Akşener: “Hayalim İzmit Belediye Başkanı olmaktı”

Meral Akşener, Armağan Çağlayan’ın Youtube kanalındaki “GörBeni” adlı programında ses getiren açıklamalarda bulundu. Akşener, “Biz İzmitli genç kızlar, eskiden İzmit Belediye Başkanı olan Leyla Atakan’a çok özenirdik. Benim en büyük hayalim Leyla abla gibi İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktı” dedi.

Cemalettin Öztürk
Cemalettin Öztürk Tüm Haberleri

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ünlü televizyoncu Armağan Çağlayan’ın Youtube’daki kanalında yayınlanan GörBeni programına konuk oldu. Akşener, programda Çağlayan’ın sorularına ilginç yanıtlar verdi. “Türkiye’de siyasi parti lideri olmak nasıl bir duygu?” sorusuna “Zor” yanıtı veren Akşener, küçüklükten beri siyasetteki en büyük hayali sorulunca şunları söyledi: “Ben İzmit doğumluyum, Kocaeli’ndeki bütün ilçelerde yaşayan benim yaş grubumdan, tahsil yapmaya gayret etmiş ailesi tarafından okutulmuş kız çocuklarının bir hayali vardı, idolü vardı: Leyla Atakan. Benim Kocaeli’ne belediye başkanı olmak gibi bir hayalim vardı, milletvekilliği falan değil. Leyla abla belediye başkanıyken trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

SİYASİ BİR AİLEDEN GELİRİM

Geçmişi Demokrat Parti’den gelen bir ailenin ferdi olduğunu söyleyen Akşener, sözlerine şöyle devam etti; “Abim MHP İl Başkanıydı, 80 ihtilaline kadar. Biz çok siyasi bir aileyiz. Kadın olduğunuz zaman o yıllarda, siyaset yapmayı ailenizdeki erkekler üzerinden tanımlıyorsunuz. Abim siyasetçi, ailemde annemin dayısı DP İstanbul İl Başkanı, çocukları ilçe başkanı, babamın tarafı rahmetli İnönü ve Atatürk’ün arkadaşları. Böyle bir devlet ve siyaset kavramı olan bir ailenin kızıyım ben. 

ABİM DEĞİL, EŞİM SOLCUYDU

Akşener; Armağan Çağlayan’ın ‘abilerinizden birinin sol görüşlü olduğu söylenir?’ sorusuna da şu yanıtı verdi; “Hayır, benim abim değil, eşim sol görüşlüdür. Eşim, CHP üyesi, üst kurul delegesi bir babanın oğlu. O devirde Mao’cu olmuş bir arkadaş. Doğu Perinçek benden hiç hoşlanmaz muhtemelen. Bir Mao’cu neferini ülkücü edip evlendiğim için olabilir. Ben il başkanının kız kardeşiyim. Ne kadar Marksist kitap varsa okumuştum, adamı ikna edeyim diye. Antitez geliştirmek için okumadığım kitap kalmadı ama başarılı oldum” dedi. “Eşinizle okuldan mı tanışıyorsunuz?” sorusuna ise, “Yok, komşumuzdu” diye cevap verdi.

FIRTINALI BİR HAYAT

27 yıldır politika yaptığını söyleyen Meral Akşener sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben uzun yıllardır politika yapıyorum. Tam 27 yıl olmuş. Bir kadın olarak siyasette bu kadar aktif bulunup siyasi olarak sağ kalan tek kadınım ben. Çok fırtınalı bir siyasi hayatım oldu. O dönem içerisinde zamanı kullanmayı öğreniyorsunuz. Ben politikaya başladığımda oğlum 13 yaşındaydı. Dolayısıyla bir planlamanız oluşuyor. Fakat şöyle bir durum oluşuyor; Hem annesiniz hem eşsiniz hem politikacısınız. Kendinize zaman ayıramıyorsunuz. Şahsi bir alan oluşmuyor, temel zorluğu bu. Ben iyi kitap okuyan bir insandım. Akademi dünyasından geliyorum. Şu anda literatürü takip ediyorum ama genellikle eşim okuyup özet çıkarır, iki yıldır da oğlum özet çıkarıyor. Roman okumayı, literatür takip etmeyi çok severdim ama şimdi o kadar vaktim yok.”

