Bahçeşehir Koleji Lise Bölümü Müdürü Barış: “Kocaeli’deki özel okullar arasında birinci sıradayız”

Kocaeli Bahçeşehir Koleji Lise Bölümü Müdürü Orçun Barış, Kocaeli’de özel okullar arasında üniversite ve yurt dışı kabulleri göz önünde bulundurulduğunda açık ara birinci olduklarını söyledi. Pandemi nedeniyle 13 Mart’ta yüz yüze eğitime ara verdiklerini, 16 Mart’ta online eğitime başladıklarını belirten Barış, “Pandemi sürecine girince tüm dünyanın hazırlanmaya çalıştığı sistemi biz zaten kullanıyor olarak girdik” dedi.

Cemalettin Öztürk - Çiğdem Alp

PANDEMİ AKSATMADI

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda eğitime ara verildi. Bu sıkıntılı süreçte nasıl bir eğitim modeli uyguladınız?

- Kocaeli Bahçeşehir Koleji olarak bizim büyük bir artımız var. Bizim Metodbox adında yapay zeka tabanlı dijital öğrenme pladtformumuz var. Öğrenciler için tüm kaynakların, tüm içeriklerin yüklü olduğu testler, denemeler, konu anlatım videoların yüklü olduğu bir platformu biz pandemi sürecinden önce aktif bir şekilde kullanıyorduk. Pandemi sürecine, tüm dünyanın hazırlanmaya çalıştığı sistemi biz zaten kullanıyor olarak girdik.

-Salgınla mücadele kapsamında yüz yüze eğitime ne zaman ara verdiniz?

13 Mart’ta yüz yüze eğitime ara verdik. 16 Mart’ta online eğitime başladık. Günde 5 saat online, 3 metodbox olmak üzere haftada 5 gün 8 saat ders yaptık. 11 ve 12’nci sınıflarla cumartesi günü artı 5 saat ders yaptık. Sınava hazırlık sınıfları oldukları için pandemi süreci bizim çalışmalarımızı hiç aksatmadı.

- Milli Eğim Bakanlığı yeni dönem eğitim yılının 31 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı.  Hazırlıklarınız ne durumda?

Özel okullar olarak eğitime 17 Ağustos’ta başlıyoruz. Devlet 31 Ağustos’ta başlayacak. Bunu, Bilim Kurulu’nun ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı hijyen kuralları ve sınıf düzenlemelerini dikkate alarak yaptık.

17 AĞUSTOS’TA YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYORUZ

- 17 Ağustos’ta nasıl bir eğitime başlayacaksınız?

17 Ağustos tarihinde yüz yüze eğitime başladığımızda önce öğrencinin tamamlamış olduğu senenin telafisiyle başlayacağız. 9’uncu sınıf okuyacak bir öğrenci önce 8’inci sınıfta kaçırdığı derslerin telafi eğitimine tabii tutulacak. Sonrasında da 9’uncu sınıftan eğitim ve öğretime devam edecek.

- Bu duruma veliler nasıl bakıyor? 17 Ağustos’ta çocuklarını okula gönderecekler mi?

Pandemiden dolayı herkesin kafası karışık. Herkes konuyla alakalı birinden onay almak istiyor. Bu sorunun cevabı çok net, buna karar verecek olan Bilim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı. Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Ağustos’ta başlayacaksınız dedi. Biz hazırız. O gün geldiğinde eğer ‘sayılarda pozitif değil, negatif durum var açamıyoruz’ derlerse online hiçbir kayıp olmadan yolumuza devam edeceğiz.

- Pandemi sürecinde online sistemde ciddi sorunlar yaşandı. Bahçeşehir Koleji olarak sizin farklı bir online sisteminiz var mı?

Var. Bu sene buna çok büyük bir artı ekledik. Biliyorsunuz online dersler birçok platformdan yapıldı. Zoom gibi bir sürü faklı platformlar vardı. Biz Bahçeşehir Koleji olarak kendimiz Seemeet adında dijital ders platformumuzu kurduk; Seemeet. Görmek ve Buluşmak kelimelerini içeriyor. Türkçe okunuşu ise simit... Bu platformun isim sahibi ise Trabzon Bahçeşehir Koleji 7’nci sınıfta okuyan bir öğrencimiz.

- Yerli ve milli bir dijital platform diyebilir miyiz?

Evet, patenti bizim okul öğrencimizden. Tamamen yerli ve milli bir dijital platform oluşturduk. Platforma öğrencimiz kendi TC’si ile girdiğinde hem tüm kaynaklara erişecek hem de bir tıkla sınıf öğretmeni ve arkadaşlarına ulaşacak... Okul açılmazsa böyle bir sistemle her türlü hazırız.

-Bahçeşehir Koleji’nin eğitimci kadrosu nasıl? Yabancı dil eğitimi veriyorsunuz, yabancı öğretmenleriniz var mı?

-Eğitim kadrosunda az sorun yaşayan okuluz. Çünkü bizim öğretmen döngümüz en üst zamanda yüzde 5’i geçmemiştir. Bizim burada 23 yıl çalışan öğretmenimiz de var. Ben yenilerdenim ve okulda 9’uncu yılım. 15 yabancı öğretmenimiz var. Anaokulundan lise sona kadar İngilizce eğitimi veriyoruz. 15 öğretmenimizi mülakatlar uygulayarak ve akademik yeterliliklerine bakarak aldık. Ders ağırlıklarımızın büyük bir çoğunluğunda onlar yer alıyor.

- Kocaeli Bahçeşehir Koleji olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Çok net bir hedefimiz var. IB’ye başladığımızdan beri hedefimiz aynı. Dünya salt akademik başarıya sahip öğrenciyi artık talep etmiyor. Hem sosyal açıdan becerisi yüksek hem de akademik açıdan başarılı öğrenciler istiyoruz. Biz çalışmalarımızı bu yönden yaptık.

VELİLERİMİZİN İÇİ RAHAT OLSUN

- Veliler hala çocuklarını okula gönderip göndermemekte endişe duyuyor. Velilerin bu endişelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Veliler tabii endişeli. Okullar açılacak ama biz çocuklarımızı okula göndersek mi diye soruyorlar. Bu, tabii sağlıkla ilgili olduğu için onlara çok net cevaplar veremiyoruz. Ama biz şu konuda çok netiz. Söylenen hijyen ve mesafe kuralları konusunda biz hazırlıklarımızı tam yaptık. Bu konuda velilerin içi rahat edebilir.

-İlimizde özel okullar arasında kıyasıya bir yarış var. Bahçeşehir Kocaeli Koleji ilimizdeki özel okullar arasındaki başarı sıralaması nedir?

Kocaeli’de özel okullar arasında üniversite kabulleri ve yurt dışı kabullerinde birinci sırada olduğumuzu çok net söyleyebiliriz. YKS derecelerinde ise Kocaeli deki ilk 3’teki 2 öğrenci bizim öğrencimiz.

-Diğer özel okullara göre başarı kriteriniz nedir?

-Bizim kriterlerimiz var. Her kişinin başarı kriteri farklıdır. Kimi için başarı dünyadaki en iyi üniversiteye gitmektir. Kimi için ise başarı Türkiye’deki en iyi üniversiteye gitmektir. Biz okulumuzda çeşitlilik sağladığımız için tüm başarı kriterlerini yerine getirebiliyoruz. En büyük artımız da bu.

lB sınıfı olan ve mezun veren tek okuluz

- Kocaeli’ndeki diğer özel okullarda mezun veren lB programı sadece Bahçeşehir Koleji’nde var. lB ne demek?

IB programı  Bahçeşehir Kolejleri arasında sadece bizde var. Türkiye’de ise 48 okulda var. IB uluslararası kabul gören, müfredatı ve içeriği dünyadaki tüm okullarca onaylanmış bir programdır.

-IB programı okulunuzda ne zaman başladı?

IB programının bu sene beşinci senesini tamamladık. İkinci dönem mezunlarımızı verdik. Mezunlarımızın diploma notu ortalaması Türkiye IB diploma notu ortalamalarının üzerindedir. Sadece bu programı yapmıyoruz, bunu başarıyla da yürütüyoruz. Bu sene 12 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizden 7’sinin yurt dışındaki okullara kayıtlarını yaptırdık. Öğrencilerimiz İngiltere, Kanada, Hollanda, İtalya gibi ülkelerde okuyacaklar.

-lB sınıfında okuyan öğrencinin farkı nedir?

En büyük artısı öğrenci, laboratuvar uygulamaya yönelik deneme ve deneye yönelik bitirim tezleri ve makaleler yazarak üniversite öğrencisi gibi hazırlanır. Sonucunda aldığı puanlarla tüm dünyadaki üniversitelerde tanınır. Bunu neden uyguluyoruz? Dünyada biz ilk 10'da bulunan okullardan kabuller alıyoruz.

- Kaçıncı sınıf öğrencileri lB sınıfında okuyabilir?

Kocaeli Bahçeşehir Koleji’nde bulunan Uluslararası Bakalorya yani lB diploma programı; lisenin 11 ve 12’inci sınıflarında uygulanan ve tüm dünyada kabul gören 2 yıllık bir program. Bu sınıfta okuyan öğrencilerin eğitim dili tamamen İngilizcedir. lB sınıflarımızda okuyan öğrencilerimizi dünyanın en prestijli üniversitelerine gönderiyoruz. Bir taraftan da Türkiye’deki üniversitelere hazırlayan bir grubumuz var. Geçen sene bir Türkiye 23’üncüsü bir Türkiye 86’ncısı çıkarttık.

