Bu mahallenin çok ilginç bir sorunu var! Dolu bombası yağış almaya engel oluyor

Mahallesinde okul, mesire alanı ve sosyal donatı sorunları olduğunu vurgulayan İzmit Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca farklı bir sorunu da dile getiriyor: “Hyundai’dan dolu bombası atılıyor, o bizi çok rahatsız ediyor, dolu yağışını engelleyen bir bomba atıyorlar ama bu durum hem çıkardığı ses nedeniyle hem de bölgede yağış alınamaması nedeniyle bizleri rahatsız ediyor.”

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 100 KOMŞUMUZU KAYBETTİK

Özgür Kocaeli olarak vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde dinlemeye ve muhtar söyleşileri yapmaya devam ediyoruz. Dizimizin bugünkü konuğu İzmit Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca.., Biz sorduk Sarıca anlattı. İşte Muhtar Özgür Sarıca’nın anlattıkları:

“Covid-19 pandemisinde aşıya kadar geçen süreçte mahalle olarak çok kayıplarımız oldu, Büyüklerimiz Koronavirüs nedeniyle vefat ettiler. Mahalle sakinlerimiz yasaklar sırasında evlerinde olduğu için bizler de onlara yardımcı olduk. Ekmek almaya çıkamayanlara, fırının yetişemediği yerlere bizler ekmek dağıttık. Vatandaşlarımız bizi pek zorlamadı ama komşu komşuyu şikayet ediyordu, örneğin biri Koronavirüs’e yakalandı, bize baskı yapılıyordu, ‘Burayı dezenfekte ettirin!’, ‘Bunlar dışarı çıkıyorlar’’ gibi. Ölümler artmaya başlayınca şikayetler de arttı. Alikahya genelinde 100’ün üzerinde ölüm oldu.

BEKLENTİ ÇOK: Alikahya Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca, mahallesi ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nden beklentisinin çok olduğunu söyledi.

KOCAELİSPOR’U SEYRETMEK İÇİN AŞI OLANLAR ARTTI

“Mahallemizde aşı karşıtı vatandaşlarımız var ama Kocaeli Stadyumunun mahallemiz içerisinde yer alması nedeniyle ve maçların da yakında başlayacak olmasından dolayı aşı olanların sayısında da artış var, süreç hızlanmaya başladı. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi AVM’lere girişlerde de böyle bir karar uygulanırsa aşı olanların sayısı daha da artar. Alınan önlemler insanlarımızın aşı olmalarına yardımcı oluyor ama bununla birlikte hala ‘Çip takılacak’, ‘Bizi koyun gibi kullanacaklar’ diyerek aşı olmayanlar da var.

OKUL İNŞA EDİLECEK: Kocaeli Stadyumunun alt tarafında yer alan boş araziye okul yapmayı hedeflediklerini belirten Muhtar Özgür Sarıca, mahallelerinde okul sıkıntısı olduğunu vurguluyor.

SOSYAL ALANIMIZ YOK

Alikahya’da sosyal alanlar açısından çok kötü durumdayız. Mahalleye gelindiğinde yapılacak aktiviteler ya çay ocağına gitmek ya da kahvehaneye gitmek, başka bir şey yok. Gençlik merkezi ve spor tesisleri başta olmak üzere gençlerimizin vakit geçirebileceği alanlarımız yok. Kültür, sanat ya da sosyalleşme alanı mahallemizde yer almıyor, bunlar eksik olduğu için de çocuklarımız kötü yollara düşme ihtimali ile karşı karşıya kalıyor. Muhtarlık olarak bizim yapabileceğimiz bir şey yok, bu konu hakkında çalışmalar yapılmalı ki yapılacağına da inanıyoruz.

YETERSİZ KALIYOR: Atatürk Mahallesi sınırları içerisinde sosyal alanların yetersizliğini dile getiren Muhtar Sarıca, bir gençlik merkezi, spor salonu gibi alanların yapılması için talepte de bulunurken mahallede yalnızca çay ocağı ve kahvehane olduğunu belirtti.

