Burada hayatı öğreniyorlar

Bahçeşehir Koleji, 14 yaş üstü öğrencilerinin katılma imkanı olan Uluslararası Gençlik Ödül Programına dahil olarak öğrencilerinin sadece okuldaki eğitimle sınırlı kalmamasını hayatı da öğrenmelerini istiyor. 5 yıldır devam eden programla Bahçeşehir Koleji öğrencilerin becerilerini, toplumsal duyarlılıklarını ve yeteneklerini geliştirmesine de katkı veriyor

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ULUSLARARASI PROGRAM

Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerinin topluma duyarlı, becerilerini geliştiren, mutlaka bir fiziksel aktivitesi olan bireyler olması için İngiltere tarafından geliştirilen ve 140 ülkede geçerli olan Uluslararası Gençlik Ödül Programında 95 öğrencisi ile yer alıyor. Programın Bahçeşehir Koleji yürütücüsü olan Serdar Mustak, projeyi tüm Anadolu Lisesine yaymayı hedeflediklerini, 3 kategoride yapılan programla öğrencilerin toplumdaki sorunlara karşı farkındalıklarının arttığını, özgüvenlerinin geliştiğini aynı zamanda hayat becerilerinin arttığını söyledi.

EN FAZLA KATILIMCI OLAN OKUL: Bahçeşehir Koleji öğretmenlerinden Serdar Mustak ve Korhan Güler, kolejlerinin Anadolu Lisesi öğrencilerinden 95’nin bu programa katıldığını belirtti. Türkiye’de en yüksek katılım sağlayan okullardan biri de Bahçeşehir olduğu belirtildi.

95 ÖĞRENCİ AKTİF

İngiltere tarafından geliştirilen Uluslararası Gençlik Ödül Programı hakkında bilgi veren program yürütücüsü Serdar Mustak, “14-24 yaş aralığında tüm gençlerin dahil olduğu program dünyada 140 ülkede geçerli bir program. Dünyada 8 milyona yakın genç bu programdan mezun oldu. Türkiye genelinde 3 bin 500 öğrenci, Bahçeşehir’de ise 49 bronz, 38 gümüş, 8 altın kategorisinde aktif öğrenci bulunuyor. Türkiye genelinde 20 ilde 120 okulda bu program yürütülmekte.

YARIŞ YOK, GÖNÜLLÜLÜK VAR

Bahçeşehir Koleji olarak biz 5 yıldır bu programı uyguluyoruz. Okulumuzda 3 okul lideri öğrencilerin çalışmasını takip ederken 6 da süpervizör var. Bunlar da kamp süreçlerini tamamını takip ediyor. Programda rekabete dayalı olmayan bir program. Burada yarış yok, gönüllülük var. Bu program öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişime katkıda bulunuyor. Değerli deneyimler ve hayat becerileri kazanıyor. Özgüvenlerini geliştiriyor. Çevreleri ve toplumları hakkında farkındalık kazandıran bir program.

HAYVAN BAKIMI YAPIYORLAR: Toplumsal görev arasında yer alan hayvan bakımında bazı öğrenciler veterinerlere asistanlık yaparak hayvan bakımlarını yapıyor. Bazı öğrenciler ise sokak hayvanlarının beslemek için besleme noktalarına mama bırakıyor.

TOPLUM HİZMETİ YAPIYORLAR

Program bronz, gümüş, altın kategorilerinden oluşuyor. Her kategoride mutlaka toplum hizmeti, fiziksel gelişim ve beceri gelişimi çalışması var. Programa katılan gençlerimizin en etkilendikleri çalışma toplum hizmeti. Gençler Down sendromlu, otizmli bireylerin eğitim aldıkları özel eğitim kurumlarında, huzurevleri, çocuk esirgeme kurumlarındaki bireylerle bir araya gelip zaman geçiriliyordu. Onlara verilen hizmetlere asistanlık yapıyorlar. Sokak hayvanlarının beslenmesi ile ilgili programlara katıldılar.

MUTLAKA BİR ENSTRÜMAN ÇALIYORLAR: Programa katılan gençler becerilerini geliştirmek amacı ile mutlaka bir enstrüman çalmaları gerekiyor. Gençler program sürecinde kategorilerine göre çalışmalarını yaparak bu görevlerini yerine getiriyor.

PANDEMİ PROGRAMI DEĞİŞTİRDİ

Tabi pandeminin çıkması ile birlikte toplum hizmeti programımızı değiştirmek zorunda kaldık. Sadece toplumsal hizmet değil birçok etkinliğimiz değişti aslında. Programa katılan öğrenciler uzaktan eğitim nedeniyle sıkıntı yaşayan, ihtiyacı olan öğrencilere ders verildi. Bahçe sulama ve ekin ekme gibi toplumsal hizmetler yapıldı. Bu programın asıl öğrencilere kazandırdığı aileleri, öğretmenleri yanlarında olmadan keşif kampında tek başlarına kalıyor, kendileri ile kalmayı öğreniyorlar.

