3 bin fideden 800 kilo ürün elde edildi! Ata tohumları Kocaeli’de filizleniyor

En çok ata tohumunun bulunduğu illerden biri olan Kocaeli tohumların çoğaltılması noktasında da önemli bir merkez. Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu öncülüğünde kadın çiftçilerle yapılan projede tohumlar artık filiz verdi. Ekilen 3 bin fideden 800 kilo ürün alındı. Katırcıoğlu, “Ata tohumlarımızın yurt dışına satışı ve takası yasak ama yurt içinde ekilip biçilmesi serbest hale geldi. Bu nedenle artık her sene daha fazla tohum çoğaltarak üretimini yapacağız” dedi.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

EN FAZLA TOHUM VEREN İLLERDEN BİRİ DE KOCAELİ

Küresel ısınma ile birlikte baş gösteren kuraklık ve bunun sonucunda oluşacak kıtlık öngörüleri ile birlikte ülkemizde ata tohumu ile ilgili önemli çalışmalar yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ata tohumu projesi tüm Türkiye’de yaygınlaştı ve bir Ata Tohumu Bankası kuruldu. Bu bankaya en fazla ata tohumu veren illerden biri de Kocaeli.

İLİMİZDE KATIRCIOĞLU ÖNCÜLÜK EDİYOR

Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun il genelinde kadınlarla birlikte başlattığı ata tohumu projesinde büyük çoğunluğu kadın olan 16 üretici ata tohumlarını çoğaltma çalışmasına katıldı. Bu yıl 800 kilo ata tohumu çoğaltan kadınlar, önümüzdeki yıl bu tohumları İl Tarım Müdürlüğü öncülüğünde diğer üreticilerle buluşturacak ve aynı zamanda bu kez daha fazla alanda ekerek bu ürünlerin insanlara ulaşmasını sağlayacak.

NARKÖY'DE BİR ARAYA GELDİK: Ata Tohumları ile ilgili yapılan çalışmaları gönüllü kadınlardan dinlemek için Narköy'de buluştuk. Buluşmamıza Kandıra Belediye Başkanı Adnan turan, Tarım İl Müdürü Vekili Yüksel Çil eşlik etti.

KADINLARLA NARKÖY'DE BULUŞTUK

Geleneksel yöntemlerle, ilaçsız, doğal gübre ile ekimi yapılan ve büyütülen ata tohumlarına gönül veren kadınlarla Kandıra’da bulunan Narköy'de bir araya geldik. Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve ata tohumuna, doğal üretime gönül veren Nardane Kuşçu ve gönüllü Ayşe Temel, Serap Aslan, Hasibe Hale Hepdurluk ile ata tohumunu konuştuk. Kocaeli’de ata tohumlarıyla üretilen sebze, meyve, bakliyata ulaşmak için emek veren kadınlar yaptıkları çalışmaları anlattı. Onların amacı yüz yıllardır bu topraklarda yetişen, nesilden nesile aktarılan, bu toprakların kuraklığına, suyuna, güneşine alışık olan tohumlarla gelecek nesilleri sağlıklı bir şekilde beslemek…

GELECEK İÇİN ÖNEMLİ

Ata Tohumları projesinin Kocaeli’de yürütücüsü olan AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, projede yaptıkları çalışmaları anlattı. Projenin kendisini heyecanlandırdığını ülkenin geleceği açısından umutlandırdığını söyleyen Katırcıoğlu, “Atalarımızdan miras ata tohumu projemiz Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde tüm Türkiye genelinde başlatılan çok önemli bir proje. 2050 yılında tahminen dünya nüfusu 9 milyar 700 milyon civarında olacak. Şu anda dünyada 800 milyon insan açlık ile karşı karşıya.

RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU: AK Parti Milletvekili Rediye Sezer Katırcıoğlu, Ata tohumu projesi ile ilgili çalışmaları gazetemize anlattı.

TARIM YAPAN AYAKTA KALACAK

İklim değişikliği habercisi olan olaylar yaşıyoruz. Tarımda tohumun ne kadar önemli olduğunun işaretini veriyor. Küresel ısınma ile yaşanacak kuraklık ve kıtlıkla büyük göçler yaşanacak. Tarım yapan ve kendi nüfusunu doyurabilin ülkelerin yolu açık ve bağımsız ülkeler olacak. Ata tohumu projesinde iki önceliğimiz var. Birincisi İklim değişikliğine karşı hazırlık yapmak. İkincisi 1000 yıllık, 500 yıllık ata tohumları ile bu coğrafyanın seline, kuraklığına bütün iklim değişikliklerine adapte olmuş, vücudumuzun genetik yapısına uygun tohumlarla besleneceğiz.

