Yürüyüş Yolu'nda işler yolunda

Şehir merkezini boydan boya kat ettiği için yapılması çok zor olan Yürüyüş Yolu’nda yenileme çalışmaları planlanan takvime uygun şekilde aksamadan sürüyor. Söz verildiği gibi hiçbir dükkanın önü 15 günden fazla kapatılmıyor. Yapımı tıkır tıkır devam eden İzmit Yürüyüş Yolu projesi, yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Cemalettin Öztürk
Cemalettin Öztürk Tüm Haberleri

FARKLI VE ÖZEL BİR YÖNTEMLE YAPILIYOR

İzmit merkezde yenilenmeye en çok ihtiyacı olan bölgelerin başında Yürüyüş Yolu geliyordu. Uzun yıllar el sürülmeyen alanla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın modern ve işlevsel bir proje hazırlattı. Proje tamamlandığında Yürüyüş Yolu ülkemizin en önemli ve güzel açık hava alışveriş merkezlerinden biri haline dönüşecek. Ancak şehir merkezinde ticaretin ve trafiğin çok olduğu bu bölgedeki çalışmanın uzaması endişesi projenin bile önüne geçmişti.  Ama 23 Kasım 2020’de başlayan projede özel bir yöntem kullanılıyor. Altyapı modern yöntemlerle ve hızlıca halledilirken, üst yapı sırasında da hiçbir dükkanın önü 15 günden fazla kapatılmıyor. Yürüyüş yolu projesinde çalışma planlandığı gibi tıkır tıkır devam ediyor.

BÜYÜKAKIN SIKÇA İNCELEME YAPIYOR- İzmit Yürüyüş Yolu Yenileme Projesinin mimarı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, çalışmaların aksamaması için sıkça incelemelerde bulunuyor, firma yöneticilerinden bilgi alıyor, esnafın yaşadığı geçici sıkıntıyı paylaşıyor.

23 KASIM 2020’DE BAŞLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan İzmit Yürüyüş Yolu Yenileme ve Yayalaştırma Projesi, 23 Kasım 2020 tarihinde İSU Genel Müdürlüğü’nün kanalizasyon hatlarına, kazısız teknoloji ile koruyucu kaplama yapım çalışmasıyla başlamıştı. Ardından İSU, SEDAŞ, İZGAZ ve Telekom kurumlara ait altyapı hatları yenilendi. Altyapı çalışmaları devam ederken büyükşehir belediyesi üst yapı ihalesini 31 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirdi. İhaleyi kazanan firma, üst yapa çalışmalarına ise Haziran 2021 tarihinde başladı.

DEKORATİF TAŞLAR- İzmit Yürüyüş Yolu’nun üst yapısı dekoratif parke taşlarla örülüyor. Yürüyüş Yolu tamamlandığında böyle görünecek.

ÜST YAPI DEVAM EDİYOR 

İzmit Yürüyüş Yolu Yenileme ve Yayalaştırma Projesi, 40 milyon 918 bin TL teklif veren Simge Mat firması tarafından yapılıyor. Firma, üst yapı çalışmasına 20 Haziran tarihinde üst yapı Alemdar Caddesi ile Anıtpark arasında kalan bölümde başladı. Yürüyüş Yolu’ndaki mevcut eski parke taşlar yerinden söküldü, yolun yanlarında bulunan küçük fide ağaçlar kökünden kaldırılarak başka alanlara dikildi. Mevcut ağaçlar ise korunmaya alındı. Firma, Merkez Bankası ile Anıtpark arasında kalan bölümdeki üst yapı çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

ESNAF MEMNUN-  Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan İmaj Erkek Kuaförünün sahibi Şener Çakal, yayalaştırılacak olan Hürriyet Caddesi’nin yürüyüş yoluna dâhil edilmesinin esnafa ciddi bir fayda sağlayacağını söyledi. Çakal, “Çalışmalar geçici olarak sıkıntı yaratsa da şikâyetçi değiliz. Proje tamamlandığında burada insan sirkülasyonu fazla olacak, bu da bize yarayacaktır” dedi.

