Akıbetleri merak ediliyor! Böyle mi kalacaklar?

262 Towers Kuleleri, Titanik Otel ve Residance Konutları ile Maşukiye’deki 5 yıldızlı otelin inşaatları yıllardır durmuş durumda. Üç yapı da bu haliyle ciddi bir görüntü kirliliğine neden oluyor. Atıl durumdaki Real ve Carrefuoursa Alışveriş Merkezleri’nin akıbeti de merak ediliyor.

Cemalettin Öztürk
Cemalettin Öztürk Tüm Haberleri

Kocaeli, yarım kalmış devasa konut ve otel inşaatlarının yanı sıra kapatılan ve yıllardır atıl durumda bekletilen alışveriş merkezlerinin enkazına dönüştü. Görkemli bir temel töreni gerçekleştirilen Suudi Arabistanlı işadamı ile Türk ortağına ait 262 Towers Kuleleri, Sefa Sirmen’in Köseköy’deki Titanik Otel ve Residance Konutları, Maşukiye’deki 5 yıldızlı otel, yıllardır inşaat halinde bekletiliyor. İzmit şehir merkezinde kapatılan ve yıllardır atıl durumda bekletilen Real ve Carrefuoursa Alışveriş Merkezlerinin akıbeti de merak ediliyor.

REAL HALA BEKLİYOR: Yıllardır kapalı durumdaki Real AVM alanına Büyükşehir Belediyesi talip oldu. İzmit’in doğu tarafında, Milli İdare Meydanı’ndan sonraki en büyük alanda kurulu Real de uzun yıllar İzmit’e hizmet etti. Vakıfbank’ın olan bu alanla Büyükşehir kadar Acıbadem Hastanesi de ilgileniyor.

REAL ALIŞVERİŞ MERKEZİ...

Alman perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki market zinciri olan Real, 2000 yılında açıldı. 14 yıl boyunca İzmit’te alışveriş kültürünü değiştiren Real, 2014 yılında Beğendik tarafından satın alındı. Buranın da Beğendik’e dönüştürülmesi beklenirken, iflas erteleme kararı alan Beğendik 2016 yılında sattı. Real alanı bu kez de Vakıfbank’ın kuruluşu olan Not Gayrimenkul ile Haldız Grup tarafından satın alındı. Haldız Grup, bu alanda kapalı otopark, alışveriş merkezi, ofis katları, otel, otel ve hastanenin de içinde bulunduğu görkemli bir proje hazırladı. Ancak 2019 yerel seçimlerinden önce bu projeye Büyükşehir izin vermedi. Haldız Grup ortaklıktan çekildi ve hisselerini devretti. Real alanı halen Not Gayrimenkul’e ait. Yıllardır boş ve atıl bir şekilde duran Real AVM alanına, geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediyesi talip oldu. Resmi yazışmalar yapıldı. Görüşmeler sürüyor.

CARREFOUR AVM ALANI- İzmit’in ilk hipermarketi olarak hizmete açılan, uzun yıllar hizmet verdikten sonra kapanan Carrefour arazisi Vakıfbank’a geçmişti. Bu alana şimdi Büyükşehir talip oldu.

CARREFOURSA AVM...

Fransız hipermarket zinciri olan Carrefoursa AVM de tıpkı Real gibi 2000 yılında dönemin eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen tarafından kente getirildi. Carrefoursa, 2016 yılında Türkiye’de çekilme kararı aldı. Bu kararın ardından, 17 yıl boyunca hizmet veren Carrefoursa kapandı. Real alanının sahibi Not Gayrimenkul, Carrefoursa AVM alanını da satın aldı. 2017 yılından bu yana boş ve atıl durumda bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, Real alanı ile birlikte bu alana da talip. Resmi yazışmalar yapıldı, görüşmeler sürüyor. Büyükşehir bu alanı satın alırsa mevcut yeri yıkıp şehir içi otobüs garajı yapacak.

262 TOWERS KULELERİNİN ARKA KISMI- 262 Towers Kuleleri’nin arka kısmına yapılacak olan üçüncü kulenin inşaatı bir türlü başlayamadı. Durum böyle olunca, kulenin alanı sular içerisinde ve yıkık dökük bir durumda.

