“Profesyonel akla ihtiyaç var”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın TV 41’de 7 Artı programında Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in sorularını cevapladı.

Kocaelispor’a sanıldığı kadar müdahil olmadığını ve asıl meselenin kulübün kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın “Ama bu eski kafalarla olmaz. Tarihe bakın; dinozorlar yok oldu. Bize yenilikçi kafalar lazım. Bakın gençler geliyor. Ayrıca kulübün başarısı için profesyonel akla da ihtiyaç var” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın TV 41’de 7 Artı programında Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in sorularını cevapladı. Başkan Büyükakın Kocaelispor ile ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptı:

Eskiden sabah yürüyüşü yapardı belediye başkanları, siz yapmıyorsunuz. Spor ve futbolla ilginiz nereden geliyor? Sizin için sadece siyaset yapıyor diyenler var? Son olarak sizi kutlamalarda üzerinizde formayla gördük. Nereden geliyor bu Kocaelispor sevdası?

Aslında ben sporla sadece taraftar olarak ilgili değilim. Futbol, basketbol oynadım. Yüzme ve bazı dövüş sporlarla ilgilendim. İyi spor yaptım. Futbolu izlemekten çok oynamayı severim. Okul takımında turnuvalarda forma giydim. Sadece yürümek beni kesmiyor. Ya bir kaleye gol atacaksın ya da top çemberden geçireceksin. Yani bir aksiyon olacak.

SADECE SİYASET YAPIYOR OLSAM BÜROKRATKEN RİSK ALMAZDIM

Tam burada soruyu geliştirelim, siz bir akademisyen olarak bilindiğiniz için ne alakası var sporla siyaset yapıyor işte diyenler var. Ama madem geçmişi var Kocaelispor ile ilginiz nereden geliyor?

Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Kocaelispor’la ilgim, sadece siyaset devşirmek olsaydı siyasetçi değilken bürokrat iken ilgilenmezdim. KEV ve Kızılyıldız sürecinde ben ciddi risk ve aksiyon aldım.  Zor bir süreçti.  Bahri Yavuz başkandı onunla oturduk görüştük ve inisiyatif aldık. Kocaelispor’un çok borcu vardı. Kamu borçları dahil 90 milyon borcu vardı. Bunun yapılandırılması gerekiyordu. Sağlıklı bir zemin yoktu ve o zemin KEV sürecinde oturdu. Süreç yönetilebilir bir hale geldi. O yapılmasa üç sene sonra transfer tahtasının açılması da mümkün olmazdı.

PARALARI YOK ALGISINI BİLEREK GÜÇLENDİRDİK

Öyle diyorsunuz ama transfer yapamayınca o yapılanın bir kıymeti yokmuş gibi algılandı… Hatta ‘biz bu işi niye yaptık’ diyenler vardı.

Orasını da açarız. O da bir stratejiydi. Transfer tahtasını açmak benim zihnimde hep vardı. Ama o zamana kadar Kocaelispor’un parası yok algısı güçlendirilmeliydi. Yoksa o borçlar ödenemezdi. Yoksa tamam arkasında biz varız, ödenecek borçlar deseydim. 8 milyona hal olan iş 18 milyona hallolurdu. O da mali basiretsizlik anlamına gelirdi. Ketum davranmak gerekiyordu. KEV sürecinde Kocaelispor Bahri Yavuz’a çok şey borçlu. O da ciddi bir aksiyon aldı. Kocaelispor’un tüm umutlarını kaybettiği bir dönemdi. Altını çizmek isterim.
Başa dönersek o dönemde ben siyaset yapmadım ama siyaseti ikna ettim. Çünkü bıkkınlık vardı. Çok imkanlar sağlanmıştı. Mali destek sağlanmıştı. Ama gayya kuyusuna gidiyordu. Atıyorsunuz boşa gidiyordu… 60 milyon kamu borçları 30 milyon özel borçlar vardı. O zaman 60 milyon olan borçların 30’a düşmesi imkanı vardı. Bu kullanıldı. KEV’in devri kritik bir hamleydi. Biliyorsunuz o alana konut falan da yapılmadı. Oraya kaynak getirme gözüyle bakmadık. Ve tabii bu süreci elbette siyasetin onayıyla yaptım.

KOCAELİSPOR ADIYLA DEVAM EDİLSİN İSTERDİM

Ama bir Birlikspor süreci var. Yanlış olmadı mı?

Benzer çalışmaları başka illerde yapan camialar oldu. Biz de de olumlu karşılayan olumsuz karşılayanlar oldu.

Siz nasıl karşılıyordunuz?