YAĞMUR BOMBASI RAHATSIZ EDİYOR

Hyundai fabrikasının belde belediyesi olduğumuz dönemde bizlere katkısı daha çoktu, ne zaman ki ilçe belediyesine dönüştük ve mahalle olduk, bu bölgeden istihdamı neredeyse kalmadı. Mahallemizden ve bölgeden çalışan insan sayısında bir azalma oldu. Yine de Assan ve Pobcao yardımcı oluyor, Yıldız Demir Çelik ile beklentilerimizi karşılayamıyoruz ama onunla da ileri de iyi ilişkiler kurarız. Ama ilginç bir sorunumuz var. Hyundai’dan dolu bombası atılıyor, o bizi çok rahatsız ediyor, dolu yağışını engelleyen bir bomba atıyorlar ama bu durum hem çıkardığı ses nedeniyle hem de bölgede yağış alınamaması nedeniyle bizleri rahatsız ediyor.”

MESİRE ALANI: Açıklamalarında sosyal alan yetersizliğini sık sık dile getiren Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca, bir adet mesire alanı yapılmasını istediklerini ve bunun için uygun arazinin de bulunduğu söyledi.

YAPILARDA KAT EŞİTSİZLİĞİ

Yapılaşma açısından da mağduruz çünkü İzmit ilçesi olarak konuşalım, Kartepe ile sınırız aramızda sadece bir yol var ama bina yaparken yolun karşısı 4.5 kat, bu tarafı 3.5 kat. Bu da bizim mahallemiz için bir dengesizliğe neden oluyor. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalı çünkü bu bizim ticaretimizi de engelleyebiliyor. İmar izni 4.5 kata çıkarılsa burası cennet gibi olur, müteahhitler için de iyi olabilir.”

Büyükşehir yapıyor ama İzmit Belediyesi yapmıyor

“Bizim Büyükşehirler çok fazla işimiz yok. Dört yolumuz dışında Büyükşehirle hiçbir bağlantım yok. Bu nedenle çok talebimiz de olmuyor ama az sayıda bulunduğumuz taleplerimizi Büyükşehir Belediyesi yerine getiriyor, örneğin İSU çalışma başlattı, stadyum yolu için de çalışmalar başlayacak. Yakın dönemde İSU yeni Kavanyum bölgesinde çalışmaya başladı ve çalışmalar hızlandı. Ama İzmit Belediyesinden pek bir şey göremedik. Yatırımlar noktasında mahallemiz hak ettiğini alamıyor. 2.5 yıl oldu ama bizlere verilen bir takım sözler var ama hala bekliyoruz. Bu yatırımlar yapılmayacak değil, muhakkak yapılacak. Mahallemiz ihtiyaçları arttıkça mecburiyetten dolayı söz verilen yatırımlar da yapılacak. Mahalle aralarında da sıkıntılarımız var, yetkililerle konuşuyoruz ama ekonomik kaynak nedeniyle olsa gerek sıkıntılar yaşıyoruz.

İzmit Belediyesi’nden bulunduğumuz taleplere bazen geri dönüş alabilirken, bazen de alamıyoruz. Sokaklarda yamalama gibi küçük işlerimiz yapılırken, bütün yolların yenilenmesi, parke döşenmesi, yeni parkların yapılması gibi işler yapılamıyor. Mahallemizde ot biçme işlemleri var ama yapılmıyor, kötü durumdayız. Ot konusunda vatandaş bana geliyor ‘Nasıl muhtarsın?’ diyor. Bu işi yapacak olan merci ben değilim ama vatandaş bana geliyor. Ben de İzmit Belediyesi’ne söylüyorum. Park Bahçeler benim gözümde eksik ve müdür de değişti, tanışmak için aradım ama oyalıyor.”

İZİN VERİLMEDİ: Dereye istimlak duvarı yapmayı istediklerini dile getiren Atatürk Mahallesi Muhtarı Özgür Sarıca, Devlet Su İşleri tarafından izin verilmediğini dile getirdi. Muhtar Sarıca, derenin güzelleşmesini ve atıl durumda kalmasını istemediklerini de söyledi.

