Kocaeli’nin 2023 turizm hedefleri belirlenecek

2023 yılı Türkiye Turizm Stratejisi planına destek olmak amacıyla 8-9 Ekim tarihleri arasında Kocaeli Turizm Çalıştayı gerçekleşecek. Vali Aksoy, Kocaeli turizminin ele alınacağı çalıştayda 2023 hedefleri için yapılacak çalışmalar belirleneceğini kaydetti

huseyin-aksoy-007.jpg
tahir-buyukakin-007.jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle 8-9 Ekim tarihleri arasında Başiskele’de bulunan Tryp by Wyndham Otel’de Kocaeli Turizm Çalıştayı gerçekleşecek. Çalıştay öncesinde Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda çalıştay hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Programa; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOÜ Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ercan Yamen, MARKA Koordinatörü Hüseyin Özgür Ünsal ve KOÜ Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Bilsen Bilgili katılım sağladı.

TEMEL DİREKLERİNDEN BİRİ

Vali Hüseyin Aksoy basın toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli’miz; Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun 79’una, 13 organize sanayi bölgesine, 126 ar-ge merkezi ve 15 tasarım merkezine, Bilişim Vadisi ile birlikte 5 teknoloji geliştirme bölgesine, 2 üniversiteye, 2 serbest bölgeye, 1 havalimanına, Yüksek hızlı tren bağlantısına, 38 liman tesisine sahip; bu altyapısı ile geçtiğimiz yıl itibariyle; 1.751 ihracatçı firması ile gümrüklerinden ulusal ihracatımızın yüzde 16,7’sini gerçekleştirerek ve yüzde 92,2’lik tahsil oranıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıp 77,1 milyar TL vergi ödeyerek milli ekonomimizin temel direklerinden birisi olan bir ildir.

ÖNEMLİ TURİZM DELEGASYONU

Öte yandan; Kocaeli, toplam alanının yüzde 42,4’ü ormanlarla kaplı, İki denize ve Sapanca Gölü’ne kıyısı olan, 8 tabiat parkına sahip, 2’si menşe, 10’u mahreç olmak üzere 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan, 1 uluslararası kayak merkezine sahip, 94 sit alanı ve özeller hariç 7 müzesi bulunan, Jeotermal su kaynaklarına sahip, Yaylaları ile yayla kültürünü yaşatan, Mavi bayraklı 6 plajı bulunan, Sağlık turizmi yetki belgeli 15 sağlık kuruluşuna sahip, Her yıl on binlerce yabancı hastanın tedavi olduğu Tarihi, döneminin önemli yerleşimlerinden birisi olan Nicomedia’ya uzanan, Mimar Sinan’ın, Osman Hamdi Bey’in eserlerine ev sahipliği yapan, Osmanlı kuruluş dönemi fatihlerinden Karamürsel Alp ve Akçakoca Bey’in ebedi istirat olan, Osmanlı’nın Macar müttefiki İmre Thököly’nin ve Kartacalı Anibal’ın izlerini taşıyan, Doğa ile iç içe trekking parkurları olan, Su sporları, motor sporları ve futbol kampları altyapısı ve kültürüne sahip önemli bir turizm destinasyonudur.

KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR

Bu gibi bir büyük potansiyelin korunması ve etkili değerlendirilmesi hepimizin görevidir. Bu görevin ifası için güçlü ve etkili bir iş birliği önemlidir. İlimizin potansiyelinin tüm kesimlerin iş birliği ile değerlendirerek; Kocaeli’nin önemli bir turizm destinasyonu imajının güçlenmesi, ekonomik çeşitlenmenin ve istihdamın turizm sektörü desteği ile artması, tabii ve kültürel değerlerin yaşatılarak korunması öncelikli gündemimiz arasında bulunmalıdır. Temmuz ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen On Birinci Kalkınma Planı ve geçtiğimiz hafta Dünya Turizm Günü’nde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un ilan ettiği yeni Türkiye Turizm Stratejisi ile ülkemiz turizmde hedeflerini büyütmüştür. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı için 75 milyon yabancı ziyaretçi ve 65 milyar Amerikan Doları turizm geliri hedefi koyan ülkemiz, bu hedeflere ulaşmak için çeşitli politika ve tedbirler geliştirmiş ve uygulamaktadır.

TEDBİRLER BELİRLEYECEĞİZ

Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kocaeli Üniversitemiz ve Kalkınma Ajansımız iş birliği ile 8-9 Ekim 2019 Salı ve Çarşamba günleri sürecek Kocaeli Turizm Çalıştayı organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştay ile 9 farklı turizm çeşidi için geniş katılımlı çalışma grupları kurarak 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların çerçevesini belirlemeyi planlıyoruz. Kocaeli Turizm Çalıştayı ile ayrıca, Kocaeli’nin turizm çeşitliliğinin değerlendirip, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele alıp, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizip ve kurumlarımızın turizme yönelik gündemlerine temel teşkil edecek konuları belirlemeyi hedefliyoruz.

31 KAMU KURULUŞU YER ALACAK

Çalıştayda, turizm ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumlarımız; yerel yönetimlerimiz; oda, birlik ve sanayi bölgelerimiz; sektörel sivil toplum kuruluşlarımız ve federasyonlarımız; akademisyenlerimiz; konaklama tesislerimiz, seyahat acentelerimiz, tur operatörlerimiz ve sağlık kuruluşlarımız ile diğer turizm profesyonelleri katılımcı olarak yer alacaklar. Bu kapsamda 31 kamu kurumu, 18 yerel yönetim, 8 akademik birim, 28 sivil toplum kuruluşu, oda ve birlik ile 72 özel sektör kuruluşunu çalıştaya davet ediyoruz. 8 Ekim Salı günü açılış ve genel bilgilendirme ile başlayacak etkinliğimizin öğleden sonraki oturumda çalışma grupları faaliyetlerine başlayacak ve çıktıların değerlendirmelerin ardından 9 Ekim Çarşamba günü sunumları gerçekleştirilecek. Çalıştayın kapanışı sonuçların değerlendirilmesi ve bunu müteakip panel oturumunun gerçekleşmesi ile tamamlanmış olacak.

ÇALIŞMA GRUPLARI OLACAK

Çalışma grupları; Doğa Turizmi çalışma grubunda 5 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 6 STK ve 6 özel sektör temsilcisi, Deniz Turizmi çalışma grubunda 4 kamu, 4 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 STK ve 9 özel sektör temsilcisi, Kültür, Tarih ve İnanç Turizmi çalışma grubunda 7 kamu, 2 yerel yönetim, 2 akademik birim, 5 STK ve 4 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Medikal) Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 1 yerel yönetim, 2 akademik birim ve 20 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Termal / SPA) Turizmi çalışma grubunda 5 kamu, 3 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 STK ve 3 özel sektör temsilcisi, İş Turizmi çalışma grubunda 4 kamu, 4 yerel yönetim, 9 STK ve 12 özel sektör temsilcisi, Gastronomi Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 1 akademik birim, 3 STK ve 5 özel sektör temsilcisi, Kongre ve Fuar Turizmi çalışma grubunda 2 kamu, 1 yerel yönetim, 1 akademik birim, 4 STK ve 6 özel sektör temsilcisi

HALKIMIZA SUNACAKLAR

Spor Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 9 STK ve 7 özel sektör temsilcisi, olarak kurgulanarak, her biri kendi içerisinde; Temel sorun tespitleri ve çözüm önerilerini, Faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve yaygınlaşmasını, Fiziki ve beşeri altyapıyı, Hedef pazar ve bu pazarlara erişim olanaklarını, Hizmet kalitesi değerlendirmesini ve geliştirme için iş birliği potansiyellerini, Turizm değerlerinin korunma ve kullanma dengesini ve diğer konuları değerlendirecek ve ortak bir çıktı haline getirerek tüm katılımcılara, ildeki karar vericilere ve halkımıza sunacaklar. Çalışma gruplarının faaliyetlerini tamamlamalarının ardından 9 Ekim Çarşamba günü öğleden sonraki oturumda gerçekleştirilecek olan panel ile çıktıların sunulduğu ilin karar vericileri bu çıktıları değerlendirecek ve birikimlerini paylaşacaklar. Çalıştayın tamamlanmasının ardından oluşturulacak rapor, halkımız ve ilgili paydaşlarımızın değerlendirmelerine açılacak, değerlendirmelerin ardından uygulanmak üzere eylem planı haline getirilecek."

ORTAK HAREKETİN ÜRÜNÜ

Aksoy’un ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kurumların birlikte çalışacağı zaman daha verimli olacağını söylemiştik. Ortak akılla hareket etmeyi gerektiren bu çalışmayı gerçekleştirdiği için valimize teşekkür ediyoruz. Ortak hareketle ürün ortaya çıktı. Bu aslında yeni bir başlangıç. Asıl bundan sonra yapılacak olan çok daha detaylı çalışmalar var. Kendileriyle görüştüğümüzde, üzerinde mutabık kaldığımız konularda birincisi Turizm mastır planı yapılmasıydı. Bu kentteki şüphesiz tüm turizm değerleriyle ilgili bir mastır plan çalışması yapılacak. Bu çalışmanın hakkıyla yapılması için birinci basamak çalıştayın yapılmasıydı. İnşallah bundan sonra hızlı bir şekilde mastır plan çalışmasını da bitirir, yine tüm kurumların çalışması ile birlikte Kocaeli’yi turizm olarak ilk 5’in içerisine sokmayı başarırız. Kocaeli sadece sanayi değil turizm de şekli. Çok ciddiyetle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

02 Eki 2019 - 11:54 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.682.378 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAPIŞTIRICI SATIŞI KONUSUNDA ÇALIŞACAK ELEMAN aranıyor lkirikoglu@lefa.com.tr  adresine CV   gönderilmesi rica olunur

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR

Torna ve Freze makinası operatörlüğü ve tesviye personeli için yetiştirilmek üzere en az meslek lisesi mezunu , askerliğini tamamlamış personel alınac...

TEL : 0 262 373 63 64 CEP : 0 544 229 30 64

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05

ANATOLİA MASAJ

ANATOLİA MASAJYenilenen yüzümüz ile hizmetinizdeyiz

Tel: 0536 272 39 99

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29