Akşener İZGİM’in açılışına katıldı

İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi’nin açılışı bugün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımıyla gerçekleşti.

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri

Geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Çınar Çocuk Evi'nin açılışının ardından bugün de İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi’nin açılışı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in katılımıyla gerçekleşti. Yenişehir Mahallesi'nde bulunan İZGİM, kadınların üretime teşvik edileceği, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ve kadının sosyal ve ekonomik hayata katılması amacıyla çalışmalar yapacak. Kadınlara yeni iş geliştirme döneminde girişimcilik ofisleri ile destek sunacak olan merkez, ücretsiz bireysel ve aile danışmanlığı hizmeti de verecek. Atölyelerde ürettikleri ürünlerin tanıtım ve pazarlama noktasında destek alacak olan kadınlar, uzman diyetisyen ve spor programlarından yararlanabilecek.

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

Programa; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yanı sıra İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Metin Ergün, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, İYİ Parti ve CHP'li ilçe başkanları, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“HAYAL GERÇEKLEŞTİ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte ilk konuşmayı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü gerçekleştirdi. Güllü, “Bundan yaklaşık on ay önce protokol imzalamaya geldim, sayın Fatma hanımla kadın hattı protokolünü imzaladık ve bu Kadın Girişimciler Merkezi'ni anlattı. Bugün bu hayal gerçekleşti. Kadın haklarını görmezden gelinen bir ülkede yaşıyoruz. Kadına emek veren milletin, toplumsal cinsiyet eşitliği gören kadın mücadelesinin yılmaz bekçisi olarak yan yana olacağız. Mücadele kazanır” dedi. 

“GAZİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Güllü’nün ardından kürsüye çıkan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları söyledi: "Kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi, özgüveninin arttırılması, üretimde katma değer yaratması ve emeklerini kazanca dönüştürmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz İzmit Kadın Girişimciler Merkezi tam olarak nedir? Nedir bu merkezi bu kadar anlamlı ve bu kadar güzel kılan? Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ve kadının sosyal ve ekonomik hayata katılması için çalışmalar yapacak olan İZGİM’de İzmit’te yaşayan ve desteklenmesi gereken kadın, çocuk ve ailelerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılacak. Kadınların yeni iş fikirleri geliştirmesini sağlayarak ve yeni iş geliştirme döneminde destek sunarak kadınların ekonomik yönden güçlenmesini sağlamak için Girişimcilik Ofisleri yer alıyor. Kadınlara ortak ofis, ekipman, yönetim, mali kaynaklara erişim ve teknik destek verilerek kadın girişimciliğinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak.

“MİKRO KREDİ İMKANI”

Kadın Girişimciler Merkezi’nde düzenli olarak verilecek eğitim ve seminerler ile kadınlar bilgilerini güçlendirecek.  Sosyal ve hukuksal desteğin sağlanacağı merkezimizde kapasite güçlendirme eğitimleri verilecek. Kadınların kendi kendilerine gelir getirmeleri amacıyla vereceğimiz Mikro Kredi imkanı olacak. İZGİM’de projeleri olan ve kendi hesabına çalışan 5 kadın bir araya gelerek mikro kredi hizmeti sayesinde bin TL ile 15 bin TL aralığında kredi çekebilecek. İZGİM’de faaliyetlerine başlayan atölyeler ile kadınlar el emeği ürünlerini İzmitlilerle buluşturacak.  Evde üretim yaparak kendi hesabına çalışan kadınlar için katma değeri yüksek ürün üretebilecekleri atölyeler ile kadınları ekonomik olarak desteklemek ve el emeği ürünleri için şehrin çeşitli noktalarında ve AVM’lerde sergi ve satış imkanı sunmak için Atölyeler yer alıyor.

