Asgari ücretini kafanıza göre yükseltemezsiniz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, muhalefet liderlerinin asgari ücret konusundaki vaatlerine ilişkin, "Ekonominin realiteleri var. Siz teknolojinizi yükseltemezseniz, katma değeri yüksek ürün üretmezseniz, asgari ücretinizi kafanıza göre

Bakan Işık, Gölcük’de bir restoranda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Türkiye'de bir asgari ücret tartışmasının yaşandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle, asgari ücretin açık arttırmaya çıktığını söyledi. Siyasi parti liderlerinin, bin 400, bin 500, bin 800, beş bin lira şeklinde asgari ücret vaatlerinin olduğunu dile getiren Işık, şöyle konuştu: "Şunu net olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak ifade ediyorum. Teknoloji düzeyinizi yükseltmeden, asgari ücretinizi kolay kolay yükseltemezsiniz. Düşük teknolojili ürünlerdeki ortalama işçilik brüt bin 370 lira, yüksek teknolojili ürünlerde ise bu rakamın brüt ücreti 3 bin lira. O yüksek teknoloji düzeyini yakalamadan, kim, kanun çıkararak 'asgari ücreti yükselteceğim' derse, hiç birisine inanmayın. Eğer kanunlarla ekonomi yönetilseydi, dünyada 'enflasyon' diye bir bela olmazdı. 'Hayat pahalılığı' diye bir şey olmazdı. Ekonominin realiteleri var. Siz teknolojinizi yükseltemezseniz, katma değeri yüksek ürün üretmezseniz, asgari ücretinizi kafanıza göre yükseltemezsiniz. Bakın bu ülkede üretmeden vaadedilen her bir kuruşluk refah artışı, 'ülkenin geleceğini riske atmak' demektir." Asgari ücreti 184 liradan, 1 Temmuz itibariyle beş kat arttırarak, bin liraya çıkardıklarını ifade eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Ama bunu yaparken, Türkiye'nin milli gelirini 233 milyar dolardan, 822 milyar dolara getirdik. İhracatını 36 milyar dolardan, 158 milyar dolara getirerek bu asgari ücreti arttırdık. Bunu yapmadan öteki yapılamıyor. Aksi halde adam buradaki fabrikasını kapatıyor, işçinin tamamını çıkarıyor, sokağa bırakıyor. Gidiyor, dünyanın başka bir ülkesinde fabrikayı çalıştırıyor. Bu açıdan özellikle önümüzdeki dönem inşallah bir sıçrama dönemi olacak. Bu dönemde asgari ücrette yükselecek, refah artışı da sağlanacak, tasarruf da yatırımlar da artacak." Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, son 12 yılda orta sınıfın oranının yüzde 22'den yüzde 44'de çıktığını belirterek, "Geçen meşhur bir edebiyatçımız, son 15 yılda roman satışlarının arttığını söylüyor. Sinemaya gidenlerin sayısı arttı. Niye, orta sınıf yükseldi, arttı. Onun için bu artışlar sağlandı" şeklinde konuştu.

"ARTIK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR ÜLKEYİZ"