60’TAN FAZLA TOHUM

Şu anda 1000 den fazla tohum, tohum bankasına gitti. Bunların 60’tan fazlası tescillendi. Üretime başladı. Birçoğu da ata tohumu olarak gen bankasında duruyor. Kocaeli’de ise 60’tan fazla tohum gönderdik. Şu anda 5 tanesi TAGEM tarafından tescillendi. TİGEM tarafından da Türkiye’nin birçok yerinde ekilip, dikiliyor ve tüketiciye ulaşmaya başladı. Bununla yetinmedik ve tohumları çoğaltmak adına Kocaeli’de bir çalışma başlattık. Gönüllü kadınlarımızla ata tohumlarının çoğaltılması için 3 binden fazla fide dağıttık ve 800 kilo ürün elde ettik. Bunlar tohuma dönüştürülüyor.

YAPTIKLARI ÇALIŞMALARI KONUŞTULAR: Ata tohumu çoğaltmak için gönüllü olan kadınlar Radiye Sezer Katırcıoğlu ile birlikte yaptıkları çalışmaları konuştular. Nardane Kuşçu, daha önce Kandıra bölgesinde üretilen ürünler hakkında kadınlara bilgi verdi.

MUTFAKLARA GELECEK

Bir dahaki dönem bir kısmı üretime sokulur. Bir kısmı da tohum olarak çoğaltılır. Kandıra sivri biber, Kandıra salçalık ve Kandıra biberi şu anda zaten ekiliyor. Domateslerin ekimlerini yaptık. Artık bunu isteyen kişilere verebileceğiz. Ata tohumlarımızın yurt dışına satışı ve takası yasak ama yurt içinde ekilip biçilmesi serbest hale geldi. Bu nedenle artık her sene daha fazla tohum çoğaltarak üretimini yapacağız, mutfaklarımıza getireceğiz. 

SALEP EKİMİ YAPILDI

Sadece ata tohum değil Kocaeli coğrafyasında yetişmeyen katma değeri yüksek ürünleri de ekmeye başladık. Körfez Ali Hocalarda salep ekimi yaptık. Salep çok kıymetli bir bitkinin yumrusundan yapılıyor. Doğada aslında çok fazla varken, vahşice toplandığı için yok oldu. Şimdi çoğaltmak için çalışma yapıyoruz. Bu yıl yaptığımız ekim çoğaltma amacıylaydı. Önümüzdeki yıllarda ekimleri yapacağız” dedi.

Çocuklarımıza miras bırakacağız

Ata tohumu projesinin gönüllerinden olan Ayşe Temel, ata tohumu projesine nasıl dahil olduğunu anlattı. Çocuklarının geleceği için bu çalışmaya katıldıklarını söyleyen Temel, “Tarım hayvancılıkla uğraşan bir ailenin çocuğuyum. 5 yaşında Gölcük’e geldim. Ondan sonra toprağı bir tek saksıda gördüm. Evlendikten sonra eşimle 3 dönüm arazimiz vardı. Yeniden çok sevdiğim toprakla buluştum. Eşimle her fırsatta toprakla ilgilendik. Çocuklarımıza bir şey bırakacaksak bunların doğal alması gerektiğini düşündük. Ata tohumu projesini önce kendi hayatımızda uyguladık ve şimdi herkes bundan yararlansın diye ata tohumu çoğaltıyorum. 4 çeşit ata tohumum var” dedi.

Televizyonda gördüm projeye dahil oldum

Şehir hayatından sıkıldıktan sonra Karamürsel’de kendilerine bir bahçe satın aldıklarını söyleyen Serap Aslan, bu bahçede aile büyüklerinden kalan ata tohumlarını ektiklerini belirtti. Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun televizyon programında izlerken ata tohumu projesiyle tanıştığını söyleyen Aslan, “Programdan sonra Ata tohumları ile ilgili açıklaması üzerine Radiye hanıma ulaştım. Daha sonra Tarım İl Müdürlüğü ile çalışmaya başladık. Onlara 6 çeşit tohum teslim ettim. Onlardan da 6 tohum aldık ve bahçemizde ektik. Çok verimli oldu. İnsanlar bize ilaçsız olmaz dediler ama biz ilaçsız ektik ve çok güzel verim aldık. Ata tohumu kuraklığa daha dayanıklı ve çok besleyici. Geleceğimiz için topraklarımızı kurutmayalım, herkesin doğal olan geleneksel yöntemlerle üretilen ürünler talep etsin. Eğer ne kadar çok geleneksel yöntemlerle üretilen ürün alırsak o kadar çok üretilir ve daha ucuz olur” dedi.

