Sarıbay: "Yorulmadım ama yapacağım bir şey de kalmadı"

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yeni dönem adaylığı ile ilgili gazetemize konuştu

saribaydan-onemli-aciklamalar.jpg
sicak-gundemi-degerlendirdi.jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Son 5 yıldır CHP İl Başkanı koltuğunda oturan Cengiz Sarıbay, koltuğu bırakmaya hazırlanıyor. Sonbaharda yapılacak kongrede yeniden aday olmayı düşünmüyor. Gazetemize konuşan Sarıbay, “Benim il başkanlığında yapacak bir şeyim kalmadı. Yoruldum mu? Asla yorulmadım. Yapacağım her şeyi yaptım” dedi.

KENTİN ABİSİ İLE DOBRA DOBRA

Cengiz Sarıbay sadece CHP’nin değil kentin de abisi. Herkes onun partisinin yeni sürecinde ne yapacağını merak ediyor. Biz de genel yayın yönetmenimiz Adem Turgut ile beraber, 23 Haziran seçim başarısı, İzmit’in alınması, kentte yaşanan gelişmeler ve yıl sonuna doğru yapılacak il kongresi ile ilgili Sarıbay’ın düşüncelerini aldık. Cengiz Abi dobra dobra cevaplar verdi; tamamını söyleşinizde bulacaksınız.

Geçen hafta içerisinde genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye gittiniz. Görüşme talebi sizden mi geldi?

- Gebze ilçe örgütümüzün bir görüşme talebi vardı. Genel başkanımız ile görüşmeyi ben istedim. Randevu verildi. Gebze ilçe örgütü ve il örgütümüzle birlikte görüşmeye gittik. Örgütümüzün genel taleplerini aktardım. Başiskele’de bina sorumuz vardı onunla ilgili bir çalışma yaptık, genel başkanımıza götürdük olumlu dönüşler yaptı.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun yeni dönem hedefleri var mı?

-Genel başkanımız çok önemli bir tespitte bulundu. CHP bu ülkede ilk olarak Cumhuriyeti kurdu. Sonra çok partili sisteme geçişi sağladı. Sonra sosyal demokrasiyi getirdi. İçinden geçtiğimiz süreçte de demokrasiyi getirecek- inşa edecek.

ERKEN SEÇİM İSTEMİYORUZ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığınız görüşmede kongre süreciyle ilgili neler konuştunuz?

-Elbette ki fikrini sorduk. Kongre ile ilgili genel başkanımız; ‘Ben, kongre süreçlerinin başlanması için arkadaşlara talimatlar verdim, kongre ilgili hazırlıklarınızı yapın, takımları hazırlayın’ demiş. Genel Merkez Yönetimi, kongre takvimi üzerinde çalışıyor. Kongre takvimi bize ulaşır ulaşmaz biz de hazırlıklarımıza başlayacağız. Her ihtimali düşünerek hazırlanıyoruz. Olası bir erken genel seçim kararıyla kongreler durdurulur.

İZMİT’TE BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIZ

Erken seçim beklentiniz var mı?

-Ben beklemiyorum. Erken seçimde ısrarcı olmamamız lazım. Biz, 31 Mart yerel seçiminde Türkiye’deki en önemli büyükşehir belediye başkanlıklarını aldık. Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamadık fakat Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’i kazandık. İzmit, Kocaeli’de her yeri kapsıyor. İzmit’te kazanmamız, başarılı olmamız her ilçede fayda sağlar. Böyle bir durumda erken seçimin bizden kaynaklı olmaması lazım…

SARIBAY’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR- Cengiz Sarıbay, yıl sonuna kadar yapılacak il kongresinde yeniden adaylığı düşünmüyor.

KİMSEYE TAVIR ALMAM

Önümüzdeki kongrede yeniden il başkan adaylığını düşünüyor musunuz?

-Ben, 5 yıl önce Kocaeli Örgütü’nde doğan bir sıkıntı ve boşlukta Deniz Baykal Beyin araması ile bizzat göreve geldim. Sonrasında benzer sıkıntılar ikinci kez yaşandı bu kez de mevcut genel başkanımız Kemal Beyin aramasıyla göreve geldim. Son 5 yıldır CHP Kocaeli İl başkanlığı görevini yürütüyorum. Benim il başkanlığında yapacak bir şeyim kalmadı.

Size, il başkanlığı için gelip ‘ben aday olmak istiyorum’ diyen var mı?