262 TOWERS KULELERİ...

İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan 262 Towers Kuleleri’nin temeli, 2017 yılında atıldı. İzmit’teki en prestijli yapının sahipleri Suudi Arabistanlı Muhammet Al Kattan ile Türk ortağı Burçin Şahin’di. Görkemli bir törenle temeli atıldı. 262 Towers’ın sahipleri projelerini tüm dünyaya tanıtmak ve pazarlamak için Amerikalı ünlü dövüş oyuncusu ve dünya eski judo şampiyonu Jean Claude Van Damme’ı İzmit’e getirdiler. İnşaat hızlı başladı. Üç kuleden oluşan iki kule tamamlandı, üçüncü kulenin temeli atıldıktan sonra ortaklar arasında sorun çıktı. Burçin Şahin payını alarak ayrıldı. Sonrasında ilginç gelişmeler yaşandı. Suudi Arabistanlı işadamına bu kez de Öztürk Holding’in sahibi Yusuf Öztürk ortak oldu. Daha sonra bu ortaklar arasında da sorun yaşandı, mahkemelik oldular. Yargı süreci devam ediyor. 262 Towers Kuleleri, yaklaşık 4-5 yıldır kaba inşaat halinde ve atıl durumda duruyor. Ortaklar arasında sorun ne zaman bitecek, yarım kalan inşaat ne zaman başlayacak, kuleler ne zaman bitecek ve açılacak belirsiz. Ancak mevcut bu haliyle kentte ciddi bir görüntü kirliliği yarattığı aşikar...

SATIŞ OFİSİ KAPALI- Yahya Kaptan D-100 Karayolu kenarında yapılan 262 Towers Kuleleri ilk başlandığında çok büyük ilgi görmüştü. İzmit’ten ve şehir dışından birçok isim buradan residance satın aldı, para yatırdı. İnşaatın hemen yanında görkemli satış ofisi yapıldı. Ancak inşaat durduktan sonra satış ofisleri de kapatıldı.

JEAN CLAUDE VAN DAME İZMİT’TE- 262 Towers’ın ortaklarından olan Burçin Şahin, kulelerin tanıtımına dünyaca ünlü dövüş sanatları oyuncusu Jean Claude Van Damme’ı getirmişti.

TİTANİC OTEL VE RESİDANCE KONUTLAR...

Eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, 2014 yılında İzmit Belediyesi’ne aday oldu. Seçimi kaybetti. 2015 yılında Kartepe Köseköy Askeri Kışla’nın yanında Titanic adını verdiği 5 Yıldızlı Otel ve Time Tower Residance Konut inşaatına başladı. Sirmen, Azeri bir işadamıyla birlikte bu projeye başladı. Görkemli bir tanıtım gerçekleştirildi. İzmit’te tanınan çok sayıda isim para yatırarak Residance Konutlara yazıldı. İnşaat hızlı başladı. Binaların kaba inşaatları bittikten sonra ekonomik sorunlar yaşandı. Azeri ortak ayrıldı. Sefa Sirmen, ödemeleri yapamayınca hacizler geldi. İnşaat bir türlü başlanamayınca Kartepe Belediyesi ruhsatları da iptal etti. Kredi çekilen Ziraat Bankası, ödemelerini alamayınca haciz koydu. Yaklaşık 45 milyon lira değer biçilen tüm inşaatı aldı. Yıllardır tek çivi bile çakılmayan Titanic Otel ve Time Tover Residance binasının akıbeti ne olarak, ne zaman yapımına başlanacak, para yatılan hak sahiplerinin durumu ne olacak merak ediliyor. Binanın kaba görüntüsü bölgeye ve kente ciddi bir görüntü kirliliği yaratıyor.

TİTANİC OTEL VE RESİDENCE- Sefa Sirmen tarafından yapımına başlanan ancak yarım kalan Titanic Otel ve Recidence Konutları yaklaşık 5 yıldır bu halde duruyor. Titanic Otel’in satış ofisi de kapalı. Ofisin camları kırılmış, iç kısmı dağıtılmış durumda.

MAŞUKİYE’DEKİ OTEL İNŞAATI: Enkaz yığınlarına bir diğer örnek, Suudi Arabistanlı İşadamı Muhammet Fellah’a ait Maşukiye’deki 5 yıldızlı otel. Otel inşaatı yarım kaldı. Yaklaşık 3 yıldır da bu halde. Adeta kaderine terk edilmiş. İnşaat çevresinde koruyucu güvenlik saçları çekilmemiş, otelin ön kısmı tamamen sular altında kalmış.

