Otogar kavşağı yıl sonunda tamamlanacak

Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Mehmet Çetin, Valilik il koordinasyon kurulu toplantısında İzmit Kandıra projesinde, otogar kavşağının yılsonu itibariyle tamamlanacağını söyledi.

baskanlik.png
katilim.png
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli 2019 yılı 4. Koordinasyon kurulu toplantısı Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleşti. Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya ilçe kaymakamları, belediye başkanları, daire müdürleri katılım sağladı. Koordinasyon kurulu toplantısında konuşan Vali Aksoy şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli ilinde, 2019 yılında kamu kurumları ve belediyeler tarafından toplam 509 proje uygulanmaktadır. Dönem sonu itibariyle biten proje sayısı 106, devam eden proje sayısı 302, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 36, yeni ihalesi yapılan proje sayısı 9, henüz başlanamayan proje sayısı 56’dır.

İLK DOKUZ AY YÜZDE 58

2019 yılı yatırımlarının proje tutar toplamı 12 milyar 929 milyon TL'dir. 2019 yılı ödenek toplamı ise 2 milyar 408 milyon TL'dir. Dönem sonu itibarıyla bu ödenekten yapılan harcama toplamı 1 milyar 396 milyon TL’dir. Yılın ilk dokuz ayında nakdi gerçekleşme oranı yüzde 58’dir. Toplantı öncesinde, ilk defa yatırımcı kurum ve kuruluşlardan yatırım izleme raporları kâğıt ortamında istenmemiştir. Bunun yerine İçişleri Bakanlığı Bilgi işlem Dairesi Başkanlığınca geliştirilen İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) yatırımcı kurum ve kuruluşların kullanımına açılarak, yatırımlarla ilgili veriler bu sistem üzerinden alınmıştır. Bundan sonra yatırım izleme raporları için bu sistem kullanılacaktır. Her Koordinasyon Kurulu toplantısından önce sisteme veri girişlerinin doğru, eksiksiz ve zamanında yapılması için kurum amirleri tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.”

TRAFİK VE DİĞER İŞLERE 43 MİLYON HARCANDI

Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Mehmet Çetin yaptığı sunumda; “14 adet projemiz var. Toplam bedelleri 1 milyar 602 milyon TL. 2019 yılı toplam ödeneği 115 Milyon TL. 2019 yılı toplam harcaması 35 Milyon TL iken rutin bakım, trafik ve diğer işlere 43 Milyon TL harcandı. Kamulaştırma ve rutin işlere ise 14 Milyon TL harcandı. İşlerimizin nakdi gerçekleşme yüzde 80, fiziki gerçekleşme yüzde 72’dir. Anadolu kavşağı İstanbul Çamlıca’dan başlayıp Gebze kavşağına kadar olan çalışma devam ediyor. Gebze İzmit kesimi toplama inşaatı ve Gebze doğu kavşağındaki çalışmalar devam ediyor. 2019 sonu itibariyle bitirilmesi planlanıyor” dedi

YAN YOLLARDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Çetin sunumunu şöyle tamamladı: “ İzmit Kandıra projesinde ise otogar kavşağı yılsonu itibariyle tamamlanacak. İzmit Yalova yolu üzerindeki K3 köprülü kavşağında yan yollarda çalışmalar sürüyor. Viyadüğün altındaki çalışmalar bitti. Tretüar ve bordür çalışması sürüyor. İzmit Kandıra yolu Sarıdere Köprülü kavşağında çalışmalar sürüyor. Kasım sonu itibariyle buradaki köprüleri trafiğe açacağız. Gebze’den İzmir’e kadar olan yol hazır ve işletmeye açılmıştır. Gebze Kaymakamı TEM yolu üzerinde 4 köprü yapılacaktır. Yatırım programına alınmıştır. Bahsedilen köprü ile ilgili ihaleler ve yer teslimi yapıldı. Koordinasyon çalışmaları sürüyor. İlgili belediye başkanları ile toplantılar yapıldı ve çalışmalar en kısa sürede başlayacak”

YAZILI BİLGİ VERECEK

Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer, bölgesinde karayolları ile ilgili çalışmaları Bölge Müdürü Mehmet Çetin’e sorarak “Batakdere ve Ekşidere’nin devamında karayolları tarafından bir menfez yapılması gerekiyor. Batakdere yaklaşık 10 Milyon TL’ye mal oldu, asfaltlama çalışması yapıldı. Menfez yapılmadığında yoğun yağışlarda yine sular altında kalacaktır. Bununla ilgili bir çalışma var mı?” dedi. Söz alan Çetin ise konuyla ilgili yazılı bilgi vereceklerini ifade etti.

NET BİR TARİH VEREMİYORUM

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Bölge Müdürü Mehmet Çetin’e “İlçe otogar kavşağının bu yıl içinde teslim edileceği yeni ihalenin 2019 yılında yapılacağı söylenmişti. Ama değerli müdürüm farklı bir şey söyledi Kandıra’yla alakalı ciddi destek istiyoruz. Bizleri ve turizmi zorluyor” diye sordu. Çetin, “Şu anda müteahhit tasfiyesini istedi. Otogar kavşağını bitirdikten sonra tasfiyesini isteyeceğiz. İhalesi yapılacak. İhale hazırlıklar devam ediyor. Ama net bir tarihi veremiyorum. Kavşak yıl içinde bitecek” dedi. Konuyla ilgili konuşan Vali Aksoy “Bir an önce gündemden çıkması lazım” dedi.

