Muhtar Bayraktar: Körfez Mahallesi’ndeki en büyük sorun ulaşım

Oğuz Bayraktar, mahallelerindeki en büyük sorunun ulaşım olduğunu söyledi. Bayraktar çevre temizliği başta olmak üzere sorunlarının çözümü için İzmit Belediyesi’nden talepte bulunduklarını ancak geri dönüş alamadıklarını da vurguladı.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

HER ŞEYİ ANLATTI

Kocaeli’nin muhtarlarına yer verdiğimiz “Özgür Kocaeli Mahallenizde” isimli yazı dizimizin konuğu Körfez Mahalle Muhtarı Oğuz Bayraktar. Mahallesindeki sıkıntıları anlatan Muhtar Bayraktar koronavirüs sürecinde yaşadıklarından bahsetti. Körfez Mahallesi’ne lise yapılmasının iyi olacağını belirten Bayraktar, kentsel dönüşüm ile birlikte yeni bir görünüm için Merkezi İş Alanı yani MİA projesini işaret etti. İşte Körfez Mahallesi Muhtarı Oğuz Bayraktar’ın anlattıkları:

UYARIDA BULUNDULAR

“Mahalle sakinlerimizden 3-4 kişiyi koronavirüs nedeniyle kaybettik. Vatandaşlarımız aşılarını olsun. Söylentilerle hareket eden eşimiz, dostumuz ve akrabalarımız var. Biz onları mümkün olduğunca ikna etmeye çalışıyoruz. Bu konuda başarılı olduğumuz mahalle sakinlerimiz var. Aşı ilk çıktığı zaman ‘Olmayacağım’ diyerek daha sonra aşısını olan arkadaşlarımız var. Aşı olma oranı mahallemizde gayet iyi. Aşı karşıtlığı çok olan bir mahalle değiliz. Aşı ile ilgili yayınlanan verilere baktığımızda kırmızı değiliz, pembe gibi bir rengimiz var. Fena bir durumda değiliz, ne çok iyi, ne de çok kötü bir durumdayız.

DERE ARTIK KOKMUYOR: Körfez Mahallesi’nden geçen Kumla Deresi bir dönem çok kokuyordu. Ancak Muhtar Oğuz Bayraktar, artık derede koku olmadığını hatta ekiplerin zemini temizlemek için ayda bir geldiğini ifade etti.

ULAŞIMDA SIKINTI VAR

Körfez Mahallesi olarak merkezde yer alan mahallelerden biri olduğumuz için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin genel hizmetlerinden yararlanıyoruz. İtfaiye, bununla birlikte ana caddeler ve bulvarlar üzerinden taleplerimiz oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerimize hemen geri dönüş alabiliyoruz. Salim Dervişoğlu Caddesi, Ömer Türkçakal Bulvarı ve Ankara yolu için taleplerimizi iletiyoruz. Onlara cevap alıyoruz. Ama ulaşımda sıkıntılarımız var. Ulaşım taleplerimizle ilgili dilekçeler yazdık ama geri dönüş alamıyoruz.

İZMİT BELEDİYESİ DÖNÜŞ YAPMIYOR

Son 2.5 senedir İzmit Belediyesi’nden taleplerimize karşılık alamıyoruz. Mahallemizin bazı noktalarında otlar büyüyor ama bu otlar sene de bir sefer biçiliyor. Bazen hiç biçilmiyor. Kaldırımlarla ilgili taleplerimiz oluyor ama yine geri dönüş alamıyoruz. Gecikmeli oluyor diyeceğim ama gecikmeli de olmuyor. Gelip sorunlarla ilgili resimler çekiyorlar fakat herhangi bir işlem yapılmıyor, bekliyoruz. Taleplerimizin neden yerine getirilmediğini sorduğumuzda ‘Yapacağız, müteahhide vereceğiz’ deniliyor. Mahalle parkelerinin yenilenmesi konusunda mesafe uzadığı sürece mobil ekiplerin yapmadığı söyleniyor. Mahallemizde aktif olarak bir tek temizlik işleri ekipleri çalışıyor.

ZEMİN DEĞİŞMELİ: Körfez Mahallesi Şehir Basri Sokak, toplu ulaşımı sağlayan otobüslerle birlikte zemininde ciddi tahribat yaşanmış sokaklardan. Oğuz Bayraktar bu şekilde birçok sokak olduğunu ve zeminlerinin değişmesini talep ettiklerini söyledi.

