“Psikolojik sorunlar, gençleri uyuşturucuya itiyor”

Art arda intiharlar, kadın cinayetleri ve neredeyse her gün duymaya alışık olduğumuz silahlı kavga haberleri, uyuşturucu batağına saplanan gençlerimiz…

Haber albümü için resme tıklayın

Farkında mısınız psikolojimiz bozuldu. Kocaeli, her geçen gün daha stresli ve gergin bir şehir oluyor… 10 Soru, 10 Cevap’ta bu haftaki konuğumuz Psikolog Selin Kara Pamuk oldu. Psikolojimiz ne kadar bozuk sorusuna yanıt aradık… Kocaeli, tarihin en büyük deprem felaketini yaşadı. Bu travma, psikolojimizi ne kadar bozdu?

17 Ağustos depremi, unutulmayacak ve aslında unutulmaması gereken bir yara, büyük bir travma Kocaeli için. Hem depremi yakından yaşayan biri olmam hem de bu yaşantıyı mesleki bilgilerimle birleştirmem daha gerçekçi analizler yapmama sebep oldu. Birçok insan depremin izlerini gerek yapılan psiko-sosyal desteklerle gerekse geçen zamanla birlikte üzerlerinden atmışlarsa da hala depremi yaşayan bir kısım insan bu travmanın etkilerini üzerlerinde taşımaktadır. Bu travmanın kişilerde bıraktığı etki her geçen gün azalmakla birlikte nadirde olsa bazı insanlarda olumsuz etkilerini görmekteyiz. Özellikle depremde yakınlarını kaybetmiş kişilerin hayat mücadelesinde bazı uzamış yas tepkileriyle karşılaşmak mümkün. İnsanların bireysel olarak içinden çıkamadığı durumlar olsa bile toplumsal olarak yardımlaşma ve acıları paylaşma bilincinde olduğumuzdan bu yaranın büyük oranda tamir edilebildiğini düşünmekteyim.

Depremi gören, o günlerde ağır sorunlar yaşayan insanlar bugün hangi izleri taşıyorlar?

Depremde ağır sorunlar yaşayan insanların tepkilerini fiziksel, duygusal, bilişsel ve kişilerarası olarak dört bölümde inceleyebiliriz. Kişi günlük yaşantısında kronik yorgunluk, uyku problemleri, iştah değişiklikleri, kalp atışlarında ve nefes alıp vermede oluşan sorunların yanı sıra sürekli olarak yaşanan ve baş etmekte güçlük yaratan korku, öfke, çaresizlik gibi tepkiler verebilir. Ayrıca hafıza problemleri, dalgınlık, kafa karışıklığı ve sosyal ilişkilerinde güvensizlik, içe kapanma, tedirginlik gibi tepkiler de kişilerde karşılaşabileceğimiz sorunlardan bazılarıdır.

Kocaeli bir geçiş bölgesi. Dışarıdan çok fazla göç alıyor. Farklı illerden gelen insanlar, burada ne gibi psikolojik sorunlar yaşıyorlar?

Farklı illerden gelen insanlar ki bunlar özellikle farklı sosyo-kültürel yapılardan gelen kişiler, uzun süreli adaptasyon problemleri yaşayabilmektedirler. Bu adaptasyon problemleri insan ilişkilerine yansıyabildiği gibi kişilerin eğitim ve iş yaşantılarına, fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarına da yansımaktadır.  Bu durum aile içi çatışmalara da yol açmakta ve göç eden kişilerin kendini dış dünyadan soyutlayan asosyal bireyler olmasına ya da kişilerin kendini korumak için saldırgan tutumlar içerisine girmesine neden olmaktadır.

Bu şehirde yaşayan gençler, daha çok hangi sorunlarla kapınızı çalıyorlar?

