Öteki Adaylar: “Başka türlü bir avukatlığı vaat ediyoruz”

Öteki Adaylar Talip Kavak, Selda İlgöz, Hüseyin Akbaş, “Öteki adaylar olarak 5 yılını doldurmamış genç meslektaşlarımızdan kim baro yönetimine aday olmak isterse yasa ne diyorsa desin onu destekleyeceğiz. Kendimizden çok onun seçilmesi için çaba göstereceğiz. Gerekirse de onların sözcüsü olacağız. Başka türlü bir avukatlığı vaat ediyoruz” diyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Ötekilerin adayları onlar

Kocaeli Barosu’nun 12-13 Haziran’da yapılması beklenen genel kurulunda mevcut başkan Bahar Gültekin Candemir tek başkan adayı olurken, yönetim için ise farklı gruplardan adaylar çıkmaya başladı. Öteki Adayları olarak baro yönetimine aday olduklarını açıklayan grup bir süre sosyal medyada ilgi gördü. Kimlerin aday olduğu ise baro seçimlerine kısa bir süre kala açıklandı.

Aslında açıklanan isimler neredeyse hepimizin tanıdığı isimler. Talip Kavak, Selda İlgöz ve Hüseyin Akbaş, öteki adaylar olarak Baro yönetimine aday. Onlar güçlü bir baro olmak için güçlü bir yönetime sahip olunmasından yana.

HUKUK SİYASETİ YÜRÜTMEK LAZIM

Sosyal medyada ilgi gören, merak uyandıran Öteki Adaylar, Baro yönetimine neden aday oldu?

-Bizim beklentimiz yüksek değil. İnsanlar bizimle koşacak diye bir beklentimiz yok. Seçimlere olan ilgi önceki dönemlere göre çok zayıf. Bizce baroların bu hale gelmesinde siyasi iktidarların ve baroların kendi kabahatleri var. Siyasal iktidarda baroları siyasi rakip olarak gördü. Özellikle Barolar Birliği Başkanını vakti zamanındaki siyasal çıkışları nedeniyle bu durum oluştu. Barolar Birliği başkanının siyasi söylemlerle öne çıkması siyaseti karşısına konumlandırdı. Barolarda bu gidişata aynen destek oldu. Meslek siyaseti yapmak yerine genel siyaset yapmaya başladı.

Siyasi söylemleri neden yanlış buluyorsunuz?

-Bu siyasi söylemler hukuk siyasetinin dışında şeylerdi, git gide meslektaşları da barodan doğal olarak uzaklaştırdı. Mesleki açıdan büyük kayıplara neden oldu. Onlarca hukuk fakültesi açıldı. Bu kadar hukuk mezunu verilmesi, hakimlerin sadece bir yerden beslenmesi bu kayıplara neden oldu. Meslektaşlarımızın, hukukçuların ve baroların siyaset yapmamalarını savunmuyoruz. Fakat her siyasi olaya tepki verme gereği hissedileceğine öncelikle hak eksenli ve toplumu daha yakından ilgilendiren konularda hukuk siyaseti yürütmek bizce baroların gerçek misyonudur.

BAŞKA BİR AVUKATLIK MÜMKÜN: Amaçlarından bir tanesinin de başka bir avukatlığın mümkün olduğunu göstermek olduğunu söyleyen Öteki Adaylar, hak eksenli hukuk siyasetinden yana olduklarını ve baroların bu noktadan hareket etmesi gerektiğini söyledi.

BARO YÖNETİMİNE KARŞI DEĞİLİZ

Sizin seçilmenizle bu gidişat değişmeyecek…

-Elbette bizim adaylığımızda bu durum değişmeyecektir fakat hukukun siyasete bu kadar alet edildiği ve yargının bu kadar kuvvetini kaybettiği bir dönemde hiç sesimizi çıkarmadan gidişatı kabul etmemiz beklenmemeliydi. Barolar ve meslektaşlarımız gidişata engel olmak adına çaba gösterdiği bu dönemde biz de bir sesi büyütmek istedik.

Baro yönetimine karşı bir yapı mısınız?

-Karşı bir aday değiliz. Sadece kendi ilkelerimiz var. Aynı yolda yürüyoruz. Bizim de kaygımız özgürlük. Demokrasi ve hukuktur. Asla bir karşıtlık düşünmedik.

Neden Öteki adaylar?