KÖTÜ BİR GÖRÜNÜME SAHİP

Toptancılar Sitesi yıllardır var, daha önceden de vardı ama Carrefour ve Hal de eskiden oradaydı. Bu alanlar 4-5 sene önce MİA’ya dahildi fakat şu an proje durmuş durumda. MİA projesi devam etmiş olsaydı Toptancılar Sitesi, Demirciler Sitesi ve Jandarma Alay Komutanlığı buradan kaldırılacaktı. Hazırlanan projelerde bu sitelerin kaldıracağı planlanmıştı, sadece konut alanları kalacak ve sonradan da konut alanları yıkılarak yeniden inşa edilecekti. Bence Toptancılar Sitesi için yer gösterilse onlar da gider. Görsel olarak kötü bir görüntüye sahip ama onların da bir yönetimleri var. Bir tadilat ve boyama işlemi olsa güzel olur.

KÖPEKLER BÜYÜK SORUN

Köpekler her yerde var, bizim muhtarlık binamızın çevresinde de var. Bunun nedeni Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kandıra yolu üzerinde inşa edilen köpek barınağının tam olarak açılamaması. Köpeklerin toplanarak o yapılan alana konulacağı söylendi fakat şu anda sadece köpekler alınıyor, kısırlaştırılıyor ve küpelenerek geri getiriliyor. Yani köpeklere sadece tedbir alınıyor. Erenkaya Sitesi’nin etrafı da boş olduğu için köpekler oralarda rahat hareket ediyor. Genelde eski Hal bölgesinde dolanıyorlar.

YIKILIP YENİDEN YAPILACAK: Körfez Mahallesi’nde yer alan Türk Pirelli Okulu yıkılacak ve yerini yeni bir ilkokul yapılacak. Muhtar Bayraktar konuyla ilgili mahallerine bir adet lise yapılmasının da iyi olacağını söyledi.

DERE KOKMUYOR

1980’li yıllarda mahallemiz durulacak bir yer değildi. Yahya Kaptan’dan bir araç giriş yaptığında dereden gelen kokuyu almaya başlıyordu. O zamanlar burada bir fabrika vardı ve koku o fabrikadan geliyordu. Ama şimdi fabrikalar filtre sistemlerini taktıkları için pek problem olmuyor. Dereye her ay bir kepçe giriyor ve dibini temizliyor. Büyükşehir ekipleri ilaçlama yapıyor. Mahallenin dereden uzakta olan bölümlerinde vatandaşlar yapılan işlemleri göremiyor. Son dönemde kokunun nedeni Sanayi Mahallesi’ndeki arıtma tesisi. Çökertilmiş atıkların geldiği bir tesis olduğu için orada hareketlik olunca koku geliyor.

OKULLARIMIZ AÇILDI

Kent karta geçildikten sonra havuz sistemine de geçildi ve otobüslerin çalışmasında bir gevşeme oldu. Bu gevşemenin ardından araya bir de pandemi girdi ve bu sorun uzadı. Körfez Mahallesi’ne gelen araçların süresi 25, 30 dakika uzamış durumda ama o dönemde okullar açık değildi ve sefer sayısı otomatik olarak düşürüldü. Şimdi gelen araç yüzde 50 kapasite nedeniyle 24 yolcu yerine 12 yolcu alabiliyor, normale döndük ama sürede hala sıkıntı var. Bu kararlar UKOME tarafından alınıyor ama o da Büyükşehir’e bağlı ve okullar da açılmış durumda. Mahallemizde ulaşım sorununun çözülmesi için Büyükşehir otobüslerinin devreye girmesi lazım.

ERENKAYA SİTESİ ŞİKAYET YERİ: Çevresinde köpeklerin olması ile gündeme gelen Erenkaya Sitesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Körfez Mahalle Muhtarı Oğuz Bayraktar, köpeklerin her yerde olduğunu söyledi. Muhtar Bayraktar sitenin çevresine düzenleme gerektiğine değindi.

NEDEN KAPATILDILAR?

Carrefour ve Real AVM’nin mahallemiz ve mahallemize yakın noktalarda bulunması bize hareketlilik katıyordu. Gelen geçen çok oluyordu. Bu, esnafa da katkı sağlıyordu. Körfez Mahallesi’nin yani sıra Sanayi Mahallesinin de yararına oluyordu. Bu AVM’ler neden kapatıldı, niçin hayalet bir görünme terk edildiği bilmiyoruz. İki AVM açık olsa İzmit’e de hareket olurdu. 41 Burada ile kapatılan iki AVM arasında fark var, 41 Burda içerisinde 200 civarında mağaza olan bir AVM ama kapatılanlar böyle değildi. Onlarda mağaza sayısı 3 ya da 4 geri kalan alan ise marketti.

