Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Dağ: "Eğitimde duraksama ve aksama riski alınamaz"

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı pandemi koşullarında başlarken yeni normalde okul yaşamı ve uzaktan eğitim konusunda farklı görüşler var. Pandemi nedeniyle yaşanan belirsizlik velilerde kaygı uyandırdı. Koşullar ne olursa olsun eğitimin en iyi şekilde devam etmesi gerektiğini söyleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, “Toplum için sağlık ve eğitim hayati önem taşıyor. Eğitimde de sağlıkta olduğu gibi duraksama veya aksama riski alınamaz” dedi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitimin kalitesini içeriği belirler

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ pandemi döneminde başlayan yeni eğitim öğretim yılı, yeni normalde kampüs yaşamı ve uzaktan eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Velilerin hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim konusunda kaygılarının anlaşılabilir olduğunu söyleyen Dağ, bu kaygıları gidermek için planlı hareket etmenin ve her aşamada veliyi bilgilendirici içeriklerle desteklemenin önemini vurguladı. Yüz yüze ve online eğitimin farklı dinamikleri olduğunu söyleyen Dağ “Koşullar ne olursa olsun eğitimin kalitesini içeriği belirler.” diyor. “Pandemi dönemi bir kez daha gösterdi ki eğitim ve sağlık toplumlar için vazgeçilmez iki unsur. İkisinde de kesinti, duraksama, aksama olamaz” dedi.

Çocuklar tedbirlere uymakta yetişkinlerden daha başarılı

Tüm tedbirlerin titizlikle uygulandığı kampüs yaşamında yüz yüze eğitimin güvenle devam edeceğini ve 17 Ağustos’ta Bahçeşehir Koleji anaokullarında yüz yüze eğitime başlandığını söyleyen Özlem Dağ, mart ayından bu yana her an yüz yüze eğitime geçilebilecek şekilde kampüs hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti. Tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçmeye de hazır olduklarını söyleyen Özlem Dağ, Bahçeşehir Koleji yöneticileri ve Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturdukları “Bilim ve Danışma Kurulu” tavsiyeleri ve gözetimiyle belirlenen önlemlerin, kampüslerde titizlikle uygulandığını vurguladı.

Anaokulu öğrencilerinin yeni normalde sağlık ve hijyen kurallarına uyma konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyen Dağ, bu konuda çocukların yetişkinlere göre daha kuralcı ve dikkatli olduğunun altını çizdi. Anaokulu öğrencilerinin yüz yüze eğitim için kampüslere dönmesinin öğrencilerin psikososyal gelişimleri için de olumlu etkileri olduğunu söyleyen Özlem Dağ, sözlerine şöyle devam etti: “ Okul öncesi dönemin telafisi yok. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu bir okul ortamında ‘yeni normale’ geçişi öğretmenleri ve arkadaşlarıyla deneyimlemeleri öğrencilerimizin psikososyal gelişimi için de yararlı. İnanılmaz bir gelişimin ve değişimin yaşandığı bu dönemde çocuğun kendi potansiyelini ve merakını destekleyecek farklı yetişkinlerin, yaşıtı çocukların ve uygun ortamın olması büyük bir şans. Uygun pedagojik ortamın sağlandığı okul ortamı, çocukların ihtiyaç duydukları destekleyici psikososyal ortamı sağlıyor. Kampüslerimizde aldığımız tüm tedbirleri, yaş gruplarına özel içeriklerle öğrencilerimizin de en iyi şekilde benimsemesi için çalışıyoruz.”

Başarılı bir uzaktan eğitim süreci

Uzaktan eğitim, özel okul velileri arasında da çeşitli tartışmalara neden oluyor. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutamayacağını düşünen velilerle, uzaktan eğitimde çocuklarının daha konsantre çalıştığını söyleyen veliler arasında farklı görüşler dile getiriliyor.

Uzaktan eğitim konusuna mesafeli yaklaşan velilerin bakış açılarını değiştirme ve bu konuda soru işaretlerini giderme görevinin eğitim kurumlarına düştüğünü söyleyen Dağ, “Değerli velilerimizi anlamak mümkün” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Onlar için eğitim öğretim, okulla özdeş kavramlar. Hemen bütün yetişkinler gibi onlar da eğitim öğretim etkinliğini hep okul çatısı altında yaşadılar, gördüler. Zihinlerine böyle bir algının yerleşmiş olması doğal. Pandemi sürecinin uzaması ve sürecin sonu hakkındaki karamsar öngörüler, bu süreçte eğitim adına zihinlerinde yeri olamayan online uygulamalar, velilerin tedirginliklerinin hoşnutsuzluğa dönüşmesine ve belki de haksızlığa uğradıkları düşüncesinin doğmasına yol açıyor. Çocukların evde olmaları fakat okula gidiyormuş gibi internet üzerinden eğitim almaları, bazı gerçeklerin görülmesine engel olabiliyor. Bu yanılgının özünde, özel okuldaki eğitimin önemli masraflarla gerçekleşmesine karşın, online eğitimin çabasız ve masrafsız olduğu sanısı yer alıyor.”

 “Online eğitim, şu günlerde bir zorunluluk olmasaydı bile çağın gerçeği” diyen Özlem Dağ, online eğitimin ardında uzun öğrenim ve uzmanlık süreçlerinden geçmiş değerli kadroların; bilgi, beceri, deneyim yüklü öğretmen ve öğretim üyelerinin görev yaptığı; ileri teknolojik donanımların kullanıldığı çok büyük dikkat ve özenle gerçekleştirilen bir sistem olduğunun altını çizdi. “Bahçeşehir Koleji olarak, bugün zorunluluk gibi duran ve geçmişteki çoğu başlangıçlar gibi yadırganan bu sistemi, zorunluluk olmaktan çıkarıp tercih sebebi kılan öncüler olmak amacıyla uzun zamandır çalışıyoruz” diyen Dağ sözlerine şöyle devam etti: “Gelecekte daha yaygın biçimde kullanılacağını bildiğimiz bu sistemde her gün daha zengin içerikler yaratıyoruz. Bu konuda öncü bir eğitim kurumuyuz ve bu öncülüğün ülkemizin eğitimine de büyük kazançlar sağlayacağını düşünüyorum. Bugün, özel okulların tüm birimleri, online eğitimi gerçekleştirmek için okullarında, kampüslerinde sağlık kuralları çerçevesinde görev yapıyor. Bu sistem sadece ekranda ders anlatma faaliyeti değil. Binalarımızın temizliğinden enerji tüketimine kadar hemen her alanda çalışmalar sürüyor. Başarılı bir uzaktan eğitim sürecinin arkasında altyapı yatırımları, büyük bir bilgi birikimi ve emek var.”

“Uzaktan eğitimi yakından takip ediyoruz”

Özlem Dağ, pandemi önlemleri kapsamında mart ayında tam zamanlı uzaktan eğitime geçildiği haberini aldıkları andan itibaren atacakları her adımı eksiksiz olarak bildiklerini söyledi. Eğitimde dijitalleşmeye 12 yıldan bu yana yatırım yaptıklarını söyleyen Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, 5 yıldır da Metodbox uygulamasının üzerinde çalıştıklarını vurguladı. 5 yılda 20 milyon TL yatırımla kurulan ve şu an itibarıyla İstanbul ve Ankara’da teknoparklarda 100’e yakın mühendis ve yazılımcının çalıştığı Metodbox ile aynı anda 150 bin öğrenciye uzaktan eğitim verdiklerini belirtti. Özlem Dağ sözlerine şöyle devam etti: “Metodbox ile Kişiye Özgü Öğretim Modeli’mizi (KÖM) yapay zekâ tabanlı hale getirerek geleceğe taşıdık. Uzaktan eğitim sürecinde de Metodbox ile çok başarılı sonuçlar aldık. Bu başarının bir ayağında güçlü öğretmen kadromuz var. Diğer ayağında ise İstanbul ve Ankara’daki Teknopark’larda çalışan yazılımcı ve mühendis kadromuz var. Özellikle pandemi sürecinde bu arkadaşlarımız canla başla çalışarak uzaktan eğitim sürecimizin sorunsuz geçmesi için çalıştı. Şimdi bu ekiple birlikte, eğitim entegrasyonu olan ilk yerli görüntülü konuşma uygulamamız SeeMeet’i ortaya çıkardık. İsmini 7. sınıf öğrencilerimizden Elif Naz Öztürk’ün koyduğu ve bizim de hemen benimsediğimiz SeeMeet’i nisan ayından bu yana kullanıyoruz. Cumhurbaşkanlığımız da yayımlanan genelge ile bilgi güvenliği risklerinin ve tehditlerinin ortadan kaldırılması, kullanıcı bilgilerinin Türkiye dışına çıkarılmaması için yerli yazılım kullanılması gerektiğini belirtiyor. Biz de yatırımlarımızı ve bilgi birikimimizi ortaya koyarak bu hedef için önemli bir adım atıyoruz.”

SeeMeet, Metodbox ve yayınlarıyla birlikte 360 derece bir akademik süreç yürüttüklerini söyleyen Dağ, “Uzaktan eğitimin kalitesini de içeriği belirler” dedi. Dağ sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin tüm derslerinin materyallerine ve videolarına erişebileceği yapay zekâ tabanlı kişiye özgü dijital öğrenme platformumuz Metodbox, kendi öğretmenleriyle canlı derslerini gerçekleştirecekleri görüntülü konuşma platformumuz SeeMeet ve yayınlarımız ile 360 derece bir akademik süreç yürütüyoruz. SeeMeet ile öğrencilerimize, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla daha verimli etkileşime girebilecekleri bir platform sunuyoruz. SeeMeet’i diğer görüntülü görüşme platformlarından ayıran en önemli nokta, eğitim odaklı olması ve Metodbox dijital eğitim platformu ile tam uyum içerisinde çalışması. SeeMeet ve Metodbox birlikteliği, dijital okul ortamının ihtiyaçlarını tek bir uygulama içerisinde toplayarak, kullanıcıların farklı uygulamalar kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve ‘uzaktan eğitim yakından takip’ alanında ciddi bir değişim başlatıyor.”

21 Eyl 2020 - 16:08 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 4.614.544 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Eğitim Şart. - Seemeet kullanılamıyor ama her yerde kullanıldığı söyleniyor. Bunu anlayamıyorum. Birçok kampüste kontrol ettim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 14:06

BAY BAYAN GARSON ARANIYOR

Kocaeli Devlet Hastanesi kantininde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY-BAYAN GARSON alınacaktır

Tel: 0532 577 76 41

Emekli Şoförler Aranıyor

Derice Orduevi Bekirdere bölgelerinde oturan 16+1 minibüsle Gebze tarafına sabah-akşam  servis çekebilecek EMEKLİ ve TECRÜBELİ ŞOFÖRLER aranmaktadır. ...

Tel: 0532 644 34 63 0543 412 30 35 

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Deneyimli MOBİLYA USTALARI aranıyor. HÜSEYİN EREN MOBİLYA 

Tel: 0532 671 81 36

NESİL OTO RENT A CAR

NESİL OTO RENT A CARARAÇLARINIZ DEĞERİNDE KİRALANIR Derince/KOCAELİ 

Tel: 0532 200 85 41 0262 527 74 94

DEVREN SATILIK BÖREK POĞAÇA DÜKKANI

DEVREN SATILIK BÖREK POĞAÇA DÜKKANIMüşteri potansiyeli yüksek, trafiği yoğun ana cadde üzerinde, 3 tane okul yolunda, açık oto pazarına yakın,

Tel: 0537 888 72 88

Şoför aranmaktadır

AÇIK KASA TIR KULLANABİLECEK E SINIFI EHLİYETE SAHİP ŞOFÖRE İHTİYACIMIZ VARDIR Adres: ARDEN NAKLİYE LTD.ŞTİ KARADENİZLİLER MAH ALİ İSLAM CAD NO 90...

0262 349 56 43

Vasıflı- Vasıfsız Elemanlar Alınacaktır

  Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek vasıflı vasıfsız elemana ihtiyacımız vardır Adres: ARDEN NAKLİYE LTD.ŞTİ KARAD...

0262 349 56 43

ELEKTRİK USTASI VE KALFALAR ARANIYOR

YUSAY ELEKTRİK ELEKTRİK USTA ve KALFALARI ARANIYORSerdar Mh. Pasinler Cad. No: 14 /C Başiskele

Tel: 0 536 566 66 38

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Vasıfsız eleman aranıyor Maaş+ sgk+ servis+ yemek     Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. Fabrikamızda palet, s...

Tel:0262 373 47 08 

ELEMAN ARANIYOR

ACELEYurtiçi Yurtdışı Gemilerimizde YÜKSEK MAAŞLA ÇALIŞMAYA NE DERSİNİZ?Arizona Denizcilik

Tel: 0216 345 48 08 0546 853 68 52