite mezunu  Word excel programlarını kullanabilen genel müdür işlerini takip edebilecek,   25-35...

 TEL: 0533 042 76 33 0262 349 26 29

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Coşkun Turizm'de vardiyalı çalışmak üzere İzmit-Derince  bölgesinden  tecrübeli emekli SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor

Tel: 0506 054 57 67

ŞOFÖR ARANIYOR

Gebze Tosb da ki projemizde gece vardiyasında çalıştırılmak üzere yemek taşıma ve dağıtımı yapacak ŞOFÖR alınacaktır.

Tel: 0534 084 51 21

PİDE VE LAHMACUN USTASI ARANIYOR

PİDE ve LAHMACUN USTASIAranıyor. Derince

Tel: 0 532 453 46 99