İZMİT KIZ ENSTİTÜSÜ YEMEK BÖLÜMÜ MEZUNUYUM

Meral Akşener, “Yemek yapıyor musunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Şu anda çok fazla yaptığım söylenemez, Covid-19 döneminde yaptım. Çok iyi yemek yaparım. İzmit Kız Enstitüsü’nün yemek bölümü mezunuyum. Üniversiteden mezun olduktan sonra evlenmeden evvel ‘yemek pişirmeyi öğren kızım deyip’ 2 yıllık yemek bölümü okudum bir de. Kuzu eti pişiririm, domatesli pilav, düğün çorbası bir de pastırmalı böreğim vardır, kendime has. Yemek yemeyi severim ama dikkat ediyorum.

ŞARTLAR BENİ BURAYA GETİRDİ

Meral Akşener, “Çok yoruldum ben, artık birilerine bıraksam mı bu işi dediğiniz oluyor mu? sorusuna ise, “Oluyor tabii, şöyle; benim bugünkü pozisyonumu tamamen şartlar getirdi. Bazen düşünüyorum kelebek etkisi ne kadar önemliymiş. 7 Haziran 2015 seçimlerine giderken, kocamı aldattığıma dair bir iftira atıldı. O iftira olmasaydı ve ben çok sert bir mücadele vermeseydim, böyle dost zannettiğiniz yüzüne ayna tutulup da bazı iğrençlikleri şahit olmamış olsaydım ve genç kadınların bilmediğiniz yerlerde her gün böyle tacizlere maruz kaldığını bilmiyor olsaydım bu yolculuk olmayabilirdi. 2015 son seçimim diyordum, bir daha aday olmayı düşünmüyordum. O kavga buraya getirdi. 2017’de malum referandum oldu, o referandumda bireysel olarak şehir şehir gezerek, yapılmayacak bir gayretle, işin ucundan tutmadan gövdemle bir referandum karşıtlığı çalışması yaptım. Sonrası bu günü getirdi. Bunların hiçbiri planlı değildi” yanıtını verdi.

MÜCADELEYİ SEVERİM

Rumeli göçmeni bir ailenin kızı olduğunu söyleyen Akşener, “Bizde kadınlar mücadele edicidir, sadece benim ailem 3 kere göç etmiş ve erkekler askerde bu göçü organize eden kadınlar olmuş. Doğal bir genetik var sanki, derleyici toplayıcı bir kültür kodu diyorum ben buna. O mücadele haline geçildikten sonrasını düşünmüyorsunuz. Ailemdeki tüm kadınlar, genci yaşlısı, okumuşu okumamışı tümü böyledir. Mücadele esnasında traktör gibiyiz. Orada hiç öyle düşünmedim. Onca insan benimle birlikte ve polisler duruyor. Bir problem çıktığı takdirde o insanların zarar görmemesi birinci öncelikti. O demiri tutmak arkadaşlarımın o teli yıkmasının önüne geçmekti. Çünkü orayı o teli oraya gerenleri alması gerekiyordu. Haksızlık oradaydı. Bizim arkadaşlarımız o teli yıkmaya kalkışsa o doğru değildi. Kendinizden önce başkalarını düşünmeye başlıyorsunuz. Bu tamamen muhtemelen hem ailenin hem de kadın olmanın getirdiği karakter” dedi.

BABAM HASTANEDE MUHASEBE MÜDÜRÜYDÜ

Armağan Çağlayan’ın “Babanız ne iş yapardı?” sorusuna da Akşener şu yanıtı verdi, “Babam İzmit Devlet Hastanesi’nin muhasebe müdürüydü. Ondan evvel Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çalışıyordu. Ortaokul mezunuydu benim babam. Bölge müdürlüğüne kadar çıktı ve şehir şehir gezerdi. Dört kardeşiz biz, 10 yaşıma kadar olan süreci ağırlıkla annemle geçirdim ben evin en küçüğüyüm. Annem ev kadınıydı, çiftçilik yapardık biz. Geriye dönüp bakıyorum, benden çok çalışmış. İzmit’in Gündoğdu köyündeniz biz. İlkokulu köyde bitirdim, ortaokula bir yıl köyden gittim geldim ondan sonra benim için İzmit’e taşındı ailem.”