SÜREKLİ KAZA OLUYOR

Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir de ilçesinde olan eksiklikleri aktararak “Gebze yönünden Hereke yönüne çıkışta 3 kilometrelik bir bölge zifiri karanlık, sürekli kaza oluyor. Bu olaylardan biri de bugün oldu. Bu güzergahın tamamen aydınlatılmasını talep ediyoruz. Ercan Topaca döneminde resmi yazışmalarla talebimiz oldu” dedi. Vali Aksoy ise “İhtiyaç varsa tekrar aydınlatılması hususunu dile getirelim. Bir inceleyelim. Karayollarının kapsamına giriyorsa yapalım. Yoksa büyükşehir veya başka bir yöntemle aydınlatma yapılabilir mi bunu halledelim” dedi.

440 METREKÜP SULAMA SAHASI VAR

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Alpaslan, 2019 yılı yatırım programında yer alan projeleri anlattı. Alpaslan, “İnşaat aşamasında 7 proje, proje aşamasında 4 adet işimiz devam ediyor. Toplamda 22 Milyon 965 Bin 158 TL harcama tutarı var. Bu projelerin fiziki gerçekleşme yüzde 75. Dilderesi ıslahı yapıldı. Karamürsel İnebeyli Göleti inşaatının proje tutarı 3 Milyon 237 Bin TL, fiziki gerçekleşme ise yüzde 40. Kandıra Safalı Göleti 5 Milyon 138 Bin TL tuttu ve proje tamamlandı. Karamürsel İhsaniye Barajı 25 Milyon 440 metreküp sulama sahası var. Projenin fiziki gerçekleşme yüzde 96. Safalı göleti sulama projesi ile 2 Bin 470 dekar arazi alanını sulamakta. Toplulaştırma çalışmaları 1 adet devam ediyor.

EN KISA ZAMANDA OLACAK

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “Dilovası’da devam eden dere ıslahı çalışması var. Osmangazi köprüsü daha proje edilmeden bu iş vardı ancak henüz tamamlanmadı. Buranın iş planı en kısa zamanda olacak. Ön tarafta fabrikaların birleşme noktasında yarıya kadar toprak dolu. Yukarıdan gelen toprak orada birikti. Bununla ilgili bir öneri var mı? Kamuoyu bize çok sık sorular soruyor. Ballıkayalar ve Kirazpınar’a doğru ıslah olmadığı sürece burada su baskınları olacaktır. Yoksa yapılan işin bir anlamı kalmıyor. Yapılan emekler boşa gidiyor” dedi. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Alpaslan Şayir’in talebiyle ilgili konuşarak “Oradan elektrik şebekeleri, doğalgaz oradan geçiyordu orada büyük bir sıkıntı vardı. Tarihi köprünün onarımı vardı. Diğer dere kısımları da tamamlandı. Sene sonu itibariyle bitecek. Bölge müdürlüğümüze sunacağız. Takipçisi olacağız” dedi. Vali Aksoy ise “Konu üzerinde duralım” diyerek talimat verdi.

İLİMİZE 150 BİN FİDAN DİKİLECEK

İlimize Elazığ’dan atanan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat bir sunum yaparak “4,5 Milyar yakın ödeneğimiz var. Fiziki gerçekleşmemiz yüze 70 oranındadır. Yılsonunda yüzde yüz gerçekleşmiş olacak. 11 Kasım’da Türkiye genelinde 11 Milyon fidan dikilecek. Kocaeli’ye 150 Bin fidanı Muhtarlığımız, okullarımız ve camilerimizle birlikte toprakla buluşturacağız. Gebze’de yanan alan birinci önceliğimiz” dedi. Ardından konuşan Vali Aksoy, “Gebze’de orman yangını olduğu alanda tören yapacağız. Belediye başkanlarımız kaymakamlarımızın ve müdürlerimizin gereken hassasiyet göstereceğine eminim” dedi.

TRAMVAY HATTI DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay ise ilimizde devam eden projelerle ilgili bilgi vererek, “Gebze-Darıca metrosunun Ulaştırma Bakanlığı’na devir sürecini yürütüyoruz. Protokol görüşmelerimiz devam ediyor. Bu hafta protokol imzalama yetkisi alacağız. 4-5 Milyarlık projeyi ay sonu itibariyle bizimle alakası kalmayacak. Karamürsel D 130 üzerinde battı çıktı inşaatında müteahhitle sıkıntılar yaşandı. Bizler de kanun çerçevesinde işi feshettik. Bununla ilgili bir sıkıntı doğdu. 4 Kasım’da yeni bir ihale yapılacak. SEKA Park otogar arasındaki tramvay hattı okullar bölgesinde kadar geldi. Plajyolu’na kadar olan hat devam ediyor Kasım ayının 3. haftasında orayı hizmete açacağız” dedi.

08 Eki 2019 - 15:57 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.682.378 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İzmit - Yazıklar olsun. Neredeyse 3.5 senede bitereceksiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 15:57

MODÜL ÇELİK ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYOR

ARSLANBEY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE ÇELİK YAPI SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMAMIZA ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ *İMALAT USTASI (Proje okuyabilen)...

  Cep: 0533 035 06 75  0530 545 44 53 0530 173 63 30

ELEMAN ARANIYOR

YAPIŞTIRICI SATIŞI KONUSUNDA ÇALIŞACAK ELEMAN aranıyor lkirikoglu@lefa.com.tr  adresine CV   gönderilmesi rica olunur

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR

Torna ve Freze makinası operatörlüğü ve tesviye personeli için yetiştirilmek üzere en az meslek lisesi mezunu , askerliğini tamamlamış personel alınac...

TEL : 0 262 373 63 64 CEP : 0 544 229 30 64

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05

ANATOLİA MASAJ

ANATOLİA MASAJYenilenen yüzümüz ile hizmetinizdeyiz

Tel: 0536 272 39 99

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29