Tutuş: “Hürriyet, meclisin tüm çalışmasını zayi ediyor”

İzmit Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, mecliste projeler yerine söylemlerin konuşulmasından hiç memnun olmadığını belirterek, mecliste projelerin konuşulmasını, bu projeler üzerinden öneri ve eleştirilerin yapılmasını istediklerini söyledi. Tutuş, “Hürriyet, meclisin tüm çalışmasını zayi ediyor” dedi. 

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

MEMNUN DEĞİLİM

İzmit Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, son yapılan meclis toplantısında yaşanan tartışmalar ve meclisteki genel tablo ile ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. İzmit meclisinde iki yıldır sadece söylemlerin konuşulduğunu, projelerin konuşulmadığını söyleyen Tutuş, bu durumdan memnun olmadığını belirtti. İzmit Belediye meclisinde yaşanan sorunları anlatan Tutuş, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in meclisin tüm çalışmalarını zayi ettiğini kaydetti.

İKİ AY ÇALIŞMIŞ

İzmit Belediye meclisinde 2020 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü mecliste gündeme gelen ve tartışma konusu olan heykel sorunun anlatan Tutuş, şunları söyledi:

“- Mecliste Atatürk’e benzemeyen heykele verilen para ile ilgili konu görüşüldüğünde Fatma Hanım, AK Parti zamanında yapılan 3 parkta heykellere 3 milyon lira harcandığını söyledi. Ben de ‘sadece heykellere 3 milyon lira harcandığını ispatlayın istifa ederim. Ancak ispatlayamazsanız siz istifa edin’ dedim. Bu tartışmanın üzerinden iki ay geçti. Fatma Hanım bu ayki meclise elinde bir dosya ile geldi.

10 YILDA YAPILAN PARKLARI GETİRDİ

Fatma Hanım mecliste ‘Muharrem Tutuş eğer ki o parklara 3 milyon harcandıysa istifa edeceğini söylemiştin. Ben dokümanları getirdim istifa edecek misin?’ dedi. Getirdiği dosyada 2009 yılından bu yana 10 yılda yapılan parkların listesi var. Bu listede Yahya Kaptan Kınalı Asker Parkı, Yahya Kaptan Anıtı, Sarıkamış Hatıra Ormanı, Kore ve Kıbrıs Şehitleri Anıtı, Muhsin Yazıcı Görev Şehitleri Anıtı ve Türkiye Haritası, Hocalı Şehitleri Anıtı, Çerkez Sürgünü Anıtı, Kadın Sosyal Yaşam Merkezi önünde Kara Fatma Anıtı, 15 Temmuz Şehitleri Anıtı, Alparslan Heykeli, Akçakoca Parkı, Mardin Kızıltepe’ye yapılan Ay Yıldız Anıtı var. Anıtları, heykel diye meclise getirdi.

KEŞKE BİR PARK YAPSAYDI ONU ÖNÜMÜZE GETİRSEYDİ

3 park üzerinden tartışmamıza rağmen toplamda 20 parkı getirdi. Üstelik bu parklarda yapılan sadece heykeller değil parkların kendi düzenlemeleri de maliyetlerin içinde. Ama Fatma Hanım bu maliyetleri sadece heykelmiş gibi göstermeye çalışıyor. Sadece algı yaratmak üzerine geriye dönük 10 yılda yapılan parkları getirdi önümüze. Keşke kendisi de bir park yapsaydı ve onu da önümüze getirseydi.

HER YIL PARA ARTMIŞ

Faaliyet raporunda yapacağız, edeceğiz diye konuştular. Ama ayakkabıcıların kullandığı lostra salonu dışında yaptığı bir şey yok. Pandemiden dolayı proje yapmadık, devlet paramızı kesti diyorlar. İzmit Belediyesinin kendi hazırladığı kitapçıkta 2016 yılından bu yana gelen paranın miktarı var. Her yıl artarak gelmiş. Bakanlıklar bize izin vermiyorlar diyorlar, Çukurbağ Mahallesindeki tarihi alanda çalışma için bakanlık onay verdi. Demek ki ön yargı yok, ortada bir şey varsa zaten izin veriliyor.