“PAZARLAMADA İMKAN SAĞLANACAK”

Merkezde mum, sabun, tokat baskı, mozaik, seramik, çini, hediyelik eşya, makrome, deri, takı tasarım ve keçe atölyeleri faaliyet gösteriyor. Üreten kadınların ürünlerinin tanıtım ve pazarlanması noktasında imkân sağlanacak. Çocuk, ergen, bireysel ve aile danışmanlığı hizmetini ücretsiz olarak vereceğimiz Aile Rehberlik Merkezi var bu tesiste. Gerektiğinde ölçek, anket, form ve çocuklar için oyun terapisi ve değerlendirme materyalleri kullanılacak. Kadın, çocuk ve ailelere yönelik sorunları çözmek için ücretsiz psikolog hizmeti verilecek. İZGİM içerisinde çocuk kütüphanesi kurmayı da ihmal etmedik. Çocuk Kütüphanesinden çocuklar dilediğince faydalanabilecek. Yüzlerce kitabın yer aldığı kütüphanemizde evlatlarımız diledikleri kitabı okuyabilecek. Bu kütüphaneden sadece bu merkezden yararlanan kadınların çocukları değil tüm çocuklar faydalanabilecek.

“KADINLAR EN İYİSİNE LAYIK”

Yine İZGİM içerisinde bulunan Etüt Merkezi’nde ortaokul ve lise öğrencileri sessiz bir ortamda verimli bir şekilde ders çalışabilecek. Öğrenciler için internet hizmeti de olacak.  Oyun evi, etüt merkezi ve çocuk kütüphanesi alternatiflerimiz aslında bu merkezden daha fazla kadın yararlansın isteğimizden doğdu ve tüm kadınlara hiznet edecek şekilde tasarlandı. Hangi yaş grubu olursa kadınlar çocuklarını güvenle bu alternatiflerden birine bırakıp istihdam alanında, sosyal hayatta daha rahat olsun istedik. İster İzgim in atölyelerinden, ister psikolog ya da diyetisyen hizmetinden, isterse spor salonundan, çocuğumu nereye bırakacağım bahanesi olmadan rahat rahat faydalansın istedik. Çünkü İzmit'te kadınlar her zaman daha iyisine layık. 

“TÜRKİYEDE KADIN OLMAK GÜÇ”

Evet Türkiye’de kadın olmak gerçekten güç, ama kadın olmak gerçek bir güç. Biz de kadınlarımızın bu gücünün farkında olmasını sağlamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Hep birlikte başardık, hep birlikte başarmaya devam edeceğiz.  Son olarak gülümseyin İzmit'tesiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, daha nice açılışlarda sizleri ağırlamak dileğiyle hepinize minnet duygularımı iletiyorum. Sağ olun, var olun."

“PROPAGANDALARI BOŞA ÇIKARDINIZ”

Son olarak açılış için İzmit'e gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşma yaptı. Genel Başkan Akşener şunları söyledi; 

“Millet ittifakı belediye başkanları seçildikten sonra bir iddia vardı; Sosyal Belediyecilik kavramından uzak olacakları halk ile aralarında mesafe olacağı gibi propagandalar yapıldı. Böyle bir iddianın muhatabı oldular. Allah’a şükür ki hiçbiri İzmit Belediye Başkanı, İstanbul’da ilçe belediye başkanlarına baktığınızda her biri sosyal devlet anlayışına uygun davranışlar gösterdiler. Sizlerle ilgili yaptıkları propagandaları boşa çıkardığınız için teşekkür ederim. O şeffaflık 51 milyon borç ödemenize neden olmuş. Demek ki Türkiye’nin İzmit’in kaynakları var ki hizmetlerin dışında borç ödemişsiniz. Allah yardım edecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden ister erken ister zamanında yapılan seçim ile önce Cumhurbaşkanı değişikliğini sağlayacağız daha sonra liyakate önem verilen parlamenter siteme geçeceğiz. Türkiye elindeki kaynakları refahın sahaya yayıldığı bir anlayışla yoluna devam edecek. Siz belediye başkanlarına ve meclis üyelerine düşen, dikkat etmeniz gereken şey bu ilkelere riayet etmek.