KOÜ’DE HOCALIK YAPTIM

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde hocalık yaptığını söyleyen Akşener, “İnkılap tarihi hocalığı yaptım. En son politikaya 1993 Kasım gibiydi teklif aldım. DYP’den 1994 yılındaki yerel seçimde İzmit Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı üzerine o zaman bölüm başkanıydım. Politikaya başladım. Doktoram var ama kullanmıyorum ben. Ama en önemli özelliği ben ilkokul öğretmeniyim, Bursa Öğretmen Okulu mezunuyum. O okul öyle bir eğitim vermişti ki köyden gitmişsiniz, yetiştirme yurdundan kız arkadaşlarımız vardı. Türkiye’nin her yerinden arkadaşlarımız vardı, subay kızları vardı, memur kızları da vardı yetim çocukları da vardı. Mesela 3 rengin dışında üzerinizde kıyafet olmayacak gibi bir talimat gibi beynimize işlenmesi Bursa Öğretmen Okulu’ndandır. Niye? Öğrencinin dikkatini çekmeyeceksin diye. Topuklu ayakkabı giymeyeceksin öğrencinin karşısında. Saçın uzunsa toplu olacak. Büyük küpe takmayacaksınız, etek dizin altında olacak ama bilekte de olmayacak. Bana mesleğim sorulduğu zaman ben öğretmenim diyorum” ifadesini kullandı.

40 YAŞINDA BAKAN OLDUM 

40 yaşında İçişleri Bakanı olduğunu hatırlatan Meral Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben çok şeyi bir arada gördüm. 40 yaşında İçişleri Bakanı oldum. O zamanlar müthiş bir nezaket vardı. Yaşlılar gençlere el verirdi. O devrin siyasetçileri kitap okur, literatür takip ederlerdi. Kurşun gibi sözler olurdu ama Türkçe’nin güzelliği işte, onu anlatamam. Şimdi bugünün Türkiye’sinde anadili konuşmak gibi bir problemleri var arkadaşların. Öğretmen gözüyle söylüyorum bunu bildikleri kelime sayıları oldukça düşük. Kelime bilginiz iyi değilse söversiniz.

EŞİM OTOBÜSLE İŞİNE GİDER GELİR

Eşim medyanın pek önünde olmaz. Eşim otobüsle işine gidip geliyor, İzmit’te bir işi var. Otobüs ya da trenle İzmit’e gider gelir. Akbili var. İstanbul içinde toplu taşıma kullanır ve sonuç itibariyle benim sokaktaki gözümdür. Kimse de tanımaz. Siyasette yoğunluk var. 4-5 gün eşimle görüşmüyorum, Pazar günü bir yere gidiyoruz, Perşembe falan dönüyorum. Ama evlilik çok canlı kalıyor” ifadelerini kullandı.

10 Oca 2021 - 11:31 - Siyaset --- Okunma

Muhabir Cemalettin Öztürk

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.017.891 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Gececi - Türkiye'yi karıştırdığın yetmedi burayamı sıra geldi. Uzak dur şehrimizden.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 11 Ocak 10:38
13

Halk - HDP ile örtülü ittifak.ülkücülüğün geldiği nokta.

Bunu içine sindire sindire yaşamak kansızlığı barındırır.pkk ve uzantıları ayaklarımızın altında can verecekler

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 11 Ocak 01:22
12

Haluk - 1- izmit büyükşehir değil, kocaeli büyükşehir

2- cumhurbaskani adayiyim diyen biri simdi belediye baskanligi mi istiyor? Koltuk sevdasi bu olda gerek. Keske oy vermeseydim size

Yanıtla . 2Beğen . 7Beğenme 11 Ocak 00:01
09

Ersin - Başarılı bir politikacı, dürüst güvenilir , sözünün eri. Yolun açık olsun sayin Akşener.

Yanıtla . 11Beğen . 9Beğenme 10 Ocak 19:55
07

Süleyman Taş - ülke yönetmek çok öenmli bir mertebedir ve ben bir siyasinin asla belediye başkanlığı milletvekilliği bakanlık yapmadan ülke yönetmesini tasvip etmiyorum. yani ilkokul ortaokul lise okumadan okul hayatına direkt üniversiteden başlayan birisi nasıl ki üniversiteyi başarılı şekilde bitiremeyecekse siyasilerinde geçmişlerinde birtakım mertebelerde deneyim ve tecrübe kazanmaları gereklidir kanaatindeyim.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 10 Ocak 17:31
06

Nuray Yılmaz. Kocaeli - İzmit'in M. Akşener gibi terörist sevicilerine ihtiyacı yok.

Yanıtla . 21Beğen . 21Beğenme 10 Ocak 16:29
08

İzmitli - @Nuray Yılmaz. Kocaeli 06 nolu yoruma cevabı: İzmitin asıl Nuray Yılmaz'a ihtiyacı yok

Yanıtla . 14Beğen . 7Beğenme 10 Ocak 18:28
05

hl - 15 temmuzdan sonra da başbakan olacaktın güya güvendiğin dağlara kar yağdı.....

Yanıtla . 15Beğen . 13Beğenme 10 Ocak 14:38
10

Selim - @hl 05 nolu yoruma cevabı: 15 mayıs Mhp kurultayını kast etmişti orda. İftira atma!

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 10 Ocak 22:43
04

Amele - Meral hocama sevgi ve saygılar

sunuyorum,ellerinden öpüyorum

Allah c.c yâr ve yardımcısı olsun.

okulda ,ahlâklı,onurlu ve milliyetciliği

Atatürkçülüğü bize öğretendi.Canım

Öğretmenim.ömrün uzun,huzurlu ve

sağlıklı olsun.

Yanıtla . 13Beğen . 13Beğenme 10 Ocak 14:21
01

Bakanlığınıda Biliriz - allah iyiki nasip etmemiş 70 li 80 olanlardan şehrimizde kimbilir kaç delikanlı faili meçhullerde ölür haberimiz hala olmazdı

Yanıtla . 13Beğen . 8Beğenme 10 Ocak 12:06
11

Selim - @Bakanlığınıda Biliriz 01 nolu yoruma cevabı: Sen git aynısını hendek olaylarındaki içişleri bakanına söyle!

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 10 Ocak 22:46

GIDA VE KİMYA MÜHENDİSİ

Firmamızda görevlendirilmek üzere GIDA VE KİMYA MÜHENDİSİ aranmaktadır. 

Tel: 0532 475 45 44

TORNA VE FREZE’DEN ANLAYAN USTALAR

Eraska Makine Mühendislik’e TORNA VE FREZE’DEN ANLAYAN USTALAR alınacaktır  İzmit Sanayi Sitesi 

Tel: 0530 223 88 86 - 0537 397 71 10

TÜCCAR PLASİYER

Unlu mamüller satış pazarlamada kendi aracı olan TÜCCAR PLASİYER alınacaktır. 

Tel: 0536 024 41 00

BAYAN KASİYER ARANMAKTADIR

Firmamızda görevlendirilmek üzere,Diksiyonu düzgün,Prezantabl,BAYAN KASİYER ARANMAKTADIR.

Tel: 0532 682 14 71

SAKARYA KUMU

Şantiye Teslim SAKARYA KUMU 40,00 TL + KDV(Ton)Köseköy, Uzuntarla, Alikahya, Aşağı Yuvacık, Kullar, YeşilovaÖdeme nakit. Tırbazlı teslimat.Adrese göre...

0533 303 78 79 - 0544 498 99 90

MERT EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 750 TL

Tel: 0532 552 53 08 0262 322 23 70

BAY BAYAN VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

MONTANAYurtiçi- yurdışı seferlerimiz için BAY BAYAN VASIFLI-VASIFSIZ ELEMANLAR alınacaktırTel: 0216 773 05 530533 317 53 900533 312 68 750533 314 10 8...

ABKANT BÜKÜM OPERATÖRÜ

Körfez - Kartepe arasında ikamet eden DEHA TECH Makina Arslanbey fabrikasında görevlendirilmek üzere TECRÜBELİ ABKANT BÜKÜM OPERATÖRÜ aranıyor.

Tel: 0534 735 86 26

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29