ETKİSİ SÖZ KONUSU DEĞİL

İtfaiye mahallemizden çıkıyor ama bunun bizim açımızdan bir etkisi söz konusu değil. Mevcut itfaiye binasının orada olması bazen trafiği etkileyebiliyordu. Bugün itfaiye merkezinin nerede olduğundan çok muhtelif yerlerde itfaiye araçlarının konumlandırılabilmesi daha önemli bir duruma  geldi. Örneğin Akmeşe gibi bir yerde 4-5 mahalle var, orada itfaiyenin bulunması lazım. İtfaiyelerin kısım kısım bölünmesi gerekiyor. Merkezin nerede olduğu değil ilk müdahale önemli. Bu nedenle ana merkezin bizim mahallemizde olması önemli değil.

SÜREKLİ ARIZA VERİYOR: Sınırlarından geçen tren yolu nedeniyle ikiye bölünmüş durumda olan Körfez Mahallesi’nin karşı tarafa geçmekte kullandıkları Fatma Seher Kara Fatma Üst Geçidi asansörlerinin sürekli arıza verdiğini söyleyen Muhtar Bayraktar, çok şikayet aldıklarını açıkladı.

İYİ BİR LİSE YAPILABİLİR

Mahallemizde 1968 yılında Türk Pirelli fabrikasının yapmış olduğu Türk-Pirelli İlkokulu var. Bu okulumuzda biraz sıkıntılar var. Fabrikanın yapmış olduğu eski taş betonlu okulumuz yıkılacak çünkü hakkında yıkım kararı alınmış. Okul alanında yer alan ortaokul binası hizmete devam edecek ki o da iki kademeli yani sabahçı ve öğlenci olarak eğitim verecek. Sabahları ilkokullar öğlenden sonra ise ortaokullar eğitim görecek. Bu arada da diğer binamız yıkılarak yerine büyük bir okul yapılacak. Yeni okulumuz ilkokul olarak hizmet verecek ve ortaokulumuz da normal şartlarda eğitime devam edecek. Mahallemize iyi bir lise yaptırılabilir, ilkokulla ilgili bir sıkıntımız yok.

BUNLAR BASİT İŞLER

İzmit Belediyesi tarafından zemin değişimi talep ettiğimiz sokaklarımızdan biri Şehit Basri Sokak. Bu sokağımız en az 3-4 sefer fotoğraflandı. Sokağımız toplu taşıma araçlarını tarafından kullanılan bir sokak ve özellikle yayalarımız daha fazla hissediyor, zemin sıkıntılı hale gelmiş durumda. İnsanlar arabalarıyla giderken bile hissediyor. Bazı sokaklarımızda çöküntüler oluşmuş durumda. En azından bu sokaklarımızın zeminleri tamir edilmeli ya da yeniden sökülerek yapılmalı. Parça parça da tamir edilebilir, parke taş zemin değişmese de olur. Çünkü yağmur yağdığında taşlar arasından su gayet iyi bir şekilde mazgallara ulaşıyor. Bunlar basit işler ama ilgilenilmiyor.

BİRLİKTE GERÇEKLEŞECEKTİ

Mahallemizde kentsel dönüşüm pek gündemde değil fakat tren yolu üzerindeki caddede istimlak olan yerler iş merkezi şeklinde 3-4 kat ruhsat alınabilen yerler inşa ediliyor. Körfez Mahallesi’nde kentsel dönüşüm MİA projesi ile birlikte gerçekleştirilecekti. Bizim mahallemiz tamamıyla MİA projesine dahil olan bir mahalleydi. Körfezimizin pırıl pırıl olması ile birlikte burası ve Sanayi Mahallesi ile ondan sonraki alanlar uluslararası yat limanı haline getirilecekti. Mahallede tehlikeli bir bina vardı, o da üç sene önce yıkıldı. Yeşil Kent Sitesinde yer alan binalar deprem görmüş binalar ama güçlendirmeleri yapılmış durumda.

YER YAPILMASI GEREKİYORDU

42 Evler tren istasyonunun inşa çalışmalarında banliyö tren için yeni hat döşendi. Bu konuda çok çalışma oldu ve hatlar genişletildi. Yapılan peronlarda yalnızca Adapazarı banliyö treni duracak, YHT durmayacak. Banliyö tren için bir yer yapılması gerekiyordu çünkü üniversiteye giden öğrenciler İstanbul tarafından epey geliyor. Öğrenciler bu peronlarda iniş yaptıklarında direkt karşıdan otobüse binerek üniversiteye çıkabilecek imkanı buluyor. İstanbul’a yakın ilçelerimizden Gebze’de, Çayırova’da, Körfez’de çalışan, İstanbul’da çalışan insanlar var ve onlar da en yakın peron olarak burayı görüyorlardı. Hem öğrenciler hem de kentin batısında çalışanlar için önemli.”

20 Eyl 2021 - 20:32 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.649.491 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64