KOÜ’lü öğretim üyesi Geniş, Covid-19 aşısının tereddütlerini açıkladı

Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Bahadır Geniş, 24-30 Nisan tarihleri arasında kutlanan Dünya Aşılama Haftası’nda Covid-19 aşısının tereddüdünün nedenlerini anlattı. Geniş şunları söyledi: “ Pandemi ile mücadelede henüz etkin bir ilaç tedavisi yoktur. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması virüs bulaşından önemli ölçüde korur. Ancak salgının tamamen ortadan kalkmasında geçmiş tecrübelerimizden edindiğimiz bilgiler bize en etkili yolun aşı olduğunu gösteriyor.

“AŞI UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR”

COVID-19 pandemisi ile mücadelede yer alan aşı uygulamaları ülkemizde de devam etmektedir. Aşı uygulamalarının başarıya ulaşmasında toplumsal birliktelik oldukça önemlidir. Bir başka deyişle, toplumun önemli bir kısmının aşılanması yeterli düzeydeki bağışıklığı sağlayacaktır. Bu aşamada “Aşı tereddüdü” olarak adlandırılan durum önem kazanmaktadır.

“KUTUPLAŞMAYI AZALDIR”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşı tereddüdünü, “Aşı hizmetlerinin var olmasına rağmen aşıların kabulünde gecikme veya reddetme” olarak tanımlamaktadır. Burada “Aşı tereddüdü” tanımını kullanmak önemlidir. Çünkü bireyin bir tereddüt içinde olduğunu ve aşıyı kabul ihtimalinin olduğunu gösterir. Zihinde olumsuz bir algı oluşturmayan bu terim aşı ile ilgili uygulamalardaki kutuplaşmayı azaltır. Son yıllarda aşı uygulamaları ile ilgili artan sorunları gören DSÖ, 2019 yılında “Aşı tereddüdünü” küresel sağlığı tehdit eden on nedenden biri olarak belirtmiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde aşı tereddüdü bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınmalıdır.

“AŞILANMAYA NEDEN BİRÇOK ENGEL VARDI” 

İçinde bulunduğumuz Dünya Aşılama Haftasında Covid-19 aşıları ile ilgili aşı tereddüdünü daha iyi anlamalı ve saptanan tereddütlere yönelik çözüm önerilerini ele almalıyız. Covid-19 öncesi dönemde, aşı tereddüdünü araştıran çalışmalar aşılanma isteğine engel olabilecek birçok neden bulmuşlardır.

İŞTE O NEDENLER?

1- Hastalığa yakalanarak geçirmenin daha koruyucu olduğunu düşünme.
2- Hastalıkların zannedildiği kadar ağır olmadığını düşünme.
3- Aşı içeriklerinde zararlı kimyasalların olduğunu düşünme.
4- Aşıların, ilaç firmalarının mali kaygıları nedeniyle gündeme getirildiğini düşünme.
5- İnançlarına uygun bir şekilde aşı üretiminin olmadığını düşünme.
6- Aşıların yeterli kontrol aşamalarından geçmediğini düşünme gibi.
7- COVID-19 ile ilgili aşı tereddütlerini ele alan uluslararası güncel çalışmalarda ise Covid-19 öncesi dönemdeki kaygılara benzer kaygılar olmakla birlikte, bu salgına özgü aşı endişelerin de olduğu görülmektedir.
8- Aşıyı kabul etme durumlarının politik inançlarla yakından ilişkili olduğu.
9- Aşıların hızlı bir şekilde geliştirilmesinin bireylerde huzursuzluk ve güven eksikliği yarattığı.
10- Geçmiş dönemde de gündeme gelen ilaç firmalarının aşı satma çabaları üzerine bir aşı kampanyası yürütüldüğünü düşünme.
11- Sosyal medyayı fazla kullanmanın aşı tereddüdü üzerine olumsuz etkilerinin olduğu (aşı ile ilgili yetersiz ve yanlış bilgilerin doğrulanmadan paylaşılabildiği, bunun altında yatan nedenin ise takipçi ya da beğeniyi arttırmak olduğu).
12- Aşı çalışmalarında siyasi baskıların da yer almasından dolayı Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) veya Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) gibi kurumlara güvenin görece azaldığı.

