Sosyal Etki’yi tüm Türkiye hissedecek! Kimseyi incitmeden sessiz sedasız yardım

GTO, Dilovası’nda pilot olarak kurduğu Sosyal Etki Merkezi'nde 350 kart sahibi yoksul aileye destek veriyor. Gıdadan temizlik maddesine, giyimden kırtasiye malzemesine kadar tüm ihtiyaçların olduğu merkezde ihtiyaç sahipleri sessiz sedasız gelip alışverişlerini yapıp evlerine gidiyor. Kayıtlı olmayan ancak ihtiyaç sahibi vatandaşlara da destek veriliyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Kocaeli’de 7 OSB’ye, 7’si aktif olmak üzere toplam 10 limana sahip olmasına karşın 51 bin nüfusu ile Türkiye’nin en yoksul bölgelerinden biri olan Dilovası’nda Gebze Ticaret Odası (GTO) Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Gıdayı Kurtarma Derneği, Ford Otosan, Opet gibi büyük firmaların desteği ile yapılan projede tüm ürünler oda ve kurumlar tarafından bağışlanıyor. İhtiyaç sahiplerini incitmeden yapılan yardımların daha fazla insana ulaşması için GTO, Darıca’da da aynı projeyi yapacak.

Süper marketi aratmayan Sosyal Etki Merkezi’nde makarnadan hazır çorbaya, nohuttan pirince, okul kıyafetlerinden kırtasiye ürünlerine, yumurtadan temizlik ürünlerine kadar her türlü temel ihtiyacı bulmak mümkün.

GTO, projenin çevreci bir yanını da olması için merkezin önüne koyacağı plastik ve cam atık kutularına cam ve pet şişe getirenlere puan vererek bu puanların alışverişte kullanılmasını sağlayacak.

Hizmete başladığından bu yana başarıyla yoluna devam eden merkezin benzerlerinin Van, Trabzon ve Nevşehir ticaret odaları da gündemlerine aldı. Projenin mimarı Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, yaptıkları projeyi gazetemize anlattı.

GAZETEMİZE ANLATTI: GTO Başkanı Nail Çiler, üretim yaptıkları bölgelere hizmet vermek ve bölgedeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak için kurdukları ve Türkiye’ye örnek olmaya başlayan Sosyal Etki Merkezi'ni gazetemize anlattı.

PİLOT UYGULAMA

Yaptığı okullar, 112 Acil Merkezi gibi birçok hizmetin dışında 2019 yılında Dilovası’nda ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için Sosyal Etki Merkezi kuran GTO, bölge halkı için önemli bir çalışmaya imza attı. Çalışmanın mimarlarından olan GTO Başkanı Nail Çiler, sosyal sorumluluk projesi olarak yaptıkları çalışmanın pilot çalışmasının Dilovası olduğunu belirtti. Yoksulluğun yoğun olduğu Dilovası’nda yaptıkları çalışmanın başarılı olduğunu söyleyen Çiler, Darıca’da da benzer bir çalışma yaptıklarını kaydetti

YOKSULLUK ÇOK FAZLA

Dilovası’nın sanayinin en yoğun olduğu ilçelerden biri olmasına rağmen sosyo-ekonomik yapısı diğer ilçelerden farklı olduğunu söyleyen Çiler, “Bu bölgede yoksulluk çok fazla olduğu için burada pilot çalışmamızı yapmaya karar verdik. Gebze bölgesinde 10 OSB var. bu kadar OSB başka bir ilde yok. Bu OSB’lerin 7’si Dilovası’nda. Aynı zamanda burada 3’ü faal olmamak üzere 10 liman bulunuyor. 51 bin nüfusu olan böyle bir ilçe başka bir yerde yok.

GELİNLİK: hiç kullanılmamış ve GTO üyeleri tarafından hibe edilen kıyafetlerin satıldığı merkezde yine odanın Gebze’de bulunan bir üyesinin gelinlik dükkanını vitrinin değiştirmesi ile açığa çıkan gelinlikler bağışlandı. 12 tane gelinlik burada ihtiyaç sahibi olan genç kadınlara verilecek.

SANAYİNİN SOSYAL HAYATA ETKİSİ YOK

Sanayi yoğun bir yer olmasına rağmen, sanayinin sosyal hayata bir etkisi olmayan bir bölge aynı zamanda burası. Böyle olunca burada atıl olan bir alanı alıp merkez yaptık. Alt katı Sosyal Etki Merkezi'nin, birinci katı Aile Sağlığı Merkezi ve 2 mahalle muhtarlığı ikinci katı Halk Eğitim Merkezi ve en üst katı ise odamızın irtibat merkezi olarak planlandı. 8 milyon lira harcanarak yaptığımız binayı kaymakamlığa verdik. Ancak biz bölgeye hizmet olması amacı ile binanın tüm giderlerini karşılıyoruz.

İSTEDİKLERİNİ ALIYORLAR

Binanın yapımı tamamlandıktan sonra 110 kişilik konferans salonu ve marketi ile Sosyal Etki Merkezimizi kurduk. Market demek çok doğru olmaz tabi. Çünkü burada hiç kimseden bir kuruş para alınmadan ihtiyaçları karşılanıyor. İhtiyaç sahiplerini muhtarlık ve kaymakamlıklar üzerinden belirliyoruz. İhtiyaç sahiplerine kart veriyoruz ve o kart sahipleri gelip burada ihtiyacı olan neyse onu alıyor. İhtiyaç sahipleri birbirleriyle karşılaşmasınlar, incinmesinler diye en fazla 4 kişiyi içeri alıyoruz.

TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ VAR: Sosyal Etki Merkezi'nde vatandaşlar istedikleri temel gıda ürününü alabiliyor. En fazla alınan ürün makarna, pirinç, bulgur gibi gıdalar. Merkeze sebze ve meyve geldiğinde ise hızlıca dağıtımı yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

4 MİLYON AYNİ YARDIM

Şu anda 350 kart sahibi merkezimizden yararlanıyor. 350 kişi dışında varsa ihtiyaç sahibi onları da merkezden yararlandırıyoruz. Engelli ihtiyaç sahipleri merkeze gelemiyorsa bizim aracımızla ihtiyaçları evine bırakılıyor. Pandemi döneminde engelli ihtiyaç sahiplerinin tamamının evine ihtiyaçları bırakıldı. Aynı zamanda pandemi döneminde ayni yardımlar 4 milyon lirayı buldu. Pandemi döneminde bu merkez gerçekten çok başarılı çalışmalara imza attı.

KADINLARA EĞİTİM

Dilovası bölgesinde kadınlara yönelik çalışma neredeyse yok denecek kadar az. Burada dezavantajlı gruplar arasında kadınlar da yer alıyor. bu nedenle Sosyal Etki Merkezimizin içinde bulunan 110 kişilik konferans salonunda kadınlara ve anne adaylarına yönelik eğitimler vereceğiz. Pandemi nedeniyle eğitimlere başlayamadık ancak bu yıl eğitimleri başlatacağız. Şu anda konferans salonumuzda arıcılık eğitimleri sürüyor” dedi.

SOSYAL ETKİ MERKEZİ: 2019 yılında kurulan Sosyal Etki Merkezi, sadece ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı veren bir nokta değil aynı zamanda ilçenin Aile Sağlık Merkezi, iki mahallenin muhtarlığı ve Halk Eğitim Merkezi binasını da içinde barındırıyor.

KIRTASİYE ÜRÜNLERİ DE BULUNUYOR: Sosyal Etki Merkezi'nde bölgede ihtiyaç sahibi olan vatandaşların çocukları için ihtiyaç olan kırtasiye malzemelerini bulmaları da mümkün. Merkezde lisanslı ürünler dahi bulunuyor.

KÜTÜPHANE: Galatasaray, İstanbul ve Yeniköy Rotaractlar tarafından Sosyal Etki Merkezi'nin içinde Sevgi Kütüphanesi oluşturuldu. İsteyen herkes bu kütüphaneden ücretsiz olarak kitap alabiliyor.

110 KİŞİLİK SALON: Sosyal Etki Merkezi'nde bulunan 110 kişilik konferans salonunda öncelikle kadınlar olmak üzere bölgenin ihtiyacı olan eğitimlerle eğitim çalışmaları yapılıyor.

DOLUM ALANI: Sosyal Etki Merkezi’ne hayırseverler tarafından getirilen büyük temizlik ürünleri küçük kaplara bölüştürülerek herkesin yararlanacağı hale getiriliyor. Merkez çalışanları gıda ve temizlik ürünlerini ayrı odalarda herkesin kullanacağı şekilde bir ya da iki kilo veya litrelik paketlere koyarak paketliyor.

KIYAFET DE VAR: Sosyal Etki Merkezi'nde vatandaşlar istedikleri kıyafetleri alabiliyor. Projenin fikir babası GTO Başkanı Nail Çiler de ürünlerin tedariki ile yakından ilgileniyor.

İkinci proje Darıca’ya

GTO Başkanı Nail Çiler, Dilovası’ndaki Sosyal Etki Merkezi projesinin daha kapsamlısını Darıca’da yapmaya başladıklarını belirtti. İçinde Sosyal Etki Merkezi, özel eğitim danışmanlığı, aşevi, taziye yeri, Kızılay Kan Merkezi, konferans ve eğitim salonları yer alacak proje bölge halkının birçok ihtiyacına karşılık verecek

11 MİLYONA MAL OLACAK

Dilovası’ndan sonra Darıca’da Sosyal Etki Merkezi'nin temellerini attıklarını söyleyen GTO Başkanı Nail Çiler, bu merkezin daha kapsayıcı ve büyük olduğunu kaydetti. 8 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan merkezin toplam maliyetinin 11 milyon lira olacağını söyleyen Çiler, “Bu merkezde bölgedeki ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek dışında daha önemli bir çalışma olacak. Doğal Afetlere karşı önlemlerimizi almak için Afet Gönüllüleri Eğitim Merkezi gibi olacak. Burada sadece teorik değil gönüllü eğitimlerin verileceği alan da olacak.

AFET EĞİTİMİ VERİLECEK

Afetler olduğunda bizler müdahale edecek olan eğitimli insanları bekliyoruz. Oysa bulunduğumuz alanlarda eğitimli gönüllüler olursa afete hızlı müdahale etme şansımız olur. Bu nedenle yaptığımız bu projede Darıca’da yaşayan vatandaşlarımıza afet müdahale eğitimi vereceğiz. Bunun bu bölge için çok anlamlı olacağına inanıyorum. Eğitimler tamamen sivil gönüllülere yönelik olacak.

ÇOK KAPSAMLI PROJE

Toplam 3 bin 615 metrekare inşaat alanına sahip olacak binamızda Sosyal Etki Merkezi, konferans ve eğitim salonları, Kızılay Kan Merkezi, Aşevi, GTO’nun irtibat bürosu ve Özel Eğitim danışmanlık Merkezi olacak. Çok yönlü düşündüğümüz binamızda tüm hizmetlerimiz ücretsiz olacak. Aşevimizde ihtiyaç sahibi insanlara belediyenin işbirliği ile yemek yapacağız. Aşevinin önünde aynı zamanda taziye alanı da olacak.

ENGELLİLERE ÖZEL DANIŞMANLIK HİZMETİ

Sosyal etki merkezimizde bölgede ihtiyaç sahibi olan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için çalışma yapacağız. Ama en önemlisi Darıca’da yaşayan otizmli ve engelli bireyler ve aileleri için Özel Danışmanlık Merkezimiz olacak. Burada tüm danışmanlık hizmeti ücretsiz verilecek. Eğitim salonlarımızda Dilovası’nda olduğu gibi burada da kadınlara eğitim verilecek. Aynı zamanda anne adaylarına bebek bakımı, annelik sürecinde yaşayacakları sıkıntılar ve tüm süreç ile ilgili eğitim verilecek” dedi.

DARICA’YA YAPILAN PROJE: Gebze Ticaret Odası tarafından Darıca’ya yapılacak olan Sosyal Etki Merkezi 11 milyona mal olacak. Merkez, bölgedeki halkın birçok sosyal ihtiyacına karşılık verecek nitelikte. Aynı zamanda merkezde afetlere müdahale ile ilgili gönüllülere eğitim de verilecek.

Pet şişe ve cam getirenlere alışveriş puanı

GTO Başkanı Nail Çiler, Dilovası’nda hizmet veren ve Darıca’da ise yapımı devam eden Sosyal Etki Merkezlerinin önüne geri dönüşüm için yeni bir çalışma yapacaklarını belirtti. Pet şişe ve cam şişelerin doğaya atılmaması ve geri dönüşüm ile yeniden kazanılması için merkezlerin önüne makineler konulacağını söyleyen Çiler, “Bölgedeki vatandaşlar pet ve cam şişeleri getirip kuracağımız makineye atıp puan kazanacaklar. Bu puanlarla birlikte sosyal etki merkezinde alışveriş yapabilecekler. Özellikle merkezde alışveriş yapma hakkına sahip olan kart sahipleri bu yeni uygulamadan yararlanabilecek. Biz burada sadece ihtiyaç sahiplerine destek vermiyoruz aynı zamanda çevre içinde önemli bir adım atıyoruz” dedi.

22 Ağu 2021 - 20:03 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.199.617 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

MAKİNA ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

Makina Elektrikçisi aranmaktadır.İzmit SanayisiTel: 0544 298 45 41

OTO YIKAMA ELEMANLARI ARANIYOR

Oto yıkamada full veya part time çalışacak OTO YIKAMA ELEMANLARI aranıyor Karabaş Mah. Köseoğlu Sk. No:22 İzmit Tel: 0532 265 83 64

BİBERES GIDA BAYAN ELEMAN ARIYOR

Gıda imalatında çalışacak 18-35 yaş arası BAYAN ELEMAN alınacaktır BİBERES GIDA Mahmutpaşa Mah. Ova Sok. No:17 Başiskele/KOCAELİ Tel: 0532 452 30 38...

GÜLTEPE DİNLENME TESİSLERİ ELEMAN ARIYOR

Gültepe Dinlenme Tesislerine TECRÜBELİ BAY GARSON ve BAYAN KASİYER aranmaktadır SGK+ Yemek+ Servis Tel: 0534 360 86 21-0549 479 00 53

OPET İSTASYONUNA ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

Bozok YapıTecrübeli BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyorNot: Satış ve sevkiyata yardımcı olabilecekGölcükTel: 0 533 474 65 72

HİDROLİK USTASI ARANIYOR

BAKIM USTASI ARANIYOR E sınıfı ehliyeti olan, hidrolik tamir ve bakımından anlayan USTA aranıyor. İzmit içinde çalışılacaktır. Günaydın Vinç Hizmet...

BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ ARANIYOR

3.000 TL net maaş ile şirketimizde çalışacak ciddi anlamda işe ihtiyacı olan BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ aranıyorYol+SGK+YemekTel: 0532 368 07 95

MOTO KURYELER ARANIYOR

İzmit Dolphin Burger King Restaurant için*A1 veya A2 ehliyeti olan (Şirket motoru ile çalışacak)MOTO KURYELER aranmaktadırMaaş+yemek+prim+paket başı p...