Çok çeşitli sorunlarla danışmanlığa başvurmaktadırlar. Okul çağında olan ve özellikle üniversite sınavına hazırlanan gençlerimiz sınav kaygısı şikayetiyle gelirken, başka şehirlerden gelip üniversitemizde eğitim görmeye başlayan gençlerimiz uyum problemlerinden gelebilmektedirler. Çok üzülerek söyleyeceğim diğer bir grup ise uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili sorun yaşayan gençlerdir. Bu gençlerin birçoğunun aileleri çaresizce ne yapabileceklerine dair yardım istemektedir. Benim desteğim bu konuda aileyi bilinçlendirmek ve gencin kişiliğini güçlendirici bazı destekleyici çalışmalar yapmaktır. Bağımlılığın tedavisi uzman doktorlarımız tarafından yapılmalıdır.

Hastalarınız daha çok erkek mi, kadın mı? 

Cevaplarken zorlandığım bir soru olduğunu söyleyebilirim. Çünkü psikolojik rahatsızlıkları cinsiyete göre etiketlemek istemem. Danışmanlığa başvuran kadınların oranı erkeklerden biraz daha fazla olsa da bu psikolojik sorunları daha çok yaşadıkları anlamına gelmiyor. Yüzleşmek konusunda biraz daha cesur olduklarını ya da sorunlarını daha çabuk kabullendiklerini söyleyebiliriz. Tabi tüm bunlar "erkek adam ağlamaz" gibi söylemlerle oluşan toplumsal etiketlemeden kaynaklanmaktadır.

Kocaeli uyuşturucu kullanımının çok yoğun olduğu bir şehir. İnsanları uyuşturucu kullanmaya iten sebepler arasında psikolojik sorunlar var mıdır?

Kişileri uyuşturucu kullanmaya iten en büyük sebep yaşadığı psikolojik sorunlardır. Özellikle aile içi sorunlardan başlayarak, yanlış arkadaş seçimi, olumsuz örnek teşkil edebilecek sosyal çevre özellikle kişilik yapısında çatlaklıklar olan özgüveni düşük bireyleri daha çabuk etkisi altına alabilmektedir. Ayrıca kişi yaşadığı psikolojik sorunlardan bir kaçış yolu olarak da uyuşturucu kullanımını tercih etmektedir.

Son günlerde giderek yaygınlaşan İnternet Bağımlılığı tedavi edilmesi gereken bir sorun mu?

Bence tüm bağımlılıklar tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Bağlılık ve bağımlılık arasındaki ince çizginin ayrımını iyi yapmak gerekir. Tüm bağımlılıklar gibi internet bağımlılığı da kişinin hayattan gerçek anlamda zevk almasını ve nitelikli bir yaşam sürmesini engeller.

İnsanlar genellikle psikologları değil, tıp eğitimi aldıkları için psikiyatrları tercih ediyor. Onların önemli bir bölümü de maalesef hastalarına çok kolay antidepresan yazıyor. Bir insana antidepresan vermek bu kadar kolay mı? Bu ilaçların, çok yaygın kullanılması ne gibi sorunlara yol açar?

Doktorlarımız bizim için çok değerli. İlaç tedavisi biz psikologların yönlendirme yapamayacağı bir alan. Bize başvuran insanları da gerekli durumlarda mutlaka psikiyatrlara yönlendirmekteyiz.  Maalesef sağlık sistemindeki ve meslek yasalarındaki açıklar nedeniyle meslekler arası bazı sorunlar yaşayabilmekteyiz.  Alanım olmadığı halde ilaçların yan etkileri olduğunu hepimiz bilmekteyiz ama bazı rahatsızlıklarda da ilaç tedavisi mutlaka gerekmektedir. Yanı sıra bazı terapi yöntemlerinin eş zamanlı yürütülmesi kişide daha köklü iyileşmelere neden olmaktadır. Kimi psikolojik sorunlar ise kişilerin hemen ilaca başvurmalarını gerektirmeyecek ve sadece danışmanlık hizmetleriyle halledilebilecek sorunlardır.

Bir insan, depresyonda olduğunu nasıl anlar?