MAŞUKİYE’DEKİ 5 YILDIZLI OTEL...

Kente ciddi bir görüntü kirliliği yaratan yapılardan biri de Maşukiye Kartepe Yolu üzerinde inşaatına başlanan ancak yarım kalan, Suudi Arabistanlı İşadamı Muhammet Fellah’a ait 9 katlı 5 yıldızlı otel. Otelin yapımı ve inşaatın durma sebebi biraz farklı. Otel, kimsenin haberi olmadan başlatıldı. Maşukiye Kartepe Yolu üzerinde Sapanca Gölü manzaralı, yeşillikler arasında inşaat yükselince fark edildi. Kime aiut olduğu uzun süre öğrenilemedi. Sonradan Suudi Arabistanlı işadamına ait olduğu ortaya çıktı. Otelin kaba inşaatı tamamlanmadan durdu. İnşaatın durma sebebi ilginç.

ALEMCİLERİN MEKANI OLDU: Maşukiye’de sahipsiz bırakılan otel inşaatının içerisinde ateş yakıp mangal yaparak eğlenmişler. Ayrıca çevrede yaşayanların iddialarına göre, gece otel inşaatı içerisinde bazı kişiler alem yaptığı ve içki içiyor.

CİNAYET İNŞAATI DURDURDU

2018 yılında İstanbul’da Suudi Arabistan Büyükelçiliğine giden Cemal Kaşıkçı isimli Suudi Arabistanlı gazeteci yazar öldürüldü. Cesedi halen bulunamadı. Türkiye, bu cinayet olayıyla ilgili Suudi Arabistan ile restleşti. Bu restleşme sonrasında Suudi Krallığı, Türkiye ile ilgili tüm ilişkileri askıya aldı. Türkiye’deki Suudi işadamlarına emir vererek yatırım yapmamalarını, varlıklarını satıp geri dönmeleri istedi. Suudi işadamları Türkiye’ye para çıkartamayınca devam eden tüm yatırımlar durdu. Maşukiye’deki otelin sahibi Muhammet Fellah, ülkesinden otelin tamamlanması için para getiremeyince otel inşaatını durdurdu. Oteli satışa çıkarttı. Otel için bazı talipliler çıktı fakat fiyatta anlaşamayınca almaktan vazgeçtiler. Maşukiye’deki otel inşaatı, 2019 yılından bu yana atıl durumda ve sahipsiz bir şekilde duruyor.

23 Nis 2021 - 11:12 - Gündem --- Okunma

Muhabir Cemalettin Öztürk

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.395.364 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

21

Şef - Beğendik, Real arazisini değil Real marketlerini aldı. Real arazsinin sahibi Alman Metro ya aitti.Alman Metro Real marketlerini Beğendik e, araziyi ise Not gayrimenkule sattı. Beğendik in sahibi Real i aldığı zaman zaten batıktı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 00:08
18

Mert 41 - Bir de Yuvacık da mavi düş projesi var. Sanberk inşaat tarafından başlanılmış,.yarım kalmış bir yapı. Onun durumu nedir acaba?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 17:13
17

Kaptanlı - 262 Towers Arap amca ilk ortağını yedi bitirdi iftiralar atıldı neyse adam aklandı, ikinci ortağı için de beni dolandırdı dedi, eee Arap amca nasıl olacak bu işler?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 13:47
19

Kocaeli-öz-41: - @Kaptanlı 17 nolu yoruma cevabı: Bizim, arap komşularımız birbirlerine "mal bulmuş Arap gibi seviniyor,..." diye takılıyor. Malın sahibi, taşıma sırasında kalan mallarını almak için geldiğinde ne olur diye meraktayım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 14:22
16

Adalet - arap parasi bitince zaman kazanmak icin herkese beni dolandirdilar dedi , niye ogunden beri civi cakmadi hala!!!! milleti toplayip para toplamanin pesinde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 13:46
15

Alparslan - 262 tower yazın için söylüyorum. 2017 yılında temeli atıldı diyorsun , ortaklık bozuldu diyorsun ve 4-5 yıldır inşaat halinde bekliyor diyorsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 07:25
14

Körfezli Robinson - Ne 262 towers kardeşim, Sabancı fabrikaları dibinde öyle tesis yaptırmazlar geçin onları hepsi hikaye

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 01:40
13

Paşalı - Carrefour arazisine otobüs garajı yapmak bu şehre ihanet olur tahir büyükakın başkanımızı vizyonu olan biri olarak tanıyoruz yapmaz öyle saçmalık... Bu arada Tahir başkanım metro sözünüzü unutmadık bu dönem mutlaka başlaması lazım yoksa partimiz söz veripte yapmayan duruma düşer

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 24 Nisan 01:32
12

Ks41 - Vizyona bakın carfour arazisine otobüs terminalimis okadar çarşiya yakın bir noktaya bumu yani..