Tramvay hattı için bekliyoruz

“Mahallemize Akçaray Tramvay Hattını bekliyoruz, bildiğim kadarıyla bu biraz Kocaeli Stadyumu’nun durumuna bağlı. Bizim bildiğimiz projeye göre otobanın kenarından bizim bölgeye gelecek. Tramvay hattı ile ilgili değişik iddialar duyuyoruz ama biz Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştük, önce doğal olarak Şehir Hastanesi hattının yapılacağını söyledi. Şehir Hastanesi hattının ardından bizim güzergah ele alınacak. Ulaşımda genel anlamda bir sıkıntımız yok, bugünlerde Ordulu vatandaşlarımız fındık sezonu nedeniyle Kandıra’ya gitti ve ondan dolayı da bizim otobüs saatlerinde düzenleme yapıldı.”

Stadyumun bize hiçbir faydası yok

Kocaeli Stadyumunun burada olmasının bizim mahallemize hiçbir faydası yok. Dışarıdan gelen vatandaşlar burada araçlarını mahalle içlerine bırakıyorlar ve alkol alanlar da var. Biz bu durumu gerekli mercilere ve İl Emniyet Müdürümüze bildirdik, durumu ilettiğimiz merciler şikayetler geldikçe müdahale ettiler ama yetişmek çok zor, çünkü; o kadar insan bir anda geliyor. Bir anda kalabalıklaşan alan bir anda boşalıyor ve bu trafikte de sorun yaşamamızı beraberinde getiriyor. Trafikle ilgili sorunumuzun çözümünü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız hızlandırdı. Stadyum yolumuzun çıkışı Köseköy tarafından ve orada çalışmalar da başladı. 25 metrelik büyük bir yol ve stadyumdan otobana kadar olan kısım hazır, otobandan Köseköy’e kadar olan kısımda da çalışma yapılıyor. Bölgemiz sınırları içerisinde kalan alanda istimlak çalışması yapıldı, Köseköy tarafında da bir ev kaldı ama bu evin arkasından yağmur suyu vb. hat çalışmaları başladı. Kartepe- Köseköy arasında kalan bölgede ise imar planı düzenleniyor, bu sayede yolu yapmak daha kolay.

Tahir Büyükakın’ın arkasında durmalıydık

Bölgemizde bulunan İZAYDAŞ konusunda Tahir Başkanım söz verdi, verdiği söze inanıyorum. Bu konu ile ilgili ilk planlama Cezaevi bölgesinde yapmaktı ama kendi meclis üyeleri dahi karşı çıktılar. Biz ‘Bundan kurtulalım da nasıl kurtulursak kurtulalım’ dedik ama biz de destek veremedik. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ın arkasında durabilseydik o süreçte belki de kurtulmuştuk. Taşınma konusunun gündeme geldiği dönemde kimseden ses çıkmayınca bir şey yapılmadı ki Tahir Başkanın bize ‘Arkamızda durmadınız.’ yönünde sitemi var. Şimdi yeni bir sistem kuruluyor.

Kablo yakarlarsa ayaklanma çıkar

Hurdacılar için yapılacak olan proje Karadeniz Mahallesi’ne kalıyor ama orada yapılacak olan çalışma mahallemizi de etkiler. Hurdacılar buraya geldiklerinde kablo vb. ürünleri yakarlarsa burada ayaklanma başlar. Kocaeli Stadyumundan sonra bölge küçük sanayi bölgesi olarak ilan edildi ama kullanılacağını düşünmüyorum ve bölge halkı da mağdur oldu, bu konu ile ilgili yeniden bir çalışma istiyoruz.

