Sandık başında telefonla konuşmak yasak!

İçişleri Bakanlığı, seçimlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirilebilmesi ile seçmen iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıtılabilmesi amacıyla genelge yayımladı. Genelgede, ''Sandık alanı dış çevresindeki yaya ve motorize devr

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Tekinarslan imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin yapılacağı 7 Haziran 2015 Pazar günü sandık kurulması için belirlenen okul, bina, salon gibi yerlerde seçimin huzurlu ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi için alınacak tedbirlerle ilgili esas ve usuller belirlendi.


SANDIK BÖLGESİNDE ALINACAK TEDBİRLER

Genelgeye göre, sandık alanı dış çevresinde yeteri kadar ihtiyat kuvvet bulundurulacak, bu kuvvetin mahallin özelliğine göre sandıkların bulunduğu yerlerde meydana gelebilecek olaylara hemen müdahale edilecek bir mesafede görevlendirilmesine özen gösterilecek. Sandık alanı dış çevresinde alınacak tedbirlerin; "sandık alanı dışında, zabıtaya emir verme yetkisine sahip makamlarla, zabıta amir ve memurları tarafından alınacak tedbirler, seçmenin sandık alanına serbestçe girmesini engelleyici veya güçleştirici mahiyette olamaz" hükmüne uygun olması sağlanacak. Oy vermek üzere sandık başına giden görevli personel ile görevleri icabı sivil olması gerekenler dışındaki personelin üniformalı görev yapmaları sağlanacak. Sivil personelin üzerinde mutlaka güvenlik görevlisi olduğunu belirleyici (polis görev yeleği gibi) teçhizat bulundurmaları sağlanacak.


ÖNLEME ARAMALARI YAPILACAK

Seçimlerin tarafsızlığına gölge düşürülmemesini sağlamak amacıyla, sandık alanına açılacak yollar önceden kontrol edilecek, art niyetli kişi veya grupların toplanmasına ve toplu olarak bir arada bulunmalarına, bunların görevlilere, siyasi parti mensuplarına, adaylara, seçmenlere ve vatandaşlara herhangi bir tehdit, baskı, cebir, şiddet ve benzeri uygulamasına müsaade edilmeyecek. Sandık alanı dış çevresindeki yaya ve motorize devriye ekiplerinin sayısı mümkün olduğunca arttırılacak, şüpheli görülen şahıslarla ilgili önleme aramaları yapılacak, seçmenlerin güven içerisinde sandık alanına ulaşmaları sağlanacak. Bütün il ve ilçelerde vatandaşların gerektiğinde kolaylıkla güvenlik güçlerine ulaşmasını sağlamak amacıyla Polis İmdat Hattı (155) dahil diğer telefon numaraların ve iletişim bilgilerinin önceden kamuoyuna duyurulması sağlanacak. Güvenlik güçlerine intikal eden her türlü ihbar, talep, şikayet, bilgi, belge anında değerlendirilecek ve ivedi gereği yapılacak. Özellikle seçmenlerin oy vermeye gidiş ve gelişlerinde güvenlikle ilgili talepleri anında değerlendirilecek ve titizlikle yerine getirilecek.


İÇKİ VE SİLAH TAŞIMA YASAĞI

Oy verme günü her ne suretle olursa olsun ispirtolu içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı olacak, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda sadece yemek verilecek. Kahvehane, çay ocağı, kıraathane ve internet kafeler eğlence yeri kapsamında olduğundan oy verme günü kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse silah taşıyamayacak. Sandıkların kurulduğu yerlerde görev alacak güvenlik güçleri, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen oy verme süresinin başlangıcından en az bir saat öncesinden görev yerlerinde olacak. Sandık alanı ve çevresinde şüpheli paket konusunda gerekli kontrollerin yapılması sağlanacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar, milletvekilleri, sandık bölgesine kayıtlı seçmenler, sandıkta görevli müşahitler, bina sorumluları, seçim güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçleri ile adayların ve siyasi partilerin seçim kuruluna bildirdikleri itiraza yetkili kişiler ile temsilcileri ve medya mensupları dışında kimse sandık alanında bulunamayacak.


