'Belediyeciliği öğrenmeye başladınız' sözüne tepki gösterdi

İzmit Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Belsa Plaza 9’ncu katta bulunan meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda 17 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlık yaptı.

divan-032.jpg
meclis-(3).jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

“PİŞMANİYE FESTİVALİMİZ VAR”

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan Pişmaniye Festivali hakkında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit’in kültürel tanıtımında hak ettiği yerde olması için Pişmaniye Festivalimiz var. Pişmaniye tarihi bir marka. Vatandaşlarımızı pişmaniye ile buluşturacağımız 3 günlük bir şenlik olacak. Üniversitemiz de etkin bir şekilde festivalde yer alacak” diye konuştu.

MHP’YE AYRI BİR YER AYRILDI

MHP grubunun yeni yerine geçmesine dair açıklamalarda bulunan Hürriyet, “Grup oldukları için ayrı bir yer ayrılması gerektiği düşüncede olduğumuz için MHP için salonumuzda ayrı bir yer ayırdık. Kendileriyle de görüşerek bu kararı aldık. Onlara da yeni yerleri hayırlı olsun” dedi.

“TESPİT EDİLEN USULSÜZLÜKLER VAR”

AK Partili meclis üyeleri tarafından geçmiş dönemde yapıldığı iddia edilen yolsuzluklarla ilgili açılmış bir dava olup olmadığı yönünde verilen soru önergesine yanıt veren Hürriyet, “Şikayet ve suç duyurularımız vardır. Devam eden bir müfettiş soruşturması var. Bu bütün belediyelerde sürüyor. Bizim tespit ettiğimiz bir kısım şeyleri onlarda tespit ettiler. Onlar raporlarına bulguları işledikleri zaman ortaya çıkacak. Yargıya intikal etmiş olan dosyalar var. Tespit edilen zarar kararları ve usulsüzlükler var” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZIN KABAHATİ YOK”

MHP’li meclis üyeleri tarafından Sanat Fest etkinliğine dair sorulan soruyu yanıtlayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Sanat Fest yıllar önce AK Partili Sapanca Belediyesi tarafından başlatılan bir festival. Bize Büyükşehir Seka alanını tahsis etti. Kimlerin sahne alacağı önceden belirtilmişti. Arkadaşlarımızın da kabahati yok açıkçası. Bir ay boyunca afişler her yerde yayınlandı. Hiç bu tepkiler ortaya çıkmıyor. Ne hikmetse o gecenin sabahı tıkır tıkır ortaya dökülüyor bunlar. Suç varsa bu suçu işleyenler neden alınmıyor bu insanlar. Neden bu insanlar hüküm giymiyorlar.

“KASTİ BİR ŞEY YOK”

Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan devlet televizyonuna çıkartıldı bu ülkede. Ben böyle bir şey yapsam sonuna kadar haklısınız. Bundan sonra daha fazla dikkat ediyoruz. Hata olabilir ama kasti bir şey yok. Bunun siyasete alet edilmesine üzüldüm. İnsanları terörize etmek doğru değil. Biz de o zaman FETÖ’lere gideriz, bunları kimlerin beslediğine gideriz. Ama bu konuların yeri burası değil."

GEZİ DAVASINI SORDULAR

MHP’li belediye meclis üyeleri tarafından verilen önergede, “31 Ocak 2014 tarihinde Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Gezi Davası olarak bilinen kamu malına zarardan 238 sanık hakkında dava açmıştır. Dava neden açılmıştır? Dava sebebi olan kamu zararı nelerdir ve ne kadardır? Oluşan kamu zararını kim karşılayacaktır? Davadan neden vazgeçilmiştir?” ifadelerine yer verildi.

BELEDİYEYE KAÇ PERSONEL ALINDI?

Belediye personelinin giriş çıkışları hakkında da önerge veren MHP’liler, “Belediyemize 1 Nisan 2019 ve 1 Ekim 2019 tarihleri arasında kaç personel alınmıştır? Hangi görevlere alınmıştır? Ücretleri nelerdir? Kaç personel işten ayrılmıştır? Ayrılış nedenleri nelerdir?” şeklinde konuştular.

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Araç ve iş makinalarının satın alınmasında kullanılmak üzere İller Bankasından veya yurtiçi Bankalardan kredi/leasing kullanılmasına ve bu konuda tüm işlemlerin yürütülmesi ve gerektiğinde teminat mektubunun alınmasında Belediye Başkanına yetki verilmesine ilişkin gündem maddesi komisyona havale edildi.