-Bana gelip de aday olmak istiyorum diyen arkadaşlarımız olmadı. Bütün arkadaşlarım bu işte layıkıyla yapabilir. Ben de bir kaç isim duyuyorum ama bu arkadaşlarımız bana gelip de müsaadenizle ben adayım demediler. İl kongresi için henüz erken. Ancak il başkanlığını düşünen arkadaşımız gelsin, delegemiz neyi istiyorsa biz ona uyarız. Hangi arkadaşımız gelirse onun emrinde çalışılır. Hiçbir arkadaşımıza asla tavır almam. Bu partiye laik olmayan bir insan olursa ona tabii ki tepkimizi gösteririz.

Örgütün sahipsiz kaldığı en zor dönemlerinde il başkanlığı yaptınız. Yoruldunuz mu?

-Yoruldum mu? Asla yorulmadım ama başta il binası olmak üzere yapacağım her şeyi yaptım. Görev süremin sonuna kadar da üzerime düşenin fazlasını yapacağım.

BU PARTİ BANA HER ŞEYİ VERDİ

Cengiz Sarıbay, CHP’de çok önemli bir isim. Partiden kişisel olarak bir talebiniz, beklentiniz hiç oldu mu?

-Ben bu partide sadece 1991 yılında milletvekilliği talebim oldu. O da olmadı. O tarihten sonra partim beni kentin sevilen, bilinen bir insanı yaptı. Sonraki hiçbir süreçte kendi adıma hiçbir şey istemedim. Hiç bir beklentim de olmadı. CHP, ne zaman bana ihtiyaç duydu; yokum demedim, geldim. Siyasi hayatım boyunca yaptığım siyaset herkesle iyi geçinmek, herkesi sevmek üzerine kurdum. Bizim parti bugün buna geldi ve başarılı oldu. Ben bu partiye borçluyum. Milletvekili olmam, belediye başkanı olmam hiç önemli değil, böyle bir talebimde olmadı. Son seçimde de olmadı.

SICAK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ-

Sarıbay, Adem Turgut ve Cemalettin Öztürk’ün sıcak gündem ile ilgili sorularına cevap verdi.

Kartepe İlçe için kayyum atayacağız

Kartepe İlçe Örgütü’nü siz mi görevden aldınız yoksa kendileri mi görevlerinden istifa etti?

-Ben kimseyi görevden almadım. Kimi görevden alırsın? Partinin parasını yiyeni, görevini kötüye kullananı görevden alırsın. Ben beceremedi diye kimseyi görevden almam. Baskılara dayanamadılar istifa ettiler.

Bu baskının disiplin cezası verilen belediye başkan adayı Cumhur Karakadılar ile bir ilgisi var mı?

-Bunun Cumhur Karakadılar ile bir alakası yok. Kendi istekleriyle görevlerinden istifa ettiler.

Peki, Kartepe’de ne yapacaksınız?

-Yerel seçimlerden önce Körfez ilçede yaptığımız yöntemi uygulayacağız. İl yönetim kurulu heyeti olarak 5 kişiden oluşan bir kayyum heyeti atayacağız. Kayyum heyeti 45 gün içerisinde ilçe örgütünü kongreye götürmek zorunda.

Kayyuma atayacağınız isimler belli mi?

- Bizim il kurulumuz içerisinde Kartepeli arkadaşlarımız var. Eski ilçe başkanımız il kurul üyemiz Bülent Sarı, Hasan Akar, milletvekilimiz Haydar Bey var. Bu arkadaşlarımıza diyeceğim ki ‘arkadaş gidin burada bir çalışma yapın. Kayyum heyetine başkan olan kişinin 45 gün sonra yapılacak kongrede aday olmasını ben istemiyorum. Kayyum sürecinde kendine alt yapı yapıp ilçe başkanı olmasın. İlçe başkanı olacaksa kayyuma girmesin aday olsun. En adaletli olanı bu…

Yumuşak dil ile İstanbul’u kazandık

Kent siyasetinde hep hoşgörülü oldunuz. Bu nedenle eleştiri alıyor musunuz?

- Hoşgörülü siyaset anlayışım nedeniyle bizim partililer beni eleştiriyor. ‘Cengiz Sarıbay yumuşak siyaset yapıyor, sert ve eleştirel siyaset yapmıyor’ diyorlar. Başka partililer atışmalarımız olmuştur ama bunlar gelip geçici şeyler.

CHP, Ekrem İmamoğlu ile birlikte siyaset dilini de değiştirdi. Aslında siz uzun yıllardır uzlaşmacı ve hoşgörü siyasetini hep uyguladınız. Genel Merkez, siyasette başarılı olmak için bundan böyle uzlaşmacı bir dil mi kullanacak?

