Sağlık: En iyi su Kocaeli’de

Sağlık, “Barajdan teslim aldığımız andan itibaren çeşmenize gelene kadar su, birçok kez tahlil ediliyor. Sonrasında da atık su denize ulaşana kadar da kontrol devam ediyor. Şu kadarını söyleyebilirim, tahlillerimiz hep temiz çıkıyor. Türkiye’nin en iyi sularından biri Kocaeli’de çeşmeden akıyor” dedi.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri

GAZETEMİZDEN İNCELEME

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’a kurumun SCADA ve laboratuvar çalışmalarını anlattı. İSU olarak SCADA Kontrol Merkezi ile su ve atık su ile arıtma tesisleri ve sanayi kuruluşlarını anlık olarak toplamda 333 noktada 7 gün 24 saat kontrol ettiklerini belirten Sağlık, “Laboratuvarımızda da ayda 372 noktandan her ay bin numune alarak suyun değerlerini kontrol ediyoruz. Barajdan evinizdeki çeşmeye kadar su emin ellerde, Türkiye’nin en iyi sulardan bir Kocaeli’de çeşmelerden akıyor” dedi.

GÖZLER TAMAMEN SUYUN ÜZERİNDE: Geliştirilmiş SCADA sistemi ile Kocaeli’nin içme suyu barajdan itibaren, şebekeye kadar olan her aşama dikkatle izleniyor. SCADA ile aynı zamanda yağış esnasındaki suyun durumu ve derelerin seviyeleri de takip ediliyor.

SU GÜVENDE TUTULUYOR

Sağlık ve Turgut ilk olarak SCADA merkezini ziyaret etti. Genel Müdür Sağlık ve SCADA görevlileri çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi: Bilindiği gibi İSU’da Genel Müdürlük hizmet binalarının inşaatı ile birlikte SCADA Kontrol Merkezi de tamamen yeniden inşa edilerek hizmete alındı. Merkezde, suyun kaynağından temin edilerek, içme suyu arıtma tesisleri, depolar ve içme suyu terfi merkezleri vasıtasıyla son kullanıcılara sunulmak üzere şebekeye verilmesine kadar olan süreci İçme Suyu SCADA Sistemi ile takip ediliyor. Ayrıca SCADA Kontrol Merkezi’nde Kocaeli genelinde belirlenen yerlere yerleştirilen 21 adet yağmursuyu sensörü ile yağışlar da takip ediliyor. 700 adet kamera ile tesisler uzaktan izlenerek kontrolü yapılıyor.

EN İYİLERDEN BİRİYİZ: İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “Türkiye’nin en iyi sularından biri Kocaeli’nin diyebiliriz. Vatandaşların gönül rahatlığıyla içebileceği kalitede bir su” dedi.

333 NOKTA ONLİNE TAKİPTE

İçme suyu SCADA Sistemi ile 206 adet içme suyu deposu, 106 adet İçme suyu Terfi Merkezi ve 11 adet İçme Suyu Arıtma Tesisi, 8 adet isale hattı ve 2 adet gölet olmak üzere toplam 333 adet noktanın online olarak takip ve kontrolü yapılıyor. İçme suyu terfi merkezi ve su depolarında mevcut enstrümanlar aracılığıyla vana ve motorların uzaktan kontrolleri, arıza durumlarının belirlenmesi, su seviyelerinin, kimyasal parametrelerin merkezden izlenebilmesi ve uzaktan kontrol edilebilmesi 7 gün 24 saat sağlanıyor.

İSU ULUSLARARASI MERKEZ LABORATUVARI: 2017 yılından itibaren son teknoloji ile ayda bin adet numune alınarak içme suyunun yanı sıra, atık ve çevrenin korunması da sağlanıyor.

SANAYİ TESİSLERİ GÖZLEM ALTINDA

Atık Su SCADA Sistemi vasıtasıyla atık su arıtma tesisleri, atık su hatları ve kirletici potansiyeli yüksek olan sanayi tesisleri de denetim altında tutuluyor. Böylece çevre ve insan sağlığı açısından sıkıntı oluşturabilecek durumlara karşı anında müdahale sağlanıyor. Atık Su SCADA Sistemi ile 55 adet atık su terfi merkezi, 14 adet yağmur suyu terfi merkezi, 16 adet atık su arıtma tesisi, 26 adet kanalizasyon kolektör hattı, 4 adet yağmur suyu kolektör hattı, 5 adet dere seviye izleme ve 25 adet sanayi tesisi çıkışı olmak üzere toplam 145 adet istasyonun SCADA Merkezi’nden izlenmesi ve kumandası sağlanıyor.

