Koşup gelen kadar, kaçıp giden var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin nüfus istatistikleri ile ilgili rakamları geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine dayanan rakamlara göre, 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle ilimizin toplam nüfusu 1.830.772 olarak açıklanmıştı.

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü, nüfus istatistiklerinin ilimizle ilgili detaylı rakamlarını da önceki gün açıkladı. Malum, ilimiz Türkiye’nin, hatta belki Dünya’nın nüfusu en hızlı artan, en fazla iç göç alan kentlerinden biri.

TÜİK’in detay rakamlarına girince, ortaya farklı bir tablo çıkıyor.  2016 yılında ilimize başka illerden gelip yerleşen insan sayısı 85.602 kişi. Buna karşın, 2016 yılında ilimizde yaşayan 60.479 kişi de pılını pırtını toplayıp, başka illere yerleşmişler.

Yani, iç göç nedeniyle ilimizde geçen yılki nüfus artışı aslında (85.602-60.479=25.123) kişidir.

İlimize bir yıl içinde başka illerden 85.602 kişinin gelip yerleşmiş olması bu şehirde yaşayan bizler için çok sürpriz bir rakam olmasa gerektir.  Ama geçen yıl bu şehirden 60.479 kişinin başka illere göç etmesi bana biraz çarpıcı geldi. Dışarıdan bakanlar için bizim ilimiz hala bir cazibe merkezi. Ama içinde yaşayanlar için galiba pek öyle değil.

Yine TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü’nün resmi rakamlarından aktarıyorum.

2016 yılında İstanbul’dan Kocaeli’ye gelip yerleşenlerin sayısı 29.475 kişi. İlimizden İstanbul’a taşınanların sayısı ise 13.939 kişi. Son yıllarda İstanbul’da yapılan yeni konutlara ilimizdeki ailelerin yoğun ilgi gösterdiğini, imkânı olanların İzmit’ten kaçıp, İstanbul’a yerleştiğini biliyoruz.

Bana ilginç gelen bir rakam var. 2016 yılında Sakarya’dan Kocaeli’ye taşınan, nüfus kaydını nakleden insan sayısı 3.516 kişi. Yine 2016 yılında Kocaeli’deki evini Sakarya’ya taşıyan insan sayısı ise 3.371 kişi. Yani Sakarya’dan Kocaeli’ye taşınanlar kadar, Kocaeli’den Sakarya’ya taşınanlar var.

2016 yılında Van’dan ilimize 2.159 kişi gelmiş. Doğu ve Güneydoğu illeri içinde Kocaeli’ye en fazla göç veren il Van olmuş.  2016 yılında ilimizde yaşayan 3.099 kişi Gümüşhane’ye, ilimizde yaşayan 2.784 kişi Giresun’a taşınmış. Giresun ve Gümüşhane, son yıllarda yerel iş imkânlarının arttığı iki kent. Bu rakamlar gösteriyor ki, bu bölgeye kalkıp gelen insanlar, aslında asıl memleketlerinde iş imkânları arttığında kalkıp geri dönüyorlar.

TÜİK raporu detaylı incelendiğinde aslında çok önemli bilgiler var. Bu bilgiler, ilimizin geleceğine projeksiyon oluşturması açısından da titizlikle değerlendirilebilir. Kocaeli’de en fazla net göç alan ilçe Darıca. En az net iç göç alan ilçemiz ise Kandıra..

Geçen yıl, Karamürsel’e 2.268 kişi gelip yerleşmiş. Buna karşın Karamürsel’de yaşayan 1.912 kişi başka kentlere göç etmişler. Gebze’ye başka kentlerden gelenler kadar, Gebze’den başka kentlere kaçan insanlar olduğunu görüyoruz.

Yine hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bu kentte yaşayan pek çok kişi  “İmkânım olsa da başka yere yerleşsem” diye düşünüyor. Antalya’da, İzmir’de, Bodrum, Marmaris’te ev alıp  Kocaeli’den kaçanlar olduğunu biliyoruz. Bu kentte yaşayan hali vakti yerinde pek çok kişinin “Çoluk çocuğumun istikbali için” gerekçesiyle bir Avrupa ülkesine kapağı atmaya çalıştığını da biliyoruz.

Kimileri kabul etmeyebilir. Ama Kocaeli son yıllarda ışıkları sönen, yaşam kalitesi gerileyen bir şehirdir. Bizim ilimiz hem pahalıdır. Hem karmaşıktır. Üstelik samimiyetsizdir. Dedikoducudur. Eğitim imkânları, iş bulma imkânları Türkiye’nin diğer illerine göre cazip olsa da yaşam kalitesi, spor, kültür-sanat etkinlikleri açısından bakıldığında eski kalitesinin çok gerisindedir. Bu şehirde yerel iktidar kendilerinden olmayanları umursamaz; yerel muhalefet tırsak ve korkak hale gelmiştir.

Türkiye’de tarım gelişirse. Türkiye’de Ankara’nın doğusunda kalan bölgede yatırımlar hızlanır, iş imkânları artarsa, Karadeniz Bölgesi’nde insanlar kendi ata topraklarında mütevazi koşullarda geçinebilecekleri şartların oluştuğunu görebilirlerse, hepsinden önemlisi bu şehrin gidişatı bu şekilde devam ederse,  5-10 yıl sonra “Göç alan” değil, “Göç veren” illerden biri haline gelmemiz de mümkündür.

Hiç kuşku yok. Herkes çekip gitse de ben ve benim gibi bu şehre aşık insanlar İzmit’i terk etmeyeceğiz. Zaten bunun için yeterli imkânlara da sahip değiliz. O halde bu şehri gerçek manada “Bizim şehrimiz” yapabilmek için daha cesur ve daha kararlı şekilde çaba harcamak zorundayız.

Yıldırım Başkan böyle bir adam

Bizim ilimiz, ulusal televizyon kanallarında, ulusal gazetelerde artık pek sık haber olmuyor. Allah’a şükür. Bizim ilimizde terör yok. Asayiş berkemal. Trafik kazaları bile azaldı.

Kocaeli’den ulusal medyaya haber olacak güzel işler de çıkmıyor. Sporumuz yok. Turizmde “Tık” yok.

Geçen gece, bütün ulusal televizyon kanallarının ana haber bülteninde Karamürsel vardı. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım vardı.  Karamürsel Sahili’nde her yıl olduğu gibi 1 Mart Üsküdar Vapuru faciasında hayatını kaybedenler anılıyor. Bir grup dalgıç da denize girmiş, programın kendi üzerlerine düşen rolünü oynuyorlar. Sahilde yüzlerce kişi izliyor. Güvenlik güçleri var. Gençler var. İlçe protokolü, esnaflar falan. Gösteri sırasında denizdeki genç bayan dalgıçlardan biri fenalaşıyor.

Kadın dalgıç denizde çırpınırken, sahilde bir panik başlıyor. Ama hiç kimse harekete geçmiyor. Kendisi de eski bir dalgıç olan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, kravatı, ceketi atıyor, denize atlıyor. Herkesin gözü önünde boğulmak üzere olan kadın dalgıcı denizden çıkartıyor.

Böyle bir adamdır İsmail Yıldırım. Gözünü budaktan esirgemez. Cesurdur. Hızlı karar verir ve uygular.

Ne de olsa, eski Demokrat’tır.

Kapalı Pazar Yeri, otopark inşa edip, Vergi Dairesi yapmak

İzmit’in en çok neye ihtiyacı olduğunu sorup, bu konuda bir sıralama yapmaya kalksak, herhalde hepimiz ilk iki ihtiyaç konusunda hemfikir oluruz: 1-)Kapalı otopark, 2-)Kapalı Pazar Yeri.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in bu çok önemli iki ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak önemli bir yatırımı İzmit Kadıköy Mahallesi’nde yaptı. Gidin bakın. Son 10-15 yıllık dönemde İzmit için yapılmış en büyük, en önemli ve en gerekli proje Kadıköy Mahallesi’ndeki Katlı Otopark ve Kapalı Pazar yeri binasıdır.  Muhteşem oldu. Tamamlanmasının üzerinden bir yılı aşkın zaman geçti. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu binayı İzmitli pazarcılara kabul ettiremedi.

Oysa baştan konuşulmuştu. Binanın projesi hazırlanırken pazarcıların fikri alınmıştı. İzmit çok gecikmiş olmakla birlikte haftanın 7 günü hizmet veren Kapalı Pazar Yerine kavuşacak, Perşembe Pazarı, Cumartesi Pazarı kalkacak, şehir rahatlayacaktı.

“İstemem, gitmem” dedi pazarcı. Dev proje, Büyükşehir Belediyesi’nin elinde kaldı. Geçen gün, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı M.Ali Kurt, resmen protokol imzaladılar. Kapalı Pazar Yeri binası, Kocaeli İcra Dairelerine bedelsiz devredildi.

Kuşkusuz, ilimizin Adliye binası da yetmiyordu, vergi daireleri için yer aranıyordu. Ama vergi daireleri için bina yaparsınız, oraya taşınır. Bir kent düşünün ki, pazarcılar için Kapalı Pazar Yeri binası yapıyor, bu binayı İcra Daireleri için kullanıyor.

Spor salonu yaptık, siyasi parti toplantılarında kullanıyoruz.

Kültür Merkezleri yaptık, düğün salonu diye kullanıyoruz.

Çok ihtiyacımız vardı, Kapalı Pazar Yeri yaptık, icra dairesi diye kullanacağız.

Tuhaf bir şehirde yaşıyoruz, vesselam.