SİLAH TAŞIYANLAR SANDIK ALANINA GİREMEYECEK

Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında özel güvenlik görevlileri ve belediye zabıtaları gibi görevliler de dahil olmak üzere, resmi üniforma ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Sandık alanında hiç kimse başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler veya propaganda amaçlı yayınlar taşıyamayacak. Yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamayacak. Sandık çevresinde dikkat edilecek diğer hususlar Sandık çevresinde alınacak tedbirler, o sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimselerin iş ve işlemlerini takip etmelerini engelleyecek mahiyette olamayacak. Sandık çevresinde seçmenin oyunu tam bir serbestlikle ve gizli şekilde kullanmasına veya sandık kurulunun görevini yapmasına engel olmaya kalkışanlar ile oy verme, oyların sayım ve dökümü veya tutanaklara geçirilmesi gibi tüm sandık başı iş ve işlemlerinin düzenini bozmaya kalkışanları, başkan uyaracak. Bu uyarının gereğini yerine getirmeyen kimse, kolluk gücü çağrılarak sandık çevresinden uzaklaştırılacak. Güvenlik güçlerinin sandık kurullarınca belirlenen binaların yapısına göre sandık kurulunun görev yaptığı yer merkez olmak üzere, 15 metre yarıçaplı mesafeyi ihlal etmeyecek şekilde, bina içinde ve sandık kurulu başkanı veya sandık kurulu üyelerinden birinin çağrısına cevap verebilecek konumda sandık çevresine göre bulunması gereken en yakın noktada görevlendirmeleri sağlanacak.


SANDIK BAŞINDA CEP TELEFONUYLA GÖRÜŞMEK YASAK

Sandık kurulunun görev yaptığı yerde, cep telefonu ile görüşülemeyecek ancak sandık kurulu başkan ve üyelerinin görevleri gereği yapacağı görüşmeler bu hükmün dışında olacak. Seçmen, cep telefonu , fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerlerine giremeyecek. Bu tür cihazlar oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak. Sandık başındaki seçmene vereceği oy hakkında müdahale, telkin ve tavsiyede bulunulamayacak. Seçmenler, oyunu kullandıktan sonra sandık başında kalamayacak.


OY VERME SÜRESİ VE SONRASI

Seçmenler 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oy vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek. Oy verme süresinin tamamlanmasının ardından sandık kurulunca hazırlanan mühürlü torba ve sandık kurulu mührünün, kurul başkanı ile en az iki üye tarafından en kısa zamanda il-ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edilmesi sağlanacak. Oy torbalarının nakli için tahsis edilen araçlara imkanlar ölçüsünde güvenlik güçlerine ait ekip otolarıyla refakat edilecek, yol güzergahında gerekli güvenlik tedbirleri alınacak. Güvenlik açısından özellik arz eden seçim bölgelerinde oy torbalarının intikali sırasında gerektiğinde zırhlı araçlardan yararlanılacak. İl-ilçe seçim kurullarının ve çevresinin aydınlatılması konusunda kurullarla işbirliği yapılacak. Elektrik kesintisi ihtimaline karşı gerekli tedbirler önceden alınacak.

14 Nis 2015 - 14:09 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.303.377 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


DEVREN SATILIK

DEVREN SATILIK Öztalay Çay Ocağı (Fethiye Caddesi)

Tel: 0535 501 29 93

KAYNAK ELEMANI

İmalatta çalışacak kaynak elemanı aranıyor. 25/45 yaş arası, B sınıfı ehliyetli aktif araç kullanabilen, Şehir dışına montaja gitme engeli ol...

İrt Tel: 0262 3496011

ÖN MUHASEBE

ETA Programını iyi derecede kullanabilen tecrübeli BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyor Başvuru Mehmet Kosoğlu

Tel: 0 532 425 32 80

TORNA OPERATÖRÜ

CNC TORNA ve Üniversal TORNA OPERATÖRÜ alınacaktır. SAYES MAKİNA

Tel:0262 335 03 00

EMEKLİ ŞOFÖR

Şirketimizin bünyesinde KENDİ ARACI ile (doblo- kango, vb.) çalışabilecek EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır. Müracaatlar şahsen kabul edilecekti...

Tel: 0262 324 54 00

HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ

Munzuroğlu Harfiyat Günlük veya Aylık çalışacak ACİLEN TECRÜBELİ HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır Ücret dolgundur

Tel: 0 532 280 24 09 0 536 515 65 66

KASİYER VE POMPACI

Başiskelede bulunan Lokoil Akaryakıt İstasyonumuzun Market Bölümünde çalışacak BAYAN KASİYER ile POMPACI Aranıyor

Tel: 0 531 783 35 05

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Başiskele Aşağı Yuvacık mevkiinde bulunan fabrikamızda çalıştırılmak üzere; MOBİLYA USTASI ve KALFA Aranıyor MOBİLYA USTASI; *Minimum 5 yıl deney...

Tel: 0 262 325 66 90 - Fax: 0 262 325 23 48 - 05322910307-05416900761

KAYNAK USTASI

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT USTALARI ve KAYNAKÇILARI alınacaktır. MYK Belgesi olanlar tercihdir

Tel: 0532 065 15 41

TORNACI

TORNACI ALINACAKTIR! ÖNDER MÜH. SAN. TİC. A.Ş.

İRTİBAT: 0 533 381 79 15