Bakan Işık, şu anda Türkiye'de bilim merkezi yapmak için 1 milyar doların üzerinde kamu kaynağı kullandıklarını, teknolojiyi üretimin bir parçası haline getirdiklerini, getirmeye devam ettiklerini dile getirdi. Bugün açıklanan sanayi üretiminin yüzde 4,7 olarak gerçekleştiğini, bunun kendi beklentilerini aşan güçlü bir üretim olduğunu ifade eden Işık, şöyle konuştu: "Artık Gölcük'ün tersanesinden, Ford fabrikasına kadar tüm tesisler tıkır tıkır çalışıyor. Bu sene otomobil üretimimiz yüzde 50'den fazla arttı. Dayanıklı tüketim mallarımız, beyaz eşyamızın sadece bir aylık artışı yüzde 16 oldu. Artık kendi ayakları üzerinde duran bir ülkeyiz. Ayaklarınızın üzerinde durduğunuz zaman kimseye muhtaç olmuyorsunuz. Hiç kimsenin çıkarına göre hareket etmek zorunda kalmıyorsunuz. Kimsenin hatırı için Türkiye askerini bir yere göndermek zorunda değil. 'Ben aramı bozmayayım. Bununla aram bozlursa benim çıkarım ne oluyor' diye bir endişemiz yok Türkiye olarak. Niye? Dördüncü Murad'ın bir sözü var, 'Para alan buyruk alır.' Kararlılığımızla bu ülke namerde muhtaç olmayacak. Milletimizin refahını arttıracağız. Devletimizin itibarını yükselteceğiz. Bu iki ilke bizim için olmazsa olmaz. Onun için de bakanlık olarak da hükumet olarak da yerli üretime çok büyük ağırlık veriyoruz."Artık Türkiye'nin teknolojiyi tüketen değil, üreten bir ülke olmasını istediklerini belirten Işık, Türkiye'yi namerde muhtaç etmemek için savunma sanayinden, enerjiye kadar pek çok alanda yerli üretime geçtiklerini dile getirdi.

"KENDİ UÇAĞIMIZI, TOPUMUZU, TÜFEĞİMİZİ YAPIYORUZ"

Işık, 15 sene öncesine kadar Türkiye'nin kendi gemisinin bilgisayarlarını dahi takamadığını ancak bugün MİLGEM Projesi kapsamında 2 gemiyi denize indirdiklerini, üç ve dördüncü gemilerin de yolda olduğunu kaydederek, "Bir uçak gemisi ve çıkarma gemisinin de dün imzaları atıldı. Türkiye bir çıkarma gemisi yapacak. Kıbrıs harekatı bize savunmada dışa bağımlı olmanın ne demek olduğunu öğretti. Ama o günden 2002'ye kadar da, rahmetli Özal'ın ilk dönemi dışında da maalesef bu alana doğru düzgün yatırım yapılmadı. Şu anda bambaşka bir Türkiye var. Artık kendi tüfeğimizi kendimiz yapıyoruz. Dünyadaki en gelişmiş tüfeği biz kendimiz yüzde yüz yerli üretiyoruz. Artık kendi topumuzu kendimiz yapıyoruz. Öyle toplar, öyle füzeler yapıyoruz ki, dünyanın en iyileriyle yarışıyor. Ve bununda teknolojisini satın almıyoruz. Kendimiz üretiyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin artık kendi tankını yaptığını, Arifiye'de Altay tankı bittiğini ve şu anda test atışları yapıldığını anlatan Bakan Işık, 2017'de seri üretime geçileceğini aktardı. Türkiye'nin artık kendi füzesini yaptığını ifade eden Işık, "F-35 uçaklarına ilk defa Amerika dışında bir ülkenin silahı takılacak. Som füzesi. İnsansız hava aracına Bozok füzesini takacağız. Niye? Dost kuvvetler risk almadan güvende olsunlar diye. Kendi helikopterimizi yaptık, seri üretime geçtik. Atak helikopterleri zannediyorum 4 Mayıs itibarı ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. Ve Güneydoğu'da şu anda kullanılıyor. 'Terörle mücadelede bizim verdiğimiz silahları kullanamazsın' diyen ülkeler oldu. Şimdi isterse şerh koysun, silahı ben yaptıktan sonra" ifadelerini kullandı.

"KENDİ YERLİ HABERLEŞME UYDUMUZU YERLİ İMKANLARLA YAPACAĞIZ"