“BİZ KADINLAR VARIZ”

Bu kentte her bir kadının ablası olan Leyla Atakan’ı seçmiştir sonra Fatma Kaplan Hürriyet’i seçmiştir. Demek ki Kocaeli ilginç bir yer. Aynı Kocaeli kurtuluş mücadelesinde bir kadın kahramanı Kara Fatma’yı çıkarmıştır. Biz kadınlar varız. Allah’a şükür. Buradaki birlik ve beraberliği muhafaza etmek gibi bir görevimiz var. Partili Cumhurbaşkanlığı geçtikten sonra rekabet etmeye hakkımız olacak. Bugün birbirimizin ayağına basmayacağız. Birliktelik için her birimize büyük iş düşmektedir. İlginç bir 20 ay geçirdim. 20 Ocak 2020’den beri şehir şehir esnaf geziyorum. Belediye eli ile zengin olmuş insanlar var. Zenginler var hepsi AK Partili bir de dışlanmışlar var. Zenginler AK Partili gerisi her partili. Vatandaşın artık yeter dediği bu kayırmacılık anlayışını yıkmak gibi bir göreviniz var. Bugüne kadar sizden razı olduk ama gözlerimiz üzerinizde haberiniz olsun. Bunu da herkesin gözü önünde söyleyeyim. Allah gayretleriniz zayi etmesin” dedi.

19 Eyl 2021 - 21:19 - Gündem --- Okunma

Muhabir Bircan Aydın

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.649.491 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Çanakkale Gecilmez - Herkez kendi çapına göre hizmet ediyor

Enazindan heykel değil

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 15:01
07

Sakıncalı Piyade - Teşekkürler Fatma hanım. Bir kadın olarak kadınlara verdiğiniz değer için.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 12:05
06

Yurdum Insani - hala 90 larin kafasi adamlar iha siha bunları yapip satiyor siz nelerin acılışıyla ugraşıyorsunuz hic bir vizyonunuz yok

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 11:42
05

İzmit - İzmek kurslarını bir binaya topladığınız zaman girişimcilik merkezi olmaz. Girişimciliğin anlamı yeni bir iş modelini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca mikro kredi gibi bir şeyi kadınlara destek gibi sunmanız yine iş bilmez halınızı ortaya koyuyor.

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 20 Eylül 09:14
11

İzmit - @İzmit 05 nolu yoruma cevabı: Sizin de kabul ettiğiniz gibi burası kadınların kurs gördüğü bir yer yani girişimcilik ile ilgisi yok. Ayrıca kadınlara mikro kredi sağlayan kuruluşlara bakmanızı tavsiye ederim. Bazı kavramlar göründüğü kadar masum değil. Kullanırken dikkat etmek gerekiyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 14:38
08

Sakıncalı Piyade - @İzmit 05 nolu yoruma cevabı: Adı üstünde mikro. Mikro demek küçük demek bunu bil kadınların yapabileceği işlere orada kursunu gördükleri işler için gereken sermaye ufak sermayeler o yüzden küçük oluyor.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 20 Eylül 12:08
04

Taha - fatma başkana kılıçdaroğlu, akşener tam destek veriyor ama millet enayi değil.

izmit'te yapılan bir şey yok.

Yanıtla . 8Beğen . 8Beğenme 20 Eylül 08:45
09

Sakıncalı Piyade - @Taha 04 nolu yoruma cevabı: Yapılanları görmemek ve inkar etmek ihanettir.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 12:09
03

izmit 41 - ne şirin bir açılış olmuş böyle. yapana yaptırana teşekkürler. emeği geçenlere minnet

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 20 Eylül 00:11
02

Paşalı - Yahya kaptan üst geçidine böyle açılış yapmadı Nevzat başkan be..

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 19 Eylül 23:23
10

Sakıncalı Piyade - @Ali 01 nolu yoruma cevabı: Kadın nasıl n konuşmasında ücretli veya ücretsiz konuşması bir kelime yok. Ücretli bile olsa helal olsun

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 12:13

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64