IB sınıflarına kabul edeceğiniz öğrencilerin kriterleri nelerdir?

Birinci kriterimiz dil yeterliliği. Normalde okul 5 yıllık. Bir yılı hazırlık. Dil yeterliliği varsa direkt lise 1’den eğitime başlıyor. Çünkü orada matematik ve fen dersleri İngilizce veriliyor. 11 ve 12’inci sınıflardaki IB programına hazırlanması için. Ama eğer yeterliliği de yoksa hazırlık okutuyoruz. 1 sene boyunca onu hazırlıyoruz. Birinci kriterimiz bu. 10’uncu sınıfın sonu geldiğinde artık IB programını seçme başarısına geldiğimizde tekrar iki şeye bakıyoruz.
Bir, öğrenci soran ve sorgulayan bir birey mi? İki, akademik yeterliliği var mı? Bu ikisinden biri program için yeterli değilse diyoruz ki diğer taraftan eğitimimize devam edelim. Ama yeterliyse IB’den eğitime devam ediyoruz.
Çünkü bakış açımız şu: kimseye taşıyamayacağı bir yük vermemeliyiz. Öğrencinin başarı kriteri dünyadaki ilk 10’daki ilk 100’deki okula gitmekse ama 10’uncu sınıfın sonuna kadar bu yolda yeterli yol kat edemediyse iki yılda bu üniversitelere gitmek kolay değil. Bu maraton işidir. Biz onu görüyoruz. Diyoruz ki, hadi doğru yoldayız devam edelim.

- Velilerin Bahçeşehir Koleji'ni tercih etmesi için ne öneriyorsunuz?

Bir okul vizyon sahibi olmalıdır. Öğrenciye yurt içi ve yurt dışı ve günceli en iyi şekilde anlatabilmeli. İki başarı kriteri üniversite sınavında dereceyse buna en iyi şekilde hazırlayacak ölçme değerlendirme sistemine sahip olmalıdır. En önemlisi dil becerisi olmazsa olmazdır. İngilizcesi olmazsa olmazdır. Bunun dışında da sosyal becerileri yüksek olan bir genç olarak mezun olmalıdır. Çünkü onun bizden, bizim ondan ne istediğini konuşmamız lazım.
Görüşmeye gelen velilere ve öğrencilere okulu gezdiriyoruz. Hatta isterlerse mezun olan öğrencilerimizle tanıştırıyoruz.

LGS sınavlarında iki kat daha başarılıyız

Bahçeşehir Kocaeli Koleji’nin LGS sınavlarındaki başarı düzeyi nedir?

- Okulumuzun lise bölümünde 250 öğrencimiz var. 127 öğrencimiz LGS sınava girdi. Bu öğrencilerden 15 tanesi yüzde 1’lik dilimde,12 tanesi yüzde 2’lik dilimde ve 22 tanesi ise yüzde 5’lik dilimde yer alıyor. Oldukça yüksek bir ortalamamız var. Türkiye ortalamalarının net bazında tüm derslerde yaklaşık 2 katı net ortalaması tutturduk.

LGS sonuçları açıklandı. Tercihler konusunda öğrenciler ve veliler sizlerden destek istiyor mu?

-Şu an sınavlar açıklandı ve lise tercih dönemindeyiz. Doğru liseyi seçmek için herkes bir çaba içinde. Ama anneler ve babalar eğitim sektöründe olmadıkları için doğruyu bilemedikleri için çok kaygılılar. O yüzden ben gelen her veli adayımıza diyorum ki ben size ‘okulumuzu seçin’ diye size anlatımda bulunmayacağım size bir lise de olması gerekenleri anlatacağım. Anlattıklarımızın tamamı okulumuzda yaptıklarımız. Hiç kimseye vaatte bulunmuyoruz. Sadece yaptıklarımızı anlatıyoruz.

PROJE SINIFI

Peki, LGS sınavında derece yapan öğrenciler için özel bir sınıfınız ve burslarınız var mı?

LGS başarısı yüksek öğrencilerin okulumuzda bulunmasını ve onları donanımlı gençler olarak mezun etmeyi hedefliyoruz. Bu sebeple, onları başarıları doğrultusunda yüzde 100’e kadar burs imkanı sağlıyoruz. Ayrıca uyguladığımız akademik seviye sınıflarına ek olarak, sadece yüzde 2,50’lik dilimin içerisinde bulunan öğrencileri aldığımız bir Proje Sınıfımız var. Bu grup ile Türkiye dereceleri hedeflerken aynı zamanda her birinin TÜBİTAK projeleri yapan, uluslararası sınavlarda başarı gösteren ve yurtdışı okullarından da burslu kabuller alabilen öğrenciler olmaları için yetiştiriyoruz

 Bahçeşehir Koleji çok seçici bir okuldur

- Çok seçici bir program uyguluyorsunuz?

