Tüpraş işçisi eski sistemde kararlı

Tüpraş işvereninin vardiya saatlerini değiştirmek istemesine karşı işçiler adeta isyan etti. 9 aydır her gün 12 saat çalıştıklarını söyleyen işçiler, vardiya geçiş saatlerinin değiştirilmesinin işçinin sağlığı ve işin güvenliği açısından ciddi sıkıntılara neden olacağını söylüyor. İşçiler eski sistemde kararlı.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

CİDDİ SIKINTILARA NEDEN OLUR

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 vardiya şeklinde 12 saat çalışan Tüpraş işçileri işverenin vardiya sistemini değiştirmesine karşı isyan etti. Salgın döneminde ailelerini bırakarak 12 saat çalıştıklarını söyleyen işçiler, işverenin 3 vardiyaya geçilmesinde vardiya saatlerini değiştirmesinin sağlıkları, iş güvenlikleri ve aileleri ile geçirecekleri zaman konusunda ciddi sıkıntılara neden olacağını belirtti. Vardiya değişikliğini kabul etmedikleri için işten çıkarma ve savunma alınması ile kendilerine baskı yapıldığını söyleyen işçiler, işverenin yanlış buldukları karardan dönmesini istiyor.

ESKİ VARDİYAYI İSTİYORUZ

Tüpraş işverenin pandemiyi fırsata çevirmek istediğini iddia eden işçiler, verimlilik adı altında vardiya sisteminin değiştirilmek istendiğini söyledi. 9 aydır 2 vardiya şeklinde 12 saat çalıştıklarını söyleyen işçiler, işverenin tekrar 3 vardiyaya geçmek istediğini ancak bu geçişi saat değişikliği ile yaptığını kaydetti. 3 vardiyaya geçilmesine karşı olmadıklarını ancak saat değişikliğine karşı olduklarını söyleyen işçiler, “İşveren bize sabah 07.00-15,00, akşam 15.00-23.00, gece 23.00-07.00 şeklinde çalışmamızı istiyor. Biz geçmişte olduğu gibi 08.00-16.00, akşam 16.00-24.00, gece 24.00-08.00 çalışmak istiyoruz.

ÇALIŞMADAN DİNLENECEĞİZ

Bizim fabrikaya gelmemiz için sabah 05.00’te kalkıp yollara düşmemiz gerekiyor. Bu hem iş güvenliğini hem bizim sağlığımızı riske eder. Ayrıca biz bu vardiya şekli ile ailemizle, çocuklarımızla görüşemeyeceğiz. Ayrıca sabah bize verilen ve anayasal hakkımız olan dinlenme saati 10.00-10-15 iken şimdi 08.00-08.15’e alınmak istiyor. Daha iş başı yapmadan bize dinlenin diyorlar. Bunları kabul etmemiz mümkün değil.

İŞİMİZLE TEHDİT EDİLİYORUZ

Biz vardiya sistemindeki değişikliği kabul etmediğimiz için bizden savunma alınıyor ve işten çıkarılmakla tehdit ediliyoruz. Biz aylardır ailemizi riske sokarak burada gece gündüz demeden çalışıyoruz. Biz işverene karşı eylem yapacakken işveren bize karşı eyleme geçti. Toplu sözleşmede yok edilen haklarımız daha bize verilmeden başka haklarımızın elimizden alınmasına izin veremeyiz. İşveren verimlilik adı altında bizim hayatımızı riske ediyor” dedi.

03 Ara 2020 - 20:26 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.173.871 gösterim gerçekleşti.