Muhtar Akdoğan: “Atatürk Bulvarı öncelikli kentsel dönüşüm alanı olmalı”

İzmit Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan, mahallerindeki en büyük sorunun araçların parklanması olduğuna dikkat çekerek bir özel sorunu da aktarıyor: “Çevremizde zemini çok daha iyi bölgeler kentsel dönüşüme girdi. Biliyorum çok zor ama Atatürk Bulvarı da öncelikli kentsel dönüşüm alanı olmalı.”

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

KONUĞUMUZ AKDOĞAN

Okurlarımızdan büyük ilgi gören Özgür Kocaeli Mahallenizde yazı dizimizin bu haftaki konuğu İzmit Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan oldu. Akdoğan ile mahallesinin ihtiyaçlarını, sorunların, muhtar olarak beklentilerini ve pandemi döneminde yaşananları konuştuk. İşte Muhtar Mustafa Akdoğan’ın anlattıkları:

“YAŞLI NÜFUSUMUZ ÇOK”

“Mahallemizin 11 bin 774 kişilik nüfusu var, bunun 2 bin 600’ünü 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız oluşturuyor. Anlayacağınız nüfusumuz biraz yaşlıdır. Pandemide haliyle kayıplarımız oldu. Tüm kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Genelde vatandaşımız bizlere sıkıntı çıkarmadı ama 65 yaş ve üzeri mahalle sakinlerimiz biraz bizi zorladı. Ama onlarda ‘biz neden evdeyiz?’ benzeri söylemlerde bulunsalar da kurallara uyum sağladılar. Bizler de vatandaşın alışverişlerini yaptık.

AKDOĞAN ANLATTI: İzmit Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan, mahallesinin sıkıntılarını anlattı. Muhtar Akdoğan, mahallelerinde parklanma sorunlarından, internet alt yapısının yetersizliğine, katlı otoparkın kullanımından, Atatürk Bulvarı’nın durumuna kadar pek çok konuya açıklık getirdi, değerlendirdi.

YERİ GELDİĞİNDE RANDEVU ALDIK”

Mahallemizde aşı karşıtlığı propagandalarından etkilenen vatandaşımız hemen hemen yok. Aşı ile ilgili bizlere gelen bir dönüş söz konusu değil, olsa bile muhtarlık binamızda sağlık ocağı şeklinde hizmet veren doktorumuz var o da olaylara müdahale ediyor. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımıza yeri geldi bizler randevu aldık, almaya da devam ederiz, yardımcı oluruz. Vatandaşlarımız randevusuz gittikleri zaman geri gelebiliyorlar, biz de bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.

BÜYÜKŞEHİR TALEPLERİ YERİNE GETİRİYOR

Büyükşehir Belediyesi mahallemizde ilaçlama işlemini hiçbir şekilde eksik etmiyor. Kendi programları var, o program dahilinde ilaçlama işlemlerini aksatmadan yapıyorlar. Her ayın başında mahallemiz sınırları içerisinde yer alan logar kapakları başta olmak üzere parklarda biriken sulara ilaçlama işleme yapılıyor.  İlaçlama işlemlerini yanı sıra ne zaman bir şey talep etsek Büyükşehir tarafından yerine getiriliyor. Taleplerimize görü dönüşler anlamında Büyükşehir Belediyesi ile bir problemimiz yok.

YIKAMA TALEPLERİMİZE HEMEN GERİ DÖNÜLMÜYOR

İzmit Belediyesi ile Büyükşehir’e göre biraz daha sıkıntı yaşıyoruz. Bizim sokak aralarımız 10 – 15 yıl önce yapılmış parke taşlar ki tadilatı çok fazla oluyor. Parkelerin tamirleri noktasında çok fazla talep gelebiliyor. Yağmur yağdığında Erenler Mahallesi’nde yer alan ne varsa mahallemize iniyor, bu olay sonrası İzmit Belediyesi’ni sokağın yıkanması için talepte bulunuyoruz ama her zaman yapılmıyor.