24 Ağu 2021 - 20:00 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.024.582 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

16

Köseköylü Mehmet Ağa - Kartepe Dumlupınar mahalle muhtarı İbrahim kır gerektiğinde muhtarlıkta bulunur gerektiğinde mahallemizde çalışan ekiplerin başında bulunur ve mahalle muhtarı olarak çok beğenilen sevilen tercih edilen bir kişiliğe sahip üç dönemdir mahallede seçilen ve yine aday olsa oyum onun ve kendisi çok çalışkan ve sevilen insan insan ayırmadan hizmet eden bir kişiliğe sahip sadece it ulur kervan yürür ve onun için peşindeyiz muhtarım hizmete devam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 21:15
15

Çözüm Odakli - NE GÜZEL ANLATMIŞ

KAT 4.5 KAT OLSUN

KÜÇÜK SANAYİ İPTAL OLSUN

İZAYDAŞ BİR AN ÖNCE KALSIN

STADIN HALKA ZARARI

TRAMVAY HATTI

ALT YAPI

DERE ISLAHI

BÖLGENİN YÜZDE 95 İ İLÇE BELEDİYESİ SORUMLULUĞUNDA VE SOSYAL PROJELER İSTEMESİ

DAHA NE DESİNKİ YADA SÖYLEDİ GAZETECİ YAZMADI.

HELAL OLSUN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 14:37
13

Hakkı - @Kamil 12 nolu yoruma cevabı: Haberin başlığını değil bir de içeriğini okusan göreceksin ama her zamanki gibi görüntü ve şekilcilik tipi işte

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 13:02
11

İlerigoruslu - Sonunda anladınız dimi izmit Belediyesi'nin bişey yapmicagini okadar söz vaad oy istemeye boyna geliyordu Fatma hanım bı zahmet sorunlarıda cozssun

Yanıtla . 3Beğen . 9Beğenme 25 Ağustos 08:47
14

Alikahya - @İlerigoruslu 11 nolu yoruma cevabı: İZMİT BELEDİYESİ BİŞEY YAPMIYOR DEMEMİŞ. EKSİK OLAN PARK BAHÇELER BİRİMİNİ ELEŞTİRMİŞ. YAZIYI TAM OKUSAN ANLARSIN.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 14:31
10

Kocaeli 41 14 - Alikahyalılar geçmişte hava atıyodunuz hyundai alikahyaya geldi falan gibi burnunuzdan kıl aldırmıyordunuz şimdide odur budur şikayet hiç aklınıza gelmedimi sanayii bu güzel alikahyayı rezil eder bak o canım arazileri yok pahasına peşkéş çektirdiniz 3 5 kuruşa neymiş oğlan işe girecekmiş cüzzi maaşa modern köle bence oralar konut imarı olsaydı verseydiniz kat karşılığı güzel olurdu stadın ne işi var orda mezar taşı gibi

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 08:19
08

Aykut - muhtarımızdan birazda kavanyumla ilgilenmesi itiyoruz .

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 25 Ağustos 07:08
07

Halil - Sayın muhtar konuşmuş sorunları ben alikahya yı çok iyi bilirim muhtarın babası belediye başkanlığı yaptı bir dönem başkanlık seçimlerinde mitink yapacağı zaman sefa sirmen geldi alikahya ya ihsan sarıcaya oy istedi dediki bakın busefer ihsan sarıcaya oy unuzu verin başkanlığı kazansın eyer kazanmazsa bu çöp fabrikasını genişletecm diye tehtit eti ozaman çoğu alikahya lı mitingedeyidi hatırlatmalar lazım ve ihsan sarıca belediye başkanı oldu ama yine çöp fabrikası duruyor şimdide Tahir başkan demiş muhtarın dediğini e göre bizi desteklemediniz diyorumuş vay benim alikahya lı hemşehrilerim daha sizde bu

kafa varken siz çok zehirlenirsiniz

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 25 Ağustos 01:12
06

Okur K.k - Muhtar beyin açıklamalarını okurken, İzaydaştan neden bahsetmemiş diye düşünüyordum ki o konuya da açıklık getirmiş.

