Muhtar Çuman: Diğer birimler geçici taşınacak, kaymakamlık kalacak

Okul, oyun sahası ve sokak köpekleri ile ilgili sıkıntılarını anlatan İzmit Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman, sınırları içinde kalan İzmit Kaymakamlığı taşınacak iddialarına, “Buradaki birimler buradan geçici olarak taşınacak ve yalnızca İzmit Kaymakamlığı kalacak” diyerek cevap veriyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

Muhammet Emin CAN / ÖZGÜR KOCAELİ MAHALLENİZDE

KONUĞUMUZ ÇİMEN

İlgiyle takip edilen ‘Özgür Kocaeli Mahallenizde’ isimli yazı dizisinin bu kez konuğu İzmit Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman oldu. Muhtar Çuman ile mahallesinin koronavirüs mücadelesini, aşılama sürecini, ihtiyaçlarını, sıkıntılarını, belediyelerden taleplerine verilen geri dönüşleri konuştuk. İşte Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman'ın anlattıkları:

PANDEMİYİ CİDDİYE ALMAYANLAR VAR

“Koronavirüs süreci mahallemiz açısından sıkıntılı geçti ama gerek Kocaeli Valiliğimiz gerek İzmit Kaymakamlığımız gerekse de İl Sağlık ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ve binamızın altında açılan salgın denetim merkezi bize yardımcı oldu. Biz o süreçte sahadaydık ama bizim insanlarımızın bu işe ciddi bakmadığını fark ettim. Mahallemizdeki Covid hastası olan bir vatandaşımız salgın denetimde olduğumuz için bize bildiriliyor, biz de gidip bakıyoruz ama o vatandaş evde değil. Bununla sık karşılaştık. İlerleyen dönemde ise durum biraz daha ciddiye alındı ama almayanlar hala var.

MUHTAR ÇİMEN ANLATTI: İzmit Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman, mahallesinin sorunları anlattı. Çuman, mahalle sınırları içerisinde yer alan İzmit Kaymakamlığının durumundan, çocukların futbol sahası olmamasına, sokaklarının asfaltlanma talebinden, okul eksiliğine kadar pek çok konuya açıklık getirdi ve taleplerini sıraladı.

AŞILAMA GAYET İYİ İLERLİYOR

Bizim mahallemizde sağlık ocağında görevli doktorlarla görüştüğümde birkaç tane aşı karşıtı olduğunu fakat onları da ikna ettiklerini açıkladılar. Son dönemde ise aşı karşıtlığı diye bir durum bizim mahallemizde söz konusu değil. Yenişehir Mahallesi’nde bakıldığında aşılama süreci gayet iyi ilerliyor.

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız  Tahir Büyükakın’dan dört tane talebimiz vardı. Taleplerimiz trafikle ilgiliydi. Yenişehir Mahallesi sınırları içerisinde Büyükşehir Belediyesi kontrolünde olan yerlerimiz Turan Güneş Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı. Bu bölgelerde trafik sıkıntılarımız vardı, Gazi Mustafa Kemal Bulvar üzerinde yer alan Ziraat Bankası yanında bir sıkışma oluyordu. Bu sıkıntıya muhtar adayıyken ben burayı açtırmak için uğraşırım demiştim. Sağ olsunlar yazdığımız yazılar sayesinde Büyükşehir ekipleri çalışmaları yaptılar.

SU BASKINLARI: Sabahın erken saatlerinde yollara düşerek mahallenin durumunu kontrol ettiğini belirten Muhtar Salih Çuman, yağmur yağdığı zaman mahallesinin Yeşilova sınırlarında yer alan sokaklarında su baskınları olduğunu ve bunun vatandaşı zor durumda bıraktığı ifade etti.

KÖYLERDE GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve müdürleriyle yaptığımız istişarelerde taleplerimiz arasında acil olanlar olabiliyor. Bazı sokaklarımızın asfaltlanmasını talep ediyoruz, Cihan Hastanesi ve çevresi bu talebimizin karşılanmasını istediğimiz yerlerden biri. Bazı yerlerde çöplerin toplanmasını talep ediyoruz, kazılan yerlerin onarılmasını talep ediyoruz ama takdir edersiniz ki İzmit Belediyesi köylerde güzel çalışmalar yapıyor. Kimseyi karalamak istemem ellerinden geldiğince bizim taleplerimize de cevap veriyorlar.

HERKESLE İYİ DİYALOG KURMAYA ÇALIŞIYORUM

Biz hizmetleri anlatmak mecburiyetindeyiz. Tahir başkanıma ve Fatma başkanıma verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Muhtarın siyaseti olmaz, siyaseti vardır ama bunu asla muhtarlık işine karıştıramaz. Hem sağdan hem de soldan görüşlerini muhtarlığına karıştıran muhtarlarımız var. Ben bu duruma karşıyım, muhtarlık yapıyoruz. Ben herkesle iyi olmaya, iyi diyaloglar kurmaya çalışıyorum çünkü iyi diyaloglar olursa vatandaşımıza, mahallemize yansıyacak.

KOMŞULARLA İYİ İLİŞKİLER: Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman komşu mahalle muhtarlarıyla da iyi ilişkilere sahip, fotoğrafta Mehmet Ali Paşa Mahallesi Muhtarı Yaşar Doğan ile Yenişehir Mahallesi Muhtarı Salih Çuman birlikte görülüyor.

CİNBİR’İ TEBRİK ETTİM

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir geldiği zaman Kaymakamlık binasında büyük karmaşa vardı. İçeri bir giriyordunuz. nüfus müdürlüğü için bekleyen insanlarla yüz yüze geliyordunuz. Kendi göreve geldiğinde neşteri o bölgeye vurdu ve orayı kaldırdı, ben de kendisini o konuda tebrik ettim. Son dönemde ise kaymakamlık binası makam ve nüfus müdürlüğünün bir kısmı haricinde bulunduğu alan yıkılmış durumda, tadilat var. SSK’nın bir kısmını Alikahya’ya, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de önümüzdeki günlerde taşınacak. Buradan birimlerin taşınmasının ardından vatandaşın bir İZMEK talebi var, özellikle kadınlar talep ediyor. Kaymakamlık buradan gitmiyor, buradaki diğer birimler buradan geçici olarak taşınacak ve yalnızca İzmit Kaymakamlığı kalacak.

ASAYİŞ PROBLEMLERİ

Bizim mahallede göçmenlerle ilgili bir sıkıntı olmadı. 2019’dan bu yana yani muhtarlığım süresince il ve ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri ile birlikte bir, iki kişi DEAŞ şüphelisi olması sebebiyle alınmıştı, bunun dışında pek bir olay yaşanmadı. Göçmenler dışında bizim insanlarımızda da sıkıntılar var, gasp, hırsızlık v.b. sorunlar var. Bizim mahallemizde bir asayiş problemi de yok ama Seymen Sapağı tarafında sıkıntılar yaşanabiliyor.

ASFALT İSTİYORLAR: Mahalle sakinlerinin merkeze ulaşmak için kullandığı otobüslerin güzergahındaki sokakların parke taşlarla döşeli olmasından dolayı zaman içerisinde çökmeler meydana gelmiş durumda. Mahalle Muhtarı Çuman bu sokakların asfaltlanmasını talep ediyor.

SEFER SAYISINA OKUL DÜZENLEMESİ

Yenişehir Mahallesi‘ne ulaşımda şuanda bir sıkıntı yok ama okullar açıldığında böyle bir sıkıntı olabilir. Buradan söylemek isterim ki bunu UKOME ve Otobüsler Odası Başkanı Mustafa Kurt onların istişaresi neticesinde çözülebilir ama okulların açılması ile birlikte mahallemize olan sefer sayısında artış yapılabilir.

SOKAK KÖPEKLERİ BÜYÜK SIKINTI

Burada köpeklerle ilgili sorun var ama bu ülkenin sorunun, sadece Yenişehir Mahallesi’nin ya da İzmit’in sorunu değil. Şehrin siyasi dinamikleri bu konuda gerçekten çaba harcıyorlar ama bu hayvanların da bir canı var. Başka bölgelerden de diğer bölgelere de hayvanlar bırakılıyor. Ben evimde hayvanlara çok değer veren bir insanım, evimin bahçesinde 8 tane kedim var, evimde 2 tane kedim var. Hayvanlara da yaşam hakkı tanımak lazım. Bu bölgede sokak köpekleri hakkında sıkıntı var.

DİKKAT EDİLMİYOR: Parke taşlı sokakların asfaltlanırken su giderlerine dikkat edilmediğini ve bunu yapan personelin daha dikkatli davranması gerektiğini ifade eden Çuman müdahale etmese bu giderin üzerinin asfaltla kapatılacağını söyledi.

SU BASKINLARI ÇÖZÜLMELİ

İSU Müdürü Murat Karagüzel’e ve ekibine teşekkür ediyorum çünkü Türkiye’de en büyük yatırım alt yapıdır çünkü alt yapıya trilyonlarca harcama yapsan görünmez. Alt yapıda İzmit Şube Müdürü Murat Karagüzel ve İSU Genel Müdürü Ali Sağlık alt yapı konusunda yaptığı çalışmalar çok. Teşekkür ederken mahallemizin Seymen Sapağı bölgesinde bir takım sorunlar var, onlarla da ilgilenilmesini talep ediyoruz. Bu zaman su baskınları insanların kaderi olmamalıdır. İzmit gibi bir şehirde su baskınları sorunları bir an önce çözülmeli.”

TRAFİK RAHATLADI: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Yahyakaptan istikameti üzerinde yer alan Ziraat Bankası önünde genişletilme talebinde bulunduklarını ifade eden Muhtar Çuman, bu projenin muhtar adaylığı döneminden beri aklında olduğunu ve işlem sonrası trafiğin rahatladığını söylüyor.

TAŞLAR KOPTU YAPILMIYOR: Araç Sokak üzerinde açılan giriş ile birlikte bölgeye trafiğin hafifletilmesi hedeflenirken bölgeyi kullanan otobüslerin alanda bulunan taşlar yüzünden dönüş yapmada sıkıntı yaşıyor.  

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK: Çuman, Konak Sokak üzerinde açılan giriş ile birlikte bölgede trafik sorunun azaltıldığını belirterek “Önümüzdeki günlerde de bölgeye bir çıkış daha yapılacak, projesi onaylandı” diyor.  

SADECE KAYMAKAMLIK: Her dönem İzmit Kaymakamlığı taşınacak yönünde çıkan iddialara maruz kaldıklarını söyleyen Muhtar Çuman “İzmit Kaymakamlığı mevcut binasında kalacağını fakat bazı birimler taşınacak” diyor.

Çocuklarımız için saha istiyoruz

“Mahallemizde bir basket sahası var ama futbol sahası yok. Muhtarlığımızın yanında yer alan eskiden yeşildi, çimdi ama şimdi değil. Bu alanda çocuklar futbol oynuyordu, bazen ben de kendilerine eşlik ediyordum. Oynayacakları alan olmamasından dolayı çocuklar burada oynuyordu, Muhtarlığımın hemen yanında bulunan alana bir futbol sahası yapılabilir, yapılamayacak durum yok. Mahallemizin alt tarafında bulunan sokaklarda var ama üst taraflarında yok, bu devirde çok kötülük var, gençlerimizi sporlar koruyabiliriz.”

ÇOCUKLARA SAHA: Mahallelerinde çocukların futbol oynayabileceği bir sahanın olmamasından dolayı yeni bir saha talep eden Muhtar Çuman, muhtarlık binasının yanında yer alan bölgenin bu iş için uygun olduğunu belirtti.

O bina bir an önce bitirilmeli

“Kültür sanat merkezi ile ilgili olarak İzmit Belediyesi’ne yazılarımızı yazdık ama bizlere gelen cevap hala ihale aşamasında olunduğu yönünde. Ben Yenişehir Kültür Merkezi olarak başlanan yapıyla ilgili şunu söylemek istiyorum, kamu malını orada öylece tutmanın bir anlamı yok. Buradan Fatma Kaplan Hürriyet’e tekrar seslenmek istiyorum, yapılacaksa o bina muhakkak bitirilmeli. Bitirildikten sonra ne olacağı onların tasarrufunda ama orada hoş olmayan durumlar yaşanıyor, vatandaş şikayetçi. Orada alkol alanlar var, değişik işler yapanlar var.”

Sayın Valim okul istiyoruz

“Mahallemizin Yahya Kaptan ve Yeşilova’ya komşu olan kesiminde okulumuz yok. Okulların açılması gündemde olunca nakil işlemleri başladı. Mahallemizde okulumuz var, Şehit Selçuk Gökdağ İlkokulu var, Mimar Sinan Ortaokulu var, Şehit Polis Volkan Sabaz İlkokulu var ama bahsettiğim bölgede yok. Bu bölgeye zamanında okul yapılmamış ama vatandaş tarafından bağışlanan araziler var. Buradan valimiz Sayın Seddar Yavuz’a seslenmek istiyorum, eğer bu bölgeye bir okul yaparsa hoş bir seda kalır. Bu bölgeye bir ilkokul yapılmalı çünkü küçük çocuklar için uzun mesafeler var.”

10 Eyl 2021 - 20:03 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.649.491 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ishak Zengin - Izmit kaymakamligi izmite asla yakişmiyor.

Tekrardan yenişehirde olmasi kaydiyla guzel binaya tasinmali yada namikkemal okulu kaymakamliga donusturulmelidir.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 12:10

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08