BİTKİ EKİYORLAR: Programa katılan gençler Pandemi nedeniyle toplumsal etkinliklerini yapamadıkları için bunun yerine farklı çalışmalar yapmaya başladı. Bitki ekimi, bahçe bakımı ve sokak hayvanları bakımını yaparak bu etkinliklerini tamamlıyor.

FİNAL KAMPTA

Eskişehir’de valilik tarafından onaylı olan ve programın finali olan Macera ve Keşif Kampımızda Bronz kategorisi 1 gece iki gün, gümüş kategorisi 2 gece 3 gün, altın kategorisi ise 3 gece 4 gün kamp yapıyor. Öğrencilerin burada liderlik özellikleri ve tek başına kalma becerilerini ortaya çıkarıyoruz. Her öğrenci bir alanda lider oluyor ve aldıkları eğitimlerin ardından kamp alanına sırtlarında çadır, yiyecek, su, kıyafetler, uyku tulumu gibi kamp malzemelerinin olduğu çanta ile kilometrelerce yol yürüyerek kamp alanına gidiyor.

SERDAR MUSTAK: Uluslararası Gençlik Ödül Programı Bahçeşehir Koleji sorumlusu Serdar Mustak, program kapsamında yapılan çalışmaları anlattı.

ARAŞTIRMA YAPIYORLAR

Eğitmenler ve biz program yürütücülerinin hiç müdahalesi olmadan kamp yapılıyor. Kaybolduklarında dahi müdahale etmiyor sadece kaybolduklarını söyleyerek harita üzerinde doğru yeri bulmaları için uyarıyoruz. Bunun dışında asla yardım yok. Kampta aynı zamanda amaçlı aktivite planları yapıyoruz. Burada çocuklar aynı zamanda bir alanda doğada araştırma da yapıyor. Macera Keşif Ofisi bu planları onayladıktan sonra çalışma yapılıyor ve bir rapor halinde sunuluyor.

ÜNİVERSİTEDE AVANTAJ SAĞLIYOR

Bu çalışma ile öğrencilerimize hayatta karşı sorumluluk kazandırıyor. Etkili iletişim becerisi, özgüveni gelişiyor, toplumsal sorunlara farkındalık oluşuyor, liderlik becerileri gelişiyor. Yaratıcılık ve esneklik kazanıyorlar, planlama ve problem çözme becerileri gelişiyor, ilişkileri yönetme yetenekleri gelişiyor. Sadece bu özelliklerle sınırlı değil elbette. Öğrencilerimiz özel üniversitelere gittiklerinde özgeçmişlerine bu programı bitirdiklerini yazdıklarında ek burs alıyorlar. Ayrıca yurt dışında birçok üniversite de bu programı alan öğrencileri tercih ediyor” dedi.

Büyük hayat deneyimi

Bahçeşehir Koleji Uluslararası Gençlik Ödül Programı ile hayatında büyük değişimlerin olduğunu söyleyen Zeynep Öykü Manga, toplum hizmeti ve kamp programının kendisine çok şey kattığını belirtti.

OTİZMLİ ÇOCUKLARLA ÇALIŞTIM

Altın kategorisinde olan Zeynep Öykü Manga, Uluslararası Gençlik Ödül Programının kendisine çok şey kattığını belirtti. Özellikle toplumsal hizmetin kendisini çok etkilediğini söyleyen Manga, “Toplumda otizmli çocuklara herkes yaklaşmıyor ve hatta korkuyor. Ben onlarla çalışma imkanı buldum. Yetenekleri çok fazla olan özel çocuklarla çalıştım. Benim için büyük bir hayat deneyimi oldu.

BÖCEKLERDEN KORKARDIM

Macera ve Keşif Kampına bronz kategorisinde gittim. Doğadan çok korkan biriydim. Balkonda böcek olsa balkona çıkamazdım. Ama bu programla birlikte sırtımda 30 kilodan fazla yükle, kimseden yardım almadan kamp alanına gittim. Ben harita okuyucusuydum. İnsanları idare etmeyi öğrendim. Liderlik sana çok şey kattı. İnsanları koordine etmek çok zor ama ben bunu öğrendim. Kaybolduk ama kendimiz yolumuzu bulduk. Daha önce yanından geçemediğim köpeklerle yolda yürüdüm” dedi.

