Akçin: 'Kocaeli tiyatro ile nefes alsın istiyoruz'

Kocaeli Bölge Tiyatrosu, yarın itibariyle yeni sezon çalışmalarına başlıyor. Açılışın ardından provalar da hızla başlayacak. Burhan Akçin de tiyatro ile yaşayan, tiyatro ile nefes alan bir kent hayal ettiklerini söyledi.  

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri

HASRET BİTİYOR

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği alanlardan biri kültür sanat oldu. Sinema ve tiyatro salonları aylarca seyircisiz kaldı. 1 Haziran’da açılması beklenen sinema ve tiyatro salonları, vizyona girecek film ve oyunların olmamasından dolayı 1 Temmuz’da kapılarını açmak zorunda kaldı. Bu süreçte seyircilerin oyunları özlediği kadar oyuncular da sahneye çıkmayı, oyunlarını sergileyebilmeyi sabırsızlıkla bekledi. Bu bekleyiş beraberinde ekonomik sıkıntılar da getirdi.

KBT ‘PERDE’ DİYOR

Tiyatro dünyasına her yıl yeni yetenekler kazandıran Kocaeli Bölge Tiyatrosu da pandemiden etkilenen kurumlar arasında yer alıyor. Aylarca kapalı duran KBT’de hasret nihayet bitiyor ve yarın ‘perde’ deniliyor. Kocaeli Bölge Tiyatrosu Kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin ile yeni sezonda tiyatro tutkunlarını neler beklediklerini ve pandemi döneminde tiyatroda neler değiştiğini konuştuk. Akçin, “Bizi taklit edin, bize sorun, danışın, bizden yararlanın. Birlikte yaratalım, Kocaeli’nde tiyatroyu. Kent bununla anılsın istiyoruz” dedi.

YARIN İTİBARİYLE EĞİTİM BAŞLIYOR: 1.5 aydır kapalı olan Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nda yeni dönem eğitimleri yarın başlıyor. Sekiz aylık süren eğitim süreci, pandemiden dolayı 12 kişilik öğrenci gruplarıyla devam edecek. 

PROVALARA BAŞLAYACAĞIZ

Burhan Akçin, “18 Eylül Cumartesi günü Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun okulu açılıyor. Biliyorsunuz, 1.5 yıla yakın bir süre kapalı kaldık. Okulumuzun açılışını yaptıktan sonra, Çocuk Tiyatromuzun oyunları için provalara başlayacağız. Kendi Oda Tiyatromuzda Kralın Oyun Sarayı adlı bir çocuk oyunumuz düzenli olarak perde açacak. Ardından daha küçük yaş grupları için yeni bir oyunumuzu daha sahnelemeye başlayacağız. Yarıyıl tatili öncesinde Tiyatro Festivalimizi gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz bu festivalimiz Sözsüz Oyunlar Festivali. Aynı zamanda oyuncuları çocuk olan bir festival. Festivalimizde 12 çocuk oyuncu grubu görev alacak. Bu festivalin anahtar sözcüklerini ‘Yer Gök, Çarşı Pazar, Cadde Sokak Tiyatro’ diye bağıracak çocuk oyuncularımız.

KENT BUNUNLA ANILSIN

Haziranın ilk haftasında ikinci festivalimizi gerçekleştireceğiz. Bu festivalimizde de çocuk oyuncular oynayacak. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali adı ile 41. kez kaldığımız yerden devam edeceğiz. Klasik bir tarzı var bu festivalimizin. Birinci festivalde söz kullanmadan oyunlarını oynayan çocuk oyuncular, bu kez gerçek bir tiyatro salonunda, gerçek bir yazar tarafından yazılmış ve bir yönetmen marifetiyle sahneye taşınmış oyunlarını oynayacaklar. Akabinde yaz okulumuzun hazırlıklarına başlayacağız. Ancak burada şunu belirtmek isterim, bizim bu çabalarımız aslında bir çığlık gibi saplanmalı kentin üzerinde, yetki ve söz sahibi arkadaşlarımızın yüreğine. Biz bunların yaşandığı bir kent yaratmaya çalışıyoruz. Biz bu kentin, mütemmim cüzü yani tamamlayıcı çok büyük bir parçasıyız” dedi.

