Ulaşım devrimi için her şey hazır

Kocaeli Büyükşehir doğal gazlı çevreci otobüslerinde ilk parti ilimize geldi. 100 otobüsün tamamının teslim alınmasıyla birlikte yeni yılda ulaşımda devrim yaratacak Hat 41 K projesi de devreye girecek. Hat 41 K ile birlikte mesafeye göre ücretlendirmenin yanında aktarma kolaylaşacak, tamamlayıcı hatlar devreye alınacak. Ama en önemlisi Körfez’den Kartepe’ye yolculuk mesafesi maksimum 60 dakikaya inecek

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

OTOBÜSLER GELİYOR

Büyükşehir Belediyesi kentin kuzeyinde trafiği rahatlatmak, vatandaşa konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti sunmak amacı ile başlattığı Hat 41 K çalışmasının sonuna geliyor. Hattın çalışmaya başlaması için beklenen yeni otobüslerin ilk partisi ilimize geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın fotoğraflarını “Yeni otobüslerimiz geliyor”  diyerek paylaştığı 20 araçlık ilk partiyi yeni teslimatlar takip edecek ve 100 otobüsün teslim alınması ile birlikte ulaşımda tarihi süreç başlayacak.

RAHAT VE KONFORLU YOLCULUK İÇİN…

Tüm durakları, transfer merkezleri, ve ana hattı bütünleyecek kılçık hatları ile çalışması tamamlanan Şehrin kuzeyinden planlanan Hat 41 K’nin yeni yılda Kirazlıyalı ile Kartepe Özdilek ışıkları arasında hizmete başlaması bekleniyor. Transit bir hat olan ve kılçık hatlarla beslenecek olan Hat 41 dört ilçeyi birbirine bağlayacak. Büyükşehir Karamürsel’den İzmit arasındaki ulaşımı rahatlatmak için Hat 41 G için de çalışmaları başlattı. Bu hattın da Nisan 2022’de devreye alınması hedefleniyor.

AKTARMA ALANI: Hat 41 K’ye yapılacak aktarmaların kapsadığı alanlar belirlendi.

SAATTE 200 ARAÇ TRAFİKTEN ÇIKACAK

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de ulaşımın iki ana omurgası olan D-100 ve D-130’u rahatlatmak amacı ile metrobüs hattına benzer hatlarla ulaşımı güvenli hale getirecek. Kuzey’de Kirazlıyalı-Kartepe Özdelik ışıkları arasında Hat 41 K, Karamürsel-İzmit transfer merkezi arasında Hat 41 G’yi oluşturacak. Hat 41 K’de çalışmaların sonuna gelinirken, Hat 41 G için ise çalışmalar devam ediyor. Her iki hatta 18 metrelik büyük araçların kullanılacak olan Büyükşehir Hat 41 K ile saatte 150, hat 41-G ile saatte 49 araç trafikten çekilmiş olacak.

KILÇIK HATLAR: Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe’de toplam 12 yeni besleme hat oluşturuldu.

TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Kocaeli’de sık sık şikayetlere neden olan toplu taşıma sisteminde köklü bir değişim yaratacak olan Hat 41 K ile birlikte aktarma, mesafe ücreti, abonman sistemi de gelecek. Vatandaşlar gidecekleri mesafe kadar ücret ödeyecek, belirlenecek olan zaman sürecinde başka otobüs ya da toplu taşımaya bindiğinde aktarma ücreti ödeyecek. Aynı zamanda en çok öğrencileri mutlu edecek olan abonman sistemi ile daha ucuz ve daha kaliteli bir ulaşım sistemine de geçiş sağlanmış olacak.

DURAKLAR: Hat 41 K için 25 gidiş, 25 geliş olmak üzere toplam 50 durak belirlendi.

ŞOFÖRLERİN YOLCU KAVGASINI BİTİRECEK

Hat 41 K ile kooperatif birleşmesi çalışmaları süren Hat 41 G hayata geçtiğinde kooperatifler arasındaki yolcu kavgasını da tamamen ortadan kaldıracak. İzmit-Derince, Körfez ve Kartepe kooperatiflerinin birleşmeleri tamamlanırken, Karamürsel ve Gölcük kooperatiflerinin birleşme görüşmeleri sürüyor. Hat 41 K güzergahındaki kooperatiflerin birleşmesi ile birlikte bu bölgelerde oluşturulan kılçık hatlarda kooperatif araçları çalışacak. Ana hatlarda ise ilçeler arasında belirlenen belli araçlar ve Hat 41 Otobüsleri çalışacak.