Vazgeçmeyi öğrendim

Uluslararası Gençlik Ödül Programı kapsamında yapılan faaliyetlerde vazgeçmeyi, idareli kullanmayı öğrendiğini söyleyen Dilay Şirin Canıgeniş, sınırlarını zorlayarak başarabileceğini gördüğünü kaydetti.

Bronz ve gümüş kategorileri bitiren Dilay Şirin Canıgeniş, toplumsal hizmet görevinden etkilendiğini belirtti. 11 yıldır bale yaptığını söyleyen Canıgeniş, “Baleyi geliştirmek istediğim bir dönemde bu programa katıldım. Benden küçük olan bale kursiyerlerinin hazırlanmasına asistanlık yaptım. Küçük balerinleri yılsonu resitallerine hazırlarken aynı zamanda ben de hazırlığımı yaptım. Asistanlık yaparken öğrencilerle duygusal bağda kurduk. Hala onlara yardım ediyorum.

Bu program bize pes etmemeyi öğretti. Ben yılsonu etkinliğine çıkan tırnağımla çıktım ve o acıya rağmen gösterimi tamamladım. Uluslararası Gençlik Ödül Programına katılmasaydım dirençli olmayı, sınırlarımı zorlamayı öğrenmeseydim yapamazdım. Macera ve keşif kampında ise ben yemekten sorumluydum. Burada çok şey öğrendim. Yemek yemekten ve su içmekten feragat ettik, suyumuzu ve yemeğimizi idareli kullanmayı öğrendik. En önemlisi vazgeçmeyi öğrendik” dedi.

Pandemiye rağmen yaptılar

Pandemi nedeniyle kampa katılmayan ve proje çalışmalarını uzaktan yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kerem Özkırşehirli, sürecin kendisini liderlik konusunda çok geliştirdiğini belirtti.

UZAKTAN YÖNETMEK ÇOK ZOR

Uluslararası Gençlik Ödül Projesinde henüz bronz kategorisinde olan Kerem Özkırşehirli, “Pandemi nedeniyle macera ve keşif kampına katılamadım. Ama bunun yerine araştırma çalışması yaptım. Pandeminin insan psikolojisi üzerine etkilerini araştırdık. Arkadaşlarımızla birlikte formlar doldurduk ve çalışma başladık. Fotoğraf, video çalışması yaptık. Makaleleri topladık. Ben araştırmaları düzenledim. Bu süreç beni liderlik konusunda geliştirdi. Bir grubu yönetmek zor uzaktan yönetme ise daha da zor.

TÜM ÇALIŞMALAR ONLİNE

Tüm çalışmalarımızı online yapmak zorunda kaldık. Yasaklardan dolayı çalışmalarda sapmalar olmasına rağmen biz süreci tamamladık. Kampa gidemediğimiz için yemek yapma programı yaptık. Eş zamanlı tüm arkadaşlarımızla online yemek yaptık. Evde yapılacak yemekleri değil, kamp yemeklerini tercih ettik. Bu süreç bize çok şey kattı” dedi.

25 May 2021 - 19:27 - Eğitim --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.703.472 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR ARIYORUZ

Şirketimizde çalışmak üzere Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunu ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR arıyoruz. İzmit merkez ve civarlarında ikamet edenler t...

HUZUR OTO'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Huzur Oto'da yıkama yağlamada çalışacak ELEMANLAR ALINACAKTIR Tel:0 535 225 32 78

DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ

İl değişikliği nedeniyle İzmit Tepeköy Mahallesinde DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ Tel: 0541 122 11 41

TEMİZLİK ELEMANI ALINACAKTIR

Dilovası Çolakoğlu Metalurji fabrikasında çalışacak emekli olmayan TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır. Başvuru için irtibat numaraları: Aspak Hijyen: 0...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere deneyimli ÖN MUHASEBE PERSONELİ ve ofis temizlik işlerini yapabilecek BAYAN TEMİZLİK ELEMANI aramaktayız Not: Başiskele...

TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hanlog Taşımacılık Liman Hizmetleri Ltd. Şti. olarak rulo sac taşımacılığı yapmak üzere şoförlük belgeleri tam olan TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel...

GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

Şirketimizin bünyesinde çalıştırılmak üzere profil kaynağı yapabilecek GAZ ALTI KAYNAKÇILARINA ve punta taşlama yapabilecek YARDIMCI ELEMANLARA İH...

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

KERPE'DEKİ BALIK RESTORANINA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Kerpe’de Balık Restoranında Çalışacak; - BULAŞIKÇI - KOMİ VE - GARSON alınacaktır. Tel: 0 535 223 87 16 - 0 536 658 19 14

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR. *BOYA TEKNİKLERİNİ İYİ BİLEN *DEVAMLI ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR. *DETAYLAR YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEKTİR. A...