Kocaelispor’da çarpıcı gelişmeler

Kocaelispor’da cumartesi günü çarpıcı gelişmeler yaşandı. Başkan Muammer Çelik’in kongre kararı alındığını açıkladığı saatlerde Bizim Kocaeli Gazetesi imtiyaz sahibi Güngör Arslan, Kocaeli...

Kocaelispor’da cumartesi günü çarpıcı gelişmeler yaşandı.  Başkan Muammer Çelik’in kongre kararı alındığını açıkladığı saatlerde Bizim Kocaeli Gazetesi imtiyaz sahibi Güngör Arslan, Kocaelispor’u kurtarabileceği mesajıyla adaylığını ilan etti. Önce kongre kararı alınmasını değerlendirelim. Çelik artık buna mecbur kalmıştı. Daha fazla inat etmenin kimseye bir faydası olmadığı gibi Kocaelispor’a zararı vardı. Burada önemli bir noktanın altını çizelim. Kongreyi sadece Hodri Meydan grubu ile futbolcular istemedi. Kent kamuoyunun önemli bir bölümü bu görüşteydi. Kongre kararının aslında daha erken alınması, 31 Ekim’e kadar yeni yönetimin göreve gelmesi gerekirdi. Zira 31 Ekim Kocaelispor tarihi için çok önemli. Bu tarihe kadar Sırpların parasını ödemek zorundayız, yoksa düşüyoruz.

“25 EKİM’E KADAR PARA HAZIR OLMALI”

Başkan Çelik, kongre tarihini 8 Kasım olarak açıkladı. Kendisine sordum neden tarihi daha erken olarak belirlemediniz diye. Mümkün olmadığını söyledi, karar alındıktan en erken 21 gün sonra kongrenin yapılabildiğini belirtti. Takvimi önüme alıp hesap yaptım. Çelik kongre kararı aldıklarını 9 Ekim’de açıkladı. 21 gün üstüne koyalım. 30 Ekim’de kongreyi yapmak kanunlara göre mümkündü. Başkan Çelik’e bunu hatırlattım, “Sırpların ödeme gününden bir gün önce kongre yapılır, yeni yönetim sorunu çözerdi” dedim. Sevgili Çelik bu düşüncemin yanlış olduğunu belirterek, “Son ödeme tarihi 31 Ekim olarak belirlendi ancak paranın 25 Ekim’e kadar bulunması gerekiyor. Çünkü resmi işlemler bir hafta kadar devam ediyor. 25 Ekim’e kadar kongre yapma şansımız olmadığı için oluşumlara zaman tanımak adına kongre tarihini 8 Kasım olarak belirledik” dedi.

TAKIM DÜŞTÜKTEN SONRA KONGREYE NE GEREK VAR?

Yapacak bir şey yokmuş demek ki. Keşke sevgili Çelik, kongre kararını daha erken alsa, 25 Ekim’e kadar yeni yönetim göreve gelseydi. Başkan Çelik bu noktada hatalıdır. Başkan Çelik’e, “Kongre 8 Kasım’da, paranın 25 Ekim’e kadar bulunması gerekiyor. Peki kongre ne işe yarayacak, takım küme düştükten sonra kongre yapmanın ne anlamı kalacak ?” diye sordum. Başkan Çelik bu soruma daha doğrusu yorumuna şu yanıtı verdi: “ Sürekli söylüyorum. Nereye ne kadar para gerektiğini tek tek açıkladım. Bu rakamı verebilecek birisi, bir oluşum varsa kongreyi beklemeye gerek yok. Bugün gelsin kamuoyunun, basının huzurunda kendisine kulübü devredeceğim”  Başkan Çelik’e son bir soru daha yönelttim: Peki kimse çıkmazsa, siz ne yapacaksınız? Bu soruma şu yanıtı verdi: “ Bir süredir yönetim oluşumu için çalışıyorum. Söz konusu parayı nasıl bulabileceğimiz konusunda girişimlerim var”

ARSLAN’IN ÇIKIŞI SÜPRRİZ Mİ, DEĞİL Mİ?

Kongre kararıyla ilgili değerlendirmemizi yaptıktan sonra başkan adayımıza gelelim. Güngör Arslan’ın adaylıkla ilgili mesajını dün gazetemizin manşetinden verdik. Öyle sanıyorum ki, Arslan’ın kimilerine göre beklenen, kimilerine göre sürpriz çıkışı kamuoyunda uzun bir süre tartışılacaktır. Kendi adıma Arslan’ın bir oluşumun içinde olduğunu, destek verdiğini tahmin ediyordum da kendisinin başkan adayı olabileceği aklımın ucundan geçmiyordu. Bu çıkış beni de şaşırttı.   Bir gazete patronunun Kocaelispor başkanlığına talip olması karşısında bir gazeteci olarak nasıl bir yorum yapacağımı bilemiyorum. Daha önce başımıza gelmedi çünkü. Şu bilinsin ki, asla ön yargılı, art niyetli bir duruşum olmaz. Doğru bildiklerimi, inandıklarımı yazarım. Öncelikle söyleyeceğim herkesin kendi bildiği işi yapması gerektiği. Güngör Arslan mesajında açıkça futboldan anlamadığını söylüyor. Kocaelispor bu duruma neden geldi? İş bilmezler yönetimde söz sahibi olduğu için. İşin ehilleri kulübü yönetmiş olsa bu durumlara düşer miydik?

ADAY DOĞRU MU YANLIŞ MI, SORGULAYACAK LÜKSÜMÜZ YOK

Bu açıdan baktığımızda Arslan’ın başkan olmasına sıcak bakmak, bunun kulübün menfaatine olacağını söylemek mümkün değil elbette.  Ancak işin öbür yanı da var.  Kocaelispor’un mevcut şartları ortada. Böyle bir ortamda birisinin aday olarak çıkması da önemlidir. Şartlarımız öylesine olumsuz ki, adayın doğru olup olmadığını tartışacak, sorgulayacak konumda değiliz. Böyle bir lüksümüz yok.  Birisi çıksın da, kim olursa olsun diye bakıyoruz. Öyle olmasa müteahhit Mustafa Ekşi bu kulübün başkanı olabilir miydi, öyle olmasa O. Nuri Yaman bu kulübün kapısından girebilir miydi? Parasızlıktan çaresiz kalmasak Fuat Dolay isimli dolandırıcı bu kulüpte cirit atabilir miydi? Kongrelerde seçme şansımız, şu iyidir bu kötüdür deme durumumuz olmuyor ki? Güngör Arslan’ın çıkışı da adam yokluğundandır.  Yoksa Kocaelispor başkanlığı bu kadar ucuz değildir.

SIPLARIN PARASINI KİM, NE ZAMAN ÖDEYECEK?

Güngör Arslan güven ortamını sağlayabileceğini ve bunun devamında maddi sorunları aşabileceğini söylüyor, “Maddi olarak sonunlar çözülür, futbolcunun kafası rahat olursa bu takım kümede kalır. Bizim görevimiz de takımı kümede bıraktıktan sonra biter” diyor. Kuşkusuz bu işler o kadar basit değil. Güven ortamı sağlamak da, maddi sorunları çözmek de sanıldığı kadar kolay olmaz. Hem sonra, sorunlar çözülse bile bu takımın kümede kalacağı anlamına gelmez. Geçen yılın devre arasını hatırlayalım. Transfer izni alınca Play-Off oynarız diyorduk, açık ara küme düştük. Kimse kümede kalırız diye garanti veremez. Bunları bir tarafta koyalım. Asıl sorun 31 Ekim’e kadar Jestroviç’e olan borcun kim tarafından, ne zaman ödeneceği. Başkan Çelik, Arslan’a “ Sırpların parası ve diğer borçları ödeyecek gücü varsa gelsin ödemeleri bizzat kendisi yapsın. O gün kamuoyunun önünde kendisine kulübü devredeyim” şeklinde çağrı yapıyor.

ÇÖZÜMÜ ÇOK ZOR BİR TABLO

Burada dikkat edilmesi gereken nokta. Çelik, sadece Jestroviç’in parasını kast etmiyor. Futbolculara, personele ve malzemeye olan yaklaşık bir milyonun da ortaya koyulmasını şart koşuyor. Arslan, Çelik’in bu çağrısına ne yanıt verir bilemem, bildiğim 1. 5 milyon gibi bir paranın öyle kısa bir süre içerisinde bulunamayacağı. Arslan 1. 5 milyonu ortaya koyabilirse, sorun hemen çözülür. Ama bu uzak bir olasılık. Çelik, Arslan’a güvenmiyor, ayak oyunları oynandığını düşünüyor. Bu da 1. 5 milyon ödenmeden Çelik’in Arslan’a kulübü bırakmayacağı anlamına geliyor. Çelik, Arslan’a kulübü bırakmazsa, kendisinin söz konusu ödemeyi yapması gerekir. Başka bir seçeneği kalmaz. Çelik o parayı bulabilir mi? O da uzak olasılık. Böylesine karmaşık, çözümü çok güç bir tablo var önümüzde. Üstelik de zamanımız yok. Küme düşme yaptırımının uygulanmasına 20 gün kaldı. Bugün Kocaelispor’daki mevcut tabloyu ayrıntılı bir şekilde ortaya koydum. Yarın ve sonrasında neler yapılması, hangi yolun izlenmesi gerektiği konusundaki görüşlerimi yazacağım.

Kim doğru söylüyor, kim yalan?