“CİDDİ BİR KAMU ZARARI OLACAKTIR”

Geçtiğimiz meclis toplantısında da gündeme gelen araç ve iş makinası alınması için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yetki vermesini içeren madde ile ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kiralama belediyeye yük getiriyor, satın alma daha tasarruflu gözüküyor. Ben konuyu bir kez daha değerlendirilmesi için meclise getirdim. Belki birbirimizi ikna edeceğimiz hususlar çıkabilir. Kamu zararı gerekçesiyle bu kararı verdim. Ciddi bir kamu zararı olacağını düşünüyorum” dedi.

“HAKKANİYETLİ KARAR VERELİM”

Hürriyet’e yanıt veren AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “ Geçtiğimiz meclis toplantısında yaptığınız sunumda, tablonun altındaki toplamlar yanlış. Olabilir böyle hatalar” dedi. Ünlü’ye yanıt veren Hürriyet, “ Sizden bir ricam var. Bunu klasik bir çıkmaza sokmayalım, hakkaniyetli bir değerlendirme yapalım. Komisyon bunu değerlendirsin. Kredi giderine rağmen bir tasarruf söz konusu varsa ona göre karar verilsin” diye konuştu.

HÜRRİYET ALMANYA’YA GİDİYOR

İzmit Belediyesi ve UNICEF'in ortaklaşa yapmış olduğu "Benim Evim Çoçuk ve Gençlik Merkezi" projesinin örnek proje seçilmesi sebebiyle Köln'de gerçekleştirilecek olan Çocuk Dostu Şehirler Zirvesi 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında olup tüm masrafların UNICEF tarafından karşılanacak olan Zirveye davet edilen Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in görevlendirilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

“BELEDİYECİLİĞİ ÖĞRENMEYE BAŞLADINIZ”

Konya Tuzlukçu Belediyesinin kardeş şehir olunması teklifi komisyona havale edildi. Gündem maddesiyle ilgili konuşan AK Partili belediye meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “Başkanımız Kardeş belediye istemiyoruz diyordu. Başkan belediyeciliği öğrenmeye başladı. Kardeş belediyelerle ilgili olarak sözlerinizin tarafımıza verilmesini talep ediyoruz. Tuzlukçu belediyesi Çiftlik Bankın zararına uğramış bir yer. Bizim açımızdan hiçbir sıkıntısı yok. Yeni bir kardeş belediyemiz oldu. Şu da gösteriyor ki belediyeciliği öğrenmeye başladınız" dedi.

“HADSİZ DİLİNİZİ KINIYORUM”

Ünlü’ye yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Haddinizi aşmayın. Lütfen cümlelerinize dikkat edin. Ben belediye başkanıyım birbirimize saygı duyalım. Size saygı duyuyorum. Kullandığınız hadsiz dili kınıyorum. Şu anda uyarıyorum ama önümüzdeki oturumlarda yetkimi kullanabilirim bunu da söylüyorum. Kimsenin kimseye bir şey öğretmesi söz konusu değil. Ben de size yalan söylememeyi öğretirim” dedi.

MAHALLE KONAĞI MÜFTÜLÜĞE TAHSİS EDİLDİ

İzmit Belediyesi mülkiyetinde bulunan, Eseler Mahallesi’nden bulunan mahalle konağının 2.katının 3(üç) yıl süre ile bedelsiz olarak İzmit Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü adına tahsis edilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

6’ŞAR ADET BİLİRKİŞİ SEÇİLECEK

Arızlı, Akpınar, Kulfallı, Serdar, Yenimahalle, Arpalık İhsaniye, Çayırköy, Sepetçi, Yeşilova, Sekbanlı, Tepeköy, Durhasan, Alikahya Atatürk, Alikahya Cumhuriyet, Alikahya Fatih, Alikahya Merkez, Fevzi Çakmak, Karadenizliler, Yahya Kaptan, Yenişehir, Hatipköy, Kabaoğlu, Tüysüzler Mahallelerinde kadastro ekipleri ile birlikte görev yapmak üzere belirtilen her mahalleden seçilen 6 (altı)' şar adet bilirkişilerin seçilmesi teklifi komisyona gönderildi.