İŞYERLERİNİN ÖNÜNDE GECİKME YAŞANMIYOR

Çalışmalar başlarken proje İzmit’in en işlek bölgesinde yapılmasından dolayı işlerin aksayacağı, esnafın büyük sıkıntı yaşayacağı endişesi hâkimdi. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, büyükşehir ekibi ve üst yapı çalışmasını yürüten firma yönetimi, çalışmaların yapıldığı bölgedeki esnaf ile toplanıp her işyerinin önünde alt ve üst yapı çalışmalarının 15 gün içerisinde bitirileceği sözünü vermişti. Bunun içinde özel bir çalışma yöntemi işlemi planlanmıştı. Çalışmalar planlandığı şekilde sürüyor. Şuana kadar işyerleri önünde devam eden çalışmalarda yaşanan bir gecikme söz konusu değil.

EML OKULU ÖNÜ- İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nin ön kısmındaki yaya kaldırımı hem yenilendi hem de genişletildi.  

HÜRRİYET CADDESİ YAYALAŞIYOR

Çalışma alanında bulunan SEDAŞ’a ait yer üstündeki 4 trafo de yer altına alındı. Yenileme projesi kapsamında Cengiz Topel Caddesi bölgesinde 2, Halkevi ve Yeni Cuma Camisi mevkiinde ise birer olmak üzere toplam 4 elektrik trafosu yer altına alındı. Öte yandan yürüyüş yolunun kuzey kesiminde bulunan Hürriyet Caddesi boydan boya trafiğe kapatılıp yayalaşıyor. Caddesinin tüm alt yapı çalışmaları bitirildi. İşyeri önlerindeki eksiklikler tamamlandı. Yüklenici firma, Leyla Atakan Caddesi’nden başlayıp Merkez Bankası tarafına doğru Hürriyet Caddesi’ne beton dökmeye başladı. Dökülen betonların üzerine dekoratif parke taşları örülüp Hürriyet Caddesi boydan boya boya yayalaştırılacak.

HIZLI İLERLİYOR- Simge Mat firması, projenin tamamlanması için sahada onlarca işçi çalıştırıyor. Yürüyüş Yolu’nun birçok yerinde üst yapı çalışması aynı anda sürüyor HÜRRİYET YAYALAŞIYOR- Proje kapsamında tarihi bir karar alındı ve Hürriyet Caddesi Leyla Atakan Caddesi ile Merkez Bankası bölgesine kadar olan kısım tamamen yayalaştırılıyor. Caddeye beton atılmaya başlandı.

ÇALIŞMALARDA AKSAMA YOK

İşin zamanında bitirilmesiyle ilgili olarak da firma yönetimi, “Büyükşehir Belediyesi, projenin 8 ayda tamamlanacağını planladı. Firma olarak biz de bu planlamaya tamamen uyuyoruz. Aksayan bir durum söz konusu değil. Planlanan sürenin henüz yarısındayız. Çalışma kapsamında bir yandan üst parke taşları diziyoruz, bir yandan işyeri önlerini söküyor ve üst yapılarını yapıyoruz. Gecikme söz konusu değil. Aralık ayı başında veya ortasında projeyi tamamlamış Büyükşehir Belediyesine teslim etmiş oluruz” açıklamasında bulundu.

KALDIRIMLAR YENİLENİYOR- Yürüyüş Yolu’nda projenin yapıldığı alanda bulunan tüm kaldırımlar tamamen yenileniyor. Üst yapısı biten yerler güzel görünüyor.

ARALIK 2021’DE HİZMETE AÇILACAK

İzmit’in çehresini değiştirecek olan İzmit Yürüyüş Yolu Yayalaştırma Projesi, Aralık 2021 tarihinde bitirilecek. Yürüyüş Yolu hizmete açıldığında marka değeri ve cazibesi artacak. İnsanlar, trafikten arınmış güvenli ve geniş yaya yollarında rahatça yürüyebilecek. Tarihi çınarlar nefes alacak, yeşil alan miktarı artacak. Yürüyüş Yolu üzerinde ayrıca sergi alanları, kültür odakları, sportif aktiviteler gerçekleştirilecek. Yürüyüş yolunda insan sirkülasyonu artında güzergâh üzerindeki esnaf da kazanacak. Yürüyüş Yolu tamamen bitiril hizmete açıldığında açık hava alışveriş merkezi haline dönüştürülecek.

IŞIKLANDIRMA KABLOLARI- Yürüyüş Yolu tamamlandığında ışıklandırmasıyla da dikkat çekecek. Geceleri yürüyüş yolu ışıl ışıl olacak. Çalışanları alt yapıya döşenecek elektrik kablolarını da hazırlıyor.

ÖZLENEN GÖRÜNTÜ- Yürüyüş Yolu’nun en güzel ve renkli görüntülerinden biri de müzisyenlerin müzik çalmasıdır. Yürüyüş yapan vatandaşlar bir yandan yürüyüş yaparken öte yandan müzik dinliyor. İnşaat çalışmalarının arasında bile yolun kenarında tulum çalan Karadenizli sanatçıya vatandaş ilgi gösterdi, müzik dinledi.

TRAFOLAR YERİN ALTINA ALINDI- Yenilenecek olan İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde toprak üzerinde bulunan 4 tane elektrik trafosu yer altına alındı.

YAPI KREDİ BANKASI ÖNÜ- Yeni Cuma Camii karşısında bulunan Yapı Kredi Bankasının bulunduğu Hazımağa Apartmanı önündeki geniş kaldırımlar yenilendi. 

YÜRÜYÜŞ YOLU BÖYLE OLACAK- Yenilenen İzmit Yürüyüş yolu tamamlandığında projede olduğu gibi görünecek. Yürüyüş yolu yeni haliyle İzmit’in cazibe merkezi olacak.

AİLE YÜRÜYÜŞÜ- Aileler, yayalaştırılan ve alt yapı betonu atılan eski Hürriyet Caddesinde inşaat atıklarına rağmen çocuklarıyla gezip yürüyüş yolunun tadını bile çıkartıyor.

HÜRRİYET YAYALAŞIYOR- Proje kapsamında tarihi bir karar alındı ve Hürriyet Caddesi Leyla Atakan Caddesi ile Merkez Bankası bölgesine kadar olan kısım tamamen yayalaştırılıyor. Caddeye beton atılmaya başlandı.

19 Eyl 2021 - 20:32 - Gündem --- Okunma

Muhabir Cemalettin Öztürk

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.756.083 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

23

41 - Bitirdikten 1 sene sonra yenilemeye başlarlar. kongre merkezi biteli ne kadar oldu gidin bakın haline.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 11:01
20

Ersin - Başka şehirlerde 3 şeritli yollar varken izmitteki tek büyük caddesi de esnaf iyi iş yapsın diye kapatılıyor. 10 sene sonra tekrar masraf yapılıp yol açılır. Caddeyi kapatıyorsun yerine yeni yol acıyor musun? Kafaniza ne diyeyim sizin

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 19:27
15

Selahattin - Leyla Atakan caddesi trafiğe kapatılacak tamamen yayalaştıralacakmış peki araçlar şehre nereden girecekler alemdar caddesinden çıkış var Leyla atakandan şehre giriş vardı şimdi Leyla Atakan caddesi trafiğe kapatılacakmış ne akla hizmet

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 12:51
14

Izmitli41 - Gidin bakalım esnafa sorun işler yolundamı diye toz toprak içinde millet gidip yemek yermi,trafik desen tam bir keşmekeş iddia ediyorum bu proje bittiğinde trafik tam bir rezalet olacak çift taraflı olan akış yetmezken bir yola düştüğünde artık gerisini siz düşünün

Yanıtla . 18Beğen . 5Beğenme 20 Eylül 10:05
22

Fre - @ Izmitli41 14 nolu yoruma cevabı: Yollari kapatarak ızmiti kapatıyorlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 22:34
19

Kana Kan - @ Izmitli41 14 nolu yoruma cevabı: Tuvalete bile arabayla giden bir millte saibiz tranvay 5dakikada çarşıya iniyor birazda araçları evde bırakalım ama olmaz o toz toprak bu falan filan derken hiç birşey yapilazinmi kocaeliye yıllardan beri aynı olan yürüyüş yolu bittiği zaman herşey daha iyi olucaginin kanıtı olucaktir evet tarfik sıkıntısı ciddi anlamda var ama işi olanda arabayla işi olmayanda arabayla geziyor birazcık sabır edicez

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 17:47
18

Delikanlı - @ Izmitli41 14 nolu yoruma cevabı: Kimin yaptığı önemli değil. Eğriye eğri doğruya doğru deyin. Not hiçbir politik partiye üye değilim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim tüm ilçeler ve Büyükşehir pek iyi yönetilmiyor ve halkın ses çıkarması lazım

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 16:45
16

Caglar - @ Izmitli41 14 nolu yoruma cevabı: Fatma ablaniz yapaydı da göreydik trafiksizini

Yanıtla . 8Beğen . 17Beğenme 20 Eylül 13:10
12

Hasan - İzmit zaten küçük bir şehir yollar dar ve kısıtlı biz olan yoluda kapatıyoruz heykelin ordaki gibi yazık

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 09:39
11

Vasat - DEMODE,RUHSUZ,RENKSİZ KÖTÜ İŞÇİLİKLİ BİR DEĞİŞİM ÇOK YAZIK

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 09:34
10

İzmit Sevdalısı - Keşke Yürüyüş yolu bu kadar betona boğulmadan, toprak ve çimlendirme ile yapılabilseydi.

Her şeye rağmen güzel olması dileğiyle, çünkü esnafın canı burnuna gelmiş görünüyor.

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 08:10
09

Haskocaeli - Arnavut kaldırım rezalet… Bu kadar mı zevksiz olunur ya? Bu kadar mı?

Yanıtla . 30Beğen . 3Beğenme 20 Eylül 07:35
07

Şener Saka - Betonumuz hayırlı olsun. İki tarafında yeşil kuşakla yürüdüğümüz yol Endüstri Meslek tarafında hayal olmuş. Ne kadar güzeldi.

Yanıtla . 23Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 05:43
06

Dobrowski - Değişen tek şey yürüyüş yolu alçaldı bazı yerlerde ve kaldırımlar az genişletilmiş ve taşları değiştirilmiş. Sonucu göreceğiz. Ama proje tanıtıminda görünen görünmeyecek gibi.

Yanıtla . 17Beğen . 5Beğenme 19 Eylül 23:59
05

İlhan - Kocaeli büyükşehir belediyesi sorumlu birimlerine buradan sesleniyorum.

Yapılan işcilik çok kötü.

Yarın geç olabilir, işi iş gibi yapmaları sağlanmalıdır.

Yapılan işte, hassasiyet yok, simetri yok, görsellik ve sağlamlık çok kötü.

Önlem alınmalı !!!

Yanıtla . 36Beğen . 2Beğenme 19 Eylül 23:58
21

Cem - @Cem 04 nolu yoruma cevabı: Evet beton engelli atlama dersi verirseniz iyi olur belediye olarak lakin yürüyüş yolu dedigin yürümek içindir her 50cm de bir kazık beton çakmak ne akla hizmet çözemedik bi anlatsanıza bize o betonlar ne ise yariyor orada

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 22:16
17

Paytak Cemil - @Cem 04 nolu yoruma cevabı: Belediye olarak yolda yürüme derslerimiz hizmete girmiştir. Sizi de nezih kursumuzda gormek isteriz

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 15:28
13

cem - @Cem 04 nolu yoruma cevabı: toprak olabilecek yerlere bile beton yapmışlar kaldırımların uçlarında ki betonları görmüyormusunuz bir gün takılıp düşüp kafamızı yarmayız umarım

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 09:41
08

Çicek - @Cem 04 nolu yoruma cevabı: Toprak zemini beton mu yapmışlar ?

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 20 Eylül 06:54
03

Surbic - Çok farklı denilen şey ne olacak çok merak ediyorum.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 19 Eylül 22:59
01

Cem - Cemalettin Bey Allah rızası için Devlet hastanesi acil giriş çıkışı için kullanılan yola bir el atın. Olmaz böyle bir rezillik. Aynı sekilde poliklinik tarafı da. Tek yön ama ne dinleyen var ne bir çözüm arayan. Böyle bir kepazelik olmaz. Pazartesi günü bir görün bu iki yolu. Kim buralardan sorumlu o da belli değil. Kendi haline bırakılmış bir yer buralar. Kavga dövüş bağırış çağırış. Oysa polikilinik tarafına bir kapan, acil yolunu da ortadan beton bariyer ile bölünse sorun kalmayacak ama nerdee..

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 22:10

BAYAN PERSONELLER ALINACAKTIR

Temizlik Şirketimizde Part Time -Full Time Çalışacak BAYAN PERSONELLER aranmaktadır Tel: 0552 353 23 20

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Damper kasa kullanacak TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Seymen-Başiskele Tel: 0532 350 41 81

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...