Türkkan, Katırcıoğlu’nun arazi iddiasına yanıt verdi

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’a, sahibi olduğu Dilovası’ndaki yağ fabrikası ve çiftliğinin devlet arazisi olduğunu iddia etmişti. Türkkan, Katırcıoğlu’nun bu iddiasına yanıt verdi.

TÜRKKAN TARTIŞMAYI BAŞLATTI

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Kocaeli AK Parti Milletvekilleri hakkında ağır ithamlarda bulunmuş ve belediyelere yakınlarını işe yerleştirdiklerini iddia etmişti. Türkkan’ın bu iddiasına AK Partili milletvekilleri sert tepki gösterdi. Milletvekili Samı Çakır, Türkkan’a “iki elim yakasında olacak” demişti. Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise, Türkkan’a ait Dilovası’ndaki yağ fabrikası ve çiftliğinin bulunduğu arazilerin devlet arazini olduğunu iddia etmişti. Lütfü Türkkan’ın avukatı Yağmur Soysal, Katırcıoğlu’nun iddiasına yanıt verdi.

FABRİKA 25 YIL ÖNCE KURULDU

İYİ Parti Kocaeli milletvekili Lütfü türkan’ın avukatı Yağmur soysal açıklamasında şunları söyledi, “Müvekkilimiz Lütfü Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından bir basın toplantısı ile yöneltilen ve Türk Ceza Kanunu uyarınca suç teşkil eden isnatlar nedeniyle bu açıklamanın yapılması gerekmiştir. Anılan basın toplantısı ile müvekkilimiz Türkkan Yağ Sanayi ve Tic. A.Ş. ortakları tarafından tarafından 25 yıl önce Kocaeli Dilovası’nda kurulmuş olan yağ fabrikasının orman arazisi üzerinde olduğunu iddia ederek bir kısım uydurma ve gerçeğe aykırı belgeleri basına göstermiş ve ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinin gereğini yapacağını ifade etmiş ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etmiştir.

İŞTE TÜRKKAN’IN AÇIKLAMASI

1-Öncelikle belirtilmelidir ki müvekkil şirkete ait fabrika TAPULU olup; 8.032 m2 kısmı kapalı alan olmak üzere toplam 20.159 m2 araziden oluşmaktadır. Basın açıklamasında Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından gösterilen “179 ada 1 parsel “ de bulunan 126.000 m2 yüzölçümlü tapu bilgisi müvekkil şirkete ait olmadığı gibi müvekkilin kullanımında da değildir ve bu iddialar tamamen gerçek dışıdır, asılsızdır.

Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait olan ve fabrikanın üzerinde bulunduğu tapu bilgileri şöyledir;

- Kocaeli ili, Dilovası İlçesi, Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 8 parsel 16.571m2 yüzölçümlü arsa tapuda "İdari Bina Depolama Tankları Ekstrasyon ve Pres Atölyesi Binası ve Müştemilatı ve Arsası" olarak kayıtlıdır.

- Kocaeli ili, Dilovası İlçesi, Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 22 parsel 3.588m2 yüzölçümlü arsa tapuda "Depo Binası ve Arsası" olarak kayıtlıdır.

- Kocaeli ili, Dilovası İlçesi, Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 19 parsel 4.610m2 yüzölçümlü arsa tapuda arsa niteliğinde kayıtlıdır. (Üzerinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır)

Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun bu parsellerin "Orman" arazisi olduğuna dair iddiası gerçek dışıdır. Basın açıklamasında milletvekilinin gösterdiği ne olduğu anlaşılamayan görsellerin Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ilgisi yoktur.

2-Müvekkilin fabrikasının orman arazisi üzerinde bulunduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Zira orman arazisi üzerinde kurulmuş bir fabrikanın 25 yıldır çalışıyor olması üstelik bu sürenin sadece son 8 yıllık döneminde özellikle bitkisel ham yağ sektörü ve de Ülkemiz hayvancılığının en önemli hammaddesi olan karma yem sektöründe dışa bağımlılığın fazlasıyla arttığı bir dönemde 321.000.000.-USD Net Ciroyapması, Ülkemize döviz kazandırması (Bunun % 67 oranındaki kısmı yani 216.000.000.-USD kısmı döviz geliri ve ihracattır; Ülkemizin Dış Ticaret Açığına son derece olumlu bir katkıdır, kalan kısmı Yurt İçi Satışlarıdır) ve tüm bu faaliyetleri kapsamında 48.000.000.-TL Gümrük, KDV, ÖTV, SGK Primi, Kurumlar, Muhtasar Vergi ve Harç ödemeleri yani Kamu Yasal Yükümlülükleri ödemeleri gerçekleştirmesi ve halihazırda Dilovası'nda yüzlerce kişiye ve onların da bakmakla yükümlü olduğu ailelerine istihdam sağlıyor olması düşünülemezdi.

1-25 sene önce fabrikanın inşası sırasında kadastro çalışmaları devam ettiği için, toplam alanı 20.159 m2 olan fabrika alanı yanlış tespit edilmiş, bu nedenle yağ tanklarının bir kısmının fabrika sınırı dışına ve orman arazisi içine taştığı anlaşılarak Orman İdaresi Gebze Şefliği tarafından 2003 yılında şirkete kullanım izni verilerek 20 yıl süreli KİRA SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞTIR.

