Vali Yavuz: “ÖNEM, ŞÖNİM ve KADES’e büyük önem veriyorum”

Çalışmalarında şehit ve gazi ailelerine büyük önem verdiğini söyleyen Vali Yavuz, kadına ve çocuğa dönük çalışmaları da ayrı bir kategoride değerlendiriyor. Çocuklar için hamilik esaslı ÖNEM projesini hazırladıklarını söyleyen Yavuz, kadına yönelik ŞÖNİM Projesi için her koşulun hazırlandığına dikkat çekiyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Dün Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile yaptığımız söyleşide pandemi çalışmaları ve sorunlu huzurevi, halkevi, vergi dairesi binaları ile depremde ağır hasar görmüş binaların durumunu konuşmuştuk. Söyleşinin ikinci bölümünde ise ağırlıklı sosyal çalışmalara yer verdik. Özellikle kadına dönük şiddet, sokakta çalışan çocuklar ile ilgili yapılan projeleri keyifle okuyacaksınız. Tabi mülteciler ve çocukları, gazi ve şehit yakınlarına yapılan ziyaretleri de Vali Yavuz ile konuştuk.

Kadına yönelik şiddet ile ilgili çalışmalarınız var mı? Bu noktada kadınlara yönelik projeleriniz var mı?

Kadına yönelik şiddetle mücadelede il genelinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü olmak üzere, diğer kamu kurum kuruluşları ve STK’lar ile de iş birliği içerisinde hizmet veriliyor. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), İzmit, Gölcük, Kartepe, Derince, Körfez, Gebze ve Darıca ilçelerinde bulunan Sosyal Hizmet Merkezleri ile şiddet mağdurlarının müracaatını alıyor ve uygun hizmeti veriyoruz. Alo 183’e gelen tüm ihbarları değerlendiriyor ve gerekli çalışmaları yapıyoruz. 3 kadın konuk evimizde kadınlara hizmet veriliyor. Aynı zamanda burada kadınlara meslek edinme kursları da veriliyor. İşe yerleştirmede öncelik verdiğimiz kadınlarımızın ev kurmalarına da destek oluyoruz. KADES uygulamasının tanıtımı ve kadınların aktif kullanmaları için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu uygulamanın görünür kılınması gerekiyor. Ayrıca Kadını Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon ve Değerlendirme Komisyonu hem il hem de ilçelerde toplantılarını sürdürüyor.

SOHBET ETTİLER: Vali Seddar Yavuz, Adem Turgut ve Cemalettin Öztürk ile sohbet etti. Yavuz, kentin sorunlarına hakim olduklarını ve çözüm noktasında her zaman devreye girmeye hazır olduğunu söyledi.

ŞÖNİM TAŞINIYOR

ŞÖNİM’i daha görünür kılmak ve daha iyi hizmet vermek için yeni yerine ne zaman taşınacak?

Şu anda restorasyon çalışması devam eden eski valilik konağına ŞÖNİM’e taşıyacağız. Dokümantasyon merkezini yapacağımız Şehir Kütüphanesine taşıyacağız. Eski valilik konağını ise sadece ŞÖNİM ve Çocuk İzleme merkezi olacak. Burada tüm hizmetlere kadınlar rahatlıkla ulaşacak. Bu alandaki tüm projelerimize büyük önem veriyorum.

1337 ÇOCUĞUMUZ SOKAKTA ÇALIŞMAKTAN KURTARILDI

Sokakta çalışan çocuklarla ilgili çalışma devam ediyor mu? Kaç çocuk bu proje ile sokaktan uzaklaştırıldı?