-Buraya bizden kimi otursalar en az benim kadar iyi bir il başkanı görevini yaparlar. Genel başkanımızın da dediği gibi, bundan böyle herkesi kucaklayacaksınız. Saadet Partisi’nden resmi ittifak yapmadık ama bizlere destek verdiler. Yerel seçimde bize, AK Parti ve MHP’li seçmen arkadaşlarımız da oy verdi. Neden? Kullanılan yumuşak ve birleştirici dil sayesinde. Biz her partinin oyunu istiyoruz. Başkanlık sistemi geldi. Ne kadar çok ittifakları artırırsan, ne kadar çok kişiyi kucaklarsan elli artı biri alan iktidar olur…

SABIRLI OLMAK LAZIM-

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay parti örgütlerinin belediyeden beklentiler konusunda sabırlı olması gerektiğini söyledi.

Fatma Hanıma daha çok tolerans göstermeliyiz

Ama geçtiğimiz gün MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ’ye çok sert tepki gösterdiniz?

- Ben, MHP İl Başkanı Aydın Beyin, geçen gün sadece Fatma Hanım için ‘ezin geçin’ demesine cevap verdim. Milletin seçtiği belediye başkanına ‘ezin geçin’ denilir mi? Bu tasvip edilecek bir söylem değil. Fatma Hanım kendini kanıtlamış bir politikacı, İzmit Belediye Başkanı…

ÖRGÜTLERİMİZ ACELECİ

Fatma Hanım’dan söz açılmışken, CHP örgütü ile Fatma Hanım arasında bir olumsuzluk var mı?

-Sorun yok ama bizim partililerimiz biraz aceleci. Örgütteki birçok kişi Fatma Hanım ile görüşmek istiyor. Randevu alamayınca şikâyet ediyor. Fatma Hanım henüz yeni. Önce kendi sistemini oturtmalı. Halen belediyenin iç işleyişi ile ilgili uğraşıyor. Belediyenin neyi var neyi yok çözmeye çalışıyor. Adama göre iş, işe göre adam yapamaz. Tebrik etmeye giden herkes ya çocuğuna ya eşine iş istiyor, bunun önünün alınması mümkün değil. Tebrik edeceksen mesaj yaz, mektup bırak. Biraz tolerans gösterilmesi lazım. Fatma Hanım bu işi layıkıyla yapabilecek, başarabilecek nitelikte bir belediye başkanımız.

Sizin, mevcut milletvekillerinin Fatma Hanım ile diyaloglarınız nasıl?

-Bizim Fatma Hanımla en ufak bir tartışmamız olmadı. Milletvekillerimiz de gayet uyumlu çalışıyor. Çok uyumlu bir süreç geçiriyoruz. Zaten kendisine bir eleştiri yaptığımızda da alınmaz. Onlarda bana diye bilir. Aramızda demokrasi var. Birbirimize bir şey söylüyorsak daha iyi hizmet vermek adına yapıyoruz. Hepimiz de partimiz için çalışıyoruz.

BELEDİYE BAŞKANLARI BİRLİKTE ÇALIŞMALI

AK Partili başkanlarla ortak çalışmalar olacak mı?

-Belediyelerin elini kolunu bağlamak için topal ördek benzetmesi yaptı Sayın Erdoğan. Hizmetin topal ördeği olmaz. Hizmeti beraber yapmamız lazım. Mahalli yönetimler vatandaşa bire bir ulaşan yönetimlerdir.

Mehmet Ellibeş’i ziyaret edeceğim

AK Parti İl Başkanlığı’na atanan Mehmet Ellibeş’i aradınız mı? Ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?

-Mehmet Bey göreve atanırken kendisini arayıp kutladım ama gidemedim. Kendisini ziyaret edeceğim.

Mehmet Ellibeş’i nasıl buluyorsunuz?

-Mehmet Bey’i uzun zamandır tanıyorum Gölcük Belediye Başkanlığından bu yana. Kimseyle tartışmayan, sosyal bir insandı. Eski İl başkanları Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan’ı da severdim. Bana abi diye hitap eden, saygıda kusur etmeyen il başkanlarıydı. Ama Mehmet Beyi, daha hoşgörülü, dili daha yumuşak, daha birleştirici, daha toparlayıcı buluyorum. Dilimiz akrep gibi insanları sokmamalı, insanları birleştirmeliyiz.

15 Tem 2019 - 20:23 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.329.911 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.