Karamürsel Belediye Başkanı Yıldırım: “İnsanların yaşamayı arzu ettiği kent olduk”

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, slogan olarak ‘Huzurun başkenti Karamürsel’i seçtiklerini hatırlatarak “İnsanların Karamürsel’de yaşamayı arzu ettiği, yaşayanların da mutlu olduğu bir kent haline geldik” dedi.

Çiğdem Alp
Çiğdem Alp Tüm Haberleri

İsmail Yıldırım, 17 yıldır Karamürsel’i yönetiyor

Son yerel seçimde AK Partili belediye başkanları içinde tekrar aday gösterilen tek isim İsmail Yıldırım’dı. Görevinde tecrübeli olan İsmail Yıldırım 17 sene, 4 dönemdir Karamürsel belediye başkanı. Uzun süredir doğup büyüdüğü ilçeye hizmet eden Yıldırım, son iki yılını ve belediye başkanlığı sürecinde yaptıklarını gazetemize değerlendirdi. Seçim beyannamesinde vaat ettiği projelerden bitenleri, yapım aşamasında olan projeleri ve yapılacak projeleri anlattı. Keyifli bir söyleşi oldu. Sizin de beğeneceğinizi umuyoruz.

İŞİN TEMELİNDE SEVGİ YATIYOR

“17 sene önce belediye başkanlığına sevgi yürüyüşüyle başladım” diyen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “Seçimlere ilk girişimde bir seçim beyannamesi ya da kitapçık hazırlamamıştım. Vatandaşıma vaadde bulunmadım sadece sevgiyle yol alacağımızı söyledim. İşin temeline sevgiyi yerleştirerek çalıştık. Bu sevgi yürüyüşü hala devam ediyor. Gerek muhalefet, gerekse iktidar partisindeyken ilçeye yapmadığım hizmet kalmadı. Öncelikli projeleri hayata geçirdim. Tabi ki belediye başkanlık döneminde her istediğim projeyi yerine getiremedim. Bizden kaynaklanan ya da bizden kaynaklanmayan sorunlar oldu” ifadelerini kullandı.

ARMAĞAN: Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Çiğdem Alp’in doğacak olan bebeğine araba armağan etti.

AVRUPA KENTİ OLACAĞIZ

2004 yılında ilk kez belediye başkanı seçilen İsmail Yıldırım, hayalindeki Karamürsel için şu ifadelere yer verdi: “2004 yılında ‘Karamürsel Avrupa kenti olacak’ demiştim. ‘Huzurun başkenti Karamürsel’ olacak diyerek sloganları topladık. Belediye başkanlık görevim boyunca belli dengeleri koruyarak sağlık, eğitim, asayiş gibi birçok alanda her türlü yapılanmaya destek olduk. İnsanların Karamürsel’de yaşamayı arzu ettiği, yaşayanların da mutlu olduğu bir kent haline geldik. Karamürsel için çizdiğimiz hedefte rotamız doğru. Doğru yolda ilerliyoruz. Karamürsel’e bakıyorsunuz sanayisi olmayan bir kent. Ticaret olarak baktığımızda çok büyük ticaretimiz yok.

BUNU TEK BAŞIMA YAPMADIM

Tarım olarak baktığımızda çok büyük tarım alanlarımız ve gelirlerimiz yok. Ama biz elimizdeki kısıtlı kaynaklarla insanların mutlu şekilde yaşayacağı bir ilçe oluşturduk. Bunu ben tek başıma yapmadım. Bu bir ekip işi. Muhalefetin de sivil toplum örgülerinin de, muhtarların da, esnafın da burada yaşayan insanların da herkesin ortak gayretiyle biz bu ilçeyi bu hale getirdik. Karamürsel’de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu artık herkes kabul ediyor. Hele hele burada yaşayanlar bazen bunun farkında olmasa bile dışarıdan gelenler özellikle bunu çok rahat söylüyor. Bu bizim için çok büyük mutluluk.

YENİ BİNA: Karamürsel Belediyesi’nin yeni binası oldukça modern ve rahat ulaşım güzergahında.

BÜYÜKŞEHİR KOCAELİ’NİN BÜYÜK KAZANCI OLDU

Handikaplarımız, avantajlarımız ve dezavantajlarımız var. Altınova’da oluşan tersane bölgesinin yoğun ve düzensiz baskısı gibi. Kocaeli’deki büyük nüfus artışının baskısı gibi. Ama öbür tarafta artılarımız olarak da güneyimizde çok güzel Samanlı Dağları, kuzeyimizde çok güzel bir Marmara Denizi var. Biz hem denizden hem de dağlardan faydalanmak adına çok güzel projelere imza attık. Bunu tek başına yapmadık. Bu bir ekip işi. Geçmiş dönemde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile çok güzel projelere imza attık. Halen daha projeler devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nin çok büyük kazançlarından biri. İbrahim Karaosmanoğlu başkanın büyük özverisi ve ağabeyliği sayesinde Kocaeli’deki sistemin bütün ülkeye yansıması oldu.”