-Öteki var olanın aksi duran, farklı olan, kalabalığa dahil olamayan olarak görülüyor. Bizce şu anda çok küçük bir kesim tarafından baronun yönetimi oluşturuluyor. Tüm barolarda böyle… Meslektaşlara ise sadece seçme hakkı veriliyor. Biz katılımcılığı önemsiyoruz. Bu sadece seçimlere yönelik bir tavır değildir. Dar yapıdan çıkmak gerekiyor. Herkesi katmak gerekiyor. Çoğulculuğu önemsemek lazım… Bu yönetimi de güçlendirecek. Aynı zamanda avukatların söz söyleme hakkı tanıyacak ve yönetime katılımını sağlayacaktır.

ÖTEKİLERİN SAYISI ÇOK FAZLA

Peki, Kocaeli Barosu'nda kaç öteki var?

-Bizce hem Kocaeli barosu hem de tüm barolarda ötekilerin sayısı daha fazladır. Örneğin 2 bin 175 üyesi olan baronun 935 üyesi 5 yılını doldurmuş genç avukatın yasa gereği temsil hakkı yok. Kendisini temsil edemiyor düzeyde. Seçme hakkı var ama seçilme hakkı yok. Yüzde 47 oranında kendisini temsil edemeyen bir yapıda ötekilerin azınlık olduğunu iddia etmek ezberciliktir.

Bu bahsettiğiniz 935 üyenin gerçekten hiç mi temsiliyet hakkı yok?

-Kocaeli Barosu buna engel olmak için genç avukatlar meclisini kurdu. Genç meclis başkanı sadece yönetim kurulunda dinleyici olabiliyor ve sayısı bir. Oylamaya dahil olamıyor. Sadece dinliyor. Bu baronun daha çok demokrasi anlayışını değiştirmesi gerektiğini gösteriyor.

Yasal olarak aday olamıyorlar. Siz ne yapacaksınız? Nasıl bu ötekileri temsil edeceksiniz?

-Öteki adaylar olarak 5 yılını doldurmamış meslektaşlarımız kim baro yönetimine aday olmak isterse yasa ne diyorsa desin onu destekleyeceğiz. Kendimizden çok onun seçilmesi için çaba göstereceğiz. Seçilmesine rağmen yönetime alınmazsa onun yerine aday olduğumuzu ve o ne derse yönetimde aynen tekrar edeceğimizi yani özetle onun sözü olacağız. Seçilen genç arkadaşın yerine başkası oturacak olursa tüm yönetim kurulu toplantılarında onu dışarı davet edeceğimizi şimdiden taahhüt ediyoruz.

ÖTEKİLERİN SESİ: Öteki Adaylar Selda İlgöz, Talip Kavak, Hüseyin Akbaş, baroda seçme hakkı olan ancak seçilme hakkı olmayan yüzlerce avukatın ve kendini öteki hissedenlerin sesi olmak için aday olduklarını belirtti.

GÜÇLÜ YÖNETİM GÜÇLÜ BARO

Ne vaat ediyorsunuz? 2 binin üzerinde seçmene vaadiniz ne?

-Başka bir türlü avukatlığı vaat ediyoruz. Gençlerin sözü olacağımızı vaat ediyoruz. Yönetim kurulu toplantılarının tamamının şeffaf bir şekilde yapacağını vaat ediyoruz. Siyasal kaygı duymadan söylerimizi söyleyeceğiz. Mesleğin itibarini artırmak için meslek ve hak siyaseti yapacağız.

Bu dönem baro başkanlığına aday yok. Bu çok az görülen bir durum. Nedeni ne?

-Yönetimde katılımı eksik görüyoruz. Yönetim çok küçüldü. Küçüldükçe gücünü kaybetti. Yönetim kuruluna, baro başkanlığına aday yok. Kocaeli barosunda çok nadir yaşanan bir şey bu. Biz seçimleri öne çıkararak hala Kocaeli Barosunda bir demokrasi olduğunu göstermek istiyoruz.

Siz de sadece yönetime adaysınız. Neden başkan adayı çıkarmadınız?

-Başkanlığın tüm avukatları temsil etmesi gerekiyor. Bizim öyle bir kaygımız yok. Başkan adayı olduğunuzda dilinizi bu kadar rahat kuramayız. Yönetimi güçlü olan baro güçlüdür. Baro başkanı güçlü olan baro güçlü değildir.

KADIN ADAY ÇIKMADI

Neden üç adaysınız?

-Şimdilik üç adayız. Kendini öteki hisseden herkesle yürürüz.

Kadın aday sayısı neden bir?

