Büyükakın, eylem planını gazetemize değerlendirdi: "Bu yeni bir başlangıç"

Kocaeli dün tarihi bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin dikkatle takip ettiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının deniz salyası ile ilgili düzenlediği çalıştayın finalinde Marmara Denizi’ni kurtaracak eylem planı açıklandı. Kısa zamanda gelinen noktanın çok kıymetli olduğunu söyleyen Büyükakın, “Önce bilim adamları, ardından bürokratlar ve sonunda da siyasi irade bir araya geldi. Bu Marmara Denizi ile ilgili yeni başlangıç” dedi.

Adem Turgut
Adem Turgut Tüm Haberleri

22 MADDELİK EYLEM PLANI

Dünyanın ve ülkemizin gündemine yerleşen Marmara Denizindeki deniz salyası sorunu için yapılan çalıştay 22 maddelik eylem planının açıklanmasıyla sona erdi. Çalıştayın son gününde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Deniz salyası sorunu ile karşı karşıyayız. Bilim insanlarımızı ve akademisyenlerimizi dinledik. 84 milyon ve Marmara bölgesinde yaşayan 25 milyon insanın içini sızlatan görüntüleri yok etmek istiyoruz. Şeffaf bir şekilde ortak akıl ile hazırladığımız 22 maddelik eylem planımızla Marmara Denizi'ni temizlemeyi hedefliyoruz. Eylem planımız hemen kurulacak koordinasyon kurulları ile tüm illerde başlayacak” dedi.

“MBB MİSYONUNA ÇOK UYGUN İŞLEV ÜSTLENDİ”

Sürecin başından beri çalışmanın içinde olan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gazetemize bir değerlendirme yaptı. Büyükakın, “Öncelikle şunu söylemeliyim, bu mesele ve ele alınışı noktasında Marmara Belediyeler Birliği tam da misyonunda olduğu gibi bir işlev üstlendi; gereğini yaptı. Birlik, konuyu dillendirdi ve bakanlığı harekete geçirdi. Bunu çok önemsiyorum” dedi.

KISA DEĞERLENDİRME- Pazar günkü toplantı öncesi Bakan Kurum ile ilimiz yetkilileri, ODTÜ’nün Bilim-2 Gemisi’nde inceleme yaptı. Vali Yavuz ve Başkan Büyükakın, körfezin ilimiz sınırları içindeki temizlik ve kontrol faaliyetleriyle ilgili de Bakan Kurum’a bilgi sundu.

“BAKANLIĞIMIZ ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR ALDI”

Büyükakın, “Bir büyük teşekkürü de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve bakanlık yetkililerine etmemiz gerekir. Çünkü bakanlığımız deniz salyası ile ilgili meselede denetçi gibi kalmak; bu yaşananlar kimin sorumluluğu diye bakmak yerine çözüm için paydaş olmayı tercih etti. Hızlı aksiyon aldı. Geldiğimiz güzel nokta da bunun eseridir” görüşüne yer verdi..

“ATILIMCI, KIYMETLİ VE ÇÖZÜMÜ HIZLANDIRICI”

Meselenin başından beri çalıştıklarını söyleyen Büyükakın, “Önce bilim adamlarımız meseleyi ele aldılar. Sonra bürokratlarımız devreye girdi ve son olarak siyasi irade elini taşın altına koydu. Bu Marmara Denizi için yeni bir başlangıç. Birlikte hareket etme açısından atılımcı, kıymetli ve çözümü hızlandırıcı bir süreç oldu. Çok memnunum” diye konuştu.

GENİŞ ÇAPLI- Tryp By Wyndham Otel’deki toplantıda Marmara Denizi’ni kurtaracak 22 maddelik eylem planı detaylarıyla ele alındı. Marmara Belediyeler Birliği’ne üye illerin vali ve belediye başkanları, bu önemli toplantıya eksiksiz katıldı.