EN KARANLIK DÖNEM

Pandemi dönemde tiyatroda nelerin değiştiğini sorduğumuz Akçin, tiyatro gruplarının yalnız bırakıldığını ve pandeminin tiyatronun en karanlık dönemi olduğunu ifade etti. Akçin, “Bu soru ulusal anlamda hatta küresel anlamda şu sıralar otoritelerin yanıtını aradığı bir soru. Çünkü gelişmiş ülkelerde tiyatroların kurumsal olarak varlığını sürdürmesi için özel yasalar çıkarıldı ve destekler verildi. Bizim de içinde bulunduğumuz ülkelerde ise tiyatro grupları, tiyatro kuruluşları adeta cezalandırılırcasına yalnız bırakıldı.

SANAT İYİLEŞTİRİR, SANAT İYİ GELİR

Oysa sanat iyileştirir, sanat iyi gelir. Küresel felaketler dahil olmak üzere, bütün travmatik sosyal olaylar için ve insanların sevinçlerini tehdit eden her türlü baskıların yarattığı hastalıklı yaşantılar için başvurulacak iyileştirici argümanların başında sanat gelir. Tiyatro sanatının ise, içinde bütün sanatların toplandığı komplike bir sanat olması nedeniyle özellikle çocuklar ve ergenler üzerinde iyileştirici etkileri vardır” dedi.

SALONLAR KAPANDI

Burhan Akçin, kurtarıcılarının hayal güçlerinin olduğunu ekledi ve şunları söyledi: “Pandemi tiyatrolarımızın en karanlık dönemi oldu. Salon sahibi arkadaşlarımızın birçoğu salonlarını kaybetti. Çalışan sanatçılar işsiz ve parasız kaldı. Mali sorumluluk altında olan özel tiyatro kuruluşları ise tanımsız borçlar altında varlığını sürdürmeye çalışıyor. Arada bir basında büyük puntolar ile yer alan destek ve yardımlar ise kredi faizlerine eklenen, ödenmesi zor taksitler ile daha da ağırlaşan bir tablo çıkarıyor karşımıza.

PANDEMİ BİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ

Bunların yanı sıra tiyatronun büyülü ve bize yaşama sevinci veren bir yanı var ki, bu bizi her zaman kurtarır, bu kurtarıcı yanımız en zor koşullarda bile yeni düşünceler üreten hayal gücümüz oldu. Dijital tiyatro denilen tarz bu birçok grubun imdadına yetişti. Ama kurumsal olarak çalışamayan, yarı profesyonel gruplar, mahalli tiyatro toplulukları, heveskar Anadolu tiyatroları silinip gittiler ne yazık ki. Ama her zaman varlığından iftihar ettiğimiz ödenekli Devlet Tiyatroları ve ödenekli belediye tiyatroları dimdik ayakta. Kısacası pandemi tiyatroculara birlik olmayı, dayanışmayı, dayanıklı ve kararlı olmayı öğretmeye çalıştı ama her zaman ki gibi başaramadı.”

SAHNE ARTIK ONLARIN: Aylar sürecek bir eğitime katılacak olan tiyatro kursiyerleri, yıl içerisinde iki ayrı festivalle sahneye çıkacak.

TİYATRO YAPABİLEN BİR ŞEHİR

Burhan Akçin, Kocaeli’nin tiyatro yapabilen bir şehir olacağını ve Kocaeli halkının tiyatroyu çok sevdiğini ve sahip çıktığını belirterek, “Kocaeli; içinde tiyatro yapılabilen bir şehir olacaktır diyorum. Yani kişisel çıkarlarımızın önüne, yaşadığımız kentin gelecek yıllarının profilini koyuyorum, ama bunu görebilecek gözleri yapıştıramıyorum yöneticilere. Yani Türkiye Cumhuriyetinin seküler ve laik yaşam biçimi tiyatro sanatından hem seyirlik hem de eğitim aracı olarak çok şey alıyor. Türk tiyatro hareketi cumhuriyetten besleniyor, her şeye rağmen cumhuriyet ise tiyatro sanatıyla taçlanıyor ve bütün sanatlar ile gururlanıyor.

