Her ay 700 başvuru var! Şiddet mağduru kadınlar korkmayın, ŞÖNİM’e başvurun

13 personeliyle hizmet veren ŞÖNİM’e her ay büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 700 şiddet mağduru başvuru yapıyor. Ama bunun şiddet olaylarının sadece yüzde 10’u kadar olduğu tahmin ediliyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Korkmayın, ŞÖNİM’e başvurun

Her gün haberlerde kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet ile ilgili mutlaka en az bir habere denk geliyoruz. Adeta bir cinsin bir cinse kırımı haline dönüşen kadına yönelik şiddetle mücadele için devlet kurumlarının çalışmalarının yanı sıra kadın örgütlerinin de ciddi mücadelesi var. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası kapsamında kurulan Şiddeti Önleme ve İnceleme Merkezi (ŞÖNİM) devletin attığı en doğru adımlardan biri.

Şiddet ile ilgili Türkiye’de veriler ne yazık ki çok sağlıklı değil. 2014 yılında yapılan bir çalışmada şiddet mağduru olanların sadece yüzde 10’u polis ya da ilgili kurumlara başvuruda bulunuyor. Geri kalan mağdurların akıbetleri ise ne yazık ki bilinmiyor. Bu rakam son yıllarda şiddet ile ilgili farkındalığın artması ile artmış olabilir ama bu artışında yeterli olacağı düşünülmüyor.

Kocaeli’de aylık şiddet gördükleri için polis, ŞÖNİM ve ilgili kurumlara başvuranların sayısı ortalama 700. Bu rakam pandemi ile artmış. Ancak bu rakamında kent genelinde şiddet görenlerin yüzde 10 ile 15’ine denk geldiği düşünülüyor. Böyle olunca şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak için daha çok çalışmak gerekliliği ortaya çıkıyor. 2016 yılından bu yana Kocaeli’de hizmet veren ŞÖNİM 13 personeli ile yaptığı çalışmalarla gerçekten hayat kurtarıyor.

ŞÖNİM Müdürü Tuğba Uğur, şiddet mağdurlarının kuruma nasıl başvuracaklarını, kurumda yapılan tüm çalışmaları ve kadınların haklarını anlattı. Şiddete maruz kalan bireyler ŞÖNİM’e gittiklerinde yalnız olmadıklarını görecekler. Bu nedenle buradan şiddet mağdurlarına seslenelim, korkmayın ŞÖNİM’e gelin…

ÇALIŞMA ORTAMI ÇOK İYİ: ŞÖNİM’in taşındığı tarihi bina olan eski valilik konağı kurumun çalışmalarını daha rahat yapması açısından büyük şans. Vali Seddar Yavuz’un tahsis ettiği binada kurum çalışanları ferah ve huzurlu bir ortamda çalışmaları yürütüyor.

MAĞDURUN BEYANI ESAS

ŞÖNİM hangi yasa kapsamında çalışmalarını yürütüyor?

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası kapsamında hazırlanan mevzuat çerçevesinde çalışıyoruz. Şiddet mağdurunun beyanın esas alıyoruz. kadınlar daha fazla şiddete maruz kaldığı için kadına bakıyoruz.

Şiddet mağdurunu hemen konuk evine mi alıyorsunuz?

6284 sayılı yasa olmadan önce gelen şiddet mağdurunu konuk evlerine alıyorduk. Ancak yasa ile mağduru yaşam alanından uzaklaştırmadan şiddet uygulayanı evden uzaklaştırıyoruz. Şiddet uygulayan evden uzaklaştırılsa bile evin yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda.

Hangi tedbirleri alıyorsunuz?

Burada önleyici ve koruyucu tedbirler alıyoruz. Şiddet olmadan önce önleyici, şiddet olduktan sonra ise koruyucu tedbirler alıyoruz. Şiddet mağduru olan kişinin talebi doğrultusunda her türlü önlemi alıyoruz. Aynı zamanda çağrı üzerine koruma tedbiri alıyoruz. Çağrı üzerine koruma tedbiri alınan kişi polisi aradığında öncelikli oluyor.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI: Kurumun yeni binasında yapılan iç dizaynda kurum yöneticileri şiddet mağduru kadınlarla gelen çocukları da unutmadı. Kadınların kayıtları yapılırken çocukların oynayacağı bir oyun alanı da tasarlandı.

EN FAZLA UZAKLAŞTIRMA KARARI ALINIYOR

En fazla hangi kararlar alınıyor?

En fazla uzaklaştırma kararı alıyoruz. Uzaklaştırmadan sonra adres ve kimlik bilgilerinin gizliliği kararı alıyoruz. Tabi aldığımız kararlar kadar kişinin kendini koruması da önemli. Yani şiddet mağdurunun kimlik bilgilerinin ve adres bilgilerinin gizliliğini kimse ile paylaşmaması gibi konularda kendi korumalarını sağlayamıyorlar. Bunlar bizi çok zorluyor.

Mağdurlar size nasıl başvuruyor?

ŞÖNİM’e şiddet mağdurları kendileri, emniyet, CİMER, 183, hastane, okul, kamu kurum ve kuruluşlarının aracılığı ile geliyorlar. Aynı zamanda bizler gazetelerde çıkan haberleri ihbar kabul ederek müdahale ediyoruz. Mağdurlar genelde polise gidiyor. Aile içi şiddet varsa puanlamanın olduğu formlar var. Bu formlar doldurularak gerekirse hemen orada tedbir kararı alınıyor. 6284 sayılı yasa bu hakkı polise verdi. Verilen uzaklaştırma kararı mahkemeye gönderilene kadar geçerli ve bizim de sistemimize düşüyor. Bizim sistemimiz UYAP ve Emniyet ile bağlantılı bir sistem.

DİNLENME SALONU: Kuruma gelen ve hayati tehlikesi olan mağdurların konuk evlerine geçiş süreçlerinin tamamlanana kadar güvende kalmaları için kurumda bir de dinlenme odası planlandı. Dinlenme odasında kadınlar birkaç saat dinlendikten sonra işlemleri tamamlanarak konuk evlerine naklediliyor.

7 BAŞVURU NOKTASI VAR

Mağdurlar başvuru için İzmit’e gelmek zorunda mı yoksa ilçelerde başvuru noktaları var mı?

Sadece burada değil Sosyal Hizmet Merkezlerinde irtibat noktalarımız var. İzmit, Gölcük, Derince, Kartepe, Körfez, Gebze ve Darıca’da irtibat noktalarımız var. Mağdurlar kendilerine en yakın noktaya başvuruyor. İrtibat noktaları ile anında müdahaleyi sağlıyoruz ve mağdurların buraya gelip-gidişlerini ortadan kaldırıyoruz.

Hafta sonu ve resmi tatillerde mağdurların başvuruları nasıl alınıyor?

Hafta sonu kurum kapalı olduğunda 183’ü arandığında hemen Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcılarımızın cep telefonlarına çağrı geliyor. Böylece daha üsten bir müdahale yapılabiliyor.

DUVARLAR KADINLARLA SÜSLENDİ: Kurum Müdürü Tuğba Uğur, kurumun duvarlarını ilkleri yapan kadınların fotoğrafları ile süslediklerini söyledi. Kadınların istediklerinde her şeyi başarabileceklerini görmeleri için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

ÇOCUKLAR DA BAŞVURUYOR

Aylık kaç başvuru alıyorsunuz?

Bize şu anda ayda 700 başvuru yapılıyor. Bunların 400’ü orta ve yüksek riskli grupta. Pandemi döneminde artış var. Ama bunun direk pandemi ile ilgili olup olmadığını araştıran bir durum yok. 2020 yılında aylık 680 başvuru oluyordu. Bunların yine yaklaşık 400’ü orta ve yüksek risk grubundaydı.

Şiddet gören çocukların da şikayetleri oluyor mu?

Anne ya da baba yanında olan şiddet mağduru çocuklara bakıyoruz. 2020 yılında 146 mağdur çocuğumuzun başvurusunu almışız.

EMNİYET GÖREVLİSİ VAR: ŞÖNİM’de kadınların başvuruları sırasında emniyetteki işlemlerinin de aynı zamanda yapılarak sürecin hızlandırılması için bir de emniyet görevlisi bulunuyor.

4 BİN 49 KİŞİ BAŞVURDU

Erkek şiddet mağdurları var mı?

Erkek mağdurlarımız da var. Ama bunlar kadın mağdurların yanında çok az sayıda kalıyorlar.

2020 yılında kaç şiddet mağduru başvuruda bulundu ve ŞÖNİM kaç hizmet verdi?

2020 yılında 3 bin 651 kadın, 252 erkek ve 146 çocuk olmak üzere toplam 4 bin 49 kişiye hizmet verdik. Ancak başvuran kişilerin başvuruların birden çok olması nedeniyle hizmet sunumumuz yaklaşık 10 bini buldu.

Konuk evlerinde çıkan kadınlara iş bulunuyor

Kadınlar konuk evlerinde ne kadar süreyle kalabiliyor?

Kadınlar kadın konuk evlerinde 6 ay kalabiliyorlar. Ama gerek duyulduğunda bu bir ay uzatılıyor.

Konuk evlerinde çıkan kadınların yaşama tutunmaları için ekonomik destek veriliyor mu? Nasıl bir çalışma yapılıyor?

Konuk evlerinden çıkan ve yeni bir hayat kurmak isteyen kadınların kiralarını kaymakamlık üstleniyor. Belediye ise eşyalarını veriyor. İş konusunda Çalışma ve İş Kurumu üzerinden iş bulunuyor. Bu konuda destek alıyoruz.

GÖRÜŞME ODALARI ÇOK GÜZEL: Kurum Müdürü Tuğba Uğur, görüşme odalarını büyük bir titizlikle, kadınların kendilerini rahat hissedeceği şekilde tasarladıklarını belirtti. Kadınların kendilerini ve yaşadıklarını rahat ifade etmeleri için tüm detaylara önem verdiklerini kaydetti.

Farkındalık çalışmaları yapılıyor

Şiddetle ilgili farkındalık uyandırmak amacı ile eğitim veriyor musunuz?

Okullarda eğitim veriyoruz. Rehber öğretmenler üzerinden bunu yapmaya başladık ama araya pandemi girdi. Okullara çağrıldığımızda gidip eğitim veriyoruz. Böyle eğitim verdiğimiz okullarımız var. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel kurumların eğitim taleplerine ağız. Yeter ki eğitim talep etsinler.

Eğitim dışında farkındalık çalışmaları var mı?

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde farkındalık çalışmaları yapıyoruz. AVM’lerde, şehir merkezlerinde stantlar kurarak bilgilendirme yapıyoruz. Bazı özel firmalar bizim şiddete karşı yaptığımız afişleri astı ve el ilanlarımızı müşterilerine dağıttı. Kent merkezinde “Bu iş yeri kadına yönelik şiddete karşı” afişlerini esnaflara dağıttık ve esnaflar bunları kendi camlarına astı. Farkındalık için önemli çalışmalar yapıyoruz.

ONLAR GERÇEKTEN HAYAT KURTARIYOR: ŞÖNİM’de çalışan 13 çalışan gerçekten hayat kurtarıyor. Çalışanların tamamı genç ve kendi alanlarında uzman. Çalışanlar kuruma başvuran tüm şiddet mağdurlarını en iyi şekilde yönlendirmek için ellerinden geleni yapıyor.

En büyük destekçi Vali Seddar Yavuz

Yaptığınız çalışmalarda diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteğini görüyor musunuz?

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulumuz var. Valimiz Seddar Yavuz’un başkanlığında yapılan toplantıya tüm bakanlıkların il müdürlükleri dahil ediliyor. Tüm bakanlıkların bu mücadelede yer alması sağlanıyor. Valimizin bize çok fazla destek veriyor. Valimizin desteği olmazsa biz bu kadar iyi hizmet veremeyiz.

Elektronik kelepçe uygulaması başladı

Elektronik kelepçe uygulaması Kocaeli’de var mı?

Elektronik kelepçe uygulamasını 2021 yılında başladık. Şu anda aktif 2 elektronik kelepçemiz var. Cezaevinden çıktıklarında elektronik kelepçe takılacak kişiler var. Şiddet uygulayan kişiler uzaklaştırma kararlarını sürekli ihlal ediyorsa takip sistemine ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle hem faile hem de mağdura elektronik kelepçe takılıyor. Elektronik kelepçe ile belirlenen alan ihlal edildiğinde sinyal geliyor ve polis olay bölgeye gidiyor.

21 Nis 2021 - 15:03 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.223.830 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Xyz - Peki ya yeni nesil için ne gibi bir altyapi hazırlıyorsunuz? Şuan 8 ya da10 yaşında olan çocukların bundan 15 sene sonra evlenme cağına geldiklerinde evlenecekleri kişilere şiddet uygulamamasi için ne gibi bir eğitim veriliyor? Anne babalar bu konuda ne kadar bilinçli? Sizler bu gibi işlerle uğraşarak asla bu kadına şiddeti bitiremezsiniz. Bataklığı kurutmak yerine sinekleri kovmaya çalışmakla aynı şey sizin yaptiklariniz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 07:23
01

Kurucesmeli - Kadinlar ayaklari uzerinde duracak diye aile kavramini bitirdiniz modern hayat sonu berbat bir hayata döndü

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 19:35

YAŞ VE KURU PASTA USTASI ALINACAKTIR

Aşağı Yuvacık’ta ki fırınımızda çalışacak YAŞ VE KURU PASTA USTASI alınacaktır. Tel: 0532 392 00 53  0262 344 33 53

BAYAN MUHASEBE ELEMANI ALINACAKTIR

Mali Müşavir ve muhasebeci yanında çalışmış, sosyal sigortalar işlerine ve stopaj işlemlerine hakim, İzmit merkezde çalışacak, BAYAN MUHASEBE ELEMA...

BAYAN SATIŞ ELEMANLARI ALINACAKTIR

Sahada aktif araç kullanabilen deneyimli BAYAN SATIŞ ELEMANLARI alınacaktır. maaş+ yemek+servis GSM : 0 545 236 28 16 TEL : 0 262 527 88 18      ...

ÇİFTLİKTE ÇALIŞACAK AİLE VEYA BİREY ARANIYOR

Çiftliğimizde çalışacak hayvan işlerinden anlayan AİLE veya BİREY aranıyor Tel: 0532 773 33 90

GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ ARANIYOR

Derince Saray Sofrasında çalışacak GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ aranıyor Tel: 0532 773 33 90

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI ALINACAKTIR

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI alınacaktır Kartepede oturanlar tercihtir Adem Şamlı Tel: 0532 709 48 89

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarla Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

HER TÜRLÜ ÇATI İŞLERİ YAPILIR

HER TÜRLÜ ÇATI KİREMİT AKTARMA ÇATIKATI- TERAS KAPLAMA Şıngıl Çatı- Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346...

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70