Yoldaş bir yılı değerlendirdi: Arada uçurum var

AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, yılın ilk aylık olağan meclis toplantısında bir yıllık değerlendirme yaptı. AK Parti’nin son yılıyla karşılaştırıldığında hizmetler açısından arada uçurum olduğunu belirten Yoldaş, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim dönemi vadettiği projelere daha başlamamış olmasının da dikkat çektiğini söyledi

"ÜÇ YILINIZ KALDI!"

AK Partili meclis üyesi Vedat Yoldaş meclis toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sayın Başkan, Değerli Meclis üyeleri, Kıymetli Basın Mensupları ve bizleri izleyen Sevgili İzmit'liler. Öncelikle yeni yılın bu ilk meclis toplantısında 2021 yılının ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için huzur, barış, sevgi ve gülümseyen bir yıl olmasını diliyor, bu vesile ile hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Değerli Arkadaşlar, yaklaşık 2 yıldır bu meclis çatısı altında birlikte görev yapıyoruz. Cumhur İttifakı Meclis üyesi olarak hem bu süreci değerlendirmek, hem de Sayın Başkanın seçim öncesi vaatlerinin geçen 21 aylık süreç içerisinde hangi aşamada olduğunu görebilmek ve kamuoyuyla paylaşmak adına söz almış bulunmaktayım. Amacım özellikle bu pandemi sürecinde kimseyi kırmak, incitmek değil; bilakis mağduruz edebiyatını bırakıp, geleceğe ışık tutmak adına vatandaşlarımızın Millet İttifakına yüklediği icra görevini sorumluluğumuz gereği denetlemek, yakinen takip etmek ve Millet İttifakına hatırlatmaktır.

Değerli Arkadaşlar her birimizin siyasi görüşleri, dünyaya bakışı, düşünceleri farklı olabilir. Demokrasinin güzelliği de bu olsa gerek. Bizler de bu anlayış içerisinde yanlış olduğuna inandığımız konuları dile getirdiğimiz bu meclis toplantılarında en ufak bir eleştiriye dâhi tahammül gösteremeyen ve geçmişi karalama çabalarına girerek, bizleri susturmaya çalışan bir anlayışı kabul etmediğimiz gibi doğru bir yaklaşım olarak da görmüyoruz. Çünkü seçilmiş bir Belediye Başkanı Kentin Şehrül Eminidir. Sözüne güvenilir, hoşgörüsü, tevazusu ve eleştirilere açık bir anlayış içerisinde kenti kucaklayan ve yöneten kişi olması gerekir. O Kentte yaşayan her bir birey de iyi bir yönetim hakkına sahiptir. Dolayısıyla doğruya ulaşmak adına yanlış, eksik yapılan bir işi uyarmamaktan daha çirkin bir iş vardır ki, o da yanlışı desteklemek ve sessiz kalmaktır.

Bizler de bu sorumluluk anlayışı içerisinde doğru olduğuna inandığımız düşüncelerimizi, eksikleri ve yanlışları dile getirmeye devam edeceğiz.

Değerli Arkadaşlar Muhalefet Milletvekili olduğu dönemde eleştiri kültürünü en sert ifadelerle kullanan Sayın Başkan da şimdi icra makamı olarak halkımızın menfaatlerini düşünerek yapmış olduğumuz eleştirileri ‘Muhalefet Milletvekili’ olarak değil de, icra makamı olduğunu hatırlayarak dikkate alıp, hoşgörü ile karşıladığında Gülümseyen bir İzmit için en azından bir adım atıldığını görmüş oluruz.

Şimdi isterseniz geçmişe bir daha dönmemeniz kendinizi ve ekibinizi sorgulamanız için vereceğim rakamsal karşılaştırmaların sizlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki, geçmişle ilgili tespit ettiğiniz haksızlık, hukuksuzluk varsa adli mercilerin kapısı açıktır. Ama bugüne kadar çocuklara dağıtılan elma, mandalina, armut, gofret dışında herhangi bir açık bulmuş olsaydınız zaten mahkeme kapılarından çıkmazdınız.

Gelelim geçmişte ve sizin döneminizde yapılan çalışmaları karşılaştırmaya. Henüz 2020 yılı faaliyet raporu açıklanmadığı AK Parti döneminin son yılı 2018 ile sizin ilk yılınız 2019 verilerini karşılaştıracağım.

