Halıdere halkının umudu Ellibeş ve Büyükakın

2018 yılında Kocaeli Valiliği kararı ile faaliyeti durdurulan Halıdere Mahallesi'ndeki taş ocağının yeniden faaliyete başlayaması kararının ardından Halıdere sakinleri tepkisini sürdürüyor. Muhalefet parti temsilcileri ve milletvekillerinin bugün destek verdiği mahalle halkı AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş ve Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın'ı da bölgeye davet ederek yanlarında olmalarını bekliyor.

FİRMA İŞLETME RUHSATI ALDI

2005 yılında faaliyete başlayan Halıdere Taş Ocağı, Kocaeli Valiliği kararı ile 2018 yılında kapatıldı. Halıdere Taş Ocağı’nın yeniden açılacağı iddiaları vatandaşları ayağa kaldırdı. 2005 yılında faaliyete geçtikten sonra 13 yıl işletilen  Gölcük Halıdere Mahallesi’ndeki taş ocağı bölgede ciddi çevresel tahribat yaratmıştı. Bölge halkını canından bezdiren taş ocağındaki çalışmalar Kocaeli Valiliği'nin ruhsat iptali ile son bulmuştu. Aradan geçen 3 yılın ardından taş ocağını işleten As Elmaslar Madencilik Şirketi mahkeme kararı ile ruhsatını geri aldı. Ruhsatı geri verilen şirketin şimdiki isteği ise faaliyet belgesi almak. Maden ve Petrol İşleri Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuru yapan şirket faaliyet raporu için girişimlere başladı.

MUHALEFET PARTİLERİ BULUŞTU

Halıdere’ye oldukça zarar veren taş ocağı, dereleri, meyve ağaçlarını ve toprağı ciddi şekilde olumsuz etkiliyordu. Heyelan riskinin olduğu alana geçtiğimiz gün taşıyıcı makinalar yerleştirildi. Alandaki hareketliliği gören Halıdereliler yolu kapatmış, duruma tepki göstermişti. Tedirgin bekleyişin devam ettiği Halıdere’de bugün toplantı yapıldı. Sosyal medya üzerinden organize olan vatandaşlar tarafından toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Gelecek Partisi İl Başkan Serap Çakır, YRP İl Başkanı Mehmet Aras, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Güler, İYİ Parti İlçe Başkan Vekili Soner Yusufoğlu, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Kadriye Güler, Meclis Üyeleri Emrah Salacak, Halit Motor ve vatandaşlar katıldı.

10 SENE BUNU ÇEKTİK

Toplantının açılış konuşmasını Halıdereliler adına doğma büyüme Halıdereli olan Necmi Kurtuluş gerçekleştirdi. Kurtuluş konuşmasında, “Geçmişi 600 seneye dayanan Halıdere’nin insanlarından biriyim. Halıdere Sahil ile ormanı birleştiren beldenin en güzel yerlerinden biri. Büyük bir ormanlık alanımız var. Bitki örtümüzün yüzde sekseni kestane ve ıhlamurdur. Bu da ilçemiz için çok önemli. Depremden sonra halkımız ormanlık alana gidip yaşamaya başladı. 2005 senesinde bir ocak ruhsatı verildi. Biz bunu 10 sene çekti. 2018 yılında ocağın ruhsatı iptal edildi. Biz çok sevindik ve kutlamalar yaptık. Geçtiğimiz günlerde duyduk ki Danıştay kapanma kararını bozmuş. Valilik ocağın açılmaması için bir komisyon oluşturmuş.

BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR

Gölcük Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. Açılmaması için elinden geleni yapıyor. Halıdere buna layık değil. Aşırı bir yağışta burası sel ve toprak altında kalabilir. 1964 yılında bile burada bir sel oldu ve koyunlar boğuldu. Karadeniz’deki yağmur burada yağarsa Halıdere sular altında kalabilir. Burada bir yaşam tehlikesi var. Biz çok sıkıntı çektik. Burada bir maden yok. Halıdere'nin toprağı. Senelerce derelerimiz kullanamadık. 2005’ten 2018’e kadar bu çileyi çektik. Tekrar çekmek istemiyoruz. Bu ruhsatın iptal edilmesini istiyoruz. Tek isteğimiz bu. Burada güzel yatırımlar olsun. Bizim çok güzel vadilerimiz var. Hiçbir yatırım yok. Güzel yatırımların yanındayız. Taş ocağı da lazım ülkemizde ama Halıdere buna uygun değil” dedi.

“DAVANIZA SAHİP ÇIKTINIZ”

Kurtuluş’un ardından konuşan Yeniden Refah Partii İl Başkanı Mehmet Aras, “Davalarında sahip çıkan değerli Halıdereliler. Ben de gençtim. Hayat kısa. Davanıza sahip çıktınız. Telefon ettiniz ilçe başkanımızı aldık geldik. Ben Halıdere’yi avcumuzun için gibi biliyoruz. Buna çed raporu veren Orman Bakanı da Çevre Bakanı da yanlış yapıyor demiştik. Şehrin ortasında taş ocağı olmaz. Bağlar bahçeler toz içinde. Sayın Cumhurbaşkanını cezaevine uğrayan isimlerden biriyim. Açık açık söylüyorum. Bunun çaresi var. Buradan sesleniyorum Gölcük Belediye Başkanına, Mehmet Ellibeş’e bunların çaresini bulacak onlardır. Her gün basın toplantısı yapalım 50 kere yapalım bişi olmaz. Yapılacak işler FETÖ’de yaptıkları gibi arabalar çalışır çalışmaz kamyonlar ile o yolları kapatacaklar. Son söz budur” dedi.

“YETER DEDİĞİNİZ ANDA BU İŞ OLUR”

Aras’ın ardından konuşan İYİ Parti Gölcük İlçe Başkan Vekili Soner Yusufoğlu, “Biz buraya siyasi bir konuşma için gelmedik. Halıderelilerin hepsi burada. Siz yeter söz milletin dediğiniz anda bu iş olur. Düzgün bir ortamda yaşamak için davanıza sahip çıkmalısınız. Bütün Halıderelilerin burada olması lazım. Belediye başkanına hep birlikte gidin. Eylemi böyle yapın. Siyasiler olarak her platformda arkanızda olacağız. Desteklerimiz sizinle” dedi.

“SİYASET YAPMIYORUZ”

Halıderelilerin mücadelesine destek veren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ise, “İlçe başkanımız burada oturuyor. İl Başkanımızı ve yöneticilerimiz ile buradayız. AK Parti 2002 yılında kurulduğunda demokrasi ve insan hakları diye gelmişti. Son geldiğimiz nokta Halıdere, yaşadığımız durum bu. Doğayı katlettikleri için doğa intikamını alıyor. Gölcük’te yüzde 70-80 AK Partiye oy veren bir kesim var. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Biz buradan gideceğiz burada yaşayan sizlersiniz. İl Başkanını AKP’li olduğu belediye başkanı olduğu bir partinin burada olması lazımdı. Burada belediye başkanının olması lazımdı, il başkanının olması lazımdı. AK Partili bir arkadaşı sırf katkı olsun diye buradaki halkla dalga geçiyor. Burası bizim cennetimiz. Bizim gideceğimiz başka yer yok. Her yerde adaletsizlik, hukuksuzluk diz boyu. Birilerini zengin edecekler diye her yeri peşkeş ediyorlar. Bütün siyasi partililerimiz ile burada yol kesilecekse sizlerle birlikte yol keseceğiz. Umarım herkes rahat bir nefes alır” dedi.