BAĞDAT CADDESİ’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK: Bağdat Caddesi önümüzdeki günlerde hem alt yapı hem de üst yapı çalışmaları ile değişim sürecine girecek. Sürecine ilişkin konuşan Muhtar Akdoğan bilgi verdi.

BULVAR DÖNÜŞMELİ AMA…

Bana sorsalar kentsel dönüşüm ilk yapılması gerek Atatürk Bulvarı derim çünkü biz 1999 yılında depremi yaşadık. Yukarıdaki Topçular ve Cedit bir yana ama onlardan daha önce Bulvarda  yer alan büyük binalar var. Burada bir deprem olursa sonucunu bilemiyorum. Çok acil bir şekilde bu binalara bir çözüm bulunmalı ama burada vatandaşlarla anlaşmak büyük sorun; anlaşılabilir mi? Hayır, çünkü sekiz katlı apartmanlardan bahsediyoruz, oralara verilecek olan üç katlı binalar.”

O CADDELER YENİLECEK

Kadıköy Mahallesi’nin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı üç tane caddesi var. Bu caddeler Bulvar, Bağdat ve Turan Güneş caddeleri… Ve bu caddelerle ilgili 2020’nin Kasım ayında Tahir Büyükakın’la görüştüğümüzde buraların yenilenmesi ile ilgili bir talebimiz oldu. Turan Güneş Caddesi’nin direkleri süslensin istedik, diğer caddelerimizin ise yenilenmesini talep ettik. Bizim bu taleplerimize Büyükşehir Belediyemiz olumlu baktı ve programına aldı. 2021 yılının programında bizim Bulvar, Bağdat ve Turan Güneş Caddesi’nin yenilenmesi yapılacak.

SIRADA BULVAR VAR: Yürüyüş Yolu üzerinde yapılan yenileme işleminin tamamlanmasının arından Atatürk Bulvarı üzerinde yenileme işlemlerinin başlayacağını belirten Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan. ışıklandırmalarla birlikte Bulvar’ın çok güzel olacağını açıkladı.

SOKAKLARA BIRAKILAN ARAÇLAR EN CİDDİ SORUN

Vatandaşlar mahallemizin sokaklarına çok fazla araç park ediyorlar, özellikle gün içerisinde işe gitmek için yola çıkan vatandaşlarımız araçlarını gelip sokaklarımıza park ederek işlerine gidiyorlar ve bu da bizim mahallemizde araç dolaşımını zorlaştırıyor. Milli İrade Meydanı ücretsiz otopark olarak kullanılırken bizim bu sorunumuzu ortadan kaldırıyordu, çok büyük katkı sağlıyordu. Şimdi bizim mahalle aralarımız ücretsiz olduğu için vatandaşlar bırakıp gidiyorlar. Doğal açık otopark gibi olduk. Bu bizim mahallemizin şuan için en büyük sıkıntısı diyebilirim.

BANKA ARAÇLARI SIKINTILI

Mahallemizin diğer bir problemi ise Turan Güneş Caddesi üzerinde yer alan bankaların kullandığı araçların parklanma sorunu. Bu araçlarla ilgili vatandaşımız Kaldırıma park ediyorlar, ara sokaklara park ediyorlar. Hatta bazen araba Perşembe günü bırakılıyor araya hafta sonu da giriyor ve araç bulunduğu yerden Pazartesi günü ancak alınıyor. 200 kilometre öte Kadıköy Katlı Otopark var ve ücretsiz neden oraya bırakmıyorlar bilmiyorum. Çözüm bekliyoruz.