Dediğim gibi seçiciyiz. Akademik yeterliliğe bakıyoruz ama önce öğrencinin istemesi gerekir. Karşılıklı olarak ilerliyoruz. Oldukça ağır bir program bitirmek için 4 bin kelimelik bir bitirme tezi yazmak zorunda. Lisans tezi gibi. Toplam 150 saat topluma hizmet çalışması yapmak zorunda. Mesela huzur evine gidip oradaki büyüklere kitap okuyup, gitar çalıyorlar. Ya da özel öğrenim okulundaki öğrencilere boya yapmayı ve dans etmeyi öğretiyorlar. Kermes yapıp, para biriktirip bağış yapıyorlar. Mesela Kocaeli Anneleri Derneği’nin açılacak bir anaokulu var. O okula geçen sene IB öğrencilerimiz ellerinden geldiğince bir sosyal sorumluluk projesi yaparak yardımda bulundular. Altın sponsorlardan oldular.

Öğrencilerimiz sosyal sorumluluk sahibi olarak mezun oluyorlar

-Öğrencilerinize ders eğitimi dışında sosyal sorumluluk ve aktiviteler konusunda nasıl eğitiyorsunuz?

-Biz öğrencilerimizi sadece akademik olarak çalıştırmıyoruz. Bizim öğrencilerimiz hepsi farklı bir spor ve farklı bir sanat dalıyla uğraşmak zorunda. Sosyal sorumluluk çalışmaları yapmak zorunda. Sadece kendisine değil, topluma fayda sağlamak zorunda. TÜBİTAK projesi hazırlamak zorunda. Uluslararası üniversitelerin sınavlarına ders bazlı katılmak zorundalar. Hayallerini kurdukları meslekleri biz onlara uzmanlarla anlatıyoruz. Ayrıca şubat tatilinde 9 ve 10’uncu sınıflar bu mesleklerde staj yapmak zorunda. Böylece bizim öğrencimiz bu okuldan mezun olduğunda akademik başarının yanı sıra sosyal başarısını gösteren bir portföyle hizmet etmiş biri olarak mezun oluyor. Bizim de hedefimiz bu...

21 Tem 2020 - 19:23 Kocaeli- Eğitim --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.117.475 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

<p>TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN<br />MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT,<br />Tek Fiyat 550 TL<br /><br /></p>

Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70

ÖN SAHA SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

<p>AKARYAKIT LPG istasyonunda çalışacak ÖN SAHA SATIŞ ELEMANLARI aranıyor<br />Kullar-Başiskele<br /><br /></p>

Tel: 0 533 227 06 34

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="color: #333333; font-family: Oxygen, 'Segoe UI', Verdana, Helvetica, sans-serif; background-color: #f0f0f0;">Hereke-İzmit arasında çal...

Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p>Beşeri ilişkileri kuvvetli konusunda uzman TECRÜBELİ AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ aranmaktadır<br /><br /></p>

Tel: 0545 615 45 84

ELEKTRİK OTOMASYON PLC USTALARI ARANIYOR

<p>MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK Şirketimizde çalıştırılmak üzere tecrübeli ELEKTRİK OTOMASYONPLC USTALARI aranmaktadır. Tercih olarak İzmit merkez ve...

İletişim: 0262 270 00 08

GÜZDOLU BUHARLI OTO YIKAMA

<p>GÜZDOLU<br /> BUHARLI OTO YIKAMA</p> <p>-İç-Dış Yıkama</p> <p>-Koltuk Yıkama</p> <p>-Detaylı Temizlik</p> <p>-Far Parlatma</p> <p>-Dezenfekte...

Tel: 0545 442 00 41

A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

<p>A2 MOTOR EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor<br />KUZİNE RESTORAN</p> <p></p>

Tel: 0533 795 78 16

ELEMAN ARANIYOR

<p><span>Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖR...

Tel: 0532 654 72 92

İÇ MİMAR ARANIYOR

<p>İÇ MİMAR ARANIYOR<br />Diksiyonu düzgün, yüzyüze iletişim yetenekleri kuvvetli, giyimine özen gösteren BAYAN ofis ve çizim programlarına hakim, mut...

Tel: 0262 325 35 32

TECRÜBELİ EMEkLİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

<p><span style="font-family: Verdana, sans-serif; font-size: 8.5pt;">Bekirpaşa Yahyakaptan Yeşilova</span> bölgelerinden 16+1 minübüsle Gebze tarafına...

Tel: 0532 644 34 63 - 0543 412 30 35