“DAHA ÖNCE KARŞILIĞINI ALMIŞTIK”

Son olarak konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Yüzünüz gülsün. Anlayasının bize verdiği bir hak var. Biz bunu kullanarak bir hak mücadelesi için buradayız. Biz canlıların yaşam alanını korumak için bir araya geldik. Bu bölgeyi ranta kurban etmemek için geldik. Bir mücadele için yola çıkıyoruz. Buraya gelirken Milletvekilimiz Haydar Akar’ı aradım. Daha önce bir mücadele başlatıp karşılığını almıştık şimdi yeniden başlıyoruz dedim. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde böyle direnişler var. Bu direnişler tesadüf değil. Onlarca insanımızı kaybediyoruz. Büyük acılar yaşıyoruz. 43 tane limanımız var. Dünyanın hiçbir yerinde 43 liman olur mu? Biz karşıdan bu taş ocağını geçen yıllarda izliyorduk. Yok oluyordu. Bir hak mücadelesi başlattınız. Mahkeme bir karar verdi. 150 dönüm ÇED raporunun dışına çıkmış buradaki taş ocağı.

“HALK TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR”

Sağ olsun o dönemin valiliği yöneticileri rapor göndermiş. Firma sahipleri konuyu üst mahkemeye götürmüş. Bölgede yaşayan halk bu taş ocağını istemiyor. Yerel yönetim istemiyor. Valilik istemiyor. Kimse istemiyor. Üst mahkeme karar veriyor. Bu taş ocağı faaliyete geçerse yazık olur Gölcük’e. Bu taş ocağının işlemesi için kimyasal maddeler kullanmak zorundalar. Dinamit kullanıyorlar. Kamyonlara taşları yükleyip taşımak zorundalar. Doğanın dengesini bozamayız. Ağaçların nefes almasını engelleyemeyiz. Onun için halk mücadelesini sürdüreceğiz. Bu burada kalmayacak. Şimdiki gençlik inanırsa oradan bir tane kamyon aşağı inemez. Ben partimle birlikte sizin yanınızdayım. Burada bırakmayacağım. TBMM’ye taşıyacağım. O taş ocağı durana kadar gündemde tutacağız.

MEHMET ELLİBEŞ’E ÇAĞRI

Gölcük’te yetişmiş, Gölcük Belediye Başkanlığı yapmış, AK Parti İl Başkanı demiyorum Mehmet Abi diyorum. Mehmet Abi, Halıdere’ye sahip çık. Bu taş ocağını durdurmak için mücadele et. Şimdi Mehmet Abi’ye soruyorum. Hani senin milletvekillerin? Burası senin bölgen. Burada millet hak mücadelesi veriyorsa senin de bir tane vekilinin burada olması gerekiyor. Sayın belediye başkanım, sayın kaymakamım sizi de mücadeleye davet ediyorum. Biz doğayı sahiplenmek için buradayız. Bu çevreye sahip çıkmak için buradayız. Halıdere rütbesi sökülmüş askere bekliyoruz. Yapılması gereken muhtarlar ile birlikte Bir komisyon kurulmalı. Bütün siyasi partiler çağırılarak yol haritası çizilmeli” şeklinde konuştu.

05 Eyl 2021 - 16:28 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.652.862 gösterim gerçekleşti.BAYAN YÖNETİCİ ARANIYOR

YİN YAPI TURİZM LOJİSTİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Firmamızda işlerimizi yönetecek 25-35 yaş arası ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen BAYAN YÖNETİCİ...

ELEMANLAR ARANIYOR

Mermercide çalışacak ELEMAN ARANIYOR Maaş+SGK+Yemek Tel:0 532 296 02 54

MODA LİFE MOBİLYA ELEMAN ARIYOR

MODA LİFE MOBİLYA B sınıfı ehliyetli olan ve Mobilya montajından anlayan TEKNİK SERVİS PERSONELİ, DÖŞEME PERSONELİ ve VASIFSIZ DEPO ELEMANI Alaca...

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41