“Kar hırsı uğruna, halk sağlığı heba edilmemeli”

Meclis gündeminde yer alan “Lastik yakma tesisi” maddesini istemeyen Akademik Odalar Birliği ortak bir açıklama düzenledi. Açıklamada kar hırsı uğruna halk sağlığının heba edilmemesi istendi

Çiğdem Alp
Çiğdem Alp Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Büyük Millet Meclisinde komisyondan geçerek genel kurula gelecek yeni teklif ile birlikte araç lastiklerinin yakılıp enerji üretilmesi maddesi Kocaeli’de büyük yankı uyandırdı. Maden, Doğalgaz ve elektrik ile ilgili birçok maddeyi barındıran teklifin tartışmalı hükümlerinden biri araç lastiği yakılmasının biyokütle tanımı içerisine alınması teklifi, meclisten geçerek yasalaşması durumunda yenilenebilir enerji kaynakları arasına girecek olan lastik yakma ile enerji üretimi işlemi beraberinde pek çok sağlık sorununu getirecek. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan teklifin geçmesi ile birlikte Kocaeli, Düzce ve Erzincan’da yeni lastik yakma tesislerinin faaliyete geçeceğini iddia etti.

GENİŞ KATILIM

Akademik Odalar Birliği de bugün konuyla ilgili ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. TMMOB Taş binada gerçekleşen açıklamaya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Murat Kürekçi, Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun Yılmazdeniz, Mali müşavirler Odası Sekreteri Tülin Keçeci, Eğitim Sen Kocaeli Yürütme Kurulu Üyesi Burçin Deniz, Makine Mühendisleri Odası Yöneticileri Mesut Nöbetçigil, Gültekin Keskin, Fahri Aloğlu, Tabip Odası Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Gerek, CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Engin Taşdemir, KESK Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Yapıyol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ethem Kartal, CHP İzmit ilçe Başkanı Hakan Çakar ve İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş,  CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İl Yöneticileri Bilgi Dehmen, Mehmet Demirtaş, Hakan yalçın, Tugay Seyis, Yapak Fidancı ve Berna Çetin katıldı. 

VAZGEÇİLMEZ İNSAN HAKKI

Açıklamayı Akademik Odalar Birliği Adına Dönem Sözcüsü Tabipler Odası Başkanı Ömer Ardaman gerçekleştirdi. Ömer Ardaman açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Enerji kullanımı modern çağın gereği ve vazgeçilmez bir insan hakkıdır. Enerjinin tüm tüketicilere yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve güvenilir bir şekilde sunulması, temel enerji politikası olmalıdır. Kamu hizmeti olan enerji ve elektrik temini piyasa faaliyeti haline dönüştürülmüştür. Enerji sektörü kamusal bir alan olmaktan çıkarılarak, özel tekellerin kâr egemenliğine teslim edilmiştir. Bu yapı ve mevcut durum, artık sürdürülemez bir noktadadır.

HARABEYE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR

TBMM’nin Elektrik Piyasası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile “Maden, doğal gaz ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör yatırımcılarının faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler yapılması” amaçlanmaktadır. TBMM'nin gündemine taşınan bu torba yasa teklifi ile Avrupa Birliğinin çevre politikaları gereği plastik atıklar gibi, ömrünü tamamlamış lastiklerin ve kirli teknolojilerin taşınacağı, depolanacağı ve ülke topraklarımızın bir bütün olarak harabeye dönüştürülmesi yasallaştırılmak istenmektedir.

LASTİK YAKIMI BİYOKÜTLE OLAMAZ

Basında, Kocaeli, Düzce ve Erzincan illerinde araç lastiği yakılarak elektrik üretileceğine dair haberler yer almaktadır. Adı geçen bölgelerde aslında yıllardır üretim yapan tesisler bulunmaktadır. Gerçekte biyolojik bağı bulunmayan ÖTL’ler biokütle olarak tanımlanarak, tesisler Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasından yararlanan işletmeler olarak tanımlanmaya çalışılmaktadır. Biyokütle yaygın olarak, kimyasal elde etmek üzere kullanılan hayvansal ve bitkisel ürünleri ifade etmektedir. Atık lastiklerden çeşitli işlemler sonucu elde edilen yeni ürün veya yan ürünlerin biyokütle olarak tanımlanamaz.

“FABRİKARLARIN BU İŞLEMİ YAPTIĞINA DAİR CİDDİ ŞÜPHELERİMİZ VAR”

Mevcut koşullarda üretim yapan bu tesislerin ÇED raporlarının ve ilgili kamu kurumlarının görüşlerinin, EPDK tarafından Elektrik Üretim Lisanslarının, Belediyece verilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarında Elektrik üretimi konusunun var olup olmadığı tarafımızca bilinmemekte ve var olduğuna dair ciddi şüpheler bulunmaktadır. Sözü geçen yasa teklifinde “lastikten de elektrik üretimi” konusu bulunduğuna göre Kocaeli, Düzce ve Erzincan’daki mevcut tesisler yasallığı ciddi şaibe altındadır.

“ÇED’İN YANINA SED DE YAPILMALI”

Lastiklerin öncelikle tüketim miktarını azaltmak, ömrünü tamamlayanların azami oranda geri dönüşümünü sağlamak gerekmektedir. Her durumda ilimiz gibi kanser vakalarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, kronik solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu ve sanayiye doymuş bir kente, böyle bir tesis asla kurulmamalıdır. Yatırımlarda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreçlerinin tek başına yeterli olmadığı, her çevresel etkinin aslında tüm canlı sistemine etki edeceği gerçeğinden hareketle SED adını verebileceğimiz “Sağlık Etki Değerlendirme” süreçlerinin de raporlandırılarak ilgili kurumların görüşlerine sunulması, “canlı yaşamına” saygının bir zorunluluğudur.

“DÜNYA AZALTMAYA ÇALIŞIYOR”

Lastik, içeriğinde büyük oranda kükürt ve karbon barındırmaktadır. Her iki gaz da çevre ve insan sağlığı açısından son derece zararlı bileşenlerdir. Unutulmamalıdır ki küresel ısınmaya sebep olan sera gazlarının başında gelmektedir. Tüm dünya karbon salımlarını azaltmaya, karbon ayak izlerini takip etmeye çalışırken, böylesi olumsuz etkisi olacak bir yakıtın, enerji elde edilmesi için kullanılmaya çalışılması mantık dışıdır. İçerisindeki yüksek kükürt oranı sebebi ile belirli kalitedeki fueloil’lerin yakılması yasaklanmışken, yüksek kükürt içeren lastiklerin yakılmasına izin veriyor olmak kendi içinde ayrı bir çelişkidir.

KONTROLSÜZ BİR KENT

AB üyesi ülkelerde ÖTL'lerin geri dönüşüm dışında kullanılması mümkün değilken, ülkemizde lastiklerin enerji üretim aracı olmasına olanak sağlayan bu yasanın çıkartılmaya çalışılması, insan sağlığına ve temiz çevreye duyarsızlığın ne aşamada olduğunu göstermektedir. Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları dururken, onlar için düzenlemeler yapılması, önceliklendirilmesi gerekiyorken, orta ve uzun vadede yaşamsal sorunlar yaratması kesin olan "lastik yakarak enerji üretimi" anlayışı kabul edebileceğimiz bir yöntem değildir. Dilovası gerçeği ortada dururken, adeta Kocaeli gözden tümüyle çıkartılmak istenmekte; kontrolsüz bir kent haline dönüştürülmektedir.

83 MİLYON İNSANIN TALEBİDİR

Ülkemizin ÖTL çöplüğü haline dönüşmesi endişesi de taşımaktayız. Bu tür tesislerin ülke dışından ÖTL temini de yasaklanmalıdır.  Üretilen elektriğin alıcısının devlet olduğu, alıcı sorunu bulunmayan bu yasa değişikliğinin, torba yasa ile öngörülen değişikliklerinin önemli bir bölümüyle birlikte TBMM Genel Kurulunca red edilmesi, sadece Kocaeli halkının değil 83 Milyon insanımızın talebidir.  Kar hırsı uğruna, halk sağlığı ve temiz çevre heba edilmemelidir.”

30 Eki 2020 - 14:10 - Gündem --- Okunma

Muhabir Çiğdem Alp

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.588.738 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ ALINACAKTIR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Örgüç Madencilik Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ aranıyorHyundai Yetkili BayiiTel: 0537 439 57 75

AYSEL İNŞAAT'TA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli)*ÜRETİM ELEMANI*ENGELL...

NEWVİZYON MAKİNE'YE ELEMAN ARANIYOR

KAYNAKÇI aranıyor. TORNACI aranıyor. Tel: 335 15 77

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46

PERSONEL VE İŞÇİ KONAKLAMA YERİ

Derince merkezde işçi konaklama yeri mevcuttur. Odalarımız içerisinde mini buzdolabı, tv ve banyo bulunmaktadır. Konaklama kapasitesi 40 kişiliktir....

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT, Tek Fiyat 900 TL Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70