O kararı ben verecek olsaydım. Kocaelispor adıyla devam edilmesini isterdim. Kocaelispor adını devam ettiren başka bir operasyonu tercih ederdim. Kocaelispor arması başka bir anlam taşıyor bu kentte. Belki stratejik hata yapıldı ama kötü niyetli olunduğunu da söylemek doğru değil. Zaten yaşayamadı. Hatta manipülatif amaçlı sosyal medyada görsel de paylaşılmış, son dönemde o kulübü devralanlar ”bize destek olun” diye geldiklerinde çekilen bir fotoğrafı yayınlayıp bu kulübe destek oldu gibi kullananlar da oldu. Tabii abesle iştigal…

SÜPER LİG’E ÇIKMA TALİMATINI CUMHURBAŞKANIMIZ VERDİ

Destek gördünüz mü bu süreçte?

Yani Kızılyıldız ve KEV süreçlerini yönetmişiz. Ama hakkını teslim edelim siyaset onay vermese yapamazdık. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerek vekillerimiz ve il başkanımız onay verdi. Hatta il başkanımız aktif rol de aldı. Zaten Kocaelispor’un Süper Lig’e çıkarılması gerektiği talimatını bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan bir Kocaeli mitinginde Büyükşehir Belediye Başkanımız ve vekillerimize bizzat verilmişti. Ben de şahit olmuştum. Sayın Cumhurbaşkanı “Kocaelispor’a sahip çıkın. Niye burada Kocaelispor? Gerekeni yapın” dedi.
Ama başa dönelim biz, Kocaelispor üzerinde siyaset yapmadık hatta kutlamalarda söyledim. Hiç kimse ve kurum öne çıkarılmasın Kocaelispor’un üzerine gölge düşürülmesin.
Etik açıdan bakalım, ben kendi paramı kullanmıyorum, bu kentin kaynağını bu kentin insanına istediği bir hediyeyi sunuyorum. Zaten Büyükşehir bütçesinden değil şirketler üzerinden katkı sonduk. Aksi mümkün değil. Yürüyüş Yolu’ndaki etkinlikte taraftarlarımız lehime tezahürat yapmak istedi, engel oldum. Kocaelispor bir vesayet ile yönetilmemeli.

GÜNÜ GELDİĞİNDE BORSAYA AÇILMALI

-Ama her şeye Tahir Büyükakın karar veriyor diyorlar. Bunu hem olumlayarak söyleyen var hem de olumsuzlayarak…

Nasreddin Hoca fıkralarına bayılırım. Hocaya sormuşlar ‘Yazı mı seversin kışı mı’ diye “Bahara ne oldu?” diye cevap vermiş. Hiç karışmasın ile her şey karışsın arasında bir şey yok mu? Ben ilkeler çerçevesinde destek vereceğimi açıklıyorum. Sonsuza kadar kamu kaynağı ile destek veremeyiz. İlkeler çerçevesinde ve verdiğimiz desteğin ne olduğunu takip ederek süreci yöneteceğiz… Sürecin şeffaflaştığı bir süreçte, yöneticilerin hangi katkıyı vereceğini bilerek geldiği bir sistem kurarsak tabi ben de üzerime düşeni yapacağım. Ama sürekli para vererek olmaz bu. Kendi ayakları üzerinde duran profesyonel bir sistem kurulmalı ve bir gün geldiğinde Kocaelispor borsaya açılmalı. Bakın bunlar konuşulmuyor. Böyle kafayla süreç yönetmeliyiz.

ESKİ KAFALARDAN KURTULMALIYIZ

İzlanda nasıl başarılı oldu? Kocaeli’den biraz fazla nüfusları var. Öyleyse Kocaeli’den bir milli takım oluşturacak kadar futbolcu çıkmaz mı? Ne yapmışlar, 15 yıl disiplinle çalışmışlar. Biz de öyle yaparsak hedef Süper Lig’e çıkmanın üzerine çıkar. Avrupa’yı düşünürsünüz.
Yani biz bakışımızı değiştirmeliyiz. Eski kafalarla Kocaelispor’u bir yere getirmek mümkün değil. Bazen tecrübe sizin sonunuz olur. Sizin statükocu yapar, engeller. Çok eski kafa var ama alttan gelen de bomba gibi bir gençlik de var. Dinozorlardan kurtulduk mu geleceğimiz parlak olur. Yenilikçi kafalar olmalı.

O COŞKU KİM OLSANIZ SİZİ İÇİNE ÇEKERDİ

Kutlamalara geçelim isterseniz. Biraz abartılı mı oldu kutlamalar? Çok mu özlem vardı, böyle mi planlanmıştı?

Ben başından sonuna her yerinde vardım. Taraftar özlemişti. Ağlayan isteyen insanlar mı isterseniz, gelip sarılmak isteyenler mi yoksa gırtlağı yırtılırcasına bağıranlar mı… O atmosfer başkaydı. Kim olursanız olun o atmosfer sizi içine çekiyor. Açık atmosfer olduğu için risk azdı. Ancak planlama o değildi. Başiskele’den Marina’ya taraftarların meşale yakacak şekilde yayılmasını planlamıştık. Ama o heyecan herkesi içine çekti. Herkes orada olmak istedi. Endişesini biz de yaşadık. Sık sık uyarılarda bulunduk. Maskeler vardı.

