Katırcıoğlu projenin önemini anlattı: Ata Tohumları geleceğimizin teminatı

Ata Tohumları projesinde önemli bir rol alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Sağlığımız, gıda güvenliğimiz ve ekonomimiz açısından üç boyutlu bir proje olan ata tohumu küresel ısınma ile birlikte gelecekte yaşanabilecek kıtlığa karşı da ülkemizin kendi yurttaşlarını doyurmak adına büyük öneme sahip” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ÇALIŞMALARI ANLATTI

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, aynı zamanda ilimizdeki tarım çalışmalarıyla da yakından ilgileniyor. Katırcıoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesindeki ve ata tohumu ile ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Gazetemizi ziyaret eden Katırcıoğlu yaptıkları çalışmaları ve ata tohumunu anlattı. Meclisin tatile girmesi ile birlikte tüm ilçelerde ziyaretlere giden Radiye Sezer Katırcıoğlu, vatandaşların sokaktaki nabzını tuttuklarını söyledi. Ata tohumu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Katırcıoğlu, Çocuk Hakları Komisyonunda çocuk işçiliğini önlemede yaptıkları çalışmanın da tamamlandığını ve raporunun yazılmaya başlandığını söyledi.

HER HAFTA BİR İLÇE

Meclisin tatile girmesi ile birlikte artık sadece Kocaeli’de çalışma yapacaklarını söyleyen Katırcıoğlu, “Kocaeli’de olmak çok güzel. Rahat rahat programlarımızı yapıyoruz. İl Başkanlığımıza program talep ettik. Milletvekilleri olarak her hafta bir ilçeyi vekile verin dedik. Böylece ne yapacağımızı bilerek planlı programlı çalışmalarımızı yapıyoruz. Gideceğimiz ilçenin teşkilatını arıyoruz. Onlarla birlikte program yapıyoruz. Teşkilatın talepleri doğrultusunda tüm program yapılıyor. Bir hafta boyunca ilçenin bir vekile verilmesi çok güzel oluyor.

1,5 YILI TELAFİ EDECEĞİZ

İlçeye 2-3 gün ayırma şansımız oluyor. Ben kadın ve gençlik kollarına da ayrı zaman ayırıyorum. Bu teşkilat motivasyonu ve bire bir ilişki kurmak açısından da iyi oluyor, Teşkilatın nabzını tutan, onlara yakın olmamızı sağlayan, ilçeyi tanımamıza fırsat veren bir çalışma oldu. Keşke daha fazla vakit ayırma şansımız olsa. Pandemi nedeniyle kaybettiğimiz 1,5 yılı ancak bu şekilde telafi edebiliriz” dedi. 

ZİYARET: Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Recep Haldız, Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’u ziyaret eden AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na AK Parti İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gürsel de eşlik etti.

TEŞKİLAT BİZİ YANINDA GÖRMEK İSTİYOR

İlçelerde yaptıkları ziyaretlerde pazarda, sokakta, esnaf ziyaretlerinde karşılaştıkları tepkiler, talepler ve teşkilatların beklentileri hakkında da bilgi veren Katırcıoğlu, “Teşkilatlarımız gönüllük esası ile çalışmaların yapıldığı yer. Teşkilatlar vekilleri, il başkanını, belediye başkanını yanında görmeyi istiyor. Bu onların motivasyonunu artırıyor. Ben ilçeye gittiğimde onlara tabi oluyorum. Onlar ne istiyorsa onları yapıyoruz. Mutlaka esnafı, pazarı ve muhalif görüşlü bir aileyi ziyaret ediyorum. Yaz olduğu için piknik alanlarını ve caddelerde yürümeyi de tercih ediyorum.

VATANDAŞIN NABZINI TUTUYORUZ

İnsanlar milletvekili görünce mutlu oluyor. İnsanlar ayaküstü hemen bize bir şeyler söylüyor. Sahada ne olduğunu, kurumlarla yaşanan sıkıntıları direk görüyorsunuz. Nerede ne olduğunu, nerede eksiğimiz, nerede artılarımız olduğunu görüyoruz. Tam bir kamuoyu yoklaması oluyor. Vatandaşın nabzını tutuyoruz. Bu analizlerimizi ayda bir yaptığımız milletvekilleri, il başkanı ve büyükşehir belediye başkanımızla birlikte koordinasyon toplantısında paylaşıyoruz. Zaman zaman ilçe belediye başkanlarımızın değerlendirmelerini de alıyoruz.

YAZI İŞLERİNİ ZİYARET ETTİ: AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, gazetemizin yazı işleri müdürlüğü çalışanlarını ziyaret etti. Burada gazetecilerle sohbet eden Katırcıoğlu, gazetenin baskıya hazırlanma süreci ile ilgili bilgi aldı.

SIKINTI VAR AMA VATANDAŞ ÇÖZÜM İÇİN BİZE GÜVENİYOR

1,5 yıl sahalarda olamadık. Bu süreci kapatmaya çalışıyoruz. Sahayı ölçüyoruz. Sahada tepki ile karşılaşmıyorum. Piknik alanına, pazarlara giriyorum. Spontane insanlarla konuşuyorum. Pandemi nedeniyle sıkıntı var ama size güveniyoruz diyorlar. Pahalılık var. Ama insanlar bunu da bizim çözeceğimize inanıyor. Eleştiri olduğunda da üslup çok düzgün. Sahada sıkıntı olsa söylerdim. Millet İttifakına bakarsanız memleket yandı, bitti. Onların sesi çok çıkıyor. Millet onlar gibi düşünmüyor. Feraset sahibi vatandaşımız gerçekleri görüyor. 20 yıl rastlantı sonucu kimse iktidarda kalamaz” dedi.

461 ATA TOHUMU VAR

Ata Tohumu çalışmaları ile ilgili bilgi veren Katırcıoğlu, “En son 461 ata tohumu vardı. Şu anda elimde 8-10 tohum daha var. Her gittiğim yerde artık ben söylemeden vatandaşlar tohumları bana getiriyor. Halıdere’ye gittim kısırından, baklasına kadar tohum getirdiler. Ben Kocaeli’de bu kadar tohum olduğunu bilmiyordum. Kandıra’dan çıkar diyordum ama her ilçenin köylerinden tohum çıktı.

BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Cümleleri artık Kocaeli sanayi ve ticaret kenti diye kurmak istemiyorum. Kocaeli bir tarım, turizm, kültür şehri. İki denize, iki göle kıyısı var. Muhteşem samanlı dağları var. Eski tarihin üzerinde kurulmuş bir şehir. Kurtuluş Savaşının önemli merkezlerinden biri. Halıdere’de 800 yıllık Osmanlı köyü var. Her yerine gittiğinizde başka bir güzellik var. Kaplıcaları ve termal suları var. Çok büyük potansiyeli var.

HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Emine Erdoğan’ın öncülüğünde bu çalışmayı yapıyoruz. 20 yıl öncesinde sadece tohum ithal eden bir ülkeyken şu anda 86 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. 500 milyon dolarlık getirimiz var. Tıbbi ve aromatik bitkilerle birlikte dünya Pazar payı 115 milyar. 2023’teki hedefimiz 5 milyar dolar. Bu seviyeye çıkacak potansiyelimiz var. Ata tohumları bu coğrafyanın binlerce yıldır kuraklığına, serinliğine, yağış rejimine, zararlısı ile mücadele etmiş ve genetiğini güçlendirmiştir. Bu tohumlar bizim bünyemize uygun. Biz bunları TAGEM ile güçlendiriyoruz.

STRATEJİK ÖNEMİ BÜYÜK

16 çiftçi kadınla birlikte bu yıl 800 kilogram ürün elde ettik. Gönüllülük esası ile yaptığımız çalışma. Ata tohumu projesine inanan, stratejik önemini bilen bu kadınlar kendi topraklarına ücretsiz olarak bu tohumları ekti. 2050’de beklenen kuraklık ve su savaşları kıtlık getirecektir. Ülkeler kendi nüfuslarını doyurduğunda güçlü ülke olacaktır. Büyük göçlerin yaşanacağı bir coğrafyayız. Ortadoğu’da olmamız bizi risk altında tutuyor. Göç dalgaları buradan olacak. Bu nedenle kendi tarımımızı kendi tohumlarımızla yapmamız gerekiyor.

FARKINDALIK OLUŞTU

Ata tohumlarımızı yemeklik için değil çoğaltmak için ektik. Şimdi onları üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin bahçelerinde daha da çoğaltacağız. Dünyanın üçüncü büyük tohum bankasını kurduk. Kocaeli’den götürdüğümüz tohumlar burada. Kocaeli’de büyük potansiyel var. Kıl biber, Kandıra Biberi, biber tescillendi. Büyük bir farkındalık oluştu ve sağlıklı gıdaya ulaşım için bir bilinç oluşmuş” dedi.

Kabine değişimi normal

Kabine değişikliğinin devam edip etmeyeceği ile ilgili Ankara’daki hava hakkındaki soruları da yanıtlayan Katırcıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemindeyiz. Ama şu anda yaşadıklarımızı parlamenter sistemdeki gibi değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bakanlar bürokratlardan oluşuyor. Siyasi olan sadece iki kişi var kabinede. Siyasetçi boyutu olmadığı için değişimler oluyor. Parlamenter sistemdeki gibi toplu değişim oluyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde bürokrat başarılıysa kalıyor, değilse gidiyor. Milli Eğitim Bakanımız zaten uzun zamandır istifasını istiyordu. Kabinede Cumhurbaşkanımız gerek gördükçe sahadan aldığı bilgilerle ekibi ile değerlendirme yaparak değişiklik yapıyor” dedi.