PROJELER HAYATA GEÇMİYOR

Esas Fatma Hanım meclisin tüm çalışmalarını zayi ediyor. Kültür ve Turizm komisyonu var. İki kararları var. Meclisten geçmiş. Turizmle ilgili iki çalışma. Hemen uygulamaya geçeriz dedi ama hiç bir şey yok. Mecliste bugüne kadar 3 proje görüşüldü. Cedit Mahallesi projesi geldi ama yapamadılar ve devrettiler. Teleferik projesini gündeme getirdi ama aylarca mecliste komisyonda kaldı hala elle tutulur bir şey yok. Fethiye Caddesi projesi dediler orada da somut olan tek şey bayramdan sonra başlayacakları. Mecliste projelere yönelik hiç karar alınmadı.

HUKUKSUZLUK VARSA NEDEN GÖZ YUMULDU

Mart ayından bu yana mecliste komisyon seçimlerini yapamıyoruz. Biz iki yıldır nasıl komisyonlar oluşturulduysa aynı şekilde devam etmesini bekliyoruz. Ama bu yıl Fatma Hanım çıkıp bu durum hukuksuz dedi. Peki, hukuksuz ise neden 2 yıldır bu hukuksuzluğa göz yumuldu. Değilse neden seçimler engelleniyor. Komisyonlar bir yıl görev yapacak şekilde seçiliyor. Şu anda mevcut komisyonlar bir yıldan fazladır görev yapıyor ve aldıkları kararlar yarın bir inceleme ve denetlemede hükümsüz sayılabilir.”

ZİYARET: İzmit Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ü ziyaret ederek meclis çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Kadroları şişirdiler

İzmit Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş personel politikasını da eleştirerek “2020 faaliyet raporunu görüştüğümüzde bütçenin yüzde 54’ünün neden işçi maliyetlerine gittiğini sorduk. Bize işçiye yapılan zam dediler. Ama işçiye 2021 yılında zam yapıldı biz 2020 yılı bütçesini konuşuyorduk. Çok fazla kadro şişkinliği var. Özellikle basın yayında. Bu maliyetlere haksız yere işten çıkardığı sözleşmeli personellerin geri dönüşlerinin yarattığı yük de var. İşçilere karışmasaydı onların geri dönüş ve dava masrafları bu maliyetlere eklenmezdi” dedi.

Meclis üyeleri ile problemimiz yok

Muharrem Tutuş, “Mecliste iktidar ve muhalefet meclis üyelerinin hiç problemi yok desek yerinde. Birçoğu ile bireysel hukukumuz var. Elbette siyaseten anlaşmazlıklarımız var ve bu çok normal. Meclisteki gerginliğin tek nedeni Fatma Hanım’ın siyaset arzusu. Seçildiğinden beri öyle. Meclisin hem belediye başkanı tarafından yönetilme şeklinden hem de meclisin genel durumundan memnun değilim. Projeler yerine söylemlerin konuşulmasından çok rahatsızız. Keşke mecliste projeler üzerinden önerilerde bulunup, eleştirilerimizi yapabilseydik. Söylemlerin değil, yapılan projelerin işlerin konuşulmasını istiyoruz” dedi.

Fethiye’deki esnaf da, Yeşilova’daki de bizim

Turan Güneş Caddesinin Yeşilova ve Kireçocakları arasında Büyükşehir’in yapmak istediği çalışmaya karşılık İzmit Belediyesi’nin hemen caddeye girerek esnafa hiç proje sunmadan çalışma yapmasına tepki gösteren Muharrem Tutuş, “Fethiye Caddesindeki demokratik tavır neden Yeşilova’da sergilenmiyor. Fethiye’deki esnaf da Yeşilova’daki esnafta bizim” dedi

ESNAFLAR MAĞDUR

İzmit Belediyesinin Fethiye Caddesinde sadece üst yapıyı yaparak makyaj yapacağını söyleyen İzmit Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, belediyenin Fethiye Caddesindeki sözde demokratik tavrını neden Yeşilova’daki Turan Güneş Caddesi’nde göstermediğini sordu. Büyükşehir’in yapmak istediği projeye karşı İzmit Belediyesinin ortak çalışma yapmak yerine caddeye proje yapmadan girmek istemesinin bölgedeki esnafları ciddi şekilde mağdur ettiğini kaydetti.

DEMOKRATİK TAVIR NEREDE?

“Fethiye Caddesinde yapılacak çalışma ile ilgili vatandaş ne biliyorsa biz de onu biliyoruz” diyen Tutuş, “Benim gördüğüm kadarıyla Büyükşehir Belediyesini karıştırmadan üst yapı yapacak. Sürekli insanlara soruyorlar ve oradan demokratik bir yönetim biçimi olduğunu gösteriyorlar. Ancak Kireçocakları ile Yeşilova arasında Turan Güneş Caddesi için Büyükşehir’in yapacağı projede aynı demokratik tavır sergilenmedi.

BİR GECEDE KAZDI

Büyükşehir Yeşilova ve Kireçocakları arasında Turan Güneş Caddesi için 3 kez proje yaptı. Pandemi nedeniyle toplu bir program yapılarak bölgedeki esnaflara anlatılmadı ama gruplar halinde Büyükşehir’e esnaflarla giderek projeyi anlattık. Caddeyi yeşillendiren ve çok güzel hale getirecek bir proje yapıldı. Caddenin bir kısmı İzmit Belediyesinin görev alanında kaldığı için Büyükşehir İzmit’e iki kez yazı yazdı. Ancak İzmit Belediyesi caddenin bir kısmının kendilerine ait olduğunu söyleyerek bir gecede caddeyi kazmaya başladı.

ÇALIŞMA DURDURULMUŞ

Bölgede tüm elektrik hatlarını yerin altına alan, alt yapıyı tamamen değiştiren projeye karşı İzmit Belediyesi hiç esnafa sormadan kazmaya başladı. Ne yapacağını da kimse bilmiyor. Esnaflar bizi aradı ne olacak diye ama biz de bilmiyoruz. Kaldırımları yeniliyoruz demişler esnaflara. Şimdi çalışma durdurulmuş. Sedaş ile yazışmalarımız var demişler. Fethiye Caddesindeki esnafta, Yeşilova’daki esnafta bizim esnafımız. Fethiye’deki demokratik tavır neden Yeşilova’da sergilenmiyor” dedi.

06 Haz 2021 - 19:27 - Siyaset --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.384.593 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

18

Sakıncalı Piyade - Tutuş

Siy adın gibi tutuştu şimdi ortaya çıkmış laf ediyorsun. İlk önce çık vatandaşın önüne deki ben belediye meclisindeki tüm görevlerden istifa ediyorum. Bunu yapamıyorsan deki ben hata yapmışım daha önceki belediye daha cok heykel parası harcamış de.

Heykel paralarının gündeme geldiği toplantıda Fatma hanım adet vermedi siz üç milyondan fazla harcamussinuz dedi sende atladım ispat et istifa ederim dedin. İstersen görüntüler sende vardır izle. Mecliste laftan başka iş yapılmıyor diyorsun ya en çok sen ve grubun konuşuyor orda yetmiyor gazeticilere konuşuyorsun artık susunda hizmet üretim. Millet sizden sıkıldı.

Küçük bir not.

Grubun eski başkanı Mustafa bey kadar omurgalı ol istifa et.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 12:27
16

İzmi̇tli̇ - TUTUŞAN TUTUŞ,BOŞUNA UĞRAŞMA 18 YILIN HESABINI VERMEDEN HESAP SORAMAZSINIZ.SİZLER İZMİTİN 18 YILINI ZAYİ ETTİNİZ.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 07 Haziran 12:11
14

Derinceli - fatma hanımdan hizmet beklemek horozdan yumurta beklmek kadar saçma koskaca izmit belediyesi chp il ve ilçelerini finans sağlamakla meşkul

Yanıtla . 2Beğen . 10Beğenme 07 Haziran 09:31
13

Takıpcı - halk goruyor rahat olun projelerı hep sızden gerı donuyor 3partılı bır araya gelmıs karalama yapıyorsunuz :)

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 07 Haziran 08:20
12

Doğan - Tutuş,önce verdiğin sözün arkasında dur ve istifa et.millete atıfta bulunup kendinizin yaptığı heykelleri ce harcadığınız 4 milyon tl nın hesabını veremedin,ondan bahset.sırf siyaset için yapılan hizmetleri görmezden gelmek nankörlük ötesidir,doğru yol değildir.Ben bir söz versem hemen yerine getiririm,sende sözünde dur ve istifa et çünki fatma başkan senin yalan söylemlerine karşı mecliste tüm belgeleri gözüne gözüne sokarak açıkladı,sıra senin istifa etmekde,eee söz vermeyecektin o zaman

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 07:56
15

Alikahya - @Doğan 12 nolu yoruma cevabı: Siyasi rezilliğinizi kapatmak için, Çanakkale şehitlerimiz için yapılmış parka ve Muhsin başkanın anısını yaşatmak için yapılmış Türk Bayrağına bile heykel diyorsunuz ya, adam sabırlıymış küfür etmedi orada. Sizden herşey beklenir, fatma dan da ne köy olur ne kasaba.

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 07 Haziran 10:56
11

Atmaca - Neredeydin Baskan İzmit siyasetine nese katıyorsun kaybolma ortalıktan

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 07:21
10

Birisii - Oyumuz sana Hürriyet başkan meyve verdikçe taşlanacaksın yanındayız...

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 01:53
19

Birisii - @Birisii 10 nolu yoruma cevabı: Hürriyet başkan 20 yıldır iktidarda değil kimin sorumluluğundaysa o yapmalıydı yanlış olmuş. Fakat aradaki ince çizgiyide görün. Kendi partilerinin dışındaki belediyeler hizmetsiz kalmıyor büyük yatırımlar projeler yapılıyor mümkünse yapılamayan işleri iktidarda olanlar yapsın üvey evlat muamelesi olmasın eğer amaç tek türkiyeyse bu bizim için bir lüks bir hediye değil vaadettikleri görevleri buyüzden 20 yıldır iktidarlar. Fakat izmitte halk yenilik dedi değişim dedi bu yüzden gayet zor başarılı bir şekilde Hürriyet başkanı başa getirdi eksisiyle artısıyla pişip çok daha başarılı olacağına inanıyorum ben Allah doğru yoldan ayırmasın inşallah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 15:02
17

Hizmet - @Birisii 10 nolu yoruma cevabı: Yeşilovada 50 metre kaldırım yapmışlar hemde Büyükşehir sorumluluk alanına resmen rezil bir Yeşilova esnafı olarak İzmit belediyesinin sorumsuz hareketinden son derece rahatsızım yaptıkları iş çok paspal ayrıca Feridun Özbay caddesinde yaptıkları işi bitirememiş kuyumcular çarşısında yenilediği çatının ilk kışta patlak vermesi ile sonuçlanmış beceriksiz bir belediye nasıl oluyorda kendi sorumluluk alanı olmayan bir caddeye karışıyor ve berbat ediyor bize bir hasımlığı mı var bu malum zatın acaba

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 12:22
07

Mfd - Fatma hanım büyük hayal kırıklığı sanırım belediye başkanlığını vekillik gibi yatmak zannediyor

Yanıtla . 0Beğen . 9Beğenme 07 Haziran 00:11
06

İzmi̇t'li̇ - lütfen fatma hanımın hakkını yemeyelim.Geçenlerde temizlik aracının üzerinde (MAHALLAMİZİ TEMİZLEMEYE GELMİŞ)gibi bişey yazıyordu.Öyleya temizlik aracları mahallelerde dans etmek için var.Nasıl hizmet ama.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 07 Haziran 00:10
05

Zafer Yılmaz - TUTUŞ ; Sen Fatma ve avanelerinin kimyasını bozdun,doğru yoldasın ,kutlarım eğilmeden bükülmeden ,devam kardeşim.