TARAFTARIN HAKKI TESLİM EDİLMELİ

Yemekte dikkatimizi çekti, konuşmanızda Hodri Meydan liderlerini yanınıza çağırdınız. Eleştirenler var, çok fazla önem veriyor diyenler de var.

Bu başarı herkesin… Ama konuşmalarda Hodri Meydan unutulmuştu. Bu taraftar her yere gider. Yağmur çamur demez. Haklarının teslim edilmesi gerekirdi son konuşmacı olarak ben de kürsüye yanıma çağırdım. Bunu şöyle yorumlayanlar vardır, taraftar böyle abartılmamalı, futbolcu ve teknik kadro küser gibi… Böyle bakılmamalı. Bu nezakettir.

ARAÇ’I BEN GERİ DÖNDÜRMEDİM

Yeni sezona, kongreye gelelim mi? Müdahil olacak mısınız kongreye ya da ne kadar müdahil olacaksınız?

Gerektiği kadar. Yani kıvamında… Sanıldığı kadar ben olayın içinde değilim. Büyükşehir Belediyesi asıl desteği veren kurum ya doğal olarak şöyle bir şey oluyor; Büyükşehir Belediye Başkanı beni destekliyor diye… Bunların çoğu şehir efsanesi… Şunu yönetime al bunu alma demem.

Ama mesela İsmail Araç’ın istifası… Siz geri döndürdünüz deniyor…

İsmail Bey ile de Hüseyin Bey ile de konuştum. İkisini de dinledim. Aradaki sorunun yönetilemeyecek bir şey olmadığını ikisiyle de ayrı ayrı konuştum, kendileri çözdüler. Yoksa ben Hüseyin Beye “İsmail Araç’ı geri alacaksınız’ İsmail Beye de ‘Yönetime tekrar döneceksin’ gibi bir şey söylemedim. Ben sadece Kocaelispor yönetimdeki iç bir meselenin Kocaelispor’un içinden geçtiği sürece zarar vermemesi gerektiğini söyledim. Onlar da ikna oldular. İkisinin de yetkinlikleri var, oturdular konuştular; makul karar verdiler.

Yönetime girecekler için bir çerçeve çizmeyecek misiniz? Mesela param var girmek istiyorum diyen yönetime girebilecek mi?

Tabii ama belli ilkeler çerçevesinde… Kocaelispor’u değil de Kocaelispor üzerinden kendi markasını büyütmek isteyenin verebileceği zararları da yönetici arkadaşlara hatırlatmakta fayda var.

15 MİLYON TL BÜTÇE 2. LİG’DE YETERLİ OLUR

Peki, bu yılın para meselesi nasıl halledilecek. Kocaelispor ayaklarının üzerinde durabilecek mi? Otoparklar yeterli mi?

Onlar yeterli olmaz.  Diğer yandan 2. Lig’de Samsun gibi 50 milyon harcayanlar var. Bunun gereksiz olduğunu düşünüyorum. Tahmin ediyorum 15 milyon TL gibi bir bütçe ile bu ligin geçilebileceği kanaatindeyim.  15 milyonluk bütçe de bu kentin kaynaklarıyla rahatlıkla sağlanır diye düşünüyorum. Bu kentte yılda sadece 10 bin lira verecek, yani ayda bin TL’den az bin tane firma bulduğunuzda ki bulunur. İlk 500’de bu kadar firması olan bir kentte bu bulunur. 20 bin lira verecek kurum bulduğunuzda da 20 milyon eder. Ama Süper Lig’de böyle bir yöntem elbette yapılamaz. O yüzden Kocaelispor’un kendi yetiştirdiği oyuncular üzerinden kendine bir gelir elde etmesi, maç gelirleri, kendi tesislerini yapması, gelir kaynaklarını yaratması gibi profesyonel akla da ihtiyaç var. Eğer bunu yapmazsanız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bütün bütçesini harcasa Süper Lig’de duramazsınız.

HERKESLE İRTİBAT HALİNDEYİM

Diğer takımlarla ilgili ne yapıyorsunuz?

Aslında ben Gebze, Çayırova, Darıca, Derince, Doğantepe kulüpleriyle de yakından ilişki halindeyim. Zaman zaman irtibat kuruyorlar onların ihtiyaçlarını karşılama anlamında destek oluyoruz. Kocaelispor yukarı doğru çektikçe onları da peşinden sürükleyecektir. Hepsinin Süper Lig’de olmasını isteriz. Ama bir ağ etkisi yapmaya çalışıyoruz.

Ama sadece futbol ile de alakalı değiliz. Diğer spor branşları ile de ilgiliyiz. Özellikle su sporları konusunda bir fark yaratılması gerektiğini düşünüyorum. İzmit Körfezi çok önemli mekan. Uluslararası yarışmalara ev sahipliği bile yapabiliriz.

SPOR BAKANIMIZA TESİSLER İÇİN SUNUM YAPACAĞIZ

Tabii tesis alt yapısı bu anlamda önemli… Sadece futbol altyapısı değil, basketbolu voleybolun ve tüm branşların tesis alt yapısını da sağlamak lazım. Bu anlamda bir spor çalıştayı yapacaktık. Pandemi engel oldu. Ama başta Kocaelispor olmak üzere diğer takımlar ve diğer branşların tesis meselesi için Spor Bakanımıza bir sunum yapacağız. Tabii pat diye olmuyor. Bakın Çevre Bakanımız 10 milyar TL’lik proje açıkladı. Ama kolay olmuyor arkasında 6 aylık çalışma var. Benim gündemim yine kentten farklı Spor Bakanlığımız ile birlikte yapılabilecek spor tesisleri, Milli Savunma Bakanlığımızdan devralınabilecek araziler gibi çalışmalar var. Bunu her işi bakanlıklara yaptırıyor diye eleştirenler var. Ben kendi işimi bakanlıklara yaptırmıyorum. Bakın Gebze Metrosunun maliyeti 5 milyar liradan fazla; bizim 5 yıllık bütçemizden fazla ne metro biter ne de diğer işlerimizi yapabilirdik. Yani niye metroyu Ulaştırma Bakanlığına devrettiniz denebilir mi? Bu eleştiriler siyasi hazımsızlıktır.

KAĞITSPOR’UN HAKKINI TAKİP EDİYORUZ

Kağıtspor’un 1. Lige çıkması meselesinde durum nedir?

Federasyon üzerinden takip ediyoruz meseleyi… Eğer Konyaspor’un katılım payı ödemediği meselesi net ise biz hazırız. Basketbol takımımızı da 1. Lig için hazırlarız.

17 Tem 2020 - 17:48 - Spor --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.980.583 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Selahattin büyük - Arkadaşlar sayın başkanın konuşmasını iyi okuyunuz, Kocaelispora belediyeden para aktarılmadığını şirketlerden toparlanarak destek verildiğini söylüyor, lütfen sayıın başkan gerçekden tam bir kocaelisporlu, ayrıca sayın izmit belediye başkanı fatma kaplan hürriyet hanımefendiye çok tşk ler ediyorum, kocaelisporu hiç yalnız bırakmadı, kocaeli iki tane kocaelisporlu başkanlar süper lige yükselecektir, buda kocaeli kentinin şansıdır, sağolun varolun sayın başkanlar, partileri farklı olsada doğru işler yapıldığı zaman hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, insan o siyasetcinin yada başkanı takdir ediyor, sonsuz saygılar Tahir büyükakın, sonsuz saygılar, Fatma kaplan hürriyet...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 12:56
07

Aydın - fatma başkan hem kocaelinin hem işçisinin yanında adeletlı büyükşehir bu kafa ıle giderse en cok oy aldıgı işçiyide küstürcek

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 18 Temmuz 08:24
06

İzmitli - Çok para lazım süpere cıkmamız için süperligde dahada çok kaç sene büyükşehir para vercek başka türlü imkanlar sağlanmalı

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Temmuz 23:47
05

Orhan - Takıma gerçekten sahip çıktığın ve tribünlere oynanamadığın,popilizm yapmadığın için sana kentli Chpli biri olarak teşekkür ediyorum sayın başkan

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 23:45
04

Mehmet - Allah razı olsun fatma başkandan onun sayesinde herkez kocaelispor peşine düşdü

Yanıtla . 2Beğen . 10Beğenme 17 Temmuz 22:18
03

Zafer - Hep kocaeli hep kocaeli başkanın siz belediye başkanısınız külüp deil gorelim sizi izmitte bu yapıldı bunları yapcaz işçiye hakettigi değer verildi başkan emekçinin yanında biz bunları gormek istiyoz

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 17 Temmuz 21:57
02

Sefa - Sayın başkanım tek belediye ile olmaz masraflar artacak kocaelinin geliri plması lazım bu senr 10 trılyon harcandısa seneye 20 sonra 30 olcak baska careler bulun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 21:47
01

Mahmut - Sayın başkanım kocaelispor ile ilgilenmeniz güzel ama belediyede işçiye emekcının hakkından alıp vermeyin bir sürü sanayici var fabrıka var onlardan aylık alın 2/3 yet kocaeli baglayın ole yapım alın teri akıtan insanların hakkını vermeyın kul hakkı çünkü

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 17 Temmuz 21:07