2018 yılında 4 bin 871 metre küp beton taş ve istinat duvarı yapılırken,
2019 yılında yani sizin döneminizde bin 941 metre küp beton taş ve istinat duvarı yapıldı.
2018 yılında 5 bin 77 metre parapet çalışması yapılırken,
2019 yılında 2 bin 373 metre parapet çalışması yapıldı
2018 yılında 159 bin 120 m2 parke çalışması yapılırken,
2019 yılında 62 bin 873 m2 parke çalışması yapıldı.
2018 yılında 62 bin 968 metre bordür çalışması yapılırken,
2019 yılında 20 bin 593 metre bordür çalışması yapıldı.
2018 yılında 36 bin 150 metre imar yolu açılmışken,
2019 yılında 11 bin 100 metre imar yolu açıldı.

2018 yılında 24 adet ‘Çocuk Parkı’ yapıldı, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 30 bin 237 adet fidan dikildi, 30 bin 393 adet fidan dağıtımı yapılırken, 2019 yılında yani sizin döneminizde sadece 13 adet Park, bin 350 adet fidan, 10 bin adet fidan dağıtımı yapıldı.

Bunun yanında sürekli eleştirdiğiniz beğenmediğiniz o eski yönetim döneminde sadece 2018 yılında çocuklara 18 bin 500 adet bisiklet dağıtıldı.

Sayın Başkan bakın, sizin 21 aylık belediye başkanlığı yaptığınız bu süreçte bırakın yapmayı, yapılana bile dönüp bakmadığınız Mahalle Konakları, Köy Konakları, Kültür Merkezleri, Spor sahaları gibi büyük projelerin dışında verdiğim örnekler bile aradaki 2-3 kat fark umarım geçmişi karalayarak eksiklerinizi kapatamayacağınızı ve hangi noktada olduğunuzun farkına varmanızı sağlar.

Değerli İzmit'liler, şimdi 31 Mart’ta göreve başlayan İzmit Belediye Başkanı seçim öncesi neler vadetmiş, geçen 21 aylık süreç içerisinde neler yapmış bunları da hatırlatmak istiyorum.

Sayın Başkan seçim öncesi Çınar Vizyon proje tanıtım programında İzmit'i üreten ve ürettiğini paylaşan bir kent haline getirmek istediğini, halkımıza eşit ve adil bir hizmet sağlayacağını söylemiş, slogan olarak da belirlediği Gülümseyen bir İzmit vadetmişti.

Ama maalesef ki, ilk bir yıl işçi, memur kıyımları ve Meclis toplantılarında yaşanan gerginlikler ile geçti.

Sayın Başkan Kadınlarımızın iş hayatında daha aktif olabileceklerini, geleceğimiz için üreten ve üretici kadınlara destek olunacağını ve kadınları kooperatifleşmeye özendireceğinizi söylediniz. Ama göreve gelir, gelmez içlerinde sizlere oy veren destekleyen kadınların da bulunduğu Tarih Koridoru Derneği ve Marmara Kadınlar Birliği ile Kentin Şehrül Emini olduğunuzu unutarak münakaşa yolunu seçtiniz. Çocuklar bizim geleceğimiz, tüm çocuklarımızın yaşlarına, yeteneklerine ve ihtiyaçlarına yönelik kreş, oyun ve eğitim merkezleri kuracağınızı ve bunu kent geneline yayacağınızı söylediniz ama maalesef geçen 21 aylık süreç içerisinde daha bir tanesinin temelini bile atmadınız.

Bakınız yine 25 bin m2 alan üzerine İzmit Çınar Çocuk Kampüsü kuracağız dediniz. Geçen 21 aylık süreç içerisinde bu konunun lafını bile dile getirmediniz.

Uluslararası normlarda 7’den 77’ye her yaş grubundan İzmitlinin faydalanacağı kadınlarımız ve emeklilerin sosyal hayata katılacakları bir şehir kütüphanesi kuracağınızı söylediniz ama maalesef ki emekli vatandaşlarımızın mahallelerde bir araya geldikleri bazı emekli evlerini bile kapatarak veya kısıtlayarak onları bu imkandan da mahrum bıraktınız. Yine gençlerimizi, çocuklarımızı ve kadınlarımızı yazılım dünyasıyla tanıştıracağınızı , kuracağınız yazılım köyü ile bu insanların dünyaya açılacaklarını söylediniz. Biz Dünyaya açılmaktan vazgeçtik, yazılım köyünü ne zaman açacaksınız onu da merakla bekliyoruz. Girişimci ve yaratıcı gençlerin iş kurma ve yenilikçi projelerinin üretilmesine destek olacağınızı söylediğiniz. Çınar gençlik ve inovasyon merkezi hayalinizi ne zaman hayata geçireceksiniz bakın onu da merakla bekliyoruz.

Yine Demokrasimize, Cumhuriyetimize bağlı gençler için Atatürk evi kuracağınızı, işsiz gençlere istihdam sağlanması için meslek edindirme kursları, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin barınma ihtiyaçlarını çözmek için Çınar yurt projesi, okullara temizlik personeli, muhtarlarımıza sekreterya vereceğinizi söylediniz hangilerini yerine getirdiniz. Bunları da sizlerden öğrenmek isteriz. Bakınız yine Paşasuyu şişeleme tesisi kurulacak ve markalaştırılarak İzmit ekonomisine katkı sağlayacağını söylediniz, herhalde seçim sonrası belki de Paşasuyu’nun yanından bile geçmediniz. Türkiye’de ki siyaset anlayışı gereği özellikle muhalefet partilerinin seçim öncesi vaatleri bu kadarla sınırlı kalamazdı.

Sizler de bu doğrultuda vaatlerinizin her kesime ulaşması için Küçük Sanayiyi destekleyeceğinizi, odalar ve dernekler yerleşkesi oluşturacağınızı, huzurlu yaşam merkezini, evde bakılan yaşlılar için acil buton sistemi gibi vaatleriniz de seçim beyannamenizde yerini almıştı.

Tabi ki bu hizmetlerin yanı sıra sporu da unutmak olmazdı.

Kocaelispor taraftarı olarak Kocaelispor için çok amaçlı bir spor kompleksi, spor kenti İzmit için Olimpik Yüzme Havuzları, açık ve kapalı spor salonları, Amatör Spor Kulüplerine altyapı desteği de vaatleriniz arasındaydı.

Bunlarında hangilerini yerine getirdiniz sizlerden öğrenmek isteriz.

Gülümseyen bir İzmit'te kültür, sanat ve eğlence de vaatleriniz arasındaydı. Kültür ve sanat konusunda ne yaptınız bilmiyorum ama özellikle eğlence konusunda hakkınızı yememek lazım (!) konserlere ve reklamlara gerçekten iyi paralar harcadınız.

Tabi ki, dar gelirli aileler için konut projeleri de vaatleriniz arasında, yani olmazsa olmazlarınız arasındaydı.

Seçim öncesi ortak akılla çözeceğiz dediğiniz ve 1,5 yıl oyaladığınız Cedit Kentsel dönüşüm projesini yeniden burada tartışmak istemiyorum ama hem bir hakkı teslim etmek adına hem de bittiğinde yapmadığınıza büyük bir pişmanlık duyacağınız bu örnek projeyi üstlenen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a aynı zamandaCedit Mahallesi sakini olarak buradan şükranlarımı sunuyorum. Seçim öncesi vadettiginiz sosyal konutların bir kısmını ilk evini kuracaklar için, diğer kısmını da barınma ihtiyacı olan düşük gelirli ve işsiz halkımızın kendisine bir iş temin edinceye kadar kullanımına sunulacak sosyal konut projeleri vadettiniz. Şimdi soruyorum sizlere Sayın Başkan, Allah aşkına Kiptaş A.Ş.nin yapacağı bu projenin İzmit Belediyesi ile işsiz insanlarla, düşük gelirli vatandaşlarla ne alakası var?

Yapmış olduğunuz anketlerdeki açıklanan rakamlar sosyal konut projeleri değil, olsa olsa İmamoğlu’nu parlatma ve cilalama projesidir.