25 YILDIR TOHUM BİRİKTİRİYOR

25 yıldır ata tohumları ile ilgilenen Hasibe Hale Hepdurluk, “Ben anneannemin yanında büyüdüm ve onların yanında ata tohumlarını kenara koymaya başladım. Ata tohumları ile üretilen ürünlerin besleyiciliği daha yüksek. Herkesin mutlaka ata tohumları ile tarıma yönelmesi gerekiyor. Benim elimde bildiğimiz 3 domates, biber çeşitleri, kabak, bamya, kızartmalık kabak çeşitleri, fasulye çeşitleri var. Her sene ekiyorum, mutfağıma kullanıyorum ve tohumlarımı her sene yeniliyorum” dedi.

Tohumun bankası topraktır

Ata tohumları ile kendi tohum bankasını oluşturan Nardane Kuşçu, tohum bankasının sadece tohumu saklamanın bir yöntemi olduğunu söyleyerek, “Tohumun bankası topraktır. Tohumları toprakla buluşturmak gerekiyor” dedi.

İLK ÇALIŞMAYI BAŞLATAN

Ata tohumları biriktirmek ve geleceğe taşıma konusunda Türkiye’de ilk çalışmaları başlatan Nardane Kuşçu, kendi tohum bankası ile gelecek için büyük bir projeye imza atıyor. Kurduğu Narköy ile teknolojinin doğayı ele geçirmesine izin vermeden, her ikisini de toplumun ve insanlığın yararına kullanacak şekilde organize edilebileceğini gösteren Kuşçu, ata tohumlarını çoğalttıklarını ve paylaştıklarını belirtti.

TARLALARA TOHUM ATARDIK

Tohumları biriktirme hikayesini anlatan Kuşçu, “Ben babaannemin yönettiği bir çiftlikte doğdum. İlk hatırladığım anılarımda babaannemle gittiğim tarlalarına kurda kuşa yem olsun diye tohum atardı. O tohumlardan çıkan ürünleri tarlalarda çalışanlar yesin derdi. Böyle bir hayatta yaşarken bir gün köyümüze bir uçak geldi. Ceyhan’da doğdum. Evimiz birleşmiş milletler gibiydi. O uçakla bir tur attık. Yukardan bakmak güzeldi.

KAYBETTİKLERİMİ GERİ GETİRMEK İÇİN TOPLUYORUM

Sonra o uçaklardan zehir geldi. İnsanlar öldü, yardımlaşma bitti, sosyalleşme bitti. Tarlalara gitmemiz yasaklandı. Ben 6 yaşından bu yana tohum topluyorum. Burada iki bölümlük bir belgesel çektiler. Bana neden tohumları topladığımı sordular. O an aklıma geldi. O Kürt, Felah çocukları hep birlikte olmak, tarlada koşmak, birlikte yemek yemek, yardımlaşma, kulağımızda çınlayan sözleri geri getirmek için tohumları topluyorum.

TOHUM, TOPRAK, SU OLMAZSA BİZ OLAMAYIZ

Biriktirdiğim tohumlarla ilgili bu yıl yeniden sayım yapacağım. Yeniden oluşan tohumlarımız da var. 1200 civarında tohum toplama alanımızda, 400-500 çeşitte deneme aşamasında olan tohumlarımız var. Tohum, toprak, temiz su olmazsa biz olmayız. Tohumun bankası topraktır, banka sadece bir saklama yöntemidir. Hepsini eş zamanlı ekemediğimiz için sırayla ekiyoruz. Sıraya koyarak ekiyoruz. Çoğaltıyoruz, paylaşıyoruz. Her çocuğun tohum bankası olması lazım” dedi.

24 Eyl 2021 - 21:40 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.643.069 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İzmit Sevdalısı - Sn.bakanım; "tarım yapacak yaşar" diyorsunuz ama verimli tarım arazilerine imar iznini verip ağaçların kesilmesine göz yummak nasıl bir çelişki???

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 26 Eylül 04:26

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...