2010 YILINDA tek taraflı olarak Gebze Orman İşletme Şefliği tarafından feshedildiği anlaşılmıştır. 2019 Haziran ayında Kanun Yararına Bozma talebimize konu İstinaf Mahkemesi kararı ile 994 m2 alanın haksız işgal edildiğine karar verilmiştir. Takdir edilmelidir ki, 20.159 m2 fabrika alanında 994 m2 lik kısım, müvekkil için olmazsa olmaz bir alan değildir, fabrika alanında halihazırda 12.000 m2 boş alan bulunmaktadır, şayet kadastro sırasında yanlış tespit yapılmamış olsa idi, fabrika alanında inşa edilecek yağ tanklarının bulunduğu alandır. Ancak bu gün gelinen noktada, Milletvekilinin bu açıklamalarının ardından üretimi engellemek amacıyla feshin üzerinden 10 yıl geçmişken konu tekrar gündeme getirilmiştir.

Bu maddi gerçeklerin ardından belirtmek gerekir ki, Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından yapılan basın açıklaması ile Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca; İftira,Suç Uydurma ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanuna Muhalefet suçları milletvekilliği görevi kullanılarak, kamuoyu önünde kanunda belirtilen nitelikli hali ile işlenmiştir.

Bu konuyla ilgili başvurular ve suç duyuruları yapılacak, müvekkil şirketin uğradığı ticari itibar kaybına bağlı tazminat davaları açılarak adaletin tecellisi sağlanacaktır.

3-Müvekkil şirkete ait tapu bilgilerinin bir kısmı Kişisel verilerin korunması maksadıyla gizlenmiştir. İlgili kurumlar tarafından talep edildiği takdirde tüm bilgiler resmi kurumlarla paylaşılacaktır.

Gerçeğe aykırı beyanlarla Ülkemizin en önemli Bitkisel Yağ ve Yem Sanayi Kuruluşlarından birinin karalamaya çalışılmasına, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye tevessül edilmesine rağmen; çeyrek asırdır, Ülke Gayrisafi Milli Hasılasına ÜRETEREK, Dış Ticaret Hacmine ÜLKEMİZE DÖVİZ KAZANDIRARAK, Kamu Gelirlerine VERGİ, SİGORTA PRİMİ, HARÇ ÖDEYEREK, İstihdam Artışına YÜZLERCE KİŞİYE İŞ SAĞLAYARAK son derece ciddi olumlu katkılar sağlayan müvekkilimiz ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

TÜRKKAN YAĞ SAN. VE TİC. AŞ.
Vekili Av. Yağmur SOYSAL

03 Haz 2020 - 01:53 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 4.603.911 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Şoför aranmaktadır

AÇIK KASA TIR KULLANABİLECEK E SINIFI EHLİYETE SAHİP ŞOFÖRE İHTİYACIMIZ VARDIR Adres: ARDEN NAKLİYE LTD.ŞTİ KARADENİZLİLER MAH ALİ İSLAM CAD NO 90...

0262 349 56 43

Vasıflı- Vasıfsız Elemanlar Alınacaktır

  Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek vasıflı vasıfsız elemana ihtiyacımız vardır Adres: ARDEN NAKLİYE LTD.ŞTİ KARAD...

0262 349 56 43

YARDIMCI BAYAN ARANIYOR

Ev içerisinde temizlik işlerinde çalışacak YARDIMCI BAYAN aranıyorTercihen Derince ve Körfez 

Tel: 0532 202 66 09

TEKNİK SERVİS ELEMANI ARANIYOR

KOCAELİ JENERATÖRE - Jeneratör konusunda deneyim sahibi - Elektrik veya Motor Tecrübesi olan - En az Meslek Lisesi mezunu- B sınıfı ehliyetli aktif...

Müracaat Tel: 0 541 321 93 41 / 0 262 321 93 93

KALIPÇİ VE BOYACI ARANIYOR

Bünyemize KALIPÇI ve BOYACI alımı yapılacaktırÇalışma saatleri: 08:00-17:00C.tesi: 08:00- 12:30 arasıServis vardırFatih Mahallesi Çenedere caddesi No:...

Tel: 0541 322 86 93

ORKA GROSS MARKETLERİ ELEMAN ARANIYOR

Orka Gross Marketleri Şubemizde çalışacak KASİYER- REYON -MANAV-ŞARKÜTERİ- MUHASEBE- BİLGİ İŞLEM- DANIŞMA- FORKLİFT KULLANABİLEN DEPO SEVKİYAT ELEMANL...

Tel: 0535 376 45 33

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

MOBİLYA USTALARI ARANIYORİMALAT VE MONTAJDA ÇALIŞABİLECEK MOBİLYA USTALARI ARANIYOR4.250 TL MAAŞ + YEMEK + SGK 

TEL: 0532 738 11 07 0535 713 72 50

ELEKTRİK USTASI VE KALFALAR ARANIYOR

YUSAY ELEKTRİK ELEKTRİK USTA ve KALFALARI ARANIYORSerdar Mh. Pasinler Cad. No: 14 /C Başiskele

Tel: 0 536 566 66 38

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardır

Tel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Vasıfsız eleman aranıyor Maaş+ sgk+ servis+ yemek     Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. Fabrikamızda palet, s...

Tel:0262 373 47 08