Kocaeli Emniyet Müdürü Tipioğlu: “Suç oranları düştü, aydınlatılan vaka sayısı arttı”

Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu “Temel gayemiz, alan hakimiyetini sağlamak, vatandaşla aramızdaki itimadı kuvvetlendirmektir.  İşlenmeden önlenebilecek suçlar var. Suç oluşmadan önleme noktasında gayret içerisindeyiz. Ayrıca işlenen suçun cezasız kalmaması için de vakaları aydınlatma noktasında kararlıyız. Suç oranları son süreçte düşerken açığa çıkarılan ve aydınlatılan vakaların sayısı da arttı” dedi.

Kerim Yavuz
Kerim Yavuz Tüm Haberleri

Bu kentte her şey var ve çok çabuk alıştım

İlimizde 17 ay önce göreve başlayan Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, hem yaptığı başarılı çalışmalarla, hem de halkla kurduğu iletişim ve sıcakkanlı yapısıyla dikkat çekiyor.

Kısa zamanda çözülen 9 faili meçhul vakası nedeniyle kentin konuştuğu isim haline gelen Tipioğlu’nu Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte ziyaret ettik. Göreve geldiğinde polis sayısından çok, polisin motivasyonunun ve performansının önemli olduğunu söyleyen ve temel amaçlarının suç işlenmeden önlemek olduğunu belirten Tipioğlu’na bu hedeflerini ne kadar gerçekleştirebildiğini sorduk. Tüm cevapları söyleşide bulacaksınız ama kentin sevdiği Tipioğlu’na şehrimizle olan bağını da sorduk, Müdür Veysal Tipioğlu, “Kısa zamanda alıştım ve bu kenti çok sevdim. Kocaeli bir bilim ve sanayi üssü, ayrıca lojistik ve tedarik üssü… Türkiye’de 500 önemli firma varsa 80 tanesi Kocaeli’den… Sosyal yapısı, coğrafya, tarihiyle, deniziyle müthiş lokasyonu var. Her yere yakın ve insanları çok sıcakkanlı” diyor.

VEYSAL TİPİOĞLU: Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu polisin her koşulda sahada vatandaşın yanında suç ve suçlunun karşısında olduğuna dikkat çekti.

PERSONELİN YÜZDE 21’İ COVİD-19’A YAKALANDI

Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, 17 aylık çalışmalarını gazetemize anlattı. Tipioğlu’nun söyledikleri şöyle:

Pandemi sürecinde tüm ekibimizle sahadayız. Arkadaşlarımız fedakarca çalışıyor. Bilindiği gibi 5 bine yakın kadromuz var. Personelimizin yüzde 21’i pandemi sürecinde Covid-19’a yakalandı. Darıca İlçe Emniyet Müdürlüğünde çalışan 2 arkadaşımız hastanede tedavi görüyor. Şu kadarı söyleyeyim, şartlar ne olursa olsun, polis milletimizin güvenliği için sahada olacak.”

TOPLAMDA 5 MİLYON GÜNDE 20 BİN KONTROL

“Pandemi sürecinde sağlıkçılar çok önemli bir görev üstlendi. Biz polisler de sağlıkçılarımız gibi büyük risk altında özveriyle görev yapıyoruz. Koronavirüs ülkemizde görüldükten sonra 16 Mart’tan beri sahada sıkı denetimler yapıyoruz. Bu süreçte 5 milyon 28 bin kişinin Covid-19 tedbirleri kapsamında GBT’si kontrol edildi. Bu günde 20 bin kişinin kontrol edilmesi demek. Yani mevcut nüfusumuzu 2 buçuk kez kontrolden geçirdik.”

GAZETEMİZİ KABUL ETTİ: Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, genel yayın yönetmeni Adem Turgut, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ve asayiş muhabiri Kerim Yavuz’u makamında kabul etti.

NARKOTİKTE BAŞARILI BİR SEZON GEÇİRDİK

Göreve geldiğimde yaptığım basın toplantısında polisin iki önemli görevi olduğuna dikkat çekmiştim, biri suç oranlarını düşürmek diğeri de işlenen suçların cezasız kalmamasını sağlamak, olayları aydınlatmak. Her iki noktada da görevde olduğumuz 17 ayda çok başarılı olduk. İşlenen suçlar kimsenin yanına kar kalmadı. Örneğin narkotikte ciddi ve başarılı bir sezonu sezon geçirdik. 2020 yılında 895 kilo 561 gram eroin, 75 kilo 629 gram kubar esrar, 461 kilo 538 gram toz esrar, 2 kilo 623 gram skunk, 15 kilo 410 gram bonzai, 4 kilo 884 gram metamfetamin, 128 gram kokain, 128 bin 638 adet ecstasy hap, 24 bin 37 adet captagon, 4 bin 65 adet sentetik ecza,  755 adet kök kenevir ele geçirdik.”