“AZOT MİKTARI YÜZDE 40 ORANINDA AZALTILMALI”

Yapılacak çalışmaların sonuçlarının kısa zamanda görülmeye başlanacağını söyleyen Başkan Tahir Büyükakın, “Tabi tam çözüm uzun zamana yayılan bir süreç olacak ama asıl mesele uzmanların deyimiyle azot miktarının yüzde 40 azaltılmasıdır. Eğer Marmara Denizi’ndeki azot miktarı yüzde 40 azaltılırsa 5- 6 yıl içinde oksijen miktarı da normal seviyesine gelecek. En önemli mesele bu” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYORDU”

Azotun azaltılması için ileri biyolojik arıtma yapılması gerektiğini söyleyen Büyükakın, “Biyolojik arıtmada sadece karbon temizleniyor. İleri biyolojik arıtmada ise azot ve fosfor da temizleniyor. Kocaeli olarak biz üzerimize düşeni uzun yıllardır yapıyoruz. Biyolojik arıtma olan tesislerimizde de ileri biyolojik arıtmaya geçmek için planlarımız vardı. Onları da yapacağız” dedi.

10 YILLIK SÜREÇ- 22 maddelik eylem planı kapsamında ilk 3 yılda temizlik çalışmalarıyla ilgili yatırımlar tamamlanacak. Kademeli olarak hayata geçirilecek çalışmalar, sıkı kontroller sonrasında Marmara Denizi’nin bu çirkin görüntüden 10 yıl içinde kurtulabileceği belirtiliyor.

“DAMLA SULAMA ÖNEMLİ”

Tarımda damla sulamanın önemine dikkat çeken Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı “Normal sulama yaparsanız gübrenin azot ve fosforu da yeraltı suları ve oradan dereler yoluyla denizlere geliyor. Bu da engellenmeli. Bu noktada yapılacaklar olacaktır. 8 Haziran Salı günü yapılacak deniz temizliği çalışmasına biliyorsunuz biz çok daha önce başlamıştık” diye konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ İMZALAR- Marmara Denizi Koruma Eylem Planı, çalıştay sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile MBB üyesi belediyelerin başkanları ve illerin valilerinin imzasıyla kayıt altına alındı. Bakan Kurum, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da bu plana imza koydu.

22 maddeden oluşan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı şu maddeler halinde açıklandı:

1. Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK'lardan müteşekkil Koordinasyon Kurulu; Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu oluşturulacak.

2. Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı üç ay içerisinde hazırlanarak çalışmalar bu plan çerçevesinde yürütülecek.

3. Marmara Denizi’nin tamamını koruma alanı olarak belirleme çalışmaları başlatılacak, 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

4. Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren, 7/24 esasıyla, Marmara Denizi’ndeki müsilajın bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacak.

5. Bölgede bulunan mevcut atıksu arıtma tesislerinin tamamı ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Atıksuların ileri biyolojik arıtım yapılmaksızın Marmara Denizi'ne deşarjını engelleyici hedefler doğrultusunda çalışmalar yürütülecek.

6. Marmara Denizi’ne deşarj yapan atıksu arıtma tesislerinin deşarj standartları 3 ay içerisinde güncellenerek hayata geçirilecek. 

7. Arıtılmış atıksuların mümkün olan her yerde yeniden kullanımı artırılacak, desteklenecek. Temiz üretim teknikleri uygulanacak.

8. Atıksu arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen OSB'lerin rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacak.

9. Atıksu arıtma tesislerinin yapımı ve işletilmesini çok daha kolay hale getirmek için kamu-özel sektör işbirliği modelleri hayata geçirilecek.

10. Marmara Denizi’ne gemilerin atıksularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik üç ay içerisinde düzenleme yapılacak.

11. Tersanelerde temiz üretim teknikleri yaygınlaştırılacak.

12. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde; alıcı ortama deşarj yapan atıksu arıtma tesislerinin tamamı 7/24 online izlenecek. Marmara Denizi’ndeki 91 izleme noktası 150'ye çıkarılacak. Türkiye Çevre Ajansı eliyle, Marmara Denizi ile ilişkili tüm havzalardaki denetimler uzaktan algılama, uydu ve erken uyarı sistemleri, insansız hava araçları ve radar sistemleri kullanılarak artırılacak.

13. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Planı ve Deniz Çöpleri Eylem Planı üç ay içerisinde hazırlanarak uygulamaya konulacak.

14. İyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile basınçlı ve damlama sulama sistemleri yaygınlaştırılacaktır.

15. Marmara Denizi’yle ilişkili havzalarda, dere yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak kirliliğin denize ulaşması önlenecektir.

16. Zeytin karasuyu ve peynir altısuyu kaynaklı kirliliğin önlenmesi için, atık su azaltımını gerçekleştirecek teknolojik dönüşümler sağlanacaktır.

17. Fosfor ve yüzey aktif madde içeren temizlik malzemelerinin kullanımı aşamalı olarak azaltılacaktır. Organik temizlik ürünleri teşvik edilecektir.

18. Marmara Denizi’mizdeki tüm hayalet ağlar 1 yıl içerisinde temizlenecek.

19. Balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılması sağlanacak, koruma alanları geliştirilecek.

20. Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara ekonomik destek sağlanacaktır.

21. Deniz kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapılarak, kamuoyunun bilgilendirecek bir platform oluşturulacak.

22. Soğutma suları ve termal tesislerden oluşan sıcak suların Marmara Denizine etkilerinin azaltılmasına yönelik tedbirler alınacak.

07 Haz 2021 - 13:49 - Gündem --- Okunma

Muhabir Adem Turgut

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.314.726 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş Kamil - Sayın CumhurBaskanım tüm marmaraya kıyısında yasayanları1 haftalığına Antalya ya yolla evsel ve kişisel atıklardan kurtulur marmara kendine gelir

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 07 Haziran 15:06

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Profil kaynağı yapabilecek GAZALTI KAYNAKÇILARI aranıyor Tüm sosyal haklar mevcuttur Körfez-Kartepe ara...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

KINAT ÇELİK LTD.ŞTİ. Çelik konstrüksiyon imalatında çalışmak üzere  İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. Ovacık  Mah. Ali İslam Cad....

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA Merkez Derince Tel: 0533 261 45 90 0262 223 41 90

VASIFSIZ BAY ELEMAN ARANIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIMŞirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere 40 yaş altı VASIFSIZ BAY ELEMAN alınacaktır. Adres: Karabaş Mah. Hafız Selim Efendi Sokak...

BİLGİ İŞLEM ELEMANI ARANIYOR

*Üniversitelerin Ön Lisans Programlarının Bilişim Teknolojileri, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar Programcılığı Bölümlerinden mezun, En az 2 yıl tecrüb...

PERSONEL ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIR İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kesme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, US...

MAKSİMUM GÜVENLİK ELEMANLAR ARIYOR

Kartepe ve Başiskele bölgesinde görevlendirilmek üzere ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ve DANIŞMA PERSONELİ  alınacaktır. MAKSİMUM GÜVENLİK 0262 331 22...

USTALAR ARANMAKTADIR

Mutfak Dolabı imalatı ve montajından anlayan USTALAR aranmaktadır Uzuntarla- Kartepe-Kocaeli Dolgun Maaş+SGK+Servis+Yemek Tel: 0532 342 20 28 0262...

EFE NAKLİYAT

EFE NAKLİYATŞOK KAMPANYA500 TL'den başlayan fiyatlarlaMobilyalarınız sökülür takılır(beyaz eşyalar dahil)Montaj+Sarma İzmitTel: 0 539 520 50 820 534 8...

HER TÜRLÜ ÇATI İŞLERİ YAPILIR

HER TÜRLÜ ÇATI KİREMİT AKTARMA ÇATIKATI- TERAS KAPLAMA Şıngıl Çatı- Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver Tel: 0535 346...