Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

Bizimköy Engelli Üretim Merkezi, 4 bin metrekare ile başladığı üretim alanına son olarak 2 bin 500 metrekare daha ilave edecek ve 12 bin 500 metrekare alana sahip olacak. 20’si engelli 27 işçiyle başlayan istihdam seferberliğinde ise yeni alanda çalışmak üzere 30’u engelli 130’un üzerinde işçi alınacak. Şu anda 135 engelli, 295 engelsiz işçinin çalıştığı Bizimköy’de yeni yatırım ile çalışan sayısı 600’e yaklaşacak

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ENGELLİLER ÜRETİME KATILIYOR

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Türk Anneleri Derneği tarafından yapılan Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi büyümeye devam ediyor. Engellilerin üretime katılması noktasında büyük öneme sahip olan proje 2007 yılından bu yana engelliler için adeta okul oldu. 2007 yılında 20 engelli, 20 engelsiz işçi ile başlayan proje şu anda 23’ü zihinsel engelli olmak üzere toplam 135 engelli ve 295 engelsiz işçi ile üretim yapıyor.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

TÜM SÜRECİ ANLATTI: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Metraco Firması’nın sahibi Cem Okçu Bizimköy’de tekstil bölümünde yapılan üretim sürecinin tüm detaylarını anlattı.

ENGELLİ VE ENGELSİZ AYRIMI YOK

Tekstil, mantar, arteli kağıt, çiçek üretimi ile engellileri hayatın içine katan Bizimköy, Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Engellilerin engelsiz bireylerle birlikte hayata ve üretim sürecine adaptasyonlarını sağlayan projede, engelli ve engelsiz ayrımını göremiyorsunuz.  Çalıştırılmaları neredeyse mümkün olmadığı söylenerek eve mahkum edilen zihinsel engelli bireyleri de hayata katan KSO, Bizimköy’de 23 zihinsel engelli ile birlikte mantar üretimi ve idari işleri yapıyor.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

ÇOK KALİTELİ ÜRETİM: Metraco firmasının Avrupa’nın tamamına ihraç ettiği giyim ürünlerinin kalitesi çok yüksek. Kalitenin yüksek olması nedeniyle tercih edildiğini söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu kaliteli üretimin devam edeceğini söyledi.

KENTİN YÜZ AKI PROJESİ

İnsanların hayatına dokunan, sadece engellileri değil ailelerine de özgürlük alanları sağlayan bu proje şimdi biraz daha büyütülerek 30 engelli işçinin daha çalıştırılacağı bir çalışma yapılıyor. 2012 yılından bu yana dünyaya ihracat yapan Metraco tekstil firmasının üretim yaptığı tekstil alanı 2 bin metrekare daha büyüyor. Kendi imkanları ile büyüyen Bizimköy, bu kenttin yüz akı projelerinden biri...

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

ÇOK İYİ ÇALIŞMALAR YAPTILAR: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Metraco firmasının sahibi Cem Okçu, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar, Bizimköy’de yaptıkları çalışmalarla projeyi adeta dev bir fabrikaya dönüştürdüler.

DEV BİR FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

Kocaeli’nin örnek projelerinden biri olan Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’ndeki yeni çalışmaları KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gazetemize anlattı. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte yaptığımız ziyarete Bizimköy’den dünyaya ihracat yapan Metraco firmasının sahibi Cem Okçu, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar eşlik etti. Dev bir fabrikaya dönüşen üretim alanı 10 bin metrekare olan üretim alanını 12 bin 500 metrekareye yükseltiyor.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

TASARIM ÜRÜNLER ÜRETİLİYOR: Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi ünlü tasarımcıların tasarımlarını da dikiyor. Tasarım ürünlerini tüm üretim sürecinin başında yer alan Koleksiyon Şefi Suzan Küçük, tasarım ürünlerin Avrupa’da çok tercih edilen ürünler olduğunu söyledi.