İÇKİ RUHSATI KONUSU KOMİSYONDA

3 adet yerin (Kemalpaşa Mahallesi, Ömerağa Mahallesi, Sanayi Mahallesi) içkili yer bölgesine dahil edilerek mevcut haritasına işlenmesi teklifi komisyona havale edildi. Gündem maddesiyle ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu madde ruhsatla alakalı bir konu. İçkili yer bölgesi dışında içkili yer açılamaz diyor kanun. Bu sanki bizim talebimizmiş gibi lanse ediliyor. Yönetmelik bu konuda talep gelirse ne evet ne de hayır diyebilirsin diyor. Bunun kararını meclis verir. Vatandaş ben işletme açacağım bana ruhsat verecek misiniz demiş. Emniyetin raporunda bir sorun yok. Sanki içkiyi serbest bırakıyormuşuz diye yansıtıldı. Bu işletmelerin civarında zaten içkili lokantalar var. Hastanenin dibinde bir alkollü eğlence mekanı var bu zamanında verildi. Bunu kötü bir noktaya çekersek yanlış bir duruma gideriz. Takdir meclisindir. 3 mahalle değil, 3 yer” dedi.

01 Eki 2019 - 15:59 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 4.985.249 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

İzmitli - He he usulsüzlük var öyle bişey olsa bangır bangır açıklama yaparsın bu millet artık senin martavalları yemiyor haberin olsun başkan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:59
04

seçmen - Sıkıldık artık hep aynı bahaneler hizmet bekliyoruz kendisinden yeter

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:59
03

Trkn - Usulsüzlük var ise ver mahkemeye. Neyi bekliyorsun? Ortada top çeviriyor. Hep laf, demogoji.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:59
02

Nikomedia - Başkan ilk seçildiğinde büyük yolsuzluklar var dedin buradan sana dava aç dedik şimdi usülsüzlere indirgedin olayı ALLAH aşkına varsa bir şey dava aç 6 ay oldu hizmet istiyor insanlar sizden konser kokteyl değil aldın azına bi gülümse izmit başka bi numaranı göremedik Yeşilova Alikahya da verdiğin vaatleri bir araya getirsek roman olur fakat icraatta sıfır inşallah ilerleyen yıllarda yaparsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:59
01

fire - şov şov şov işiniz gücünüz şov.senin gibi taklacı istanbul’da da var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:59

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİREDerince Çınarlı Mah. Basın  Sitesinde 2+1 sıfır,merkezi ısıtma-pay ölçerli,(Kombi mevcut)otoparklı, asansörlü,çocu...

Tel: 0532 316 58 35

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

ELEMAN ARANIYOR

Gebze Center  AVM de MALL LOJİSTİK bünyesinde ÇALIŞACAK EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz

Tel: 0542 434 38 35

SEVKİYAT SORUMLUSU ARANIYOR

SEVKİYAT  SORUMLUSU Kartepe ‘ deki işyerimizde çalışmak üzere GELEN VE GİDEN MALLARIN SEVKİYATINDAN SORUMLU AKTİF ARAÇ KULLANABİLEN ELEMAN aranmakt...

Tel: 0 534 274 06 48

GIDA MÜHENDİSİ veya GIDA TEKNİKERİ ARANIYOR

Gebze deki yerinde üretim projemizde çalıştırılmak üzere, proje yöneticiliği yapacak tecrübede, GIDA MÜHENDİSİ veya GIDA TEKNİKERİ alınacaktır. info@...

ŞOFÖRLÜĞÜ OLAN BAY ELEMAN ARANIYOR

Gece Hal işinde çalışacak Hal işlerinden anlayan Gerçek anlamda işe ihtiyacı olanŞOFÖRLÜĞÜ OLAN BAY ELEMANAlınacaktır20-40 Yaş arası, askerliğini yapm...

Tel: 0 532 666 62 91

GENEL MÜDÜR ASİSTANI ARANIYOR

GENEL MÜDÜR ASİSTANI alınacaktır 2 yıllık üniversite mezunu  Word excel programlarını kullanabilen genel müdür işlerini takip edebilecek,   25-35...

 TEL: 0533 042 76 33 0262 349 26 29

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Coşkun Turizm'de vardiyalı çalışmak üzere İzmit-Derince  bölgesinden  tecrübeli emekli SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor

Tel: 0506 054 57 67

ŞOFÖR ARANIYOR

Gebze Tosb da ki projemizde gece vardiyasında çalıştırılmak üzere yemek taşıma ve dağıtımı yapacak ŞOFÖR alınacaktır.

Tel: 0534 084 51 21

PİDE VE LAHMACUN USTASI ARANIYOR

PİDE ve LAHMACUN USTASIAranıyor. Derince

Tel: 0 532 453 46 99