Şeker: Atık lastik yakma tesisinin ilimize kurulacağı doğru değil

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın ilimize atık lastik yakma tesisi kurulacağına dair iddialarına sert yanıt verdi. Tarhan’ın yalan söyleme hastalığı ‘mitomani’ye yakalandığını söyleyen Şeker, “Tesislerden birinin Kocaeli’de kurulacağı iddiası kesinlikle doğru değil. Atık lastik ithal edileceği uydurmadır. Tarhan herkesten özür dilemelidir” dedi.

“ŞEHRİNE YABANCI”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın lastik yakma tesisi ile ilgili iddialar ilimize bomba gibi düşmüştü. İddialarla ilgili kentte ciddi tartışmalar çıktı. Tarhan’ın iddialarına ise cevap İlyas Şeker’den geldi. AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul’a sevk edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şeker, değişiklikle ilgili kanunla ilgili birçok spekülasyon üretildiğine dikkat çekerek bunların hiç birisinin doğru olmadığını söyledi. “Komisyon üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, değişiklikle ilgili yaptığı açıklamada kamuoyunu yanıltmıştır bu da gösteriyor ki Tarhan, Kocaeli’ne olduğu gibi kendi komisyonuna da yabancı biridir” dedi.

ÇIKARILACAK KANUN

Şeker, çıkarılması planlanan kanunun amacını ise şöyle açıkladı: “TBMM’nin 2/3116 Esas Numarasında yer alan 47 maddeden oluşan Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ile; enerji alanında dışa bağımlılığın azaltılması, ülkemizin bölgesel ve küresel etkinliğinin artırılması ve tabii kaynaklarımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynaklı enerji üretiminin artırılması amacıyla maden, doğal gaz ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör yatırımcılarının faaliyetlerinin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini temin etmek maksadı ile ihtiyaca yönelik düzenlemeler yapılması amaçlanmaktadır.”

13. MADDENİN METNİ

Şeker, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun kabul ettiği kanun teklifinin 13. Madde metnini de açıkladı: 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun 3’üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: a) Bakanlık: Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığını,  b) Biyokütle: İthal edilmemek kaydıyla; her türlü tarım, hayvan, orman ve su ürünlerinin atıklarını, bu atıkların işlenmesi ile elde edilen tehlikesiz ürünleri ve işlendikleri tesislerin tehlikesiz arıtma çamurlarını, belediye atıklarını (çöp gazı dâhil) ve atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünler…

“İYİ NİYETLE İZAH EDİLEMEZ”

Şeker açıklamasını şöyle sürdürdü; “Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’na sevk edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde bulunmayan ifadelerin bazı çevrelerce, teklifte varmış gibi açıklama yapılması ve bilinçli bir şekilde kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin basınla paylaşılmasını iyi niyetle izah etmek mümkün değildir. Yerel basında yer alan; atık lastik ithal edileceği ve Kocaeli, Düzce ve Erzincan’da atık lastikler işlenmesi tesisinin kurulacağına dair haber tamamıyla uydurma, gerçek dışı ve tam anlamıyla yalandır. Kanun teklif metninde böyle bir tesisin nereye kurulacağı konusunda hiçbir ifade bulunmamaktadır. Kaldı ki değişiklik teklifinde “atık lastiklerin işlenmesi” ile ilgili yeni bir ifade eklenmiyor kanunda var olan ifade aynen yerini koruyor!”

“ÖZÜR DİLEMELİDİR”

Şeker, hakkında kamuoyunda bir çok spekülasyon olan Elektrik Piyasası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi; “Yalan ve iftira dolu habere kaynak olarak maalesef, doğru olmayan bilgileri kamuoyu ile paylaşmayı alışkanlık haline getiren Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Sayın Tahsin Tarhan gösterilmektedir. Sayın Tarhan, komisyon üyesi olduğu Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülüp kabul edilen kanun teklifinde olmayan ifadeleri, sanki teklifte varmış gibi açıklayıp yalan söyleyerek komisyon üyelerini de zan altında bırakmıştır. Tarhan, sergilemiş olduğu duruş ile birlikte üyesi bulunduğu komisyona, tıpkı Kocaeli’ne olduğu gibi yabancı olduğunu ispat etti. Sayın Tahran en kısa zamanda yalan bilgilerle kamuoyunu yanılttığı için kamuoyundan ve komisyon üyelerinden özür dilemelidir”

“BU KAÇINCI YALANI?”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın gerçek dışı beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya devam ettiğini söyleyen AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker; “ Kocaeli, Düzce ve Erzincan da lastik yakma tesisi kurulacak diyor kanun metninde böyle bir ifade yok! Atık lastik ithal edilecek diyor, tam aksine biyokütle tanımında cümle “İthal edilmemek kaydıyla”  şekillinde devam ediyor. Daha önceki yalanlarından bazıları ise şunlar; Hiçbir araştırma yapmadan sorumsuzca, 86 yıl önce 1934 yılında İnönü hükümeti zamanında çıkarılan ‘2548 sayılı Ceza Evleriyle Mahkeme Binaları İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar Ve Mahkûmlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanun’u AK Parti hükümetleri çıkardı yalanı. Gebze ilçemizdeki Hünkâr Çayırı'na inşaat yapılıyor yalanını söyleyip Tuzladaki bir inşaatın fotoğrafını paylaşması. Sayın Tarhan’a bir atasözünü hatırlatmak isterim: ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’. Allah iktidarlara, muhalefetin de akıllısını, işittiğini ve okuduğunu araştırarak, anlayarak muhalefet yapmasını nasip etsin” dedi.

MİTOMANİ HASTASI

Yerel ve Ulusal basında Kocaeli, Düzce ve Erzincan illerinde araç lastiği yakılarak elektrik üretileceğine dair çıkan asılsız haberler hakkında açıklamasına devam eden Şeker sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef basında çıkan bu asılsız haberlere kaynak olarak Tarhan’ın ifadeleri gösterilmektedir. İlginç olan şu ki; Tarhan, yaptığı aslı olmayan açıklamalara zamanla kendisi de inanmıştır. Üzülerek ifade etmek isterim ki; Sayın Tarhan sergilediği tavırlarla maalesef mitomani (yalan söyleme) hastalığına yakalandığı açıkça görülmektedir. Tahran, bu hastalığının pandemiye dönüşmemesi için en kısa zamanda tedavi olmalıdır!”

ÇEVRE YATIRIMLARI

Çevreye yapılan yatırımlar konusunda AK Parti Hükümetlerinin ve AK Partili belediyelerin çok hassas olduğunu belirten Kocaeli Milletvekili Şeker şu ifadelere yer verdi: “Doğayı evimiz, denizimizi soframız gibi görür, evimize gösterdiğimiz özenin daha fazlasını her zaman çevreye gösteririz.  Kocaeli’nde çevreye yapılan yatırımlar Kocaelili hemşerilerimiz tarafından yakından takip edilmekte ve takdir edilmektedir. Ayrıca tüm sanayi tesisleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından online olarak denetlenmekte, kusuru olanların gözünün yaşına bakılmamakta ve gerektiği takdirde yasal işlemler anında uygulanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, kurmuş olduğu 22 adet atık su arıtma tesisi ile birlikte evsel atıkların tümünü istisnasız olarak arıtılmakta.

KÖRFEZİ BİZ TEMİZLEDİK

Ülkemizin en büyük doğal limanlarından birisi olan İzmit Körfezi’ne ve doğaya arıtılmayan hiç bir su deşarj edilmemekte! Ayrıca sahip olduğu sanayi tesisleri ve limanları sebebiyle İzmit Körfezi’ne çok sayıda gemi giriş çıkış yapmakta ve bütün bu gemiler belediyenin sahip olduğu deniz uçağıyla titizlikle denetlenmektedir. 2004 öncesi kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye yaptığı yatırımlar sayesinde bugün tarım ve turizm konusunda ülkemizin en gözde yerleri arasında yer almaktadır. Bu vesile ile takdire şayan çalışmalara imza atan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti hükümetlerine ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekiplerine teşekkür ediyorum."

15 Kas 2020 - 15:32 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.173.871 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Mehmet Kurt - Yalan dediğiniz her şey doğru çıktı tesis kurulduğunda görürüz doğru mu yalan mı.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 11:12
06

Köylü - yani ,kurulacak tesiste yerli lastik yakıldı mı problem olmayacak diyorsanız,o zaman bu tesis buraya kurulacak demek oluyor.Tahsin Bey doğru söylemiş oluyor.Sayın Şeker, Bu kente yanlış yapıyorsunuz....Yerli veya ithal lastik kesinlikle yakılmayacak demiyorsunuz.Kartepe Dilovası olacak....

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 09:11
05

selocan - sayın şeker bey aslanbey osb de zaten proliz yani lastik yakma tesisi var sizin biginiz yokmu

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 07:39
04

Işleri Güçleri Zarta - sayın şeker tarhananın yalan söylemesi normal parti olarak yalan partisi onun içinde başkanının adınıda YALANDARYAN oğlu koydular

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 15 Kasım 23:28
03

Yüksel Öztürk - Sayın Şeker insanın mayası bozulmaya görsün haya perdesi yırtıldı mı herşey beklenir ondan. Bunlar da haya yok

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 19:40
02

İzmitli41 - Bu zamana kadar neyi yapmayix dediyseniz yaptiniz heryere maden kurup agaclari kuruttunuz meyveler yetismez oldu bunuda bekliyoruz yakindir

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 15 Kasım 18:46
01

Tekin 41 - Sayin seker sen yalan diyorsan kesin dogrudur.Chp yide hic sevmem..O tesis buraya kurulur .

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 15 Kasım 17:29
09

İzmi̇tli̇ - @Tekin 41 01 nolu yoruma cevabı: SEN ÖRNEK VER NE DEDİLER NE YAPTILAR DİYE ANCA SENİN GİBİ SAFLAR İNANIR BU SÖYLEMLERE.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 14:29
07

Murat - @Tekin 41 01 nolu yoruma cevabı: bir örnek versene bizde oğrenelim ama yok ki sen de aynı geminin yolcususun dimi insanın niyeti kötü olamaya görsün

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 09:14