“SALGININ BAŞINDA AŞI TEREDÜDÜ VARDI”

Pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemde var olan aşı iyimserliğinin giderek azaldığı ve aşının kullanıma sunulmasıyla birlikte aşı tereddütleri arttı.
Aşıya karşı olumlu tutumun sağlık çalışanlarında ve pandemi döneminde işsiz kalan bireylerde daha sık gözlendiği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Bu kısımda özellikle işsiz kalan bireylerin Covid-19 aşısına karşı tutumunun olumlu olması dikkat çekicidir. Ekonomik şartların bireylerin aşı tutumunu etkilediği düşünüldüğünde aşı tereddüdü durumunun çok boyutlu olarak ele alınması gerektiği görülmektedir. Bu bulgulara ek olarak; çalışmalar, inanç durumu, kişisel deneyimler, aşıyı özgürlüğe karşı bir müdahale olarak algılama ve otorite karşısında yer alma gibi durumlarında aşı tereddüdü ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir.

“AŞI, İNSANLARI CİDDİ HASTALIKLARDAN KORUDU”

Sonuç olarak, aşılar geçmişte insanlığı çok ciddi hastalıklardan kurtarmıştır. Aşıların bu başarısı, geçen zaman diliminde insanlara salgınları ya da hastalıkları unutturmuş gibi gözüküyor. Bir başka bakış açısıyla, aşılar kendi başarılarının kurbanı olmuş ve sorgulanır bir duruma düşmüşlerdir. Aşı tereddütleri yüzeysel bir sorun olmayıp; sağlık, ekonomi, inanç ve politika gibi birçok alanında içinde yer alması gereken evrensel bir sorun halindedir. Ayrıca, pandemi dönemde aşı tereddüdü ile ilgili yapılan çalışmalar birçok ülkede yapıldığı için çalışmalardan elde edilen sonuçları tüm ülkelere genellemek mümkün olmayabilir. Her ülkenin kendi kültürü, geleneği ve kimliği vardır. Çalışma sonuçları değerlendirilirken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

AŞI TEREDÜDÜNÜ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

İçinde bulunduğumuz pandemi şartları altında aşı tereddüdünü daha iyi anlamak ve bu tereddüdü azaltmak için aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır;
1- Halk için yazılmış, kamusal kaynaklara dayalı, anlaşılabilir, bilimsel içeriği olan ve kolay anlaşılabilir bilgilerin paylaşımının arttırılması.
2- Bu içeriklerin sosyal medya aracılığı ile yaygınlaştırılması.
3- Paylaşılan içeriklerin toplum kültürü ve kimliğine uygun olması.
4- İçeriklerin olumlu bir şekilde olması, önerilen davranışı benimsemenin faydalarına odaklanılması (Örneğin, aşılamanın bireyi ve toplumu koruyacağının anlatılması, yan etkilerinin az olduğunun anlatılmasından daha fazla etkilidir).
5- Bireylerin ihtiyaç duyduğu bilgilere erişimin sağlanması ve aşı ile ilgili endişelerinin giderilmesi.
6- Bazı ülkelerde taslak halinde olan aşı uygulamaları ile ilgili yasaların geliştirilmesi ne ihtiyaç olup olmadığının kamuoyunda tartışılması.
7- Pandemi ile ilgili sağlık uygulamalarını politika üzeri bir konu olarak görülmesi.
8- Sağlık yönetiminde şeffaf ve iletişime açık olunması.
9- Sağlık alanında okuryazarlığın arttırılması ve yapılması düşünülen adımların somut karşılıklarının olması”

28 Nis 2021 - 15:47 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.270.151 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN MUHASEBE ELEMANI ALINACAKTIR

Mali Müşavir ve muhasebeci yanında çalışmış, sosyal sigortalar işlerine ve stopaj işlemlerine hakim, İzmit merkezde çalışacak, BAYAN MUHASEBE ELEMA...

BAYAN SATIŞ ELEMANLARI ALINACAKTIR

Sahada aktif araç kullanabilen deneyimli BAYAN SATIŞ ELEMANLARI alınacaktır. maaş+ yemek+servis GSM : 0 545 236 28 16 TEL : 0 262 527 88 18      ...

ÇİFTLİKTE ÇALIŞACAK AİLE VEYA BİREY ARANIYOR

Çiftliğimizde çalışacak hayvan işlerinden anlayan AİLE veya BİREY aranıyor Tel: 0532 773 33 90

GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ ARANIYOR

Derince Saray Sofrasında çalışacak GIDA TEKNİKERİ veya KİMYA MÜHENDİSİ aranıyor Tel: 0532 773 33 90

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI ALINACAKTIR

ELEKTRİK KALFASI veya USTASI alınacaktır Kartepede oturanlar tercihtir Adem Şamlı Tel: 0532 709 48 89

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarla Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

HER TÜRLÜ ÇATI İŞLERİ YAPILIR

HER TÜRLÜ ÇATI KİREMİT AKTARMA ÇATIKATI- TERAS KAPLAMA Şıngıl Çatı- Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346...

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...