-Kadınlarla görüştük. Üzerindeki yükten dolayı aday olmak istese de toplumsal yükleri nedeniyle bu alanda yer almakta zorlanıyorlar. Yönetimde olmasını istediğimiz fermuar sistemi uyguluyoruz. Bir kadın bir erkek. Ama istesek de fermuar sistemini uygulayamadık.

Sosyal medyada derdinizi çok eğlenceli anlatıyorsunuz. Normalde de bu kadar eğlenceli misiniz?

-Sosyal medya eğlenceli bir ortam biz de eğlenceliyiz zaten. Sosyal medyadaki hal bizim yansımamız.

TALİP KAVAK KİMDİR?

1979 Sivas doğumlu olan Talip Kavak, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2003 yılından bu yana Kocaeli’de avukatlık yapan Kavak, Kocaeli Üniversitesinde uzun yıllar ders verdi. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkan Yardımcılığı, Sosyal Haklar Derneği Başkanlığı, Baroda İnsan Hakları Komisyonu yönetiminde yer aldı. Kavak, hak mücadelelerinde yer alan bir isim.

SELDA İLGÖZ KİMDİR?

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra 2004 yılından bu yana avukatlık yapan Selda İlgöz, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinde ders verdi. Baroda Kadın Komisyonu Başkanlığı ve İnsan Hakları Komisyonu yönetiminde yer alan İlgöz, Kadın Dayanışma Vakfı Mütevelli heyetinde de bir dönem yer aldı. Kadın mücadelesinde her zaman en önde yer alan İlgöz, Ka-Der, Kocaeli Kadın İnisiyatifi, Kocaeli Kadın Platformu, Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifinde aktif olarak rol alıyor.

HÜSEYİN AKBAŞ KİMDİR?

1977 Amasya doğumlu olan Hüseyin Akbaş, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Kocaeli’de 2005 yılından bu yana avukatlık yapan Akbaş, Kocaeli Üniversitesinde derslere girdi. Çağdaş Hukukçular Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı yapan Akbaş, Baroda İnsan Hakları Komisyonunda görev yaptı.

23 May 2021 - 20:01 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.571.307 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Cem Yıldırım - Halk gözüyle avukatlar hakkında düşüncem artık ne avukatı olduğunuzu bilelim.Her avukatın doktor gibi branşı olmalı ve halkın kasko yapar gibi üye olabileceği avukatlık sistemi olmalı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 20:24

TEKNİK RESSAM ARANIYOR

Üniversite ve yüksekokul  ilgili bölümlerinden mezun imalatta deneyimli TEKNİK RESSAM 25/45 yaş arası, B sınıfı ehliyetli aktif araç kullanabilen,...

GARSON VE KOMİLER ARANIYOR

Gölkay Doğa Park'ta çalışmak üzere GARSON VE KOMİLER aranmaktadır. Tel: 0541 923 53 37

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

HAMURKARLAR, HAMURKAR YARDIMCILARI, PİŞRİCİLER, GARSONLAR ve KOMİLER alınacaktır. Ayköşe Unlu Mamulleri  Tel.:0532 252 30 55

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli) *ÜRETİM ELEMANI  ...

REYON SORUMLUSU VE KASİYERLER ARANIYOR

AZKAR LTD.ŞTİ.'ne BAY REYON SOTUMLUSU ve KASİYERLER alınacaktır. Tel: Yusuf Bey-0530 396 06 41

MOTO KURYE ARANIYOR

İzmit Little Caesars franchise şubemizde çalıştırılmak üzere,A2 motor ehliyeti olan MOTO KURYE arıyoruz.Maaş+SSK+Yemek+Paket başı primTel: 0541 305 80...

KOCAELİ KAYA ELEKTROMEKANİK PERSONELLER ARIYOR

KOCAELİ KAYA ELEKTROMEKANİK Bünyemizde çalışmak üzere CNC (ABKANT)BÜKÜM OPERATÖRÜ CNC PUNCH OPERATÖRÜ OTOMOTİV MEKANİK TEKNİSYENİ MOTOSİKLET BAKI...

HİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR ARANMAKTADIR

Firmamızda çalıştırılmak üzereHİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR, aranmaktadırTel: 0541 686 21 96

ÇİFTLİKTE ÇALIŞACAK AİLE ARANIYOR

Kandıra çiftlikte çalışabilecek, yatılı evli çift eleman aranmaktayız. Şartlar yüz yüze konuşulacaktır. Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabil...