Aygün: Derince’nin değeri artacak

31 Mart yerel seçimlerinde Derince Belediye Başkanı seçilen Zeki Aygün, 2 yıllık başkanlık görevini anlattı. Aygün, “Planladığımız bu projeler tamamlandığında Derince’nin değeri artacak. Özellikle kırsal bölgelerde yaptığımız projelerimizle, her yönüyle Derince değer kazanacak” dedi.

Çiğdem ALP-Murat YOLDAŞ

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün göreve geldiğinden bu yana başkanlıkta geçen 2 yılını gazetemize değerlendirdi. Aygün, makamında gerçekleşen söyleşide biten, devam eden ve gerçekleşecek olan projelerinden söz etti.  Belediye başkanlığı adaylığında 41 proje vaat ettiğini söyleyen Başkan Zeki Aygün, “Bu projelerden 2 yıl içinde yüzde 60’ını tamamladık. Biten projelerimiz çözüm masası, Alo Vefa Hattı, Derince Kariyer İstihdam Merkezi (İş bulma kurumu), sosyal medya projesi, Sevgi Mağazası, Millet Kıraathanesi,  Tayyip Olçok Gençlik Spor Merkezi, Derince Belediyesi (akıllı telefon) aplikasyonu,  sokak hayvanları projesi (geri dönüşüm otomatı)” dedi. 

10 MAHALLEDE GENÇLİK MERKEZİ

Gençlik merkezlerine önem verdiklerini ifade eden Başkan Zeki Aygün, “Hedefimiz her mahalleye gençlik merkezi yapmak. 10 mahallede de yer buldukça gençlik merkezi yapacağız. Dumlupınar Mahallesi’nde gençlik merkezi bitti. Şu an Fatih Mahallesi’ndeki gençlik merkezinin yapımı devam ediyor. Daha sonra Sırrıpaşa Mahallesi’nde gençlik merkezi yapacağız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa KEV Tesisleri’nin orada yapacağız. Hem sporcu eğitim merkezi olacak hem de gençlik merkezi” dedi.

ZEKİ AYGÜN- Derince Belediye Başkanı, Limanyolu Bağlantı Yolu’nun önemli bir sorunu çözeceğini anlattı.

TAHTALI GÖLETİ DOĞAPARK PROJESİ

Tahtalı Göleti Doğa Park Projesi’nden söz eden Başkan Aygün, “Çamlığın zeminini düzelttik. Gençler o bölgede göle kenarında çadır kuruyor, konaklıyor. Aileler piknik yapıyor. Bahara tamamen hazır hale gelecek. Çamlığı bu yaza hazırlayacağız. Ayrıca bölgeye tesis yapılacağız. Tesisin hemen yanına ise karavan kampı olacak. İsteyen gelip kamp yapacak. Bölgenin kalkınması için cazibe merkezi olacak” dedi.

TAHTALI GÖLETİ: Tahtalı Göleti Doğa Park projesi bölgeye yeni bir canlılık getirerek, tarımın yanında turizm potansiyelini de ortaya çıkaracak.

DERKİM’İN ÇALIŞMALARI

Derince Kariyer İstihdam Merkezi (DERKİM) iş bulma kurumunun verilerini aktaran Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “DERKİM’e toplam 450 kişi başvuruda bulunmuş. Bunlardan 172 kişi iş yerlerine yönlendirildi. Bu yönlendirilen kişilerden 21 kişi işe yerleştirildi” ifadelerini kullandı.

DENİZ MAHALLESİ: Deniz Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başladı.

YILDA BİR MİLYON TL TASARRUF EDİLİYOR

Yeni Derince Belediye binasının projelendirilmesini yaptıklarını söyleyen Aygün, “1071 Kongre Merkezi olarak planlanan binanın işlevini değiştirdik, tadilat yaptık. 1 ay içinde Derince Belediye Binası yapacağız.  Derince Belediye binasındaki bütün birimleri burada toplayacağız. Yanda bizim ek binamız var. 35-40 bin TL kira veriyoruz. Hepsini yeni binaya topladığımız zaman.  Yılda bir milyon lira kira tasarruf sağlayacağız. Projeyi tamamladık. Geriye 25-30 milyon TL kaldı. Büyükşehir Belediyesi bize 20 milyon TL’sini verecek. Kalanı biz karşılayacağız. Arkadaşlar çalışıyor önümüzde ki günlerde ihale aşamasına çıkacak. 1 yıllık bir süresi var” dedi.

BELEDİYE BİNASI: Denizciler Mahallesi’ne yapılan yeni belediye hizmet binası kısa süre içinde bitecek. Derince Belediye binasındaki bütün birimler buraya toplanacak.

VERGİ DAİRESİNİN GELİŞİ

İzmit Vergi Dairesi’nin Derince ilçesine taşınmasına çok sevindiğini söyleyen Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Derince için vergi dairesinin gelişi çok önemli. Kurumun bu bölgeye taşınmasıyla 400-500 kişilik bir çalışan da buraya gelecek. Bu haraketlilik demek. Bu hareketlilik bölge esnafına katkı sağlayacak. Ticaret canlanacak.” dedi.

MODERN HAYVAN KESİM ALANI: İshakçılar Yolu üzerindeki Karabey köyü içine modern hayvan satış ve kurban kesim yeri yapılacak. 365 gün hayvancılık yapanlar buraya gelecek.

LİMAN BAĞLANTI YOLUNDAKİ SIKINTIYI ANKARA’DA ÇÖZDÜK

Liman Bağlantı yolu projesinden söz eden Zeki Aygün, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 8-10 yıldır kamulaştırmasını yapıyordu. Üst yapısını da Ulaştırma Bakanlığı yapacaktı. Büyükşehir şu an kamulaştırma da yüzde 80’e geldi. E-5’in üzerinde ki kısımda zaten problem yok. Büyükşehir, Karayollarına projeyi onaylattı. Bakanımızla görüştük. Elinde çok proje olduğu için finans yönünden duruyordu. İşleme alınmasını bekliyorduk. Cumhurbaşkanımızla görüştük, durumu ilettik. Kendisi talimatları verdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın oluruyla bu mesele de yoluna girdi” açıklamasında bulundu.

LİMAN BAĞLANTI YOLU: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık kamulaştırması yapılan Liman Bağlantı Yolu konusunda Başkan Aygün’ün gayretleriyle önemli gelişme sağlandı.

“DERİNCE İÇİN PRESTİJ PROJELER YAPIYORUZ”

Aygün, “Planladığımız bu projeler tamamlandığında Derince’nin değeri artacak. Özellikle kırsal bölgelerde yaptığımız projelerimizle, her yönüyle Derince değer kazanacak. Bütün projelerimiz Derince için prestij projeler. Özellikle de Liman Bağlantı Yolu projesi” dedi. Aygün şu ifadelere yer verdi: “Kadırga bölgesine hayvan kesim merkezinin olduğu yere doğa parkı yapacağız. Park alanında bir tesis olacak. Burada restoran olacak. Çay ve kahve içilecek bir mekan olacak. Kurban kesim yerini de başka yere taşıyacağız. İshakçılar Yolu üzerinde Karabey köyü içine taşıyacağız. Modern hayvan satış ve kurban kesim yeri olacak. 365 gün hayvancılık yapanlar buraya gelecek. Sadece Derince’nin değil bölgenin ihtiyacını karşılayacak.

MİLLET BAHÇESİ: Çınarlı Mahallesi’nde yıkılan İsmetpaşa Stadı’nın yerine yapılan Millet Bahçesi böyle olacak.

OKUL KAMPÜS PROJESİ

Aygün, “Okul kampüs projemiz var. Sırrıpaşa Mahallesi’nin göbeğine 26 dönümlük Derince Okul Kampüsü Projemiz var. Askeri hastanenin olduğu alana aile yaşam merkezi yapacağız.  İşi olan vatandaş sabah gelecek çocuğunu buraya bırakacak, akşam gelip alacak. Öte yandan yine yaptığımız yenilik arasında Hafız Hasan Caddesi, İstasyon Caddesi ve Dernek Sokak aydınlatmaları yer alıyor. Derince’yi köy algısından kurtaramaya çalışıyoruz. Derince yaşanabilir bir kent haline gelecek. Derince’yi daha da güzelleştireceğiz.”

ARAPTEPE YATIRIMI: Yenikent Mahallesi Araptepe Mevkii'nde devam eden kentsel yenileme çalışması bittiğinde böyle güzel bir görünüme kavuşacak.

ÇENESUYU HER YERDE

Meclis’te satılıyor, Katar’a bayilik verdi

Yapımı devam eden projelerden söz eden Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Yenikent Araptepe’de kentsel yenileme projesi. Projenin yüzde 65’i tamamlandı. 2022 yılının ilk aylarında bitecek. En önemsediğimiz, planladığımız projeler arasında Çenesuyu’nu cam şişeye koyma projemiz var. Çenesuyu çok fazla satılıyor. Katar’a bayilik verdik. 1 ay içinde Çenesuyu Katar’a gidecek. Biliyorsunuz, TBMM lokantasında Çenesuyu içiliyor. Önümüzde ki süreçte Çenesuyunu cam şişeyi piyasaya süreceğiz” dedi.

ÇENESUYU BİR MARKA: Derince’nin ön önemli markası Çenesuyu, Katar’a bayilik verdi. Bu değerli su aynı zamanda TBMM çatısı altında ve bakanlıklarda da kullanılıyor.

Aspir yağı ile tarımsal kalkınmayı sağlayacağız

Derince Belediyesi’nin ürünü olan Taşköprü Aspir Yağını tanıtan projesini de anlatan Başkan Zeki Aygün, “Tarımsal Kalkınma Projesi kapsamında İshakçılar ve çevre köylerde aspir bitkisi yetiştirdik. Ürünün mahsulünü aldık. 300 litre yağ ürettik. Şişesi 500 mili litre soğuk sıkım Çenesuyu bayilerinde satacağız. Seneye tesisini kurup üreteceğiz. Tesis İshakçılar Köyü’ne kuruluyor. Aynı zamanda tesiste pastörize süt ve mısır kurutma işlemleri yapılacak. Sütü çevre köylerde ki köylülerden alacağız. Saatte 45 ton mısır kurutacağız. Mısır kurutma ile un elde edilecek. O bölgenin insanına istihdam sağlayacağız”  dedi.

 

OLÇOK GENÇLİK MERKEZİ: Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün'ün 41 seçim vaadi arasında yer alan Abdullah Tayyip Olçok Gençlik Merkezi'nin açılış Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

 

 

YENİKENT SOSYAL TESİSLERİ: Yenikent Mahallesinde bölgenin ihtiyacını karşılamak amacıyla Yenikent Sosyal Tesis ve Kapalı Pazar alanı inşa edilmeye başlandı. Kaba inşaatı bitmiş olan projenin giriş katı kapalı pazar ve otopark olarak kullanılacak.

 

 

 

 

 

 

 

24 Şub 2021 - 20:41 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.425.927 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Obass - direkt oalrak çıkıp ben dalga geçiyorum dese daha az dalga geçmiş olur. Bi işe yaradığı yok. Çıkıp açıklama yapıyor. Sokaktan çıkan rastgele birisi daha çok işe yarardı. Çınarlı ertuğrul gazi bulvarı yüzünden yediğin küfürler haddi hesabı yok. Çıkıp bir açıklama dahi yapamıyor. YAZIK!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mart 12:27
10

Derinceli60 Evler - Derince köy görünümünden kurtuluyormuş yanlışın var başkan 60evler zaten köy gibi Allah'tan sahil varda insanlar nefes alıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 22:39
09

Meltem - Mersincik mah. Ne yapıyorsunuz başkanım. Yoksa burası derinceye ait değilmi...!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 20:42
07

Murat - Nerde abidik kubudik işler var belediye orda 60 evler sahile alkolik mekan istiyoruz xd

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 11:44
06

Misafir - Deniz mahallesi kentsel dönüşüm başladı diyor biz göremiyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 09:46
04

Erhan - aaaa derince belediyesi birde baskanı varmıs gazateler olmasa haberimiz yok

dayı sen sokaga cıkıyormusun heryer kazılıp bırakıldı camur ıcerısınde yasıyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 08:35
03

zanza - fatih sultanda 30 senedir kaldırım yok erzurum mahallesine verdiğiniz önemi bizde istiyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 08:12
02

Dobrowski - Önce Fatih Sultan mah. Caddelerini gezin sonra ya ben başkanmıyım diye sorun kendinize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 23:53
01

Yapmasin - sayin abim halen kamu iktisadi tesekkulleriniin ve belediye girisimciliginin nasil buyuk bir batak oldugunu anlamamis bir tane siyasetci kalmamali , ilk basta kulaga hos geliyor ama sonucta hepsi zarar yaziyor. milyonlar harcayip gereksiz yere insanlar istihdam edip 300 kg yag satmak is degil, cenesuyu da dahil hepsii satilsin. belediiyeler proje yapmasin para harcamasin ...belediye niye yeni bina yapiyor sonu yok ki 20 sene sonra tekrar biina yapacaksin..piyasada 10 milyon olan binayyi 50 milyona yapacaksin, onu da isletemeyeceksin. belediyeyi kucultun para harcamayin....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 21:07

TECRÜBELİ veya TECRÜBESİZ BEDEN İŞÇİLERİ ARANMAKTADIR

Yıldız Cam Kartepe Fabrikasında çalıştırılmak üzere 20-40 yaş aralığında askerliğini yapmış TECRÜBELİ veya TECRÜBESİZ BEDEN İŞÇİLERİ aranmaktadır....

MAKİNACILAR ve VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli İş Güvenliği Ekipmanları Firmamızın Üretim Bölümünde Çalışacak sanayi tipi dikiş makinesi kullanabilen MAKİNACILAR ve VASIFSIZ ELEMANLAR alına...

KUMLAMACI VE ELEMANLAR ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI ve kumlamada yetiştirilecek ELEMANLAR aranmaktadır.  MÜRACAT: ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL...

ŞOFÖR ARANIYOR

Su tankerinde çalışacak ŞOFÖR aranmaktadır.  Maaş+ SGK+ Yemek Tel: 0532 343 58 44   

SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde satış elemanı olarak çalışacak TAKIM ARKADAŞI arıyoruz Ömer Türkçakal Bulvarı Sanayi Mah İzmit Sanayi Sitesi 410. Blok 5.CAD N...

BAYAN KASİYER ARANIYOR

Akaryakıt istasyonun da bulunan marketimize BAYAN KASİYER alınacaktır   Adres: Eski Cezaevi Karşısı Plajyolu İzmit  Temizel Petrol Tel: 0262 226 1...

EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

İzmit Sanayi Sitesinde bulunan Yörem Lokantasına EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor Tel: 0538 394 80 14 0262 335 08 03

SAKLI VADİ'DE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE ŞE...

BAY BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yenişehir Mini Pazarda çalışacak BAY- BAYAN ELEMANLAR aranıyor Tel: 0538 217 26 88 0532 164 30 41

ŞOFÖR ARANIYOR

Derince Yenikent' ten Gebze' ye 3 vardiya servis çekebilecek ŞOFÖR aranıyor Tel: 0531 910 44 89