Kocaelispor’da son günlerde baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Öyle bir yoğunluk var ki, gündemi takip edebilmek, gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde yorumlayabilmek çok güç oluyor. Futbolcuların antrenmana çıkmama eylemi ve aldıkları paraları açıklamaları. Başkan Çelik’in açıklanan rakamların doğru olmadığını söylemesi. Bunun üzerine futbolcuların Başkan ile yüzleşme söylemleri. Başkan ile futbolcuların arası son derece gergin. Hatta aralarındaki bağ kopma noktasında. Geçmişe baktığımızda Muammer Çelik’’in futbolcularla her zaman iyi diyalog içerisinde olduğunu, hatta en önemli özelliğinin bu olduğunu görüyoruz. İlk kez Çelik futbolcularla böylesi bir olumsuzluk yaşıyor.

BAŞKAN ÇELİK AÇIKLASIN

Futbolcular aldıkları paraları ilan ettiler. Başkan Çelik rakamlanın doğru olmadığını söyledi. Bir anlamla Çelik, futbolcuları yalanladı. Bu da futbolcuların zoruna gitti. Peki işin doğrusu nedir? Futbolcular aldıkları paranın ne kadar olduğunu bilmiyor mu veya biliyorlar da farklı mı konuşuyorlar. Başkan Çelik rakamların doğru olmadığını söylemekle yetiniyor ama kimin kaç para aldığını açıklamıyor. Öncelikle Başkan Çelik çıkıp kime ne kadar ödenmiş bunu açıklamalı. Sonrasında futbolcuların açıkladığı rakamla, Başkan’ın verdiği rakamlara bakar ondan sonra gerçek nedir, kim doğru söylüyor, kim yalan soruştururuz. Bu konunun aydınlatılması, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekir. Top Başkan Çelik’te.

Kocaeli TV’de bu akşam yine kurtuluş projelerini konuşacağız

Pazartesi akşamları Kocaelisporluları Kocaeli TV ekranının karşısına kilitleyen Top Ağlarda programında bu akşam yine kurtuluş için neler yapılması gerektiğini konuşacağız. İki önemli konuğumuz var. Gölcükspor genel kaptanı Adem Ellibeş ile Türk Basın Birliği Başkanı Zafer Çakıroğlu, canlı yayınımızda olacak. Gölcükspor’un borçsuz bir kulüp olmasında önemli payı bulunan Adem Ellibeş, Kocaelispor’un kurtuluşu için önerilerini, projelerini aktaracak. TBB Başkanı Zafer Çakıroğlu da 19 Ekim’deki Kurtuluş Zirvesi projesiyle ilgili önemli açıklamalar yapacak. Gezeteci Göngör Arslan’ın adaylığı, kongre kararı alınması, Kocaelispor’un dünkü Eyüpspor maçı, Körfezspor ile birleşme gibi sıcak gelişmeleri de masaya yatıracağımız bu akşamki programa sürekli yorumcularım Hayri Kara ile Yiğit Özcan da katılacak. Büyük ilgi ve dikkatle izleneceğini umduğum Top Ağlarda programı saat 20. 15’te başlayacak.

11 Eki 2010 - 01:00 - Spor --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.331.444 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Örgüç Madencilik

Tel: 0532 688 88 29

ELEMANLAR ALINACAKTIR

SBM ÇELİK SANAYİ BÜNYESİNDE GÖREVLENDİRİLMEK ÜZERE GAZ ALTI KAYNAKÇISI YARDIMCI ELEMANLAR PERSONEL ALIMI YAPILACAKTIR KARADENİZLİLER MAH...

0533 481 02 28

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Tel: 0532 626 83 41

ÜNİVERSAL FREZE ve TORNA OPERATÖRÜ

ÜNİVERSAL FREZE ve TORNA OPERATÖRÜ ARANIYOR MAKİNA İMALAT FİRMAMIZIN TALAŞLI İMALAT KISMINA TERCİHEN MESLEK LİSESİ MEZUNU TECRÜBELİ İN...

TEL: 0262 349 30 50

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyor e-fatura bilen ofis programları kullanabilen 09:00-17:00 arası çalışma 2.800+Yemek+Yol Köseköy İstasyon Mahall...

Tel:0538 689 50 67 0536 944 62 39

DEVREN SATILIK

DEVREN SATILIK Öztalay Çay Ocağı (Fethiye Caddesi)

Tel: 0535 501 29 93

KAYNAK ELEMANI

İmalatta çalışacak kaynak elemanı aranıyor. 25/45 yaş arası, B sınıfı ehliyetli aktif araç kullanabilen, Şehir dışına montaja gitme engeli ol...

İrt Tel: 0262 3496011

ÖN MUHASEBE

ETA Programını iyi derecede kullanabilen tecrübeli BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyor Başvuru Mehmet Kosoğlu

Tel: 0 532 425 32 80

BAY ELEMAN

Kombi Kazan Yetkili servisinde çalıştırılmak üzere; DENEYİMLİ BAY ELEMAN Alınacaktır Tel: 0 533 663 29 82

TORNA OPERATÖRÜ

CNC TORNA ve Üniversal TORNA OPERATÖRÜ alınacaktır. SAYES MAKİNA

Tel:0262 335 03 00