Hayattan zevk aldığınız her şey size artık külfet geliyorsa, uykusuzluk yaşıyorsanız veya sürekli uyuma eğilimindeyseniz, iştah değişimleriniz olduysa, ağlama krizlerinize engel olamıyorsanız, yaptığınız her davranışın arkasından çaresizlik, suçluluk, değersizlik gibi olumsuz duygular hissediyorsanız, yaşam enerjiniz tükenmişse, ölümü daha sık düşünür olmuşsanız ve hatta başka çıkar yol bulamıyorsanız depresyonda olabilirsiniz. İnsanlar yaşadığı bazı durumsal sorunlarda da kısa süreli olarak aynı problemleri yaşayabilir. Yaşadığımız her olumsuz şey depresyon değildir. İnsanlarımız bu etiketlemeyi çok seviyor ve maalesef aralarında antidepresan alışverişi yapabiliyorlar. Bu kesinlikle çok yanlış. Benzer sorunları yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışınız.

Kış depresyonunu yenmek için neler önerirsiniz?

Mevsimsel depresyonlar genellikle mevsim geçişiyle ortadan kalkar. Fakat bu düşüncenin arkasına sığınıp kişinin kendini bırakması ona zarar veren bir davranış olacaktır. Davranış, düşünce, duygu üçlemesinin birbirini etkilediği unutulmamalıdır. Bu ne demek, nasıl davranırsak öyle düşünür ve öyle hissederiz. O yüzden kişi üzerinde tonlarca yük varmış gibi hissetse de olumlu davranışları tekrarlamalı, eskiden zevk aldığı eylemleri tekrar deneyimlemelidir. Bir süre sonra davrandığı gibi hissedecek ve duyguları olumlu yönde değişecektir. Ayrıca sporun her alanı, kişinin kendini iyi hissetmesi için tavsiye ettiğim bir diğer çözüm yoludur. Kısacası kişi kendine hobiler edinmeli veya eski hobilerine geri dönmelidir. Tüm bunları yaparken sosyal ilişkilerden kendisini soyutlamaması iyileşme sürecini hızlandırır.  

Psikolog Selin Kara Pamuk kimdir? 

29 Ocak 1986 İzmit doğumlu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümünde lisans eğitimini burslu olarak onur derecesiyle tamamlamıştır. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri servisi, Özel Yarımca Çocuk Sarayı ve Kulübü’nde staj yapmıştır. 2008-2015 yıllarında Kocaeli’nde rehabilitasyon merkezlerinde bireysel terapi ve aile danışmanlığı yapmıştır. 6 senedir psikoterapi ile yakından ilgilenmektedir. 2009’dan beri Özel Gözde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde psikolog ve anlaşmalı danışmanlık merkezilerinde psikoterapist olarak çalışmaktadır. Alanda birçok seminer, kongre ve eğitimlere katılmıştır. Katıldığı eğitimler arasında Çocuklara Uygulanan Objektif Testler, Çocuk Psikopatolojisi, MMPI Uygulama ve yorumlama, Masterson Günleri Uluslararası Konferansı, Aile ve çiftler ile Bilişsel ve Davranışçı Terapi, Maraton Hipnoz Eğitimi vardır.

26 Oca 2015 - 09:05 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.319.759 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

!!! - hanımefendi , psikolog bayan arkadaşımız iyi hoş doğru konuşmuş,kesin ve net açıklayıcı ifadelerle sorularınızı yanıtlamış ama kendisine bir de şunu sormak lazım acaba sosyal paylaşım sitesinden arkadaş olarak ekleyip de neden bir ortamda gördüğünde selam vermek yerine suratını çeviriyor. üstelik bir defa değil yaşanmış birkaç örneği var. bu sorunun cevabı da mesleğiyle kesişmiyor mu ?

özgür kocaeli gazetesihttp://www.ozgurkocaeli.com.tr/saglik/psikolojik-sorunlar-gencleri-uyusturucuya-itiyor-h255762.html

özgür kocaeli gazetesi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 09:05