Yanıtla . 3Beğen . 20Beğenme 06 Haziran 23:46
09

Antilamba - @Zafer Yılmaz 05 nolu yoruma cevabı: Bence Fatma Başkan bozdu bunların kimyasını hala daha sindiremediler , çoğunluk diye ellerinden geleni sonuna kadar yaptılar ama vatandaşın kötülüğü için , o yüzden sonuna kadar Fatma kaplan hürriyet

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 01:19
04

Mustafa Soydabaş - Kocaeli'li kardeşim. Hangi projeyi engellemiş yaz da biz de bilelim... Hatta sayın Başkan'ı ara o na sor. "Hangi projenizi engellediler" diye öyle yaz. İzmitliler de öğrensin...

Yanıtla . 17Beğen . 6Beğenme 06 Haziran 23:13
08

İzmitli41 - @Mustafa Soydabaş 04 nolu yoruma cevabı: Mustafa abi senin barcılardan ne menfaatin vardı da, alkole evet dedin. Seni dürüst adam biliriz, İnşallah ticari bir alışverişin yoktur!

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 07 Haziran 00:29
03

Kocaelili - Siz Fatma baskana muhalif olmaktan başka, belediye nin vatandaşlara hizmet projelerini engellemeye çalışmaktan başka o mecliste ne yapıyorsunuz ? Bi söylermisiniz ?

Yanıtla . 26Beğen . 9Beğenme 06 Haziran 21:56
02

41 - fatma yürüyüş yoluna bayrak astiriyor daha ne yapsın

Yanıtla . 6Beğen . 18Beğenme 06 Haziran 21:50

ANATOLYA MASAJ

Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.100:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262 322 74 54

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

*Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek     *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergâhından geçmektedir. *40 yaş altı eleman alınacaktır *Fabrikamızd...

ACİL SATILIK  

İmarlı Köşe Arsa, Net 600 M2, Müstakil Parsel, Alt Üst Yapılı Meyvelik. İkiz Villa, 6 Daire İmarlı, Muhteşem Manzaralı        Ereğli/Karamürsel Fiya...

KİRALIK ODALAR

Yılmaz Pansiyon KİRALIK ODALAR Tel: 0543 512 18 97 - 322 79 21

YATILI BAKICI ARANIYOR

Körfez'de YATILI BAKICI aranıyor.Tel: 0532 359 79 47

RECEP KEBAPÇILIK ELEMANLAR ARIYOR

Recep Kebapçılıkta çalıştırılmak üzere HAZIRLIKÇI KEBAP USTASI, LAHMACUN VE PİDE USTASI, BAYAN BULAŞIKÇI, BAY-BAYAN KOMİ-GARSON aranıyor. Yüksek...

MERTTÜRKLER MOBİLYA USTALAR ARIYOR

Merttürkler Mobilya Atölyesine deneyimli USTALAR Alınacaktır Dolgun maaş+SGK+Yol+Yemek Uzunçiftlik/Kartepe Tel: 0 533 497 62 60 – 0554 502 37 52

SETA MUTFAK BAY-BAYAN ELEMANLAR ARIYOR

MOBİLYA ZIMPARA İŞİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE BAY-BAYAN  PERSONEL  ALINACAKTIR. TEL:0 532 2123265 SETA LTD ŞTİ. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma s...

HAŞERE İLAÇLAMA YAPILIR

Ev, iş yeri, depo, apartman altı vs. Ücret: 100 m2 için 200 TL. Tel: 0535 895 09 53

SAKLI VADİ ELEMANLAR ARIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE...