Bir kolumu kaybettim ama vatanımı kazandım

15 Temmuz akşamı Gebze’den Orhanlı gişelerine giden Üzeyir Civan’a burada ateş açıldı ve sol kolunu kaybetti. Civan, “Yine öyle bir girişim olsa yine gider mücadele ederim. Ben kolumu kaybettim ama vatanımı kazandım” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

BİR EKSİK DEĞİL

Askeri darbelerle büyük yaralar alan Türkiye’de en son 4 yıl önce 15 Temmuz’da FETÖ tarafından darbe girişimi yapıldı. Türkiye’de ilk kez bir darbe girişimine karşı halk sokağa çıkarak direndi ve girişimi geri püskürttü. 15 Temmuz gecesi sokaklarda tanklara, uçaklara ve silahlara karşı duran yüzlerce vatandaş yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı. Yaralananlar arasında bulunan Gebze Kadıllı Köyünde yaşayan Üzeyir Civan, Sabiha Gökçen Havaalanı’nın korunması için ailesi ile birlikte Orhanlı gişelerine giden isimlerden biri. Civan, o gece eşi ve kızının duruşunu, nasıl yaralandığını ve yaşanan çatışmaları tek tek anlattı. “Tek kola ile hepinizden daha çok iş yaparım. Koluma kaybetmek benim için bir eksik değil” diyen Civan, askeri darbelere karşı kimin iktidarda olduğunu önemine bakmadan mücadele edeceklerini belirtti.

AKRABAMDAN DUYDUM

15 Temmuz günü İstanbul Tuzla’da olduğunu ve akşam Gebze Kadıllı Köyündeki evine gittiğini söyleyen Üzeyir Civan, “Eşimle bir şeyler yedikten sonra keyif çayı içiyordum. Evin aşağısından bir akrabam bana doğru geldi ve ‘Haberin var mı? Darbe oluyor’ dedi. Bu zamanda darbe mi olur diye cevap verdim. ‘Çocuklar internetten yazıyorlar’ deyince içime kuşku düştü. Hemen televizyonu açtım ve başbakanımızın açıklamalarını duydum. Köprüdeki tankları gördüm.

6 KADIN, 4 ERKEK GİTTİK

1980 darbesini gören ve ne olduğunu bilen biriyim. TRT’de darbe bildirgesi okutulduğunu görünce akrabalarına bir şey yapmak lazım dedim. Abim Başbakan Binali Yıldırım’ın Tuzla’daki evinin oraya gitmişti. Telefonla konuştuk. Havaalanına tankların girdiği haberini aldık. Akrabalarımla aramızda istişare yaptıktan sonra darbeye karşı durmak için Sabiha Gökçen Havaalanına gitmenin en doğru yol olacağını düşündük ve oraya gitmeye karar verdik. Önemli bir nokta olduğunu düşündük. Bize en yakın stratejik nokta orasıydı. Oraya giderken 6 kadın 4 erkek iki araca binip hareket aldık.

ASKERLERE VURMAYACAĞIZ

Oğlum eline kazma sapı almış, bizimle gelmek istedi. Dedik kazmayla olmaz. Biz askerlere vurmayacağız, onlara yanlış yaptıklarını söylemek için gideceğiz. 10-15 dakika sonra tanklardaki askerlerin teslim olduğunu duyduk. Binali Yıldırım’ın evinin oraya gittiğimizde binlerce insan başbakanımıza sahip çıkmak için sokaktaydı. Oradan havaalanına gidemeyeceğimizi düşünerek Orhanlı Mahallesi’ndeki gişelerden gitmeyi planladık. Orhanlı gişelerinden havaalanına giden kavşak kapatılmıştı.

HAVA HARP OKULU ÖĞRENCİLERİYDİ

Kavşak kapatıldığından dolayı araçlarımızdan inip gişelerin 500 metre ilerisinde kalmıştık. Gişelerin altından çatışma sesleri geliyordu. Çatışmanın havaalanı tarafından olması gerekiyordu. Ancak Hava Harp Okulu’ndaki öğrencilerini getirmişler. Onlar inince çatışma başlamış. Bizden 10-15 dakika önce başlamış. Silah seslerinin geldiği noktada bazı arkadaşlarımızın ellerinde bayraklarla tekbir getirdiğini gördük. Eşim, kardeşim ve ablası yanımdaydı. Bizden önce giden akrabalarımız eşimin ablasına telefon açtılar. Kimse gelmesin yaralılar var dediler. Eşime ve ablasına burada kalın dedim.

ASKER-POLİS KARDEŞTİR

Çatışma olduğu alana doğru giderken genç bir arkadaşımız korkulu gözlerle bir polis aracının tarandığını söyledi. Bir polis şehit olmuştu. Gişelere giderken yapılanlardan haberdar değil bu çocuklar diyordum. Uyarmak ve uyandırmak için ellerinde bayraklar olan topluluğa ‘Asker ve polis kardeştir’ diye sloganını attırdım. Beni gören bir akrabamız ‘Üzeyir aşağı in seni vuracaklar’ diyordu. Yanımda gençler vardı. Bunlar bizim askerimiz, polis bizim askerimiz, biz siviliz araya girelim burada kardeş kanı akmasına engel olalım dedik.

OYUNA GELMİŞLERDİ

Silah sesleri kesilince tankerin arkasından askerlerin mevzilendiği yere girmeye çalıştık. Bir tarafta polis ve siviller, diğer tarafta darbeciler ve onların oyununa gelen gençler vardı. Yolun ortasına kadar geldim. O zamana kadar kendilerini görmediğim darbecilerin ellerinde silah ve başlarında miğfer ile mevzi değiştiriyorlardı. İki elimi havaya kaldırıp ‘durun yapmayın, silahlarımızı bırakın hepimiz kardeşiz’ dedim. Aramızda 4-5 metre kala toparlamaya çalışıyordum. Ne yapıyorsun Üzeyir dedim kendi kendime. Sanki askerler kaçıyor ben kovalıyor gibiydim. O an sol koluma elektrik çarpıyor gibiydi” dedi.  

Kolumu bir et parçası tutuyordu

Vurulmamak için yere yattığında sağ elinin orta parmağında kan pıhtısı gören Üzeyir Civan o an vurulduğunu fark ettiğini belirtti. Civan, sol kolunun ise sadece bir et parçası ile vücuduna tutunduğunu gördüğünü ve o halle vatandaşın olduğu bölgeye gittiklerini söyledi.

SAĞ ELİMDEN DE VURULDUM

Askerlerin üzerine doğru gittiğinde vurulmamak için yere yattığını söyleyen Civan, “Ama o sıra vurulmuştum. Yere yattıktan kısa zaman sonra toparlanıp araçların arkasına gitmeye çalışıyordum. Sağ elimin orta parlağında kan pıhtısı gördüm. Sağ elimin ortasından kurşun girmişti. Sol kolumun sarktığını fark ettim. Sadece bir et parçası sol kolumu tutuyordu. Yaralı sağ elim ile sol elimi tutup araçların arkasına gittim. Gençler yaralı var diyerek yanıma geldi. Gençlerle birlikte 50-100 metre kadar gittik. Yolun kenarına oturup üzerimdeki tişörtü tampon yaptılar.

GENÇLER SAHİP ÇIKTI

Kelime-i Şehadet getirirken bir fitne kurşunu ile ruhumu alma diye dua ediyordum. Karşımdakilerin, olaylardan hiç haberi olmayan Mehmetçiğimiz olduğunu biliyordum.

Gençler bir araba getirin adam ölüyor diye yardım istiyorlardı. Kardeşleri, babaları vurulmuş gibi telaş ediyorlardı. Gençlerin yardımı ile taksi bulduk. Ama şoförü yoktu. Gençlere beni 500 metre ilerdeki kalabalığa götürün dedim. Biz giderken yine üzerimize ateş açılmış ve bir genç ayaklarından vurulmuş. Sonra beraber geldiğimiz bir akrabamız feryat etti. Gençler onu teselli etti” dedi.

KURTARAN GENÇLER: Çatışmadan sonra kendisini hastaneye getiren gençlerin daha sonra hastanede kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Üzeyir Civan, gençlerin Türkmen olduklarını ve 15 Temmuz’da vatandaşla birlikte darbecilere karşı mücadele ettiklerini kaydetti.

Mücadeleye devam edelim

Darbeye karşı ailesinin verdiği mücadeleyi anlatan Civan oldukça gururluydu: “Eşim yaralandığım haberini alınca, ‘Onu hastaneye götürüyorlar biz kalıp mücadele edelim’ demiş.” 

EŞİM ALANDA KALDI

Eşinin yaralandığını duyduğunda verdiği tepkiyi anlatan Civan, “Eşim, “Onu hastaneye götürüyorlar kalalım mücadeleye devam edelim’ dedi. Abilerine haber vermiş ‘Üzeyir’i hastaneye götürdüler. Ona bakım’ diyor. Hastaneye geldi sonra. Benden sonra 500 metre ilerde duran kalabalık kol kola girerek ateş hattına doğru yürümüş ama üzerlerine ateş açılmış. 19 yaşındaki kızım ateş açılınca duran kalabalığın önüne geçip kızıp daha fazla ileriye gidin diyor. Annesi tutmazsa oda kendini ateş hattına atacaktı.

PARTİ ÖNEMLİ DEĞİL

Bizim o gün vurulacağız, öleceğiz tasamız yoktu. Vatanımıza ve milletimize sahip çıkmaktı derdimiz. Sağcısı solcu, Alevisi Sünnisi, Kürdü Türkü ile sokaklara çıkıp vatanımızı kurtardık. Askeri vesayetin sonu oldu. Askeri darbelerde kimse kazanmadı. Darbe yapanların da darbeye maruz kalanlarında çocukları kaybetti. Hangi siyasi irade iş başında olursa olsun biz milletimize ve vatanımıza sahip çıkmalıyız. Başka siyasi irade olsaydı da biz yine sokaklara çıkar ve kendimizi feda ederdik. O zaman ben başka bir siyasi partinin ilçe yöneticisiydim.

MİLLET KÜLÜNE ÜFLEDİLER

Darbenin ne olduğunu biliyorduk. Cumhurbaşkanımız daha sokağa çıkmaya davet etmeden biz sokaktaydık. Hiç pişmanlık duymadım ve duymayacağım. Biz ulvi bir amaç için sokaklardaydık. Allah’a şükrediyorum. bize bu onuru verdiği için. Kolumu kaybettim ama vatanımı kaybetmedim. 3,5 saat süren ameliyattan çıktıktan sonra ilk sorduğum soru olaylar bitti mi olmuş. Necmettin Erbakan, ‘Bu milletin külüne üfleseniz altında iman çıkar’ derdi. O gün milletin külünü üflediler ve altında iman çıktı. O imanla mücadele ettik. Onların heveslerini kursağında bıraktık ve yine bırakırız” dedi.

14 Tem 2020 - 21:10 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.303.377 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TORNA OPERATÖRÜ

CNC TORNA ve Üniversal TORNA OPERATÖRÜ alınacaktır. SAYES MAKİNA

Tel:0262 335 03 00

EMEKLİ ŞOFÖR

Şirketimizin bünyesinde KENDİ ARACI ile (doblo- kango, vb.) çalışabilecek EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır. Müracaatlar şahsen kabul edilecekti...

Tel: 0262 324 54 00

HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ

Munzuroğlu Harfiyat Günlük veya Aylık çalışacak ACİLEN TECRÜBELİ HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır Ücret dolgundur

Tel: 0 532 280 24 09 0 536 515 65 66

KASİYER VE POMPACI

Başiskelede bulunan Lokoil Akaryakıt İstasyonumuzun Market Bölümünde çalışacak BAYAN KASİYER ile POMPACI Aranıyor

Tel: 0 531 783 35 05

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Başiskele Aşağı Yuvacık mevkiinde bulunan fabrikamızda çalıştırılmak üzere; MOBİLYA USTASI ve KALFA Aranıyor MOBİLYA USTASI; *Minimum 5 yıl deney...

Tel: 0 262 325 66 90 - Fax: 0 262 325 23 48 - 05322910307-05416900761

KAYNAK USTASI

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT USTALARI ve KAYNAKÇILARI alınacaktır. MYK Belgesi olanlar tercihdir

Tel: 0532 065 15 41

TORNACI

TORNACI ALINACAKTIR! ÖNDER MÜH. SAN. TİC. A.Ş.

İRTİBAT: 0 533 381 79 15

Elemanlar Alınacaktır

Akaryakıt şirketimiz bünyesinde çalışacak: İzmit-Şirinevler mevkiinde ikamet eden emekli, E sınıfı ehliyetli PERSONEL SERVİS ŞOFÖRLERİ Derince ve...

Tel: 0 262 239 54 31

USTALAR ARANIYOR

KOMBİ DÜNYASI Firmamızda çalışacak DOĞALGAZ KAYNAK USTASI ve TESİSAT USTASI alınacaktır.

Tlf: 05376009953

SAHİBİNDEN SATILIK

SAHİBİNDEN SATILIK Kuruçeşme, Fatih Mahallesinde bulunan 155 m2 arsa icinde 75 m2 2+1 sobalı 4 katli bina

Tel: 0553 875 21 30