03 Mar 2017 - 00:17 - Mektup --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.777.572 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

kadıköylü - Kadıköy mah. yapılan pazar yeri projesi kamulaştırma bedeli 30 trilyon bina maliyeti 25 trilyon toplam 55 trilyon iki yıldır yapmaya çalıştıkları tramvay projesini 113 trilyona ihale ettiler yani pazar yeri projesi tek bina 55 trilyon ve binayı pazarcı beğenmiyor icra dairelerine veriyorlar kentti ne güzel yönetiyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17
04

kocaeli41 - inanın yıllar önceki izmit'e bakıyorum birde şimdikine arada uçurum var şimdiki yürüyüş yolunda kahvelerde çarşıda bir ahenk bir saygı sevgi kültürü vardı hepimiz isim bilmesek de yüz aşinalığı denilen bir şey vardı oysa şimdi kimse kimsenin umrunda değil bencillik ve hoşgörüsüzlük kol geziyor bu yüzden insanlar daha sessiz sakin yaşanası yerlere kaçıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17
03

izmitli41 - Sayın çiğit huzur kalmadıki insanlarda yaşadıkları ilde yaşam kalitesini yükseltmek için ne yaptılar ne yapıyorlar insanlarda bakıyor daha insanca,daha yaşam kalitesi yüksek yerlere gitmesinde ne mahsuru var bunu kimler yaptı insanlar önce bunu kendilerine sorsunlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17
02

kerem414141 - Aklı olan insanın istanbulda ne işi olur istanbul yaşanılacak bir yer değil bunu kadıköy boğaya 200 m mesafede yaşayan bir izmitli olarak söylüyorum.İzmitte marka konut projelerine ağırlık verilmeli bir bölge acilen yüksek katlı binalara imara açılmalı hiçbir büyük inşaat firması 4 kat sınırı olan bir ile büyük proje yatırımı yapmaz bu dediğimi yapın bakın istanbuldan millet kocaeliye nasıl yeerleşmek için yarışa giriyorlar görün

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17
01

Turhan imamoğlu - İkametgah değişikliklerine öğrenciler dahilmi değilmi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 00:17

ELEMAN ARANIYOR

ACİL ELEMAN ARANIYOR İddia Bayiine *İzmit Merkezde ikamet eden *Haftada 4/5 gün çalışacak *Emekli bay eleman aranıyor Başvuru fotoğraflı özge...

mustafaestate54@gmail.com

Şoför aranmaktadır

İzmit, Bahçecik, Kullar ve Körfez'de oturan 50-55 yaşlarında B-C-E sınıfı ehliyeti olan GENÇ EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır.

Tel: 0552 621 92 03

SATILIK ARSA

SAHİBİNDEN SATILIK ARSA Derince Mersincik Mah. 853m2 kat karşılığında müteahhite verilir. (7 daire+ 520 m2 dükkan)

Tel: 0538 053 89 18

Elemanlar Alınacaktır

KINAT ÇELİK LTD.ŞTİ. Çelik konstrüksiyon imalatında çalışmak üzere - İMALAT USTALARI - YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır.

Tel.349 60 65 – 349 64 16

Elemanlar Alınacaktır

SBM ÇELİK SANAYİ bünyesinde görevlendirilmek üzere; İMALAT VE MONTAJ USTASI GAZ ALTI VE ELEKTRİK KAYNAKÇISI İMALAT YARDIMCI ELEMAN persone...

Tlf: 0533 481 02 28

BAY ELEMAN ARANIYOR

TAKIM ARKADAŞI arıyoruz İnşaat malzemesi satışı yapan firmamız için BAY ELEMAN arıyoruz Satış depo ve bilgisayar bilgisi olan ehliyetli, en az l...

Tel:0 532 374 84 18

Çatıcı

Çatı Kiremit Aktarım Hafriyat Tadilat işleri yapılır

Tel: 0535 641 41 41

Relax

RELAX EROTIC SHOP Fantazi ürünleri, Fantazi iç çamaşırı satış merkezi Gelin, Görün, Alın

Tel: 0 262 322 55 81- 322 56 81 0 532 592 79 28 - 0 546 518 84 11

Sevkiyat Şoförü

İzmit Sanayi Mahallesinde bulunan tatlı fabrikamıza İstanbul-İzmit arasında çalışacak SEVKİYAT ŞOFÖRÜ pozisyonunda personel arayışımız vardır. 40-45...

Tel:0262 226 22 88

Bayan Elemanlar Aranıyor

KOCAELİ-İZMİT SPA GÜZELLİK MERKEZİ Diksiyonu düzgün telefon görüşmeleri yapabilecek BAYAN SEKRETER BAYAN TEMİZLİK ELEMANI VASIFLI-VASIFSIZ BAYAN MASÖ...

Tel: 0532 764 60 47