Daha düne kadar bütün uydularını dışarıdan alan Türkiye'nin bugün kendi uydularını yapmaya başladığını kaydeden Bakan Işık, "Rasat'ı yaptık. Göktürk-2'yi yaptık. Şimdi dünyanın en gelişmiş uydularından birini yapacağız. Başladık hazırlıklara. Artık Türksat 6A'yı fiilen başlattık projeyi. Artık Türkiye kendi yerli haberleşme uydusunu yerli imkanlarla yapacak. Hedefimiz uyduyu fırlatan rampayı da yapmak. Bunu yaparken uyduların yer istasyonlarını da kurmakla ilgili projeyi de başlatıyoruz" diye konuştu. Artık Türkiye'nin kendi yerli otomobilini kendisinin yapacağını, hazırlıkları belirli bir aşamaya getirdiklerini anlatan Işık, yerli savaş uçağını 2023'te Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edecek hale getireceklerini belirterek, "Artık bölgesel jetlerimizi kendimizi yapacağız. Bütün bunları yaparken bir taraftan yerli üretim, yenilikçi üretim yapıyoruz, diğer taraftan da sanayimizin ve ülkemizin refahını arttırıyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNİ ÜRETMEYE BAŞLIYORUZ"

Artık enerjide Türkiye'nin kendi enerji teknolojielerini geliştirmenin gayreti içerisinde olduğuna dikkati çeken Işık, şöyle devam etti: "Kendi güneş enerjisi sistemlerimizi kendimiz üretmeye başlıyoruz. Yakında inşallah direği dikeceğiz. Enerji Bakanlığı ile ortaklaşa TÜBİTAK'ta ilk, yüzde yüz yerli üretilen rüzgar tribününü, rüzgar güllerini Türkiye'de ürettik, şimdi denemesine başlıyoruz. İlk iki nükleer santralini ihale ettik. Birincisi başladı. İkincisi de başlayacak. Üçüncü nükleer santrali yerli imkanlarla yerli tenkolji ile yapacağız. Bu ülke isterse yapar. 13 yıldır bu Türkiye'nin en önemli kazancı özgüvendir." Lastikli tünelin inşaatının 2016 sonunda biteceğini, dünyada ilk defa üç katlı tüneli de boğazın altından yaptıklarını anlatan Işık, "Alt ve üst katlar lastikli araç geçişleri, orta kat raylı sistem olacak. Ve bunu dünyada ilk defa biz yapacağız. Biz yaparız. Yeterki bu irade olsun, bu arzu olsun, bu istek olsun. Bu memleket özgüven kazandığı sürece önünde kimse duramaz" diye konuştu.

"HEDEFİMİZ, BİLGİ İHRACATINI DA İHRACAT KALEMLERİ İÇİNDE ÖNEMLİ BİR YERE GETİRMEKTİR"

"Bugün Türkiye bunları yapar hale geldi. Bundan sonra da daha iyilerini yapmak, dünyada teknoloji süper liginde güçlü bir oyuncu olarak devam etmesi için çalışıyoruz" diyen Bakan Işık, sözlerini şöyle tamamladı: " Artık özel sektör dahi kendi Ar-Ge'sini yapmaya odaklandı. Ford fabrikasının Sancaktepe'de Ar-Ge merkezinin açılışına katıldım. Şu anda bin 350 Ar-Ge mühendisi çalışıyor. 200 tanesi Gölcük fabrikasında. Tamamen herşeyi sıfırdan dizayn edip üretim aşamasına her şeyiyle Ar-Ge'sini yapıp, bitirdikleri bir kamyonu Çin'de üretmekle ilgili satışını yaptılar. Yani artık Türkiye bilgi satıyor. Daha düne kadar dışarıdan gelirdi, biz burada üretirdik. Yarın bu çok daha güçlenecek. Türkiye'de hedefimiz, bilgi ihracatını da ihracat kalemleri içinde önemli bir yere getirmek. Ar-Ge merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleri bunun için son derece önemli. Önümüzdeki süreç artık Türkiye'nin yeni bir sıçrama dönemi olacak. Bu dönemde Türkiye artık daha yüksek teknolojilerin ürünlerini üretmeye odaklanacak."

