KOÜ, Covid-19’un peşini bırakmıyor

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde kurulan PostCovid Polikliniği hastalığın etkilerinin anlaşılması ve tedavisinin geliştirilmesi noktasında çok önemli bir çalışmaya imza atıyor. Covid geçiren 600 hastanın, iyileştikten sonra durumları takip ediliyor. Hastalar arasında 6 ay tat ve koku almayan, yorgunluk ve kırgınlığı devam eden, solunum güçlüğü çekenler çoğunlukta…

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMA

İki yıldır dünyayı, 18 aydır da ülkemizde her şeyi etkileyen koronavirüs salgınında hala birçok şeyi bilmiyoruz. Bilinmeyenlerden biri de Covid-19 geçirenlerde hastalığın yan etkilerinin nasıl devam ettiği. Bu konuda ilimizde KOÜ çok önemli bir çalışma başlattı. PostCovid Polikliniğinde Dr. Emel Azak Karali ve ekibi, Covid geçirip tedavisi KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılmış hastaları şu anki durumları takip ediliyor. Sonuçlar, Covid-19 tedavisinde ve etkilerinin anlaşılmasında çok önemli rol oynayacak.

KOCAELİ’DE TEK

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kurulan PostCovid Polikliniğinde Covid-19 enfeksiyonu sonrasında uzun dönem şikayetleri olan hastaların tedavileri devam ediyor. Bugüne kadar KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakımda, yatarak ve ayakta tedavi gören 600 kişinin tedavisinin devam ettirildiği poliklinikte uzun vadede Covid’in insan üzerinde bıraktığı etkiler de araştırılıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Emel Azak Karali tarafından yürütülen çalışmanın bilimsel yayınları da önümüzdeki süreçte çıkacak.

GÖREVLİ EKİP- PostCovid Polikliniğinde hastaların şikayetlerini Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.Emel Azak Karali öncülüğünde Araştırma Görevlisi Dr. Sonay Arslan, Araştırma Görevlisi Dr. Özenir Kocabıyık birlikte izliyor.

FİZİKSEL VE RUHSAL DEĞERLENDİRME

Poliklinikte yapılan çalışmaları anlatan Doktor Öğretim Üyesi Emel Azak Karali, Covid-19 enfeksiyonu geçiren ve ilk tedavilerinin üzerinden bir ay geçen hastaları PostCovid Polikliniğe çağırdıklarını belirtti. Burada hastaların fiziksel ve ruhsal durumlarını değerlendirdiklerini söyleyen Karali, şu bilgilere yer verdi:

“-Hastaların baştaki klinik bulgularının neler olduğunu, bu bulguların değişimi, gelişimi ve şu andaki durumunu inceliyoruz. Hastamız buraya geldiğinde onunla 20 dakikalık bir muayene süreci yaşıyoruz.

600 KİŞİ ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Var olan şikayetlerine yönelik tetkikleri istiyoruz. Şu ana kadar 600 kişilik bir hasta takibimiz var. Bu hastalar arasında bir yıla kadar takip ettiklerimiz de var. Halsizlikleri, yorgunlukları, adapte olamamaları, uykusuzluk problemi, psikolojik çöküntüleri en fazla karşılaştığımız klinik bulgular. Kişiye göre değişen şikayetler var. Bizim amacımız bunları incelemek ve uzun dönemde Covid’in hastaları nasıl etkilediğini dökümante edip acaba onlara yönelik bizim tedavi başında uygulayacağımız tedavi yöntemleri olabilir mi? Bunu açığa çıkarmak istiyoruz. Yavaş yavaş verileri toplamaya başladık. Yakında yayınlar da çıkacak.

GENİŞ ALAN- Covid geçiren ve tedavinin üzerinden bir ay geçmesine rağmen şikayetleri devam eden hastaları açtıkları PostCovid Polikliniğinde takip ettiklerini söyleyen Karali, hastalara geniş alanda, en az 20 dakika muayene zamanı ayırdıklarını vurguluyor.

SORUNLARI TESPİT EDİYORUZ

Akciğer tutulumu olanlarda en çok nefes darlığı devam ediyor. Çarpıntı şikayetleri, bazı halsizlik ve yorgunluk şikayetlerinin altında kardiyak nedenler eşlik edebiliyor. Bir ayı geçen tat ve koku kayıpları var. Tat ve koku kaybı olan hastalarımızı Kulak, Burun, Boğaz bölümünde bir öğretim üyesi ile rehabilitasyon çalışmasına başladık. Nörolojik problemleri olan hastalarımızı nörolojiye yönlendiriyoruz. Her bölümden sorumlu bir hocamız var. Sorunları tespit ettiğimizde bu sorunlarla ilgili ne yapabileceğimizi birlikte konuşuyor ve araştırıyoruz. Hasta dosyalarımıza tüm gelişmeleri kaydediyoruz.

PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇLARI VAR

Nörolojik ve kas ile ilgili şikayetlerde uzun vadede Alzheimer ve Parkinson gelişebileceği söylendiği için biz bir soru işareti oluştuğunda bölümdeki sorumlu arkadaşlarımızla iletişim kurup verileri topluyoruz. Hastanın şikayetlerine göre aynı gün randevu oluşturup doktora görünmelerini sağlıyoruz. Psikolojik desteğe çok fazla ihtiyaçları var ve bu nedenle psikoloji bölümünden destek alıyoruz.

YOL HARİTASI ÇIKARIYORUZ

Burada birincil amaç hastaların takibini yaparak onlara yardımcı olmak. İkincil amaç ise bunu bilgiye dönüştürmek. Covid tedavisinde bize yol gösteren bir strateji geliştirmek istiyoruz. Şu ana kadar tat ve koku alma ile ilgili bir rehabilitasyon süreci başlattık. 6 aya kadar tat ve koku kaybı olan hastalarımız var. Bu gerçekten çok sıkıntılı bir süreç. Bu konuda bir yol haritası ortaya çıkmaya başladı. Göğüs hastalıkları ile çok sık iletişim halinde oluyoruz. Akciğer tutulumu olan hastalarımızın takibi önemli. Akciğerde kalıcı hasar olup olmadığını takip ediyoruz.

KALICI HASARLARI TARTIŞMALIYIZ

Akciğerlerde fibroz dediğimiz dokular oluşuyor. En belirgin hasarlar akciğerde. Hastalarda konsantrasyon, tansiyon düşüklüğü, baş dönmeleri, ciddi baş ağrısı olan hastalar var. Şu an bunlar çok dokümante edilemedi. Nedenleri araştırılıyor. Bazı hastaların hiçbir yere konduramadığımız semptomları oluyor. Psikolojik mi acaba diyoruz. Ama psikolojik değil. Acaba nedeni ne diye araştırmaya başladık. Altında yatan başka nedenler de olabilir. Bunları oturup bilimsel platformlarda tartışmamız gerekiyor.

EMEL AZAK KARALİ- Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Emel Azak Karali, yapılan çalışmanın ayrıntılarını gazetemize açıkladı.

UZUN SÜRE TAKİP ÖNEMLİ

Şu an takip ettiğimiz ve takip etmeye devam edeceğimiz hastaların bir yıl ve sonrasına kadar takip etmemiz gerekiyor. Kuş gribinde en son 9 yıllık takip süreci açıklandı. Çok güzel bir çalışma olmuştu. Umarım biz de bu hastalığın uzun süre takiplerini yaparak güzel bir bilgi birikimi ortaya çıkar. Covid’in ne zaman hayatımızdan çıkacağını bilmiyoruz. O nedenle araştırmaları hızlandırmak gerekiyor.

GÖNÜLLÜ GELİYORLAR

Buraya gelen hastalar serviste yatarken takipleri için polikliniğimize gelebileceklerini söylüyoruz. Bazen de biz telefonla arayarak davet ediyoruz. Çünkü bu polikliniğin varlığından haberdar olmayabiliyorlar. Gelmeye başlayan hastalarımız düzenli geliyorlar. Normal kişilerden daha uyumlu, daha çok önlemlere dikkat ediyorlar. Keşke geçirmeden herkes kurallara bu kadar duyarlı olsa.

YORGUNLUK VE HALSİZLİK

Şu ana kadar yaptığımız çalışmada en fazla halsizlik ve yorgunluk devamı şikayeti var. Hala verilerimizin bilgisayara girişleri tamamlanmadı. Çok yoğun bir çalışma yapıyoruz. 6 kişilik bir ekip olarak çalışıyoruz. Vakalar artıkça bizim çalışmalarımız sekteye uğruyor. Çünkü hastalara da bakıyoruz. Hasta takipleri çoğaldıkça bizim çalışmaları hızlandırmamız çok zorlaşıyor”

Sağlık çalışanları için ayrı poliklinik

Emel Azak Karali, üniversite hastanesinde sağlık çalışanlarının tedavisi için ayrı covid polikliniği oluşturduklarını ve burada üniversite ve hastane yönetiminin desteği ile sağlık çalışanlarına hizmet verdiklerini kaydetti.

14 GÜNE KADAR İZLİYORUZ

Sağlık çalışanlarının antikor çalışmalarını da yaptıklarını söyleyen Karali, “Burada sağlık çalışanlarımız için de poliklinik var. Sağlık çalışanlarımızı normal polikliniğe göndermedik. Halk sağlığı ile birlikte çalışma yaptık. Burada sağlık çalışanlarını izlemeye başladık. Baktık hem temaslı hem de vaka artıyor. Sağlık çalışanlarını 14 güne kadar izliyoruz. Temaslılar ve hastalar için ayrı bir poliklinik yaptık.

NEGATİFE DÖNMEYENİ İŞ BAŞI YAPTIRMADIK

Bu çok güzel bir hizmet oldu. Tüm hastalarımızın farkında olduk ve takiplerini burada yaptık. Covid rehberi PCR testinin pozitiften negatife dönüşmelerini pek beklemeden iş başı yaptırmayı öngördü. Ancak biz negatifleşmeyen çalışanları işe başlatmadık ve yönetim bu konuda bize destek verdi” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA BAKILIYOR- Sağlık çalışanları için de ayrı covid polikliniği kurduklarını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Doktora Öğretim Görevlisi Emel Azak Karali, “Sağlık çalışanlarının kliniğinde hem sağlık çalışanlarının antikorlarını izliyoruz hem de Covid olduktan sonraki tedavi süreçlerini takip ediyoruz” dedi.

Aşı olmamak yeni varyantları doğuruyor

Covid’in yan etkileri ile aşının yan etkilerinin karşılaştırılmayacak kadar fazla olduğunu Karali, aşı olmayanların yeni varyantların ortaya çıkmasına neden olduğuna dikkat çekti.

HER İLACIN YAN ETKİSİ VAR

Covid’in kalıcı hasarlarını aşının yan etkileri ile karşılaştırılamayacak derecede fazla olduğunu söyleyen Emel Azak Karali, “Aşının akut dönemde bir yan etkisi olabilir. Aşı olunca en fazla ilk 2-3 günde görülen yan etkiler olur. Her aşıdan sonra, her kullandığımız ilaçtan sonra yan etkiler hep var. Ağrı kesici içerken yan etkilerini kimse düşünmüyor. Oysa çok fazla yan etkisi var. Aynı şeyi aşı içinde düşünmek lazım… Kar zarar oranına baktığımızda Covid’in uzun zamanda ne bırakacağını bilmiyoruz.

BOŞUNA AŞI OLMUŞ OLACAĞIZ

Aşının çok ciddi yan etkileri olduğunu düşünmüyoruz. O bir iki günlük kırgınlık, ateş biraz daha fazla. Zaten bunlar hep beklediğimiz etkiler. Aşılananların yoğun bakım ve ölüm oranları aşısızlara göre çok düşük. Kendini bireysel düşünen insanlar için bu sonuçlar bile çok önemli. Aşılanmayanlar yüzünden biz de tehlike altındayız. Aşılama olmadıkça varyantların gelişmesine neden olacaklar. Böyle olunca biz de boşuna aşı olmuş olacağız. Yoğun bakım süreci uzadı. Gençler daha fazla yoğun bakıma düşmeye başladı. İki doz Sinovac olan ve aşı etkinliği azalanlar gelmeye başladı” dedi.

12 Eyl 2021 - 18:49 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.652.862 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Bekri Hoca - İyiki varsınız. Allah can siperâne çalışan tüm sağlık çalışanlarından razı olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 23:50

BAYAN YÖNETİCİ ARANIYOR

YİN YAPI TURİZM LOJİSTİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Firmamızda işlerimizi yönetecek 25-35 yaş arası ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen BAYAN YÖNETİCİ...

ELEMANLAR ARANIYOR

Mermercide çalışacak ELEMAN ARANIYOR Maaş+SGK+Yemek Tel:0 532 296 02 54

MODA LİFE MOBİLYA ELEMAN ARIYOR

MODA LİFE MOBİLYA B sınıfı ehliyetli olan ve Mobilya montajından anlayan TEKNİK SERVİS PERSONELİ, DÖŞEME PERSONELİ ve VASIFSIZ DEPO ELEMANI Alaca...

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41