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 22:55
20

Kırk1 - @Ks41 12 nolu yoruma cevabı: Neden boşa para harcıyorlar eski hal arazisine yapsınlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 18:10
10

Kartepeli Ahmet. - Hiç merak etmeyin ,yakında bankalar ,kredilerini ödemedikleri için bütün yarım kalan inşaatları. Çatır açtır alırlar,Sefa Sirmen’e olduğu gibi ,.

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 23 Nisan 20:11
09

İso - Arap yatırımcı 262 towers projesi için beni dolandırdılar diye yaygara yaptı inşaatı devir aldı ama senelerdir tek bir çivi bile çakmadan öylece duruyor. Dolandırıcı kim belli oldu

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 23 Nisan 19:32
08

Berkay - Real çok güzel bir marketti içinde alışveriş yapatken çok büyük mutlluk duyardık hele balık alırken ekmek reuonundan 5li pogaça alırdık parayla sayın alamazsınız o günleri

Yanıtla . 38Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 18:55
07

Fikri Öz - Şehir içine otobüs garajımı olur insanlara hizmet için ucuz AVM niye olmasın

Yanıtla . 23Beğen . 3Beğenme 23 Nisan 18:42
06

Himmet - İyice saçmaladılar otobüs garajı ney ya yer mi kalmadı saçlamayın artık yeter ziyan etmeyin şehrin göbeğini

Yanıtla . 28Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 18:19
05

Mine Can - Yıllardır Real'in yerine IKEA açılmasını diliyorum. Mükemmel olur. Carrefour yerine de bir MACRO CENTER açılsa müthiş olur. Istanbul'a gitmemize gerek kalmazdı o zaman.

Yanıtla . 38Beğen . 2Beğenme 23 Nisan 17:58
02

Zeki - REAL'i ziyan ettiler. Yaşlılar, tekerlekli sandalye kullanan engelliler, tüm insanlar yolun karşısına geçmeden ziyaret ediyorduk REAL'i. Her şey vardı içinde. Ne ararsanız vardı. Engelli tuvaleti, loto-toto-piyango, çiğ köfte satış büfesi, kafeler, pastaneler, kuyumcu, tüm BANKA-MATİKLER, kırtasiye, içki reyonu, oturma bankları, otopark ve aklınıza ne gelirse... çok yazık oldu. ben bir engelli olarak ağladım kapandığında.

Yanıtla . 65Beğen . 2Beğenme 23 Nisan 12:14
01

Derinceli - BURALAR GERÇEKTEN HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ HEMDE BİR ÇOK KİŞİNİN MAĞDURİYETİ VAR KAYYUMDA ATANDI BİRÇOK YERE MAHKEME SÜREÇLERİ HIZLANSA İŞLER ÇÖZÜLÜR MÜ YETKİLİLERDEN BİLGİ İSTİYORUZ

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 12:05

BAYAN SATIŞ ELEMANLARI ALINACAKTIR

Sahada aktif araç kullanabilen deneyimli BAYAN SATIŞ ELEMANLARI alınacaktır. maaş+ yemek+servis GSM : 0 545 236 28 16 TEL : 0 262 527 88 18      ...

ÇİFTLİKTE ÇALIŞACAK AİLE VEYA BİREY ARANIYOR

Çiftliğimizde çalışacak hayvan işlerinden anlayan AİLE veya BİREY aranıyor Tel: 0532 773 33 90

GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ ARANIYOR

Derince Saray Sofrasında çalışacak GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ aranıyor Tel: 0532 773 33 90

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI ALINACAKTIR

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI alınacaktır Kartepede oturanlar tercihtir Adem Şamlı Tel: 0532 709 48 89

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarla Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

HER TÜRLÜ ÇATI İŞLERİ YAPILIR

HER TÜRLÜ ÇATI KİREMİT AKTARMA ÇATIKATI- TERAS KAPLAMA Şıngıl Çatı- Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR  Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek      Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra Sapağı güzergahından geçmektedir.  Fabrikamızda palet...

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...