DALÇIK PROJESİ 100 MİLYON TL

Karamürsel Belediye binası hemen önüne yapılan 290 metre yer altında geçecek olan Dalçık projesinden söz eden Yıldırım, “Dalçık projesinin bedeli 100 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapıyoruz. Büyükşehrin katkısı olmasa bu projeyi yapamazdık. Projeyi İbrahim Karaosmanoğlu başlattı. Tahir Büyükakın devam ettiriyor. Allah’ın izniyle Ramazan Bayramı’na kadar yani mayıs sonuna kadar bitecek. Karamürsel’i çok rahatlatacak. Bu proje yeni yapılan belediye binasıyla ortak düşünülmüş bir projeydi. Yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yaptığımız 12 kilometrelik bir sahil projemiz var. Karamürsel-Dereköy arasını tamamlamıştık. Şimdi Karamürsel-Ereğli arasını tamamlıyoruz. 8 milyonluk bir proje bu da. Büyükşehir olmazsa bizim bunu yapma şansımız yok” açıklamasında bulundu.

DALÇIK: D-130 Karayolu’nun Karamürsel geçişine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Köprülü Kavşak (dalçık) projesinin mayıs ayı sonunda bitmesi bekleniyor. Dalçık 19 metre genişliğinde 296 metre kapalı kesite sahip.

MAKAMLARIN EN GÜÇLÜ DÜŞMANI KİBİR

“Kentlerin sadece belli sokaklardan belli alanlardan oluştuğunu sanan bir kesim var” diyen Başkan Yıldırım, “Mesela İzmit’i sadece Fethiye Caddesi ve Yürüyüş Yolu’ndan oluştuğunu sanan var. Karamürsel’in sadece Atatürk Caddesi’nden oluştuğunu sananlar var. Ama Karamürsel’in 27 kilometre yukarısında benim köyüm Tahtalı var. Fulacık var. Oralara gidip baktığınızda samimi söylüyorum Kocaeli’nin köy yolları olsun, oradaki yapılanma olsun, köylere yapılan hizmet olsun, Türkiye’de çok az illerden biriyiz. Ben milletin parasıyla burada oturmuyorum. Her şeyde vatandaşın hakkı var. Bu makamların en güçlü düşmanı kibirdir. Bu makamlarda zaman geçtikçe konuşmaktan çok dinlemeyi öğreniyorsun. İnsanları daha iyi dinleyip daha iyi anlamanız lazım” ifadelerini kullandı.

KAYNAKLARI DOĞRU KULLANMAK LAZIM

Yıldırım ”Proje yapmak kolay, bir sürü sayarım. Yaptığımız projelerin bir çoğunu ben bile unuttum. Yaptığımız işi kaliteli yapmayı öğrendik. Önceden projeler yapılsın diye yapılıyordu. Ama son 10 -15 senedir biz Türkiye olarak iktidarla şunu öğrendik. ‘Bir şey yapıyorsan, sağlam yap, kaliteli yap’. Bunu bize Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öğretti. Tabi hükümetin politikaları da aynı yönde oldu. Mesela Osman Gazi Köprüsü seneler önce hayal edilen bir şeydi. Takır takır yapıldı. 3-4 senedir kullanıyoruz. Belediye de ihtiyaç fazlası hiçbir zaman olmaz. Elimizdeki kaynakları doğru bir şekilde kullanmamız lazım” dedi.

GAZOZ: Başkan Yıldırım, Akçat suyu ile Karamürsel Gazozu yapma hedefleri olduğunu bunun için gazoz fabrikası kuracaklarını söyledi. Ancak proje pandemi sebebiyle bir süreliğine ertelendi.

PANDEMİ İÇİN BÜTÇE 4 MİLYON TL AYIRDIK

Pandemi sürecinde yaptıklarını anlatan Başkan İsmail Yıldırım, “Karamürsel Belediyesi olarak 3-4 milyon TL gibi bir bütçeyi pandemiye ayırdık. Maskedir, dezenfektandır, hijyendir, temizliktir bunlara harcama yaptık. Diğer taraftan da kiracılarımdan kira almadım. Gelir kaybına uğradım. Senelik 43 milyon bütçemizde vardı. Bundan 38 milyonluk gerçekleşmemiz oluyordu. Bütçenin yarısından fazlasını işçiye veren bir belediyeydik. Bu sebeple 3-4 milyon para bize fazla geldi. Bütün belediyeler böyle sadece biz değil. Belediyecilik açısından yapılacak çok şey var.” şeklinde konuştu.