GENÇELERE TESİS LAZIM

Gençlerimizin vakit geçirebileceği alan sıkıntımız hiç yok diyemeyeceğim çünkü Orman İşletme Müdürlüğümüze komşu bir futbol sahamız var, gençlerimiz orada zaman geçirebiliyorlar. Bu futbol sahasında problemlerimiz var ki bu problem bir soyunma odasının bulunmaması. Gençlerimizin vakit geçirebileceği başka bir alanımız yok ama şuraya da yapabiliriz diyebileceğimiz bir alanımız da mevcut değil. Doğu Kışla Gençlik Parkı içerisinde bu tür alanlar var, inşallah ileride yetkililerimiz kullanımımıza açar.”

PARK VE BAHÇELERLE SIKINTI KALMADI: İzmit Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Dairesi ile Ağustos ayının başına kadar sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Muhtar Mustafa Akdoğan, son dönemde pek bir problem kalmadığını aktardı.

Katlı otopark böyle daha da güzel oldu

Kadıköy Mahallesi Katlı Otoparkına da değinen Muhtar Mustafa Akdoğan “Mahallemiz sınırlarında Orman İşletme Müdürlüğü, İl Kültür Müdürlüğü lojman binası, İSU var ki Bağdat Caddemize bir düzenleme yapılacak ve bu düzenleme sonrası mahallemize daha da hareketlilik katılmış olacak. İcra Mahkemeleri başta olmak üzere adliyenin büyük çoğunluğu buraya gelmiş durumda. Bütün esnaf odaları buraya gelecek, otoparkımız hizmete devam ediyor. Katlı otopark önce pazar alanı olarak planlanmıştı fakat orayı daha sonra pazarcılar istemedi diye biliyorum, bu haliyle otoparkımız daha iyi oldu” diyerek otoparkın değişiminden dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Sokak köpekleri büyük problem

Vatandaşların sabah işe giderken sokak köpekleriyle sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Muhtar Mustafa Akdoğan “Mahalle sakinlerimizin köpeklerle ilgili de şikayetleri söz konusu, özellikle üç ya da dört noktada çok büyük sıkıntılarımız var. Bu konu hakkında belediyemize bildirimde bulunuyoruz, belediye geliyor ve bakıyor. Baktığı yerde küpesiz köpekler varsa bu köpekler alınıyor, götürüyor ve küpeleyip geri getiriyorlar. Alınan köpekler mahallemize geri getirildiğinde bu sefer mahalleli tepki gösteriyor. Bu sorun nasıl çözülür onu biz de bilemiyoruz ama bu köpekler 5 tane 6 tane bir araya geldiğinde sabah işe gidenler sıkıntı yaşıyor” dedi.

HEP BİRLİKTE ÇALIŞIYORLAR: Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan, muhtarlıkta azalarıyla birlikte hizmet verdiklerini ve ekip olarak çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Mahalle takımımız Kadıköyspor sıkıntıda

Muhtar Akdoğan “Mahallemizin takımı Kadıköyspor var ama sıkıntıda. Bizler elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyoruz. Muhtarlıkta para almak yerine kumbaramız var, bu kumbaraya toplanan parayı Kadıköyspor’a veriyoruz. Takımızın bir antrenman yapacağı yer mahallemizde yok, bundan dolayı da Cephanelik Stadyumu ve Yahya Kaptan Mahallesi’nde yer alan sahalarda antrenman yapmak durumunda kalıyorlar. Takımımız nerede yer bulursa orada antrenman yapıyor ama daha acısı da var ki kulübümüzün bir odası bile yok” dedi.

İnternet sıkıntısı da var

Mahallelerindeki internet alt yapısı ile ilgili de konuşan Kadıköy Mahallesi Mahallesi Muhtarı Mustafa Akdoğan “Muhtarlık olarak bize en çok  gelen şikayetlerden biri de Türk Telekom ile ilgili. Eski bir binanın üzerine kat yapılıyor ama vatandaşın internet bağlayabileceği bir kutu yok. Kutu olmadığı için internet bağlatamayan vatandaşların yanında bir de fiber bağlatmak isteyen vatandaşlarımız oluyor ama mahallemizin içerisinde bu da yok. Bu mahallede 3 bin gencimiz var. Çözüm bekliyoruz” dedi.

02 Eyl 2021 - 20:13 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.643.069 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Kadıköylü - Muhtar umdugumuz gibi çıkmadı tras makınasi çikti

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 04 Eylül 13:58
11

Bulvarlı - Motor bayileri kaldırımları işgal ettiğini yolarıda işgal etti Atatürk bulvarında Motor satışlarını kaldırımda kapı girişlerinde yapıyorlar evlerimize girip çıkmakta zorlanıyoruz bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:14
10

Mahalle Sakini - çalışmalarında başarılar dilerim sn muhtarım. Allah yar ve yardımcınız olsun

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 11:43
09

41kocaeli - Bulvara 1 tane tramvay durağı lazım muhtar bir ara bulvardan geçersen kentsel dönüşümle ilgili fikir beyan edelim.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 03 Eylül 09:54
08

Kadıköylü - Muhtarım sen hangi azanla ekip olarak çalışıyosun muhtarlık binasında birkere daha göremedik koymuşsun oraya melda hnmı bide çalışıyomus gibı demeç veriyosun gazeteye bırak bu işleri sen vatandaş keriz degil hizmet beklıyoruz sen nerdesin

Yanıtla . 10Beğen . 7Beğenme 03 Eylül 09:02
07

Vatandaş - Kadıköy mah bu güne kadar gelmiş geçmiş en basiretsiz muhtarı ve ağzaları çıkmış gazetede şov yapıyor sen önce muhtarlık yap

Yanıtla . 8Beğen . 7Beğenme 03 Eylül 08:00
06

Kadikoy - İlk ve son seçimindi o yüzden yeni dönemde aday olmazsın ama olursanda kaybedeceksin muhtar dediğin her zaman yerinde olur ama hergun aza duruyor neyse sayılı gün çabuk geçer

Yanıtla . 5Beğen . 6Beğenme 03 Eylül 07:39
05

41 - Bulvara kadar kentsel donusum olmasi gereken cok yer var,memleketin ismi buyuksehir ama mahalleler mezra gorunumunde....

Yanıtla . 5Beğen . 4Beğenme 03 Eylül 01:10
04

Zümrüt Sokak Sakini.. - Muhtar evin içinemi parkedelim araçları?3 sokak arkadaki alkoliklerin takıldığı otoparka mı? Kapımın önüne parkedicem tabii arabamı.

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 02 Eylül 23:29
02

Kadıköylü A - Ben ilk defa gördüm muhtarı.Devletin hiçbirşey yapmasına gerek yok bu bölgeye. Deprem öncesi imar 6 kat. Depremden sonra 3 kat.İmar kat sayısını 10 a çıkarsınlar bu bölgede bakın nasıl mütahitler kentsel dönüşüm için hücum ediyor seyredin o zaman. Sadece 1 karar alacak yönetenler o kadar. Kesinlikle dönüşmesi gereken alan bu bölge.depremde sıkıntı kat sayısı değildir sıkıntı niteliksiz yapıdır...

Yanıtla . 7Beğen . 8Beğenme 02 Eylül 21:18
01

Kadıköy - Bırak bu işleri, mahallede bile görmedik seni seçimden sonra, kırtasiyenden çıkmıyorsun. Ayrıca en önemli konuyu konuşmamışsın. Koskoca Kadıköy mahallesinde 1 tane vakıfbank atm si var, o da 2 sene önce geldi. Ne banka var bankayı geçtik atm yok yahu.

Yanıtla . 14Beğen . 10Beğenme 02 Eylül 20:57

BAYAN YÖNETİCİ ARANIYOR

YİN YAPI TURİZM LOJİSTİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Firmamızda işlerimizi yönetecek 30-40 yaş arasında, ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen BAYAN YÖNE...

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...