ALANINDA UZMAN EKİP: Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Burak Kızılöz, Laboratuvar Şube Müdürü Dilek Katıca, Kalite Yöneticisi Betül Köse İner, Mikrobiyoloji Deney Personeli Yusuf Güneşdoğdu, Havza Koruma ve Ruhsat Şube Müdürü Mustafa Küçükbayrak, KATİS Sorumlusu Raif Giray, Gazetemiz genel yayın yönetmeni Adem Turgut ve Bircan Aydın ile birlikte görülüyor.

SUDA HİÇBİR SIKINTI YOK

SCADA ile suyun tüm aşaması izlenip, kontrol edilirken, suyun kalite kontrolü İSU Uluslararası Merkez Laboratuvarında yapılıyor. Turgut ve Sağlık’ın ikinci durağı da laboratuvar oldu. Birçok bakteri analizin yapıldığı İSU Uluslararası Merkez Laboratuvarında, numune alımından, sonuçlara kadar büyük bir titizlikle çalışılıyor. Sağlık, “Kocaeli’nde günlük 70 numune alıyoruz. Analizler sonucunda bugüne kadar alınan numunelerde Kocaeli’nin içme suyunda herhangi bir anormal veriye de rastlanmamış. Ayrıca Analiz sonuçları www.isu.gov.tr adresinden ve İSU Mobil uygulamasından her ay düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılıyoruz” dedi.

NUMUNE KABUL VEYA NUMUNE ALIMI ÖZEL KAPLARLA YAPILIYOR: İSU’ya getirilen numuneler giriş noktasında özenle kabul ediliyor. İSU uzmanları numune alma işleminin de çok özel bir çalışma olduğuna dikkat çekerek uzman eşliğinde yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor.

İLERİ TEKNOLOJİ VE ALT YAPI

Sağlık’ın anlattıkları şöyle: “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Merkez Laboratuvarı ile su ve atık su alanlarında deney hizmetleri sunuyor. Kocaeli’nin içme, kullanma sularının standartlara uygunluğu kontrol ediliyor. Atık suların kanala deşarjlarının standartlara uygunluğunu da denetleyen İSU Uluslararası Merkez Laboratuvarı, Su Kanal İdareleri arasında öncü laboratuvar olma özelliğine sahip. İleri teknolojik alt yapı ve donanıma sahip laboratuvar aynı zamanda sanayi kuruluşlarıyla gerçek, tüzel kişilere de ulusal ve uluslararası deney hizmeti sunuyor. Bunlardan bazıları, Bilecik İl Özel İdaresi, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ), Karabük Üniversitesi ve Altınova Belediyesi… Bu kurumlarla su analiz işi hizmet protokolü imzalayarak kurumlara destek sağlıyoruz.

MİKRO BESİYER DÖKÜMÜ: Su içindeki bakteri olup olmadığı çok özel ve zahmetli bir yöntemli tespit ediliyor. Olası bakteriler öncelikle mikrobesiyer dökümü ile çoğaltılarak gözle görülür hale getiriliyor.

AYDA 372 NOKTADAN BİN NUMUNE ALINIYOR

Numuneler alımı mikrobiyolojik ve tek kullanımlık kaplarla yapılıyor. Bu işlem ciddi bir titizlik gerektiriyor. Suyla en ufak bir maddenin temasının olmaması gerekiyor. Alınan numuneler kontrol ediliyor ve barkod yapıştırdıktan sonra Laboratuvara gönderiliyor. Suyun kalite kontrolü, ayda 372 farklı noktadan ortalama bin numune alınarak yapılıyor. Uluslararası Akredite Merkez Laboratuvarında ise ortalama 20 bin analiz yapılıyor ve su böylece kontrol altında tutuluyor aynı zamanda numune alınan bölgedeki noktalar sürekli olarak değişiyor. İSU Uluslararası Merkez Laboratuvarında 2020 yılında toplam 21 bin 157 numuneden 275 bin 442 tane su, analiz edildi. Kocaeli’nde 490 izleme noktasında her yıl alınan ortalama bin 400 numune de İstanbul ve Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri yapılarak suyun kalitesinin denetimi gerçekleştiriliyor.

SU ANALİTİK LABORATUARI: Alanındaki en büyük ve en iyi laboratuvarlardan biri olan merkezde tüm çalışmalar hijyen koşullara uyularak yapılıyor.

450 adet firmanın analizi yapılıyor

İSU laboratuvarında şehri besleyen depo çıkış sularından, belirlenmiş olan şebeke noktalarından, köylerden, kaynaklardan, okul, hastane ve camilerden alınan numuneler, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak deney talimatlarına uygun analiz ediliyor.