Sokakta Çalışan -Çalıştırılan Çocuklar Projesi ilçe kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurum müdürlükleri ile devam ediyor. Ocak ayı itibariyle; 1337 çocuk sokakta çalışırken tespit edilmiştir. Söz konusu çocuklardan 755’i Türk vatandaşı ve 249’u Suriye vatandaşı olup, 599‘u erkek ve 405’i kız çocuğudur. Tespit edilen çocuklardan 32’sinin reşit oldukları, 175’inin il dışında ikamet ettikleri ve 62’sinin Suriye’ye döndükleri tespit edildi. İl dışında ikamet eden çocukların bilgileri ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile paylaşıldı. Söz konusu çocuklardan 307’si hakkında eğitim tedbiri kararı, 74 çocuk için sağlık tedbiri kararı ve 317 çocuk için danışmanlık tedbiri kararı alınmış ve tedbir kararları uygulanmaya devam ediyor. Çocuklardan 23’ünün ailesine sosyal-ekonomik yardım yapıldı. Aile üyelerinde engelli birey bulunan 17 aile için evde engelli bakım ücreti bağlandı. Pandemi nedeniyle bir süre ara verilen çalışmaya yeniden başladık.

ÇOCUKLAR İÇİN DAHA KAPSAMLI PROJE VAR

Yeni çalışma var mı?

Sokakta çalışan çocuklarla ilgili projeden daha kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Projenin adı Özel Nedenlerin Engellerle Mücadele Projesi (ÖNEM). 2009 yılından bu yana gittiğim tüm illerde uyguladım. Proje parçalanmış ailelerin çocuklarını, annesi, baba ya da aile bireylerinden birinin suça bulaşması, madde bağımlılığı, akademik yeterliliği, sosyal ve beşeri münasebetleri geliştirmeyen duygu durum bozukluğu olan, sevgi ve şefkat eksikliği olan çocukları kapsıyor. Bu çalışma ile emin olun kentte çok güzel çalışmalar yapılacaktır. Bu aynı zamanda madde bağımlılığı ile mücadelenin de bir parçası. Okullarımızda ÖNEM projesi için çalışacak öğretmenlerimiz olacak. Onlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda çocuklarla çalışma yapılacak.

HAMİLİK ESASLI PROJE

Bu çalışmada bir gönüllük esası var mı?

Gönüllük esası biraz hamilik üzerinden olacak. Kentteki iş adamlarımız ve eşleri ile görüşerek hem bu ÖNEM projesindeki çocuklara hem de Sevgi Evlerinde kalan çocuklarımıza hamilik yapmalarını isteyeceğiz. ÖNEM projesinde haftada bir iş adamlarımız ve kentte belli bir noktaya gelmiş kişiler, bazı meslekteki insanlarla çocuklarımızı haftada bir bir araya getirmeyi planlıyoruz. Sevgi Evlerindeki çocuklarımızı ise durumu iyi olan ailelerin gönüllülük esası ile hafta sonu alıp vakit geçirmelerini isteyeceğiz. Eşim iş adamlarının eşleri ile bir araya gelerek projeyi onlatacak. Çocuklarımızı iş adamlarımızın aileleri ile eşleştireceğiz. Şu anda 10 bin 250 kadın çalışma için hazır. Tüm sistemi kurduk. Ancak pandemi nedeniyle sistemin çalışması gecikti.

SURİYELİLER İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMA

Kocaeli genelinde kaç Suriyeli vatandaş yaşıyor? Suriye’de normalleşme başlaması ile geri göç var mı?

Kocaeli’de şu anda 55.107 Suriyeli vatandaş yaşıyor. Sayıda azalma görüyoruz. Ancak bu gönüllü geri dönüş, ölüm, başka illere sevk nedeniyle oldu. Suriye’de normalleşmenin ve istikrarlı bir çözüm olması ile gönüllü geri dönüşler artacaktır. Suriyelilerin dilimizi öğrenmeleri, Türkiye’deki müfredatla eğitim almaları, devlete bağlı, dini bağların güçlendirildiği, insani koşullarda yaşayacağı bir çalışma yapıyoruz. Ülkelerine dönene kadar iyi ve ülkeye faydalı birer birey olmalarını istiyoruz.

BİRLİKTE ZİYARET: Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk Vali Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti. Yavuz, ziyarette sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

Kocaeli’nin büyük potansiyeli var

Vali Seddar Yavuz, “Kocaeli’yi; bilim, sanayi ve teknoloji üssü olarak tanımlıyorum. Sadece sanayi şehri tanımlaması bu şehir için eksik kalır. Kocaeli potansiyeli yüksek bir şehir” diyor.

Kocaeli’nin hep olumsuz yönleri ile gündeme gelmesini eleştiriyorsunuz. Kocaeli’yi tanıtmak ve iyi yönlerini açığa çıkarmak için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Kocaeli, Karadeniz ve Marmara Denizi sahilleri üzerinde yer alan, Bithynia Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan, bir dönem Roma, Antakya ve İskenderiye’den sonra dünyanın dördüncü büyük kenti olan ve Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan güzergah üzerinde olması sebebiyle turizm açısından önemli cazibe merkezi. Kültür, tarih, doğal güzellikleri, yaylaları, sağlık, termal, kış, ekoturizm, kongre ve spor turizmi yanında, günübirlik turizm potansiyeli ile alternatif turizm çeşitlerine imkan sunan, aynı zamanda, ticaret, sanayi, bilim ve sanat kenti açısından da, ayrı bir öneme sahip bölge turistin ilgisini çekecek marka olmak için, her türlü doğal güzelliklere sahip. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın yürütücülüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkılarıyla “Kocaeli’yi Keşfedin” teması ile Türkçe ve İngilizce tanıtım filmleri çekimi ve fotoğraf arşivi çalışması yaptık. 2010 yılından bu yana “4 Mevsim Turizm” temasıyla tanıtılan Doğu Marmara Bölgesinin bileşeni olarak da özellikle Ortadoğu coğrafyasında tanıtılıyor. Ayrıca sağlık turizmi ile şehrimiz gelecek vaat ediyor.

BELİRLEYİCİ ŞEHİR

Kocaeli için sürekli bilim, sanayi ve teknoloji üssü olarak tanımlıyorsunuz. Bu tanımınıza uygun yatırımlar yapılacak mı? Var mı yeni yatırımlar?

Kocaeli’yi; bilim, sanayi ve teknoloji üssü olarak tanımlıyorum. Sadece sanayi şehri tanımlaması bu şehir için eksik bir tanımlama olur. Bu şehri aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletini dünya ile yarıştıran, rekabet ettiren bir şehir olarak da tanımlamamız gerekir. Çünkü bu şehir gerçekten orta ve yüksek teknoloji kullanan, bilgiyi üreten, ürettiği bilgiyi kullanan ve Türkiye’ye lokomotiflik görevi üstlenen bir şehir… Türkiye dış ticaret hacminin yüzde 20’si burada. O bakımdan da yetişmiş insan gücüyle, coğrafi konumuyla, ürettiği ürünlerle, Türkiye’ye değer katan, Türkiye’yi dünya ile yarıştıran ve önümüzdeki onlu yıllarda da belirleyici olan şehirlerden bir tanesi olacaktır. Kocaeli, küresel rekabet açısından imalat sanayinde yüksek katma değer üreten, bilgi ekonomisi ve sanayi 4.0 ile teknolojik dönüşüme öncülük eden bir kent olacaktır

Lider iller arasındayız

Kocaeli Üniversitesi’nin kent ile bulaşması noktasında bir çalışmanız var mı?

TÜBİTAK’ın yayınladığı 2020 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Kocaeli Üniversitemiz de 21. sırada yer almıştır. Bu endeks, üniversitelerin özel sektörle etkileşim, akademik bilginin ticarileşmesi ve üniversitelerin yenilikçi girişimler oluşturabilme düzeylerini dikkate almaktadır. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) çalışmasında Kocaeli Ar-Ge ve Yenilik Ekosistemi Performansında lider iller arasında yerini aldı. Bu aslında üniversite-sanayi işbirliği açısından Kocaeli’nin lider pozisyonunu teyit edici bir kanıt niteliği taşımaktadır.

Şehit aileleri ve gazi ziyaretlerine öncelik veriyoruz

Eşinizle şehit ailelerini ziyaret ediyorsunuz. Bu ziyaretler kapsamında kaç ailenin kapısını çaldınız? Alilere nasıl desteklemelerde bulunuyorsunuz?

Bu zamana kadar yaptığımız tüm ziyaretlerde aziz şehitlerimizin kıymetli yakınlarına ve gazilerimize öncelik veriyoruz. Eşimle birlikte 80 şehit-gazi ailemizi ziyaret ettik. Maalesef pandemi sürecinde olmamızın ziyaretlerimiz anlamında da dezavantajları oldu. Onların üzüntülerini paylaşmak, dertlerine ortak olmak, taleplerini almak ve uygun kurumlara yönlendirerek rehberlik etmek en asli görevlerimizdendir. Ailelerimiz bu ziyaretlerimizden oldukça memnuniyet duymaktalar. Ziyaretler sohbet ortamında yapıyoruz. Ailelerimiz evlerinde kendilerini daha iyi ifade ediyor.

7/24 ölçüm yapılıyor

Hava kalitesi ile ilgili ölçümler yapılıyor mu? Bu ölçümlerde hangi parametreler ölçülüyor? Ağır metallerin ölçülmesi mümkün mü?

İlimizde bulunan 13 hava ölçüm istasyonu aracılığı ile istasyonlarımızca hava kalitesi ölçümleri SO2 (Kükürt dioksit), NO2 (azot dioksit) ve partikül ölçümleri sürekli olarak 7/24 yapılıyor. Bölgemizde ağır metal ölçümleri tarafımızca yapılmıyor.

Kömürcüler OSB ne zaman taşınacak?

Konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Dilovası Belediye Başkanlığı ve Kömürcüler OSB Yönetim Kurulu başkanlığı ile birlikte çalışmalar devam ediyor.

25 Oca 2021 - 20:13 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.149.495 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Tahir Hoca - Vali bey böyle anlatıyor ama ÖNEM projesi ile ilgili olarak işin aslı böyle değil. Çocuklar tespit ediliyor ve ondan sonra hami olarak iş adamı bulunamadığı için okullardaki öğretmenler çocukların hamisi olarak yazılıyor. Okul müdürleri öğretmenleri mecbur tutuyor ve hami yazıyor. Gönüllülük yok. Öğretmenler isteksiz. Okullara külfet getiriliyor. Tamamen kağıt üstünde, göstermelik ve vali istediği için görev savma kabilinden yapılıyor. Hami bulma işi okul müdürlerine bırakılmasın. Valilik kendisi tespit etsin hamileri. Müdürlere bırakınca onlar hemen öğretmenleri yazıyor hami olarak.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 21:25

MAKİNA MÜHENDİSİ ARANIYOR

Şirketimizde yetiştirilmek üzere MAKİNA MÜHENDİSİ aranıyor.Tel: 0262 414 51 00-0532 455 50 34

AŞÇI VE ŞOFÖRLER ALINACAK

Köseköy'deki yemek fabrikamızda çalıştırılmak üzere, yemek fabrikası tecrübesi olan AŞÇI VE ŞOFÖRLER alınacaktır.   Tel: 0 534 084 51 21

TECRÜBELİ BAY-BAYAN TEZGAHTAR ARANIYOR

Kurumsal baklava ve pasta firmasının YahyaKaptan şubesinde çalıştırılmak üzere konusunda tecrübeli bay-bayan tezgahtarlar alınacaktır. Tezgah –pos ve...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

E-sınıfı ehliyetli Src belgesi olan, digital ehliyetli, uzun yol tecrübeli     Tel: 0531 101 63 97

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR Kartepe'de faaliyetteki iş yerimize tır yıkama-yağlama ve oto kuaförü aranıyor Tel:  0536 869 32 60

ZİRAAT TEKNİKERİ VE BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR ALINACAKTIR

Mert İlaçlama Firmasında Çalıştırılmak Üzere; ZİRAAT TEKNİKERİ ve BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR alınacaktır. Tel: 0533 305 11 01

DEVREN SATILIK ÇAY OCAĞI

Gölcük Çarşı Merkez'de Tel: 0552 861 73 03 - 0535 422 99 45

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-DerinceTel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

USTALAR ARANIYOR

Mutfak dolabı imalatından ve montajından anlayan USTALAR ARANIYOR Metretül hesabı çalışabilir.4.000 TL Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek Uzuntarla- Kartepe ...