KOCAELİ TİYATRO KENTİDİR

Bu şehirde tiyatro var. Hatta Kocaeli bir tiyatro kentidir. Özellikle SDKM’de konuşlanan ve benim kurucusu olduğum Şehir Tiyatromuz bu kentin iftiharıdır, gururudur. Zaten her oyunda salonları dolduran seyircilerimiz de bunu kanıtlıyor. Ancak resmi tanıtım videolarında ve kitapçıklarda, sosyal medya tanıtım mecralarında yok. Bunun dışında kamu olanakları eşitlik ilkesine aykırı. Kocaeli’nde birçok tiyatro grubu var. Profesyonel çalışan gruplar da var. Ancak salon konusunda sıkıntılar var. Biz salon bulamıyoruz ama her kurumun, kuruluşun kendine ait salonu var. Bizler o salonları kıllanamıyoruz. Yöneticiler bariyerler oluşturmuş aşamıyoruz. Reklam duyuru konusunda da aynı şey. Küçük bir afişi yapıştıracağımız bir yerimiz yok. Ama bilboardlarda her gün her saat her türden duyuru var. Bu bir çifte standart.

EY KOCAELİ SESİMİZİ DUYUN

Seneler önce İzmit’in muhtelif yerlerine tiyatro afiş kuleleri dikmiştik. Kent merkezine tiyatro bilet gişeleri koymuştuk. Bunları da yine bir çığlık olarak kabul edebilirsiniz. Yani; ey Kocaeli sesimizi duyun. Böyle bir şey var ve gereklidir. Amatör grupların yapılandırılması konusunda Kocaeli görevini yapmıyor. Sanayi kuruluşları, resmi kurumlar, kamu kurumları kendi tiyatro gruplarını oluşturmuyor. Her çeşit kulüp etkinlikleri veya benzeri şeyler yapıyorlar ama amatör tiyatro olarak hobi grupları oluşturmuyorlar. Tiyatro oyunculuğu mezunu çocuklarımız bu alanda istihdam edilebilir. Bunların dışında Kocaeli halkı bizi bırakmıyor. Tiyatroyu çok seviyor ve sahip çıkıyor. Kocaeli halkı, seyircimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz. Tiyatro severlerimiz olmasa yaşayamayız ne yazık ki” dedi.

YÜRÜYÜŞ YOLU İÇİN İKİ İSTEĞİMİZ VAR

Kocaeli’nin sanata olan ilgisine yorumlayan Burhan Akçin, yeni Yürüyüş Yolu’nda heykeller olmasını ve sokak sanatçıları için özel tasarlanmış alanların bulunmasını istedi. Akçin, “Tiyatronun dışında sanata bakış meselesinde de aynı şeyleri tekrarlayacağız. Mesela bir kültür merkezi furyası yaşıyoruz belediyelerde. Ama içinde ne kültür ne de sanat var. Sandviç paneller, giydirme plastik malzemeler, ihaleler, açılışlar, al sana kültür merkezi. İkinci bir çelişki ise çok amaçlı salonlar üzerinden gelişiyor. Bir karmaşa, kaotik literatür yarı aydın karanlığı var yöneticilerde. Mesela Yürüyüş Yolu yeniden düzenleniyor. İsterim ki üzerinde heykeller olsun. Sokak sanatçıları için özel tasarlanmış küçük limanlar olsun.

HALKIN SANATA BAKIŞI MUTLULUK VERİYOR

Yıllar önce bir taş heykel sempozyumu yapmıştık. On heykeltıraş ağırlamıştık burada. On heykel üreterek bizlere emanet edip gittiler ülkelerine. Bugün o heykellerden sadece üç tanesini görebiliyorum koyduğumuz yerlerde. Buna benzer bir sürü idari yetkili inisiyatiflilerinden kaynaklanan hüzünlü yaşantılarımız var bu şehirde. Bir şekilde resmi iletişim kanalları bizim lehimize açık tutulmalı ve önemsenmeliyiz. Ama halkın bize bakışı sanata bakışı her zaman mutluluk vermiştir Kocaeli’nde” ifadelerini kullandı.

KBT 42. yılını bitirmek üzere

Burhan Akçin, kuruculuğunu yaptığı KBT’nin 42. yılını bitirmek üzere olduğunu ve tiyatrodan eğitim aracı olarak yaralandıklarını söyledi. Akçin şu ifadeleri kullandı: “Sohbetimizin başında festivallerden söz ederken anlatmıştım ama biraz daha açabiliriz burada. Okulumuz aslında bir kurs organizasyonu ve 42. yılını bitirmek üzere. Bu kurslardan çok sanatçı yetişti. Konservatif bir programı var. Tiyatrodan bir eğitim aracı olarak yararlanıyoruz. Oyunculuk eğitimine dayalı bir kişisel gelişim ve özgüven eğitimi programı da diyebiliriz.

SÖYLEYECEKLERİM BİTMEZ!

Gruplar kendi yaşlarından oluşturuluyor. Son yaş grubu lise öğrencilerinden. Yetişkinler için ayrı bir program uyguluyoruz. Üç stüdyo sınıfımız var. Benimle birlikte 7 eğitmen hizmet ediyoruz. Sekiz ay süreli. Öğrencilerimiz iki festivalde oynuyor. Pandemi nedeniyle gruplarımız 12’şer kişiden oluşuyor. Eylülde başlayıp haziranda bitiriyoruz. Her zamanki gibi söyleyeceklerimiz bitmedi ama sayfamızın istiap hakkı bitti. Özgür Kocaeli Gazetesi’ne teşekkür ediyorum bu sohbet için.”

17 Eyl 2021 - 21:22 - Yaşam --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.649.491 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Belsa - Büyük bir nimet senin burda olman. Ancak yerini hiç beğenmiyorum. Kızımı getirmek istiyorum. Ama o binadan korkuyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 21:43
01

SERKAN - büyük şehir belediyesi şehir tiyotroları perdelertini ne zaman açacak pandomoniden önce normalde EKİM 1 DE SEZON AÇİLIR MAYIS 15 GİBİ SEZON KAPANIRDI CUMARTESİ GÜNLERİ MATİNE VE SUARE OLMAK ÜZERE OYNANIR PAZAR GÜNLERİ İSE ÇOÇUK OYUNLARI OYNANIRDI 3 salonda 3 ayrı oyun sahnelenirdi BÜYÜKSALONDA OYUN OLMADIGI PAZARTESİ İLE CUMA GÜNLERİ ARASINDA 5 GÜN OKULLARIN ETKİNLİKLERİ OLURDU PANDOMİ Nİ NEDENİYLE hasret kaldıgımız oyunlara kavuşacagımız günleri gerekli önlemler alınarak bekliyoruz oyunlara damgasını vuranlardan bazıları KARA FATMA,KEŞANLI ALİ DESTANI, ŞAİR bu sezon yerli yazarlarımızın oyunlarında yer alacagını sanıyorum ( ÖZELLİKLE DRAMDAN ZİYADE KOMEDİ) en önemlesi istanbulda asgari 5 sezon kapalı gişe olarak oynanan LÜKS HAYAT TA SAHNENLİRSE KAPALI GİŞE OLARAK OYNANACAGINI ADIM GİBİ EMİNİM BU OYUNU OYNAYACAK OYUNCU,yönetmen,ışık tasarımcısı kostümcü karagrof dekoririst ve diğer SANATÇILARIMIZ KADROMUZDA FAZLASIYLA MEVCUT hepside yüksek tahsilli aralarında yüksek egitimini yurt dışında tamamlamış hatta mastır bile yapmış

bulunanlar bile mevcut

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 23:10

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08