Çocuk işçiliğine karşı mücadele başarıyla sürüyor

Çocuk işçiliği ile mücadelede mevsimlik işçilerin çocukları ile ilgili araştırmanın tamamlandığını söyleyen Katırcıoğlu, 2023’e kadar çocuk işçiliği oranını minimum seviyeye düşüreceklerini belirtti.

EĞİTİM HAKKI ÇALIŞILACAK

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Çocuk Hakları Alt Komisyonunda çocuk işçiliği ile ilgili çalışmanın tamamlandığını söyleyen Katırcıoğlu, “Çalışmanın raporlaması yapılıyor. Şu anda ise çocukların eğitimi ile ilgili bir çalışma var. Online eğitimleri, EBA’nın eğitimleri nasıl etkilediği, telafi eğitimlerinin ne kadar işe yaradığı, aksaklık var mı, karşılığı nasıl gibi birçok etkeni göz önünde bulundurarak çalışma yapacağız. Çalışmayı diğer siyasi partilerin milletvekilleri ile birlikte yapıyoruz. Yerinde inceleme yapacağız.

BAŞARI ÖDÜLÜ ALDIK

Mevsimlik işçilerin çocuklarının çocuk işçiliğimden uzaklaştırılmaları ile ilgili bir çalışma yaptık. Uygulamalarını yerinde inceledik. Çocukların eğitimlerinin devam için pilot çalışmaları yerinde inceledik. 4-5 bakanlığın içinde olduğu bir çalışma. Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 2023 yılına kadar çocuk işçiliği ile mücadele eylem planı hazırlandı. 2006 yılında çocuk işçiliği ile mücadelede İLO’dan başarı ödülü alan bir ülkeyiz.

EN FAZLA ÇOCUK MEVSİMLİK İŞÇİ

Çok hızlı çocuk işçiliğini düşüren ülkeyiz. En fazla mevsimlik işçilerde, sonra hizmet sektörü ve en son sanayide çocuk işçiliği görülüyor. 2002’de yüzde 15,4 olan çocuk işçiliği oranını yüzde 4,4 oranına düşürdük. Kararlı politikalarla bunu düşürdük. Ama hala oran fazla. Mevsimlik işçilerin çocuklarını bundan uzaklaştırırsak oran çok aşağıya düşecektir. Bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz” dedi.

11 Ağu 2021 - 19:35 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.046.475 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


MARKETÇİ ve POMPACI ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

DEMİR ÇELİK FABRİKASINABAY PERSONELLER ARANIYOR

Tuzla’da Bulunan Demir-Çelik Fabrikasındaki Projemize PRESÇİLER, KAYNAKÇILAR,TAŞLAMACILAR,CNC OPERATÖRLERİ, MONTAJ-BOYAHANE BÖLÜMLERİNDE ÇALIŞACAK V...

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

MEGUİARS İzmit Yetkili Uygulama Merkezinde çalışmak üzere oto yıkama konusunda deneyimli ÇALIŞMA ARKADAŞLARI aramaktayızTel: 0539 231 74 95

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD METAL (Dilovası) KAYNAK, İMALAT , MAKİNE BAKIM, MONTAJ USTA VE YARDIMCILARI arıyoruz Dolgun Ücret / Servis Çayırova-Gebze-Körfez-Derince-İzmit...

FORKLİFT OPERATÖRÜ, PALET TAMİR USTASI ve KAMYON ŞOFÖRÜ aranmaktadır.

Palet üretim firmasında çalışacak FORKLİFT OPERATÖRÜ, PALET TAMİR USTASI ve KAMYON ŞOFÖRÜ aranmaktadır. Adres: Yenişehir Mahallesi Feyzullah İzmit Ca...

İMALAT USTASI-KAYNAKÇI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor

İMALAT USTASI-KAYNAKÇI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor SYS MAKİNA Makine ve çelik imalatı yapan firmamızda çalışmak için teknik resim okuyabilen ve imal...

TEZGAHTAR ARANIYOR

İzmit Sanayi sitesinde ki börekçi dükkanına, Sabah 06:00’da kendi imkanlarıyla gelebilecek, TEZGÂHTAR aranıyor. Tel: 0532 450 74 64

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT MONTAJ USTALARI ve GAZALTI KAYNAKÇILARI ve YARDIMCILARI alınacaktır.

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ alınacaktır Tel: 0533 303 78 79 0534 499 99 90

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90