Başhekim Cantürk: Ben korkuyorum herkes korkmalı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Covid-19 vakalarında ilimiz tablosunun iyi olmadığını ifade ederek, “Bu hastalığın kimde olduğunu bilmiyoruz. Korkmak çok önemli çünkü Kocaeli’de çok ciddi problem var. Ben korkuyorum, herkes korksun diyorum. Böyle olursa başarıya ulaşacağız” dedi.

Muharrem Şenol
Muharrem Şenol Tüm Haberleri

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ile Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in bu haftaki konukları Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk oldu. TV 41 ekranlarında her perşembe akşamı 20.00-22.00 saatleri arasında yayınlanan 7 Artı programının moderatörlüğünü yapan Turgut ve Çetin, Başhekim Cantürk’e koronavirüs pandemisi ile ilgili çok sayıda soru yöneltti.

CİDDİ BİR PROBLEM VAR

Cantürk programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Başhekim olarak ben de korkuyorum. Toplumumuz da korkuyor. Kocaeli’nin durumu Sayın Bakan’ın açıkladığı gibi vahim. Telefonumu, tabletimi sarıyorum. Bu hastalığın kimde olduğunu bilmiyoruz. Korkmak çok önemli. Kocaeli’de ciddi bir problem var. Vali bey sürekli uyarılarda bulunuyor.

HERKES KORKSUN

İnsanlar buna dikkat etmiyorlar. İnsanlara sigara içmeyin deniyor ama insanlarımız tepki gösteriyor. Bunlara baktığımızda biz üçüncü zirveyi bekliyorduk, biz dikkat etmezsek 4’üncü de 5’inci zirveyi de görürüz. Devlet birçok çalışma yapıyor ama insanların kurallara uyması virüsle baş etmenin en önemli yöntemidir. Kimseyi endişeye sevk etmek istemiyorum ama herkes korksun. Bu hastalığı yenmemiz için bu şart.

İNSANIMIZI BİLİNÇLENDİRMELİYİZ

Yazın vakalar çok azaldı, insanlar düğün yaptı, cemiyet yaptı. Okullar açıldı kentimize döndü insanlar ve vaka sayıları artmaya başladı. Kocaeli coğrafi olarak küçük bir yer. Kocaeli’de temas edilebilecek yer çok fazla. Bu bölge geçiş güzergahı. Yakın temasa imkan sağlayan fabrikalar var burada. Üretim sektörü ve tedarik sektörü var. Girdi çıktı oluyor sürekli. Ülke ekonomisinin çökmemesi için bunların olması lazım. İnsanları yeterince bilinçlendirmezsek sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız.

KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ

Evde olduğumda sıkılmıyorum. Evde sıkılıyorum denilmesini doğru bulmuyorum. Hastalandığınız zaman anyayı Konya’yı anlıyorsunuz. Köprüden önceki son çıkıştayız. Kocaeli’deki doluluk oranları yüzde 79’larda. Bu hafta 7 bin hasta bildirildi. Vakaların açıklanması çok mantıklı oldu. Açıklanıp açıklanmaması meselesi hükümetin yetkisinde. Toplumun tepkileri dikkate alınıyor.

HÜSRANA UĞRAYABİLİRİZ

Şu anda vakaların açıklanması doğru oldu. 2 bin 500 hastamız var, vakaları açıklamıyorlardı. Rakamın söylenmesi önemli. Korku böyle sağlanabilir. Bakan beyin açıklaması çok yerinde bir karar. Toplumun işin bilincini kavramasında etkili olacaktır. Haberleri ciddi takip etmeyen insanlar önemsemiyorlar. Sadece sağlık çalışanlarının üzerinden bazı şeyleri çözmeye çalışırsak hüsrana uğrayabiliriz. Vatandaş bazı şeylerin farkına varmalı.

TEST KAPASİTESİ ARTTI

Salgının kontrolü noktasında başarılı değiliz. Başarılı olsak bu kadar vaka olmaz. 20 tane yoğun bakım yatağımızı Covid-19’a ayırdık. Hastanemizin 5’nci katını ayırmıştık. Vakalar artınca 4’ncü katı da covid-19 katı yaptık. Toplam 200 yatak kapasitemiz var. Yataklarımızın yüzde 100’ü dolu diyebiliriz. Doğum yapacak Covid-19’lu hastalar geliyor artık. Test kapasitemizi arttırdık. Günde 1000-1500 arasında test yapılıyor.

AMELİYAT SAYIMIZ AZALDI

Şu anda sadece kanser hastaları, acil hastalar ameliyat ediliyor. Ameliyat sayımız azaldı. Covid’i tedavi ederken diğer hastaları cezalandırmamamız lazım. Diğer hastanelerdeki arkadaşlarımız da ciddi bir yorgunluk yaşadılar. Ameliyat sayılarını azaltarak, Covid-19 hastalarına ağırlık verdik. Safra kesesi, guatr hastaları bekliyorlar. Bunları pandemiden sonra ameliyat edeceğiz. Covidli bir hastayı ameliyat edemeyiz. Önce covid tedavisi yaptırıyor sonra ameliyat yapıyoruz. Herkese tıbbi gerekçelerle öncelik veriyoruz.

COVİD ENTERASANLIKLARLA DOLU

Covid enterasanlıklarla dolu. Hiçbir semptomu olmayan hasta 1 ay sonra bakıyorsunuz ölüyor. Covid geçiren kişilere kan sulandırıcı tedaviler veriliyor. Grip ya da zatürre geçirdiğiniz de böyle bir tedavi yöntemi olmaz. Her şey çok masum değil hekim kontrolü çok önemli. 101 yaşındaki hastayı taburcu ettik. Yanındaki oğlu 81 yaşındaydı. Her odaya bir doktor, bir hemşire ya da hastabakıcı koyamıyoruz.

ÇAY BİLE İÇMİYORUM

Hastalığın şeklinde değişiklik olmadı ama hasta sayısı arttı. İnsanları mümkün olduğu kadar yoğun bakıma almak istemiyoruz. Maske işine çok dikkat ediyorum. Çift maske kullanıyorum. Elimi sürekli dezenfekte ediyorum. Mesafeye özen gösteriyorum. Hastane dışında işim yoksa hafta sonu evden çıkmıyorum. Şu aralar ofiste çay bile içmiyorum.

Kısmi sokağa çıkma yasağını doğru buluyorum

Prof. Dr Zafer Cantürk alınması gereken tedbirlerle ilgili de şunları söyledi:

“Suyumuzu bol içelim, sağlıklı beslenelim. Bunlar zaten sağlıklı olmak için yapılması gereken şeyler. Sadece covid için bunları tüketmeyelim. Dengeli beslenmeli ve vücudu yormamalıyız. Toptan kapanma deniyor ama bunun ekonomik ve sosyal boyutu var. Yazdan önceki dönemde haftasonları sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Onlar ciddi frene basmalar sağladı. Ben o tür kapanmaların taraftarıyım.

Ben kısmi sokağa çıkma yasağının yapılmasını doğru buluyorum. Çin’de demokratik olmayan yöntemlerle meseleyi çözdüler. Bir takım ciddi tedbirler almak gerekiyor. 2’ye katlana katlana gider ve 50 milyon kişi Covid olur, kitlesel ölümler olur ama bu sefer sağlık sistemi bunu kaldıramaz. Önlemleri almamız lazım ve dikkat etmeliyiz.”

Ben de Çin aşısı için gönüllü oldum

KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk üniversite bünyesinde gönüllüler üzerinde denenen aşılarla ilgili bilgi verdi. Cantürk Çin aşısı için ailece gönüllü olduklarını belirterek, “Eğer koşullarımız tutarsa biz de aşıyı yaptıracağız” dedi.

Zafer Cantürk aşı çalışmaları ile ilgili şunları anlattı: “Aşı, çalışmaların birinci fazında hasta kişilerde denenir, faz 2 sınırlı sayıdaki gönüllü kişilerde denenir, faz 3’te ise yan etki ile ilgili bir profil çıkarılmaya çalışılır. Biz yeni bir aşı getirmiyoruz. Çin ve Alman aşısını deniyoruz.

Biz Kocaeli Üniversitesi olarak bu çalışmaları yürütüyoruz. Klinik araştırmalar merkezimizde çalışmalar sürüyor. Gönüllü kişilere aşı yapılıyor. Ben, eşim ve kızım Çin aşısı için kan verdik. Sonucumuz gelecek ve sonucumuz uygunsa aşıyı yaptıracağız.

AŞILAMA ÇÖZÜM DEĞİL

Alman aşısı 63 kişiye yapıldı. Bir ay sonra antikorlarına bakılacak. Çin aşısı ölü virüs aşısı. Alman aşısında ise partikül veriliyor. Çin teknolojisi eski bir teknoloji, Alman teknolojisi yeni bir teknoloji. Aşı çalışmalarının nasıl seyredeceği bilinemez. Çin aşısı Aralık sonu itibariyle gelmeye başlayacak. Aşılama çözüm değildir. Hangi aşının ne kadar koruyacağını bilmemiz lazım. Grip aşısını mesela her sene yaptırmalısınız.

ÖNÜMÜZDEKİ YAZ RAHATLARIZ

Virüs dönüşürse bu aşı etki etmeyebilir. Aşı şu anda önemli. Aşı pandemiyi kontrol altına alma noktasında değerli. Kendi içimizde maske, mesafe ve temizliğe dikkat edelim ve önümüzdeki yaza daha rahat ederiz. 27-28-29 Mayıs’ta bir yüz yüze kongre yapma planımız var. Böyle bir öngörümüz ve İnşallah öngörümüz çıkar.

500 personelimiz Covid-19’a yakalandı

Prof. Dr. Zafer Cantürk “8 ayda Covid-19 polikliniği sayısı iki katına çıktı. Şu ana kadar 500 personelimiz Covid oldu. Toplam 3 bin 500 personelimiz var. Hastanede bulaş oranı daha düşük. Hastanede herkes çok dikkat ediyor. Yatak kapasitesini, test kapasitesini arttırdık. Temasta olan personelimiz de var. Eleman sayımız eksiliyor ve işi yönetmek zorlaşıyor. Kasım ayının 1’i itibariyle durumun ciddiyeti arttı” diyor.

Sağlık çalışanları destek bekliyor

Zafer Cantürk, sağlık çalışanlarının motivasyana ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek “Farkındalık maalesef azaldı. Sağlık çalışanlarına destek çok fazlaydı ilk zamanda. O dönemde insanlar büyük destek verdiler. Malzeme ihtiyacımız yok, devlet gerekli desteği veriyor ama sağlık çalışanlarını destekleme işi unutuldu. İnsanları motive etmek lazım. Maddi bir şey beklemiyoruz ama alkışlamak ve teşekkür etmek bile çok önemli. Bazı gazetelerde sağlık çalışanlarını yeren haberler görüyoruz. Bu bizleri üzüyor. İçimiz kan ağlasa da yüzümüzün gülmesi lazım. Destek bekliyoruz. Birileri bizim zorluklarımızı anlamalı. Sağlık çalışanlarının hakkı verilmeli. Maddi olarak yapılmasa bile gönlü alınmalı çalışanlarımızın” dedi.

26 Kas 2020 - 22:08 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muharrem Şenol

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.747.847 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dr Ersoy Kandemir - Değerli öğretim üyesi siz profösörler yıllarca sağlık Bakanlığı ve müdürlüğündeki liyakatsiz atamalara en fazla itiraz edenler olmalısınız görüşünü yıllardır savunan biri olarak gelinen noktayı hepimiz cam gibi görüyoruz çok net olarak,yani camdaki buz dağıldı demek istiyorum!Görevinizde başarılar dilerim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 12:21

TESLA İNŞAAT ELEMANLAR ARIYOR

Tesla İnşaat firmamızın Yenişehir Mahallesinde devam etmekte olan inşaatımızda çalıştırılmak üzere İNŞAAT KALIPÇISI VE TUĞLA DUVAR ÖRME USTALARI...

TARİF CAĞ KEBAP ELEMANLAR ARIYOR

İşletmemizde çalışacak deneyimli Bay-Bayan GARSON-KOMİ-SALATA BAR ELEMANLARI aranmaktadır. Tarif Cağ Kebap: 0262 291 00 15 Mehmet Alipaşa mah.  Adn...

MOBİLYA USTASI ARIYORUZ

Derince Fabrikamızda çalışacak *Sanat okulu mobilya bölümü mezunu *Araç kullanabilen, askerliğini yapmış  *Bilgisayar kullanabilen *Yoğun çalışma...

MOTOSİKLET KULLANAN ELEMAN ARANIYOR

MOTOSİKLET KULLANAN, Yahya Kaptan'da marketten evlere servis yapacak 18-30 yaş arası ELEMAN aranıyor 3.250 TL maaş+SGK+Yemek+Prim+Bahşis Tel:0 532 211...

BAY SATIŞ PERSONELLERİ ARANIYOR

Vivense satış noktasına, 30 yaşını aşmamış, BAY SATIŞ PERSONELLERİ aranıyor. Mobesko-Kartepe Müracaatlar şahsen. Tel: 0 541 788 92 13 - 0 262 373 12...

SU DAĞITACAK BAY PERSONEL ARANIYOR

Körfez Yarımca'da bulunan iş yerimize su dağıtımı îçin, oto ve forklift ehliyetli BAY PERSONEL ARANIYORTel: 0 553 238 81 33

ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR ARIYORUZ

Şirketimizde çalışmak üzere Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunu ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR arıyoruz. İzmit merkez ve civarlarında ikamet edenler t...

HUZUR OTO'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Huzur Oto'da yıkama yağlamada çalışacak ELEMANLAR ALINACAKTIR Tel:0 535 225 32 78

DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ

İl değişikliği nedeniyle İzmit Tepeköy Mahallesinde yüksek cirolu, DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ Tel: 0541 122 11 41

TEMİZLİK ELEMANI ALINACAKTIR

Dilovası Çolakoğlu Metalurji fabrikasında çalışacak emekli olmayan TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır. Başvuru için irtibat numaraları: Aspak Hijyen: 0...