Kimse kendi mahallesinde çöp fabrikası olsun istemez ama her evden günde en az 1 çöp poşeti dolusu çöp çıkıyor. 2 Milyonluk koskoca bir kent düşünün, bunun endüstrisi var - sanayisi var. Denizden toplanan müsilaj vb. atıklar dahi İzaydaşta ayrıştırılarak imha ediliyor. Halihazırdaki tesisin yetersiz olduğu aşikar. Yapılan uzun ve detaylı araştırmalar neticesinde uygun bir yer seçiliyor. Bölge insanı buna tepki ile yaklaşıyor. Gerçekten de Tahir başkanın arkasında durmamız gerekirdi. Şimdiye bu tesis bitmiş olurdu.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 25 Ağustos 01:05
05

Özkan Korkmaz - Helal olsun Muhtar. Diğer muhtarlara örnek olsun. Halkın sorunlarını tespit etmiş ve açıkca, dobraca söylemiş

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 25 Ağustos 00:34
04

Yabancı - Geçen günde arsa vergileri için gazeteye çıkmıştın. Şimdi alikahyanın genel sorunları için. Sizin bölge hep sorunlu heralde. Ama bir muhtar bu kadarda çalışmaz. Keşke bizim muhtarda sizin gibi çalışsa

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 25 Ağustos 00:10
03

Cemillll - Çoğu konuya açıklık getirdiğin için teşekkür ederiz.

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 25 Ağustos 00:01
02

. - Yuvam akarca ve alikahya bölgesinin en büyük iki sorunu hyundai ve izaydaştır .

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 24 Ağustos 22:00
01

Köseköylü Ahmet. - Muhtar kardeşim seni bir Köseköylü olarak tebrik ediyorum ,mahallenin bütün eksiklerini ortaya koymuşsun bu medeni cesaretinden dolayı takdir ediyorum Ali kahya eski Ali kahya değil artık,birde bizim Dumlupınar mahallesinin bir muhtarı var tam mostralık oturduğu yerden kalkmaz ,tam allahlık,seçim zamanı geliyor.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 24 Ağustos 21:13

MARKETÇİ ve POMPACI ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

DEMİR ÇELİK FABRİKASINABAY PERSONELLER ARANIYOR

Tuzla’da Bulunan Demir-Çelik Fabrikasındaki Projemize PRESÇİLER, KAYNAKÇILAR,TAŞLAMACILAR,CNC OPERATÖRLERİ, MONTAJ-BOYAHANE BÖLÜMLERİNDE ÇALIŞACAK V...

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARIYORUZ

MEGUİARS İzmit Yetkili Uygulama Merkezinde çalışmak üzere oto yıkama konusunda deneyimli ÇALIŞMA ARKADAŞLARI aramaktayızTel: 0539 231 74 95

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD METAL (Dilovası) KAYNAK, İMALAT , MAKİNE BAKIM, MONTAJ USTA VE YARDIMCILARI arıyoruz Dolgun Ücret / Servis Çayırova-Gebze-Körfez-Derince-İzmit...

FORKLİFT OPERATÖRÜ, PALET TAMİR USTASI ve KAMYON ŞOFÖRÜ aranmaktadır.

Palet üretim firmasında çalışacak FORKLİFT OPERATÖRÜ, PALET TAMİR USTASI ve KAMYON ŞOFÖRÜ aranmaktadır. Adres: Yenişehir Mahallesi Feyzullah İzmit Ca...

İMALAT USTASI-KAYNAKÇI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor

İMALAT USTASI-KAYNAKÇI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor SYS MAKİNA Makine ve çelik imalatı yapan firmamızda çalışmak için teknik resim okuyabilen ve imal...

TEZGAHTAR ARANIYOR

İzmit Sanayi sitesinde ki börekçi dükkanına, Sabah 06:00’da kendi imkanlarıyla gelebilecek, TEZGÂHTAR aranıyor. Tel: 0532 450 74 64

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT MONTAJ USTALARI ve GAZALTI KAYNAKÇILARI ve YARDIMCILARI alınacaktır.

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ alınacaktır Tel: 0533 303 78 79 0534 499 99 90

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90