Genel müdür Ali Sağlık, “Atık Su Laboratuvarında Kocaeli sınırları içerisinde bulunan firma, dere, göl, denizden alınan atık suların Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği kapsamında denetim analizleri yapılıyor. Kocaeli’nde toplam 450 adet firmanın arıtma çıkışlarından periyodik olarak numuneler alınarak analizleri yapıyoruz. Atık suların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği kapsamında analiz sonuçlarına göre deşarj limitlerini sağlamayan firmalara Kirlilik Yükü Bedeli yansıtılıyor. İSU Genel Müdürlüğü bünyesindeki toplam 23 adet Evsel ve Endüstriyel Atık su Arıtma Tesislerinin işletilmesine yönelik analizler de yapılıyor” diyor.

24 SAATTE SONUÇ VERİYOR: Analizlerin sonuçlanma süreleri 24,48 ve 72 saat sürüyor. Acil durumlarda alınan numunelerin 24 saat içerisinde sonuçlandırılması da sağlanabiliyor.

KATİS ile vidanjörler dikkatle takip ediliyor

Su ve çevreye dair en önemli sorunlardan biri olan vidanjörlerin takibi de labaratuvarda kurulan KATİS merkezi ile sıkı takip altında. 2019 yılından bu yana kullanılmaya başlanan KATİS sisteminin yazılımı, donanım parçalarının tasarımı ve montaj işlemlerinin tamamı İSU teknik personeli tarafından yapılıyor. Kocaeli Atık Su Transfer İzleme Sistemi ile Kocaeli sınırları ve İSU yetki alanı içinde İSU Genel Müdürlüğü tarafından Çalıştırma İzin Belgesi almış vidanjörler, online izlenerek veriler kayıt altına alınıyor. Kayıt alınan vidanjörler online olarak dolum, başaltım koordinatları, tarihi, saati, miktarı, araç bilgileri, atıksu miktarı an ve an takip ediliyor. KATİS ile atık su taşıyan bütün araçlar kontrol altına alınıyor. Derelere, kanalizasyon hatlarına, çevreye atık su deşarjları kontrol altına alınıp insan ve çevre sağlığına da dikkat ediliyor.

KATİS: İSU Laboratuvarının en dikkat çekici noktalarından biri de Katis. Vidanjörlerin an be an izlenebildiği merkezde kullanılan yazılım ve sensörler de tamamen İSU teknik ekibinin üretimi.

06 Eyl 2021 - 19:33 - Gündem --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.652.862 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

İzmit Li - O yüzden mi çalışanları evin de hazır şu iciyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 18:27
08

Pandora - Bu yazıya inanıyım mı yoka gözüme ve burnuma mı inanıyım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 05:52
07

Öz Korfezli - Fiyatı da uygun olsa mübarek elektrikle yarış ediyor .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 19:04
06

Galyanlı - dereleride bir gözlemseniz besi ciftlik lerin den cıkan hayvan tışkısı derelere akıtılıyor balık kalmadı artık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 17:49
05

41kocaeli - su ile ilgili hep çeşmeden içerim, şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. İçtiğim su eğer bir süre sonra sıkıntı çıkarırsa bilemem :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 14:46
04

Ersoy Lafçi - Yıllardır aynı şey söyleniyor ve ben de aynı soruyu soruyorum. Mâdem ki Kocaeli genelinde sular içilebilir nitelikte, ben Kartepe ilçesi İstasyon Mahallesinde oturuyorum ve zaman zaman suyun TDS'sini ölçüyorum, 115 civarında geliyor. 50'nin altında olması gerekmez miydi?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 14:23
03

Yaşar DOĞAN MUHTAR - İzmit doğumluyum. Hep çeşmeden su içerim. Mutfakta arıtma var. Suyumuzu yıllardır içiyorum. Tebrikler İSU...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 09:27
02

Ersin - Bir ara içeyim dedim bir hafta dayanabildim. Genel müdür evinde iciyormu, çoluk çocuğuna iciriyor mu acaba

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 07:27
01

Serkan Uyar - Sefa Sirmenden Yüce Allah bin kere razı olsun.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 06 Eylül 21:53

BAYAN YÖNETİCİ ARANIYOR

YİN YAPI TURİZM LOJİSTİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Firmamızda işlerimizi yönetecek 30-40 yaş arasında, ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen BAYAN YÖNE...

ELEMANLAR ARANIYOR

Mermercide çalışacak ELEMAN ARANIYOR Maaş+SGK+Yemek Tel:0 532 296 02 54

MODA LİFE MOBİLYA ELEMAN ARIYOR

MODA LİFE MOBİLYA B sınıfı ehliyetli olan ve Mobilya montajından anlayan TEKNİK SERVİS PERSONELİ, DÖŞEME PERSONELİ ve VASIFSIZ DEPO ELEMANI Alaca...

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...