KARAMÜRSEL DEVLET HASTANESİ'NE EK BİNA

17 yılda Karamürsel’in nüfusunun 2 kat arttığını söyleyen Başkan Yıldırım, “Nüfusumuz 35 bin iken 60 bin oldu. 17 yılda birçok hizmet yaptık. Şu an oturduğumuz yeni belediye binası, yüzme havuzu, Altın Kemer Plajı, bizim bir hayalimizdi. Şu an Karamürsel’de 1 adet mavi bayraklı plajımız var. O da Altın Kemer Plajı. Dalçık projesi bizim bir hayalimizdi. Biz bir işe başlıyorsak bitiyor. Karamürsel Devlet Hastanesi’ne Sağlık Bakanlığı ile birlikte ek bina yapıyoruz. Muhalefet bazen diyor ki. ‘Bunu Sağlık Bakanlığı yapıyor, bunu büyükşehir belediyesi yapıyor. Sen bir şey yapmıyorsun.’ Bir ilçede ne yapılıyorsa orada belediye başkanının emeği ve desteği gerekir. Belediye başkanı onay vermeden bu iş olmaz. Karamürsel’de kim hangi kurum ve kuruluş bir hizmet yapıyorsa mutlaka bizim bir emeğimiz vardır” dedi.

HAYVAN BARINAĞI PET OTELİ: Karamürsel sahilinin en güzel yerine sokak hayvanları hayvan barınağı pet otel yapıldı

ÇİLEK, HURMA VE CEVİZ YETİŞTİRİYORUZ

Yaptıkları ve yapacakları projeleri sıralayan Başkan Yıldırım şu ifadelere yer verdi: “Trafik parkurunu bitirdik. Karamürsel merkezine park ve millet bahçesi yapıyoruz. Hayvan barınağı ve oteli bitti. Sünni Baba Mesire Alanı’na at çiftliği yapıyoruz. Hayriye ve İhsaniye Köylerine çim halı saha yapıyoruz. Kızderbent köyüne düğün salonu yapacağız. Mahallelerin ihtiyacına göre proje yapıyoruz. Avcılar ve İhsaniye Barajı’nın gövdesi bitti. Havzanın kamulaştırılması ve temizliği var. Bu proje önümüzdeki sene bitecek. İhsaniye Barajı’ndan hem sulama hem de içme suyu olarak faydalanıyoruz. Akçat Köyü’nde yetiştirilen çileği yurt dışına göndereceğiz. Tepeköy’de fasulye yetiştiriyoruz. Yalakdere’de kuru fasulye üretiliyor. Çok lezzetli bir kuru fasulye, kilosu 15 TL’den satılıyor. Ayrıca köylerimizde kivi, ceviz ve hurma yetişiyor.”

Karamürsel Gazozu fabrikası kuracağız

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “Karamürsel dün kurulmuş bir ilçe değil. Mazisi olan bir ilçe. Osmanlı’nın ilk tersanesinin kurulduğu yer. Bu ilçenin değerleri bizden önce de vardı. Bizden sonra da var olacak. Karamürsel’in meşhur sepetini e- ticaret üzerinden satışa sunmaya hazırlanıyoruz. Karamürselsepeti.com isimli sitemizle amacımız Karamürsel sepetini ülkeye ve dünyaya tanıtmak. Ayıca kadınlarımızın yaptığı el emeği ürünler de satılacak. Amacımız Karamürsel esnafını bu işin içine davet etmek. Karamürsel sepetini ilçede 1 kişi yapıyor. Eskisi gibi üretilmiyor. İhtiyaç üzerine yapılıyor. Karamürsel gazozunu çıkarttık. Hedefimiz Akçat suyu ile gazozu yapmak. Bunun için gazoz fabrikası kuracağız. Ama pandemi sebebiyle ertelendi. Niyetimiz bu yönde, kendimize hedef koyduk” dedi.

TRAFİK PARKURU: Kayacık Mahallesi, 224. Caddesi üzerinde trafik parkuru yapıldı. Uygulama alanı 3 bin 700 metre kare, 600 metre kare bisiklet ve yürüyüş yolu, bin 450 metre kare yeşil alanı, 480 metre kare iki katlı hizmet binası ve lokal alanı, bin 500 metre kare pist araçları ve misafir araçlar için otopark alanı olmakla birlikte tüm tesis çocuklarımıza trafik eğitim hizmeti verecek.

Karamürsel’de zeytin ağacı sökmek yasak

Her şeyi Karamürsel’deki insan hayatını kolaylaştırmak, insanları mutlu ve huzurlu yapacak bir sistemi kurmak adına yaptıklarını söyleyen Yıldırım, “Bütün planımız bu çerçeveydi. Sahilin en güzel yerine sokak hayvanları için yer yaptık. Dağın başına yapınca sokak hayvanlarını kimse görmüyor, kimse ilgilenmiyor. Hafta sonu gidin görün sahili. Aileler geliyor, çocuklar geliyor. Mesela Karamürsel’de zeytin ağacı kesmek yasak. 10 senedir bu yasak var. Eğer Karamürsel’de bir arsaya yer yapacaksanız ve orada zeytin ağacı varsa bize müracaat ediyorsunuz. İlk önce oradan zeytin ağacını söküp bize teslim ediyorsunuz. Ya da söküp kendi bahçenize diktiğinizi beyan ediyorsunuz. Ondan sonra ruhsat alabiliyorsunuz. Şimdi ben sahile zeytin ağacı dikiyorum. Çünkü zeytin bizim kültürümüz. Bunları örnek olsun diye yapıyoruz” dedi.

YÜZME HAVUZU: Karamürsel Özcan Özalgın Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi’nde, gençlere başta olmak üzere vatandaşlara Fitness, Welness, Taekwondo, KickBox, Jimnastik ve Kardiyo eğitimi veriliyor.

04 Mar 2021 - 19:36 - Gündem --- Okunma

Muhabir Çiğdem Alp

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.617.526 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Yalakdereli - Gözü kör olanlar yapılan yatırımları da hizmeti de görmezler durmak yok yola devam teşekkürler başkan

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Mart 10:11
09

Avcıköylü - avcıdere barajı başlamadı ki gövdesi bitsin ?

ihsaniye barajı da daha su tutmuyor iç temizliği duruyor bilemedim

avcıdere barajı 2015 ten beri yapılacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Mart 13:29
08

Karamurselden - sayın başkan kocaeli büyükşehirin yaptığı bütün hizmetlerin altına imzanızı atmakla olmuyor. büyükşehir karamürsele bir hizmet yapıyorsa tahir başkan istediği ve onay verdiği için oluyor. projeleri onlar üretiyor siz biz yaptık diyorsunuz. biz görüyoruz yaşıyoruz herşeyi. yapılan ve devam eden projelere destek vermek ve bunu kimin desteğiyle yapıldığını dile getirmek daha mantıklı olacaktır. saygılar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Mart 11:52
04

Ric Riv - Ben hic bir doğru dürüst iş yapmadan gani tabiri caizse yatarak başkanlık yapan bu adamı gördüm bunu karamursel niye seçer, neden seçer, anlamadım pes ,pes değişik bir şey bir daha aday olup seçilirse sasirmam

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Mart 01:19
03

Ahmet....fidan - ÇALIŞMALARINIZ..GAYET..GÜZEL.ÇALIŞMALARIZDA..BAŞARILAR..DİLER..SAYGILARIMI..SUNARIM...SAYGILAR...SELAMLAR

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 04 Mart 23:11
02

legendboy 41 - Rüya mı görüyorsun başkan,her türlü şey var orada... Gölcük varken siz neden battı çıktı yaptınız anlaşılır gibi değil...

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 04 Mart 22:38

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarla Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMLERİNDEN MEZUN YARDIMCI ELEMAN ARANIYOR

İmalatta çalışacak lise veya yüksek okul ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMLERİNDEN MEZUN YARDIMCI ELEMAN aranıyor. 25/45 yaş arası, B sınıfı ehliyetli akt...

HER TÜRLÜ ÇATI İŞLERİ YAPILIR

HER TÜRLÜ ÇATI KİREMİT AKTARMA ÇATIKATI- TERAS KAPLAMA Şıngıl Çatı- Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346...

İMALAT USTALARI ,YARDIMCI USTALAR ve C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ARANMAKTADIR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR  Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek      Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra Sapağı güzergahından geçmektedir.  Fabrikamızda palet...

DENEYİMLİ BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI 

Beypiliç Kocaeli Bayii'nde çalışmak üzere deneyimli bayan eleman aranıyor. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır. Başiskele/KOCAELİ Tel:02623494197

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT, Tek Fiyat 800 TL Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70