HAT 41 K’Yİ DÖRTLÜ SİSTEM ÇALIŞTIRACAK

Yeni yılda hayata geçmesi planlanan Hat 41 K’de dörtlü yapı çalışacak. Ulaşım Park A.Ş, İzmit-Derince’de 5 No’lu Kooperatif, Körfez’de 10 ‘No’lu Kooperatif, Kartepe’de ise 80 No’lu Kooperatif ile beraber hizmet verecek. Bu kooperatifler birleşmelerini tamamlayarak tek çatı altında toplanmış kooperatifler haline geldi. Hat 41 K’de yönetim tek noktadan olacak ancak ulaşımı dörtlü yapı yapacak.

YOLCULUK BEKLENTİSİ: Hat 41 K için pandemi öncesi baz alınarak yolculuk değerlendirilmesi yapıldı. yapılan değerlendirme ile günlük 14 bin yolculuk hedefleniyor.

HAT 41 G GELİYOR

Hat 41 K’den sonra Nisan 2022’de Hat 41 G’yi hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Kocaeli Büyükşehir, öncelikle Gölcük ve Karamürsel’de bulunan toplu taşıma kooperatiflerini tek çatı altında toplamak için görüşmelere başladı. Güzergahta yer alacak durakları, kılçık hatları, yolculuk sayılarının hesaplanması çalışmaları devam ediyor. 41 G’de çalıştırılacak araçların Büyükşehir’in ihalesine çıkığı 80 otobüs alımının içinde olması planlanıyor.

HAT 41 K’NİN ULAŞIMA GETİRDİĞİ YENİLİKLER

50 duraklık güzergah

Hat 41 K’nin belli olan güzergahında olacak duraklarda netleşti. Derince’de 3, İzmit’te 10, Kartepe 5’de, Körfez’de 7 olmak üzere 25 gidiş ve 25 dönüş durağı olacak. Toplam 50 duraktan oluşacak hatta tek yönde 50-60 dakikada sefer tamamlanacak. Ancak seferler arasında trafik akışına göre değişiklik gösterebilir

Günlük 14 bin yolcu taşınacak

Hat 41 K için yapılan yolculuk hesaplamaları pandemiden önce yapılan yolculuklar baz alınarak değerlendirildi. Hat 41 K çalışması kapsamında yer alan Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe bölgesindeki tüm hatlarda 3 Mart 2020 Salı günü itibariyle 224 bin 374 yolculuk yapılmıştır. Bu yolculuğun 26 bin 277’si Hat 41 K güzergahı üzerindeki duraklardan yapılmaktadır. Yapılan analizlere göre Hat 41 K ile tahmini günlük yolculuğun yaklaşık 14 bin olması planlanıyor.

12 besleme hat olacak

Hat 41 K’nin oluşturulması ile birlikte kooperatiflerin araçları ilçelerde ana hatları besleyecek kılçık hatlarda kullanılacak. Hat 41 K için yapılan çalışmada 4 ilçede oluşturulacak yeni hatlar belli oldu. Körfez’de 2, Derince’de 7, İzmit’e 2, Kartepe’de ise 1 besleme- kılçık hat olacak. Hat 41 K ile birlikte oluşturulan 12 besleme hat aynı zamanda kentte yeni hatlar olacak.

Yeni ücret politikası

Büyükşehir Belediyesi Hat 41 K için yeni bir ücretlendirme politikası belirlerdi. Yeni politika ile Hat 41 K’nin güzergahı 3x3 kilometrekarelik alanlara bölünerek 10 farklı bölgeye ayrıldı. Bu bölgeler Zon olarak adlandırıldı. Hat 41K’da Gittiğin Bölge Kadar Ödeme Sistemi uygulanacaktır. Hat 41K kullanan bir yolcudan sabit ücret artı gidilen her bir “ZON” için ücret alınacaktır. Besleme hatlar ise tek tarife olarak planlandı. Besleme hatları ile hat 41 arasında indirimli/ücretsiz aktarma senaryoları uygulanacak.

Dört ayrı hat hizmet verecek

Hat 41 K hattında aktarma verebilmesi ve alabilmesi amacıyla mevcut bazı hatların güzergahı düzenlenerek besleme hattına dönüştürüldü. Ayrıca yine Hat 41 K’ye aktarma verecek yeni besleme hatları da hayata geçiyor. Güzergah üzerinde ana gövdede Hat 41 K, Hat 41 K’ye aktarma verecek ilçe merkezlerinde çalışacak olan 6-7 metre uzunluğunda araçların kullanılacağı besleme hatlar olacak. Aynı zamanda şehir içi statüsünde Hat 41 K’nin güzergahını kesmeyen ve aktarma vermeyecek 6-7 metrelik uzunluğunda araçlarla yeşil hatlar, yolculukların yoğun olduğu mevcut güzergâhı Hat 41 K ile benzer ya da paralel olan 12 metre araçların kullanılacağı kırmızı hat hizmet verecek.

Ücret iade cihazları olacak

Hat 41 K ücretlendirmesinde gidilen “ZON” sayısına göre ücretlendirme uygulanacak. Hat 41 K’ye binişte vatandaşın kartından hat 41 K sabit ücreti artı 9 zonluk ücret bloke edilecek. Araçtan indiğinde ücret iade cihazları aracılığıyla gittiği ZON kadar ücreti alınarak kalan bloke miktarı vatandaşın kartına iade edilecek. Duraklarda ücret iade cihazları yerleştirilecek ve duraklarda bunun için düzenleme yapılacak. Bu sayede aktarma yapmak kolaylaşacak. Aktarma nedeniyle de yolcular fazla ücret ödemekten kurtulacak.

14 Eyl 2021 - 19:20 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.199.617 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

15

Hızır - Yuvacıkta saat bası mınıbus gecıyor, umarım bu bolge akıllarına gelır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 17:37
14

Cem Aksu - Gebzeye neden hat yok neden Gebze her zaman elinin tersiyle itilmiş bir yer yatırımlar hep izmit tarafinda ama Gebze'nin parasını giyiyor izmit ben kabul etmiyorum Gebze Kocaeli nden ayrılmalı gelen giden gebzeyi sömürüyor sokalar ve çevreye bakınca izmit e yapılan yatırımlar fazla Gebze'de hiç birşey yok yazıklar olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 12:38
13

Cenk Cemil - 65 yaş üstü yaşlılarımıza bilindiği gibi şehir içlerinde devletimiz ücretsiz ulaşım hakkı tanıdı.. Sonradan İlk almış oldukalrı kartlarında sakalsız resimleri bulunanlar sonradan sakal bıraktıkları için yeni durumlarını kartlarda güncelleştirmek istedikerlinde, Büyükşehir Kart Servisi yeni kart çıkarılıyormuşlar gibi ücret talep edyor ! Koskoca Büyükşehir bu paraya mı ihtiyaç duyuyor ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 13:49
10

Hasan Basri - Ulaşım devrimi metro, teleferik ile olur. Vatandaşı özel yeşil minibüslerden kurtararak, alternatif sunarak devrim olur.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 15 Eylül 10:43
08

Kandıralı - İzmit ile Kandıra arasında yolculuk rezillik.Yolcular paket halinde belediye otobüsğüyle yolculuk yapıyorlar

.Asıl tranvay İzmit ile Kandıra arasına gerekli.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 15 Eylül 00:40
07

Gölcüklü - Söz konusu iki ana güzergaha, metro veya tramvay yapılsa daha fazla yolcu taşınmaz mıydı ? Otogar - Plajyolu güzergahında mevcut tramvay hattında hatırı sayılır yolcu taşınıyor sonuçta.

Aynı şey Karamürselden İzmite, Gebzeden Eşmeye kadar uzanacak iki ayrı hat ile yapılabilirdi.

Kocaeli şehir içi yolu zaten taşıt trafiğini kaldırmıyor, görüyoruz. Aynı şey artık İzmit / Gölcük ve Derince / İzmit arası yolda da yaşanıyor.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 00:14
05

Mmoo - Devrim metroyla raylı sistemle olur.Degirmendere İzmit arası tramvay şart.ne aksam eve gelebiliyoruz ne sabah işe gidebiliyoruz.yakinda aksam trafiği hiç ilerlemeye ilerlemeyecek.naila kafe önünde tek seride düşürme saçmalığı polisin elinde fotoğraf makinesi ceza için.cift şerit gidiş de yasaklandı saçmalıklar diz boyu.sucu ne ki ceza ödesin durumu mu var sanki milletin

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 14 Eylül 22:17
12

Körfezli - @Mmoo 05 nolu yoruma cevabı: Devrim izmitten metro ile Gebzeye ulaşmak gebzeye metro yapılınca İzmitten İstanbula ulaşmak . Yerel seçimlerde vaat edilen metro bir türlü yapılamadı diğer vaat ise Teleferik İzmitten Umuttepeye yapılacaktı vaatler yapılmadı bunlar gerçekleştiğinde işte o zaman Devrim olacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 12:48
11

Süha - @Mmoo 05 nolu yoruma cevabı: İstanbul'da tramvay nasıl oluyor çok bilmiş beyfendi ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 12:17
09

Kemal - @Mmoo 05 nolu yoruma cevabı: Değirmendere'den İzmit'e tramvay yaparsan istasyon beklemeleri ile 1,5 saatte gelirsin. İlçeler arası ulaşımda raylı sistem yapacaksan bu ya banliyö olur yada metro. 41 G kısa vadede iyi çözüm olur. D130 ise başlı başına büyük sorun bu sıkışan trafikte pik saatlerde 41 G otobüsü de dakikalarca bekleyecek. D130 İzmit - Gölcük arasının acilen 3x3 6 şeride çıkması lazım. D130 üzerindeki köprülü kavşak kollarının genişlemesi lazım. Eski gölcük yolu diye bilinen Ömer Türkçakal bulvarının da emniyet şeritleri kaldırılarak 3x3 hatta bazı kesimlerde 4x4 olması kaçınılmaz. Bu 2 şerit yollar her sene trafikte bekleme süresi artacak. Ayrıca artık büyükşehirin deniz ulaşımına da bir el atması gerekmekte deniz otobüsü ve daha hızlı giden vapurlarla denize kıyı ilçelerin birbiri ile ulaşımı karayoluna göre çok daha hızlı olur.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 08:28
04

İzmitli - Otagara direkt E5 ten Gebze Marmara hat çok önemli sabah5 te sefere başlaması dileğiyle

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 21:56
03

Guzel Ama Yetmez - 1) Darısı Karamürsel Gölcük YahyaKaptan hattının başına, 2) Darısı yeni tramvay ve metro hatlarının başına... Malum Kocaeli bir sanayi şehri, toplum taşıma berbat olduğu için gücü yeten birçok aile şahsi araçlarını kullanıyor. Bu durumda çevresel, ekonomik, trafik yönlerinden oldukça verimsiz. Özellikle ana hatlardaki metro projelendirme süreçleri ötelenmeden devam ettirilmeli, geciktikçe totalde daha fazla bedeller ödüyoruz.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 21:40
02

Süha - Üvey Evlat emekevler ve Sarımeşe ye de sefer olurmu acaba.

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 14 Eylül 21:21
06

İyi Okuyun - @Süha 02 nolu yoruma cevabı: Emekevler’den Körfez’e kadar resmen metrobüs hattın kuruluyor, hala gelmiş Emekevler üvey evlat diyorsun.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 00:03
01

Serdar - Otobüsler yeni güzelde kılçık hatlarda eski leş otobüsler kullanılacak olması kötü. Onlarda yenilense 9m veya 12m alçak tabanlı olsa iyi olur. 41G ise biran önce hayata geçmeli Karamürsel, Gölcük ve Başiskele otobüsleri gerçekte rezil durumda

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 20:13

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

MAKİNA ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

Makina Elektrikçisi aranmaktadır.İzmit SanayisiTel: 0544 298 45 41

OTO YIKAMA ELEMANLARI ARANIYOR

Oto yıkamada full veya part time çalışacak OTO YIKAMA ELEMANLARI aranıyor Karabaş Mah. Köseoğlu Sk. No:22 İzmit Tel: 0532 265 83 64

BİBERES GIDA BAYAN ELEMAN ARIYOR

Gıda imalatında çalışacak 18-35 yaş arası BAYAN ELEMAN alınacaktır BİBERES GIDA Mahmutpaşa Mah. Ova Sok. No:17 Başiskele/KOCAELİ Tel: 0532 452 30 38...

GÜLTEPE DİNLENME TESİSLERİ ELEMAN ARIYOR

Gültepe Dinlenme Tesislerine TECRÜBELİ BAY GARSON ve BAYAN KASİYER aranmaktadır SGK+ Yemek+ Servis Tel: 0534 360 86 21-0549 479 00 53

OPET İSTASYONUNA ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

Bozok YapıTecrübeli BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyorNot: Satış ve sevkiyata yardımcı olabilecekGölcükTel: 0 533 474 65 72

HİDROLİK USTASI ARANIYOR

BAKIM USTASI ARANIYOR E sınıfı ehliyeti olan, hidrolik tamir ve bakımından anlayan USTA aranıyor. İzmit içinde çalışılacaktır. Günaydın Vinç Hizmet...

BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ ARANIYOR

3.000 TL net maaş ile şirketimizde çalışacak ciddi anlamda işe ihtiyacı olan BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ aranıyorYol+SGK+YemekTel: 0532 368 07 95

MOTO KURYELER ARANIYOR

İzmit Dolphin Burger King Restaurant için*A1 veya A2 ehliyeti olan (Şirket motoru ile çalışacak)MOTO KURYELER aranmaktadırMaaş+yemek+prim+paket başı p...