Kaldı ki, 143 daireyi bu şartlarda yapacak ve bu işten para kazanacak İzmit’te bir çok müteahhit var. Sosyal konut adı altında sergilemiş olduğunuz bu İmamoğlu tiyatrosunu da halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Yine ulaşım konusunda yaya odaklı yeni yayalaştırma alanları, ulaşım zorluğu olan mahallelere yürüyen merdiven ve füniküler sistemler, engelsiz taksi, kadınlara ve çocuklara bisiklet desteği, üniversite öğrencileri için ücretsiz ring seferleri, İzmit Mahalle pazarları, Çınar Kart, çevreci İzmit köyleri, köy festivalleri, köylere hafta sonu alışveriş turları vaatlerinizi yerine getirmek için sadece 3 yılınız kaldı. Hatırlatmak bizim, icra makamı olarak yapmak sizin işiniz.

Bu vesile ile herkesi Sevgiyle Saygıyla Selamlıyor, 2021 yılının tüm dünyada sağlıklı bir yıl olmasını diliyorum."

05 Oca 2021 - 15:47 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.917.497 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Atmaca - Belediye iş yapmasındiye meclis uyeleri olarak iş yapmasındiye belediye engelde Baska bir iş yaptınız ı birde kendinize sorun İzmit belediyesi neden boyle yaptıklarınıza bır baksanız Allah rızası için baskana destek mi oldunuz kostek mi

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 06 Ocak 18:30
02

Taşeron Kadrolu - Fatma başkan çıkıp adam gibi işcinin maaşını 3100 olarak açıkladı büyükşehir de ki işci ise temmuzdan beri sözleşmesinin ne olacağı hakkında en ufak bilgiye sahip değil

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 05 Ocak 16:30
01

İzmi̇tli̇ - SENİ GİDİ YOLDAŞ SENİ HAYATINDA HİÇ BİR ŞEYİ BAŞARAMAMIŞ DAYAMIŞSIN SIRTINI AKP YE ELİNE MİKROFON GEÇTİMİDE SALLA BABAM SALLA.

Yanıtla . 12Beğen . 4Beğenme 05 Ocak 16:03
06

Dereboğazından - @İzmi̇tli̇ 01 nolu yoruma cevabı: Kendine çalışan muhtarı niye 3 dönem seçer ler ki!!!?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ocak 03:32
04

İzmitli - @İzmi̇tli̇ 01 nolu yoruma cevabı: Evet bende ceditliyim ama cedit mahallesine zerre faydası dokunmadı ! Sende söylemişsin başarılarını sadece kendine çalıştı ! Cevdet Bağdat sokakta oturuyorum (3. Bostanlar) muhtarlığın önünden her gün defalarca geçerdim 1 kez olsun ne muhtarlıkta gördüm ne de cedit mahallesinin herhangi bir sokağında o eski muhtar sadece kendine çalıştı ;)

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 05 Ocak 22:42
03

Ceditli - @İzmi̇tli̇ 01 nolu yoruma cevabı: adam izmit belediyesinde işçiydi 15 yıl cedit mahallesi muhtarlığını yaptı 3 dönem kocaeli muhtarlar derneği başkanlığı yaptı şimdi izmit belediyesi meclis üyesi gerçekten bir şey başaramamış!!!

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 05 Ocak 18:36

DEVREN SATILIK ÇAY OCAĞI

Gölcük Çarşı Merkez'de Tel: 0552 861 73 03 - 0535 422 99 45

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-DerinceTel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele' de fabrika içinde çalışacak TECRÜBELİ TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Genç Emeklide olabilir. Tel: 0533 556 58 78

KUMLAMACI ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI ve kumlamada yetiştirilecek elemanlar aranmaktadır.  MÜRACAT: ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL...

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

(Tercihen şoförlüğü olan) MOBİLYA USTALARI ARANIYOR İmalat Ve Montajda Çalışabilecek Mobilya Ustaları Aranıyor MAAŞ+YOL+YEMEK+SGK TEL: 0532 738 11...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

ATOMİC MUTFAK BANYO PERSONELLER ARIYOR

ATOMİC MUTFAK BANYO Derince Mobilya Fabrikamızda çalışacak Sanat okulu mobilya bölümü mezunu araç kullanabilen askerliğini yapmış bilgisayar kullanabi...

BAY-BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR

İzmit Merkez unlu mamüller Mağazamızda görevlendirilmek üzere; 30 Yaş üstü BAY-BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel:0262 311 64 75 - 0 532 691 46 28

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83