20 ENGELLİ İLE ALDIK

Bizimköy projesinde yaptıkları çalışmaları anlatan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Biz yönetime geldiğimizde Bizimköy’de 20 engelli, 20 engelsiz çalışan vardı. Burası çok kıymet verdiğimiz güzel bir projeydi. Buranın hayatta kalması ve büyümesi için çalışmaları başlattık. Tekstilde fason üretime başladık. Biz geldiğimizde burada tavşancılık, mantarcılık, meyvecilik, seracılık, arıcılık, tekstil alanlarında çalışma yapılıyordu. Biz bunları toparladık. Şu anda ana üretimimiz tekstil ve mantarcılık. Sera işlerini kendi mutfağımızda kullanmak amacı ile yapıyoruz.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

DEV MAKİNELER ALINDI: Metraco firması üretimin kalitesini artırmak amacı ile dev makineler almaya devam ediyor. Son alınan makinede üretilen giyim ürünlerinin üzerine kaliteli baskı yapılarak baskının solması ve yıpranması engelleniyor. Alınan makine 160 bin Euro değerinde.

130’UN ÜZERİNDE YENİ İSTİHDAM

Buradaki üretim alanları 200 çalışan kapasiteli yapılmıştı. Biz geldiğimizde alanı büyüttük ve çalışan sayısını artırdık. Burası 4 bin metrekare üretim alanı olan bir yerdi. İlk etapta 10 bin metrekareye çıkardık. Şimdi eski süs bitkileri yetiştirdiğimiz yerin yerine 2 bin 500 metrekare daha bir alan oluşturarak tekstil bölümünü büyütüyoruz. Burası büyüdüğünde 30 engelli, 100’ün üzerinde ise engelsiz işçi alımı yapılacak. Böylece 430 kişilik istihdamı 600 kişiye yaklaşacak.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

YENİ ÜRETİM MERKEZİ YAPILIYOR: Bizimköy Engelli üretim merkezinin 4 bin metrekare olan üretim alanı 10 bin metrekare çıkartıldı. Ancak Metraco firmasının yeni çalışmaları nedeniyle KSO üretim alanını 2 bin 500 metrekare daha büyüterek daha fazla engelliye istihdam olanağı sağlayacak.

METRACO BÜYÜK İŞ YAPIYOR

Burada en önemli üretimimiz tekstil. Cem Okçu’nun sahibi olduğu Metraco firması burada üretim yapıyor. İtalya’ya da merkezi olan firma bu ürünleri İtalya’ya götürerek tüm Avrupa’ya ihraç ediyor. Çok yüksek kalite ürünler üretildiği için çok tercih edilen bir merkez haline geldi burası. Metraco firması 295 engelsiz işçinin yanında bizim 100 engelli işçimizi de üretime katıyor. Yeni yatırım ile bu üretim daha da büyüyecek. Burada yapılan üretim çok önemli. Çünkü ihraç edilen bir mal. Ülkeyi şu an ayakta tutan ihracat ve bunu yapan herkes desteklenmeli.

FASON ÜRETİM YAPILIYOR

Burada çok özellikli fason üretimler de yapıyoruz. Fason Üretim Atölyemizde Gebze’de üretim yapan Transformatör Fabrikasına arteli kağıt üretimi yapıyoruz. Trafo yapan fabrika ile yaptığımız üretim buradaki çalışmaya büyük katkı veriyor. 60 bin Euro‘luk iş yapıyoruz. Şu anda pandemi nedeniyle bu üretime ara verdik. Ama yaz aylarında yeniden başlamasını bekliyoruz.

Kamu yararına statüsü verilmeli

Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nin kendisi için büyük öneme sahip olduğunu söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim sürecinde büyük emek verdiği ve mücadele ettiği bir konuda başarılı olamadığını söyledi. İçinde adeta ukde olan iki konuyu açıklayan Zeytinoğlu, “Burası bir vakıf. Ancak ben burayı bir türlü kamu yararına olan bir yer haline getirmedim. Oysa burası kamu yararı statüsünü alsa daha fazla engelliyi çalıştıracak bir yer olacak” dedi.

Zeytinoğlu  benzer projelerin Türkiye genelinde yapılmasını sağlayamadıkları için de üzgün olduğunu ekledi.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

KAMU YARARI STATÜSÜ ALMALI: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nin Türkiye'ye örnek olan bir çalışma olduğunu belirterek, vakıf olmasına rağmen tüm girişimlere rağmen kamu yararı statüsü alamadıklarını söyledi.

Fabrikalar kapıyor

Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nin adeta bir okul haline geldiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Burada mesleki eğitim alan 80’nin üzerinde engelli çalışanımız başka fabrikalar tarafından iş alındı” dedi.

AİLELERİNİ GEÇİNDİRİYORLAR

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Burada yapılan üretimlerin tamamı elbette çok kıymetli. Ama asıl kıymetli olan şe engellilerin hayatın içine girmesi ve üretim yaparak kendi paralarını kazanması. Burada çalışarak kendi ailelerini geçindiren engelliler var. Bu bizim için tüm üretimden daha kıymetli ve önemli bir şey. Özellikle zihinsel engelliler evlerde kapalı olarak yaşayan bireylerdi. Şimdi burada üretim yapıyorlar.

80 KİŞİ TRANSFER OLDU

Onlar burada olduğu süre içinde onların bakımlarını yapan anneleri de kendi işlerini yapabiliyor ve özgürleştikleri zamanlar buluyorlar. Aynı zamanda biz burada engellilere iş yapma eğitimi veriyoruz. Burada eğittiğimiz engelliler daha sonra birçok fabrika tarafından işe alınıyor. En az 80 kişi burada iş yapmayı öğrendikten sonra başka fabrikalar tarafından işe alındılar. Bu bizi daha da mutlu ediyor” dedi.

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

ENGELLİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR YER: Engelliler için adeta bir okul olan Bizimköy Engelli Üretim Merkezi, engelli bireyleri birada üretim sürecinin içine kattığı gibi eğiterek başka alanlarda çalışmaları için de imkan sağlıyor.

Yılda 120 ton mantar üretiliyor

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mantar üretimi ile ilgili de bilgi vererek “Mantar, sera ve bahçe bölümünde 20 zihinsel engelli arkadaşımız çalışıyor. Bu arkadaşlarımız MÜPA Mantar fabrikasına üretim yapıyor. Buradaki tüm malzemeyi fabrika getiriyor ve bizim çalışanlarımız üretimlerini gerçekleştiriyor. İş garantisi olan bir çalışma olması çok önemli. Yılda mantar bölümünde 100 ile 120 ton arasında mantar üretimi yapıyoruz” dedi.

 

Hem üretim hem de istihdamda 3 katı aşan artış var: Bizimköy büyüyor

20 ZİHİNSEL ENGELLİ ÇALIŞIYOR: Üretilen mantarlar MÜPA mantar fabrikasına verilerek satışı gerçekleştiriliyor. Mantar bölümünde iki engelsiz işçiyle 20 zihinsel engelli işçi çalışıyor

Büyükşehir büyük destek veriyor

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Bizimköy artık kendisini döndüren ve bizim küçük katkılarımızla ayakları üzerinde kalan bir alan. Büyükşehir Belediyesi bize engellilerin taşıması konusunda destek veriyor. Projenin ortağı olarak engellileri taşıması bizim üzerimizden büyük yükü alıyor. Karamürsel’den, Yarımca’dan engelliler buraya çalışmaya geliyor. Bu destek bizi mutlu eden, engellileri gönül rahatlığı ile evlerinden işine götüren bir yöntem” dedi.

05 Nis 2021 - 20:20 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.211.865 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


GECE RESEPSİYON GÖREVLİSİ ARANIYOR

Gölcükte bulunan otelimiz için Gölcük’te ikamet eden GECE RESEPSİYON GÖREVLİSİ alınacaktır. Emekli olanlar tercihimizdir. NEJDET VAROL Tel: 0553 96...

SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe civarında oturan, *SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ arıyoruz. Sarımeşe konakları Tel: 0532 219 81 53

TECRÜBELİ SÜRÜCÜLER ARANIYOR

Anadolu Seyahat firmasında görev yapmak üzere, D2 belgeli araçlarımızın şehir içi ve şehir dışı seyahat işlerinde, Transfer başına (part time) ücret...

BAY-BAYAN ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

PLASTİK MAMÜL ÜRETİMİ YAPAN FİRMAMIZ İÇİN BAY-BAYAN ÜRETİM İŞÇİSİ ALINACAKTIR. *Vardiyalı çalışacak *Lise mezunu ( Tercihen) *Bay adaylar askerliğ...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...