09 May 2015 - 09:15 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.655.181 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

gölcüklü - devletin personel diye hiçbir çalışanına asgari üçret vermiyor piyasadaki işçiler için korumak amaçlı en az yani asgari üçreti belirliyor.. eee devlet dediğimiz hükümet ise bakanlar milletvekilleri işveren nereden bilecekler asgari üçretle geçinmeyi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 09:15
04

paşalı - sayin bakanim asgari ücreti yükseltemiyorsunuz işsize 2000 tl nasıl olacak bu ne tutarsızlık 1500 tl çok olur diyorsunuz 2000 tl işsize Allah Allah bukadar milleti hafife almanızı anlamak mümkün değil millet sizi anladı koltuk fazla geliyor demekki alalım ozaman

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 09:15
03

izmitli41 - milletvekili maaşları bu ülkenin gelir seviyesine göre sizce normalmi sayın bakan şayet normalse asgari ücrette enaz 2000 tl.olması gerekmezmi bencede sizlerin aldığı maaş çok fazla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 09:15
02

tayf - "asgari ücreti kafanıza göre yükseltemezsiniz " demiş bakan. siz kafanıza göre saraylar yaptırıyor,uçaklar ,arabalar alıyor, kafanıza göre ihaleler veriyorsunuz ya...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 09:15
01

PAŞALI - sayin bakan okadar teknolojiden bahsediyorsunuz ama ne hikmetse asgari ücreti yükseltemezsiniz diyorsunuz anladık sermayeden yanasınız millete sırtınızı dönmüşsünüz ama merek etmeyin asgari ücreti emekli dul yetim kısaca halkın sayesinde o makamlardasınız halk size o makamları vermiş ama sizin halka verecek bir şeyiniz yok öylemi halkta sizi o makamlarda bırakmaz verdiğini geri alır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 09:15

Branda Elemanı Aranıyor

BRANDA ELEMANI ARANIYOR Firmamızda makine dikişi bilen branda dikimi, tente imalat ve montajında çalışacak tecrübeli elemanlar alınacaktır. G...

Tel:0262 349 48 90 0532 693 59 37

Emekli Şoförler Aranıyor

Şirketimiz bünyesinde kendi aracı ile (Doblo-Kango vb. ) çalışabilecek EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır Müracaatlar şahsen kabul edilecektir

Tel: 0 262 324 54 00

Kiralık Daire

ACİL EMLAKTAN KİRALIK DAİRE İzmit Merkezde 2+1 Full Eşyalı 3 Katlının 3.Katı 2.000 TL

Tel: 0531 363 30 12

Öz Jet Yangın

Firmamız ÖZ JET YANGIN SÖNDÜRME ve GÜVENLİK SİSTEMLERİ LTD.ŞTİ'de daimi çalıştırılmak üzere atölye departmanı ve yangın konusunda deneyimli tercihimiz...

Tel: 0532 563 74 40 / 0262 322 38 59

TAMİR YAPILIR

HER MARKA *Buzdolabı -Çamaşır, Bulaşık Makinası *Bulaşık *Elektrikli Süpürge *Klima-Şofben *Fırın-Ocak *Belmari Tamiri yapılır

Tel: 0530 410 06 61 0544 616 40 05

Şoför Aranmaktadır

B Sınıfı Ehliyetli Derince Şubemizde Çalışmak Üzere Kamyonet Kullanabilecek Yükleme Ve Boşaltmada Yapabilecek ŞOFÖR aranmaktadır Merkezden Sevisi...

Tel: 0 534 274 06 48

Personeller Aranıyor

ISITMA MAKİNA TESİSAT SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Endüstriyel Bakım Onarım, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörü bölümleri...

Tel:(0262) 321 03 82 – 321 03 82

ELEMAN ARANIYOR

ACİL ELEMAN ARANIYOR İddia Bayiine *İzmit Merkezde ikamet eden *Haftada 4/5 gün çalışacak *Emekli bay eleman aranıyor Başvuru fotoğraflı özge...

mustafaestate54@gmail.com

SATILIK ARSA

SAHİBİNDEN SATILIK ARSA Derince Mersincik Mah. 853m2 kat karşılığında müteahhite verilir. (7 daire+ 520 m2 dükkan)

Tel: 0538 053 89 18

Elemanlar Alınacaktır

KINAT ÇELİK LTD.ŞTİ. Çelik konstrüksiyon imalatında çalışmak üzere - İMALAT USTALARI - YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır.

Tel.349 60 65 – 349 64 16