SUÇ ORANLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ VAR

“İlimizde son dört yılda yüzde 12 nüfus artışına rağmen suçlarda ciddi düşüş var. En önemlileri ise mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 50.2 oranında düşüş var. İş yerinden ve kurumdan hırsızlıkta yüzde 31.8, oto hırsızlığında yüzde 56.4, otodan hırsızlıkta yüzde 64.4, motosiklet hırsızlığında yüzde 46, yağma gasp olaylarında yüzde 25.3, kapkaçta yüzde 78.6, yankesicilikte yüzde 75.3, bisiklet ve elektrikli bisiklet hırsızlığında yüzde 17.9, açıktan hırsızlıkta yüzde 49.8 düşüş var. Toplamda yüzde 48.7 başarı sağlandı.”

ÖLÜMLÜ KAZALARDA CİDDİ AZALMA VAR

“Trafik konusunda ekiplerimizin çalışmalarından memnunum. Biliyorsunuz, Kocaeli ulaşım ve trafik açısından çok önemli geçiş noktası. PTS kayıtlarına göre ilimizde günde 2.5 milyon araç geçişi oluyor. Bu çok büyük bir oran… Buna rağmen ilimiz sınırları içinde ölümlü kazalarda yüzde 20’nin üzerinde azalma var.”

ELİMİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPIYORUZ

“Terör ne yazık ki ülkenin gerçeği… Bizim de öncelikli odaklandığımız suçların başında geliyor. Biliyorsunuz terör; dini, ideolojik ve bölgeci olabiliyor. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü olarak MİT ve Jandarmamızla beraber terör örgütlerine yönelik ciddi alan çalışması yapıyoruz. Bu çalışmaları elimizden gelenin ötesinde olarak niteleyebiliriz.”

PAK’IN KURULMASI FİKİR AŞAMASINDA

Ankara’da geçtiğimiz günlerde PAK Dairesi yani Polis Arama Kurtarma (PAK) Dairesi kuruldu. İllerde kurulması şu an fikir aşamasında. Bu noktada bir ön hazırlığımız var. Daha iyi olması için gönüllülük temelinde görevlendirme düşünüyoruz. Ama başka detayları da hesaplamak lazım…  Deprem gibi afet olaylarında şartlar ne olursa olsun polis her zaman sahadadır. Ancak arama kurtarma anlamında da sahada olacağız.”

UYUŞTURUCUDA RAKAMLAR DİKKAT ÇEKİCİ: Tipioğlu, “İşlenen suçlar kimsenin yanına kar kalmadı. Örneğin narkotikte ciddi ve başarılı bir sezonu sezon geçirdik. 2020 yılında 895 kilo 561 gram eroin, 75 kilo 629 gram kubar esrar, 461 kilo 538 gram toz esrar yakaladık” diyor.

17 AYLIK ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Veysal Tipioğlu, suç oranlarındaki azalma ve vakaların aydınlatılma oranlarını Adem Turgut ve Cemalettin Öztürk’e rakamlarla anlattı.

Eylül ayında yeni binada olacağız

Yeni binanın emniyet teşkilatına yakıştığın söyleyen Tipioğlu, “Biraz gecikti. Bu gecikmede pandemi etkili oldu. Ama geçici kabulü nisan ayında yapılacak. Eylül ayında da yeni binaya taşınmış oluruz” dedi.

YÜZDE 99’U TAMAMLANDI

Yeni Emniyet Müdürlüğü binasıyla ilgili de bilgiler veren Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu şunları söyledi:

“Başiskele’de yeni yapılan ve yüzde 99 tamamlanan Emniyet Müdürlüğü binası teşkilatımıza yakışır, muhteşem bir proje… 2013 yılında yapılan projenin şu an yüzde 99’u tamamlandı. Pandemi süreci nedeniyle yeni binaya geçiş gecikti. Nisan ayına doğru yeni binada geçici kabule gelecekler. Eylül ayı gibi taşınırız diye ümit ediyoruz.

DIŞARIDA KALACAK BİRİMLER

Büyük ölçüde birimlerimizi orada toplayacağız. Ama mutlaka dışarıda olması gereken birimler var. Bunlar Bölge Trafik Şube Müdürlüğü, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretine Yönelik Mücadele Şube Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Devlet Büyüklerini Koruma Şube Müdürlüğü gibi. Onlar yerlerinde kalacaklar.

YENİ MOBİLYA ALMAYACAĞIZ

Yeni binaya ihtiyaç olmadıkça yeni mobilya almayacağız. Mevcut mobilyalarımızı kullanacağız. Sadece hiç mobilyası olmayan yeni fiziki koşullara alım yapabiliriz. Devletin, milletin parasını en kontrollü şekilde kullanmak bizim görevimiz.”

YENİ EMNİYET BİNASI

Aileleri düşündük uyumadan çalıştık

Faili meçhul cinayetlere odaklanırken hayatını kaybeden isimlerin ailelerinin acılarını düşündüklerini söyleyen Tipioğlu, “Arkadaşlarımız günlerce uyumadan ve evine gitmeden çalıştı. 9 faili meçhul cinayet böyle aydınlatıldı” dedi.

GÜNLERCE EVLERİNE GİTMEDEN ÇALIŞTILAR

Faili meçhullerin devletin namusu olduğunu düşündüklerini ifade eden Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, “Geldiğimizde Asayiş Şube Cinayet Bürodaki arkadaşları çağırdık. Faili meçhullerin devletin ve bizlerin namusumuz olduğunu, çözülmesi gerektiğini, ‘katillerin bulunamaması ailelere acı verir’ diye söyledik. Arkadaşlar günlerce evlerine gitmeden fedakarca çalıştı” dedi.

AMELİYAT YAPAR GİBİ

Geçmişte dosya üzerinde çalışırken gözden kaçanlar veya yeni gelişmeler olabileceğine dikkat çeken Tipioğlu şunları söyledi: “O yüzden her bilgi itinayla tekrar gözden geçiriliyor. Allah’ın yardımıyla halletmeye devam ediyoruz. Ameliyat gibi düşünün. Arkadaşlarımız hassasiyetle masaya yatırıp üzerinde çalışıyorlar. Arkadaşların ortaya koymuş oldukları müthiş bir emek var. Devam edeceğiz, kalan dosyaları da çözmek istiyoruz. Ayrıca kayıp müracaatları oluyor. Üzerinde çalışmalar çalışma yapılan dosyalar var. Bütün şubelerimiz aynı doğrultuda fedakârca çalışıyor” dedi.

9 FAİLİ MEÇHUL DOSYA KISA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ

2008 yılında Karamürsel ’de işlenen Bülent Erdem, 2008 yılında Başiskele'de işlenen iş adamı Aydın Koçarslan, 2002 yılında işlenen Ercüment Çetin, 2019 yılında TEM Otoyolu'nda işlenen Afgan uyruklu Mamun İslam, 2002 yılında İzmit'te yakılarak öldürülen iş adamı Mustafa Yılmaz, 2001 yılında ise askerden dağıtım iznine gelen Kasım Aydın, 2013 yılında işlenen Akif Demir, 2007 yılında işlenen Nihat Şahin ve Mahmut Şahin cinayeti dosyaları Kocaeli Emniyet’i tarafından 1 buçuk yıl içerisinde aydınlatıldı. Toplamda aydınlanan faili meçhul cinayet sayısı dokuz oldu.

AYDIN KOCASLAN- Başiskele’de işlenen Aydın Koçaslan cinayeti dosyası failleri bulunamayınca kapanmıştı. Veysal Tipioğlu göreve başladıktan sonra ilk açtığı faili meçhul dosya olmuştu. Tipioğlu, 12 yıl sonra tereyağında kıl geçer gibi olayı aydınlatmış ve faillerini adalete teslim etmişti.

Güzel işleri ödüllendirmeye devam edeceğiz

Personelin verimliliği ve motivasyonu açısından yapılacak çalışmaları çok önemsediklerini söyleyen Kocaeli Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, “Niteliksel çokluğun sayısal çokluktan daha önemli olduğunu düşünürüm. 100 kişiyle yaptığınız işi, yüreği vatan millet sevgisiyle dolu 10 kişiyle de yaparsınız. Geldiğimde motivasyona önem vereceğimi ve yeni personel yerine personel verimliliğini, motivasyonunu artıracağımı söylemiştim. Öyle de yapıyoruz. Darıca’da rüşveti kabul etmeyen ve elinin tersiyle iten polis memurları ödüllendirmesi bu açıdan önemli. Motivasyon ve örnek olması açısından güzel işler yapan personeli ödüllendirmek kamuoyunun önüne çıkarmak lazım” dedi.

DARICALI POLİSLERE ÖDÜL-  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Darıca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafında yakalanan, 31 yıl araması bulunan zanlının kendisini serbest bırakılması karşılığında 500 bin TL nakit ve bir lüks yat rüşvet teklifini geri çeviren polisleri birer altınla ödüllendirdi.

28 Şub 2021 - 18:35 - Gündem --- Okunma

Muhabir Kerim Yavuz

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.653.184 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Jeol.müh. Behzat Gönül - Emniyetin, covid-19 'un ve depremin; siyaseti ve şakası olmaz. Beklenen İstanbul depremi sonrası da emniyet teşkilatının verimli çalışması için, depremlerin önceden tespiti çok önemlidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mart 01:56
02

Ersi̇n Teki̇n - MÜDÜRÜM ALLAH SİZE VE TEŞKİLATINIZA HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VE VAZİFELER NASİP ETSİN İNŞALLAH.AMİN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mart 01:42
01

Mehmet Bey - Kocaeli için büyük bir şans müdürümüz çok çalışkan. Allah razı olsun ondan.

Yürüyüş yolunda kaç defa gördüm tek yürüyor bir koruması oda